Συνάντηση - Ακρόαση Στον Χρήστο (Πιλότο) (#2)

  • acacios

    acacios

    Registered

    Συγνώμη αλλά είναι λάθος αυτό που πιστεύεται για τoυς Asio drivers και επίσης παρακάμπτουν όλα τα μίξερ κλπ.

    13  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις, καλό θα ήταν να μας δώσεις και κάποιες παραπομπές η/και οθονιές που να τις τεκμηριώνουν...

    14  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    Εάν διαβάσετε το pdf από την CA το λέει καθαρά εδώ.

    15  19 Sep 2013  
  • Manos_K

    Manos_K

    ACA Member

    Καταπληκτικά έπαιξε και ένα κομμάτι blues (μου διαφεύγει το όνομα του), το οποίο ήταν από το transport του Χρήστου to Proceed. Aκόμα δεν έχω πειστεί ότι τα άυλα αρχεία παίζουν καλύτερα από ότι τα cd σε καλά transport.

    16  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    Aκόμα δεν έχω πειστεί ότι τα άυλα αρχεία παίζουν καλύτερα από ότι τα cd σε καλά transport.

    Δυστυχώς δεν μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό για πάρα πολλούς λόγους και ο βασικός είναι ότι στα άυλα αρχεία τα εκάστοτε πλέιερ (foobar – jriver – κλπ.) εισάγουν “προσωπικότητα” με αποτέλεσμα το όποιο συγκριτικό τεστ πρέπει να γίνει με το ίδιο πλέιερ!

    17  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    συμφωνούμε, άρα αφού παίζουν διαφορετικά τότε που είναι το bit perfect...

    πάντως απ' ότι τελικά φαίνεται και τα asio drivers αν και παλαιότερης σχεδίασης δίνουν τη δυνατότητα bit perfect... το οποίο όμως ακούγεται διαφορετικά από player σε player... ...

    18  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Manos_K wrote:
    Καταπληκτικά έπαιξε και ένα κομμάτι blues (μου διαφεύγει το όνομα του), το οποίο ήταν από το transport του Χρήστου to Proceed. Aκόμα δεν έχω πειστεί ότι τα άυλα αρχεία παίζουν καλύτερα από ότι τα cd σε καλά transport.

    και ούτε το βλέπω να πείθεσαι στο άμεσο μέλλον...

    19  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    συμφωνούμε, άρα αφού παίζουν διαφορετικά τότε που είναι το bit perfect...
    πάντως απ' ότι τελικά φαίνεται και τα asio drivers αν και παλαιότερης σχεδίασης δίνουν τη δυνατότητα bit perfect... το οποίο όμως ακούγεται διαφορετικά από player σε player... ...

    Συγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείται, εάν δεν αστειεύεσαι, τα πλέιερ εισάγουν προσωπικότητα σε οποιοδήποτε driver τρέχει επάνω τους! Μην εστιάζουμε μόνο στο bit perfect, μεσολαβούν κόντεξ και πολλά άλλα!

    20  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    για να επανέλθω στο θέμα, όλα τα παραπάνω γραφόμενα δεν υποβαθμίζουν σε καμία περίπτωση το κορυφαίο σύστημα με τα εξωπραγματικά σε κατασκευή και ποιότητα ηχεία που είδαμε και ακούσαμε...

    απλά σε παρόμοιες αγχωμένες συγκεντρώσεις - ακροάσεις, το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο... ο καθένας λέει και κάνει ότι θέλει (χωρίς να βγάζω έξω τον εαυτό μου) με αποτέλεσμα το άκουσμα να καταλήγει μπάχαλο...

    Δεν ακούσαμε ούτε ένα ολοκληρωμένο κομμάτι... κάθε 2 λεπτά αλλάζαμε κομμάτι, ρυθμίσεις στο player, αλλάζαμε laptop, φορμά, ρυθμίσεις στα ηχεία για ν' ακουστούν πιο φλατ η πιο προβολικά η πιο... δεν βγήκε κανένα συμπέρασμα...

    το πρόγραμμα έπερεπε να είναι αυστηρά προκαθορισμένο με (έστω τα μισά) γνωστά κομμάτια και το σύστημα ρυθμισμένο και έτοιμο για να καθίσουμε ν' ακούσουμε με την καλή και ενδιαφέρουσα παρέα λίγη γ@μ..νη μουσική...

    21  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    acacios wrote:
    Συγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείται, εάν δεν αστειεύεσαι, τα πλέιερ εισάγουν προσωπικότητα σε οποιοδήποτε driver τρέχει επάνω τους! Μην εστιάζουμε μόνο στο bit perfect, μεσολαβούν κόντεξ και πολλά άλλα!

    παρντόν ??? κοντεξ ??? μήπως και λίγο εκουαλάϊζερ και λίγο έκο ??

    να ξεκαθαρίσουμε λίγο τις έννοιες του τι σημαίνει bit perfect και τι softwarte player ???

    22  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    Ήμουν ξεκάθαρος, το γιατί διαφορετικά ακούγονται τα πλέιερ, εγώ αγαπητέ Μάνο δεν έχω να ξεκαθαρίσω τίποτα περί το τι σημαίνει το bit perfect κλπ. άλλοι δεν γνώριζαν ότι οι asio παίζουν bit perfect. Είμαι νέος εδώ μέσα και δεν θέλω να συγκρουσθώ με κανέναν, εάν θέλετε να μας φωτίσετε με τις γνώσεις σας να το κάνετε, άλλωστε γιαυτό είναι τα φόρα, για να μαθαίνουμε!
    ΥΓ. Και συγνώμη για την όποια παρέμβαση.

    23  19 Sep 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    μια ερώτηση , μια συσκευή αυτής της κατηγορίας τιμής αντεπεξήλθε σε αυτό το σύστημα ?

    24  19 Sep 2013  
 
page 2/12 rows 12/141 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 47ms)