Συνάντηση - Ακρόαση Στον Χρήστο (Πιλότο) (#11)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vet wrote:
    καλα βρε Αλεξ, επιμενεις να παρεις απαντησεις ακομα?
    ο προεδρος το εγραψε ΚΑΘΑΡΑ
    δηλαδη πως να γινει συγκριση οταν το mytek δεν επαιζε ουτε καν σαν το ποπκορν?
    καθε προσπαθεια για να βγει "συμπερασμα" ειναι ανοητη.
    οποιος γραφει και "τεκμηριωνει" μαλιστα, δυστυχως εκτιθεται.
    Για να μην γινω κακος και πω για το οτι εγινε συγκριτικο οταν καν δεν ξερουμε που παιζει σωστα το κρος του ηχειου...
    ασε που ενα ΚΑΚΟ πουλακι μου ειπε και εμενα (οπως και σε εσας διαβασα σας ειπε ενα αλλο) οτι τα συγκεκριμενα ηχεια καλο ειναι να παιζουν ΜΟΝΟ βινυλια, και να απεχουν απο καθε ειδους συγκριτικο (ειδατε αν θελουμε να μιλαμε με πουλακια και αλλα γλαφυρα τι μαθαινουμε?)
    και κατι τελευταιο... με τον αντιπροσωπο το συζητησατε?
    γιατι δεν βλεπω να μας ξαναδινει κανενα μηχανακι, ουτε εδω ουτε σε κανενα αλλο φορουμ...
    α και κατι για τον Μανο...
    καλα, την ανωτεροτητα του βινυλιου την υπερασπιζεσαι σε αλλα φορουμ με βαση αυτη την κοντρα? ΤΟΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ?

    βρε συ Νικ... ποιος μίλησε για συγκριτικό?? ανέφερα εγώ προσωπικά κάπου τη λέξη συγκριτικό?? λέμε απλά πως έχοντας ακούσει το σύστημα του πιλότου 4-5 φορές...

    την προ-τελευταία φορά το άκουσα ΜΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΗΓΗ δηλαδή με το AMR του Βλάση(πριν το πουλήσει) αλλά και με άλλα ενισχυτικά Audio Note πειραγμένα, ο ήχος ήταν από τους ΠΙΟ ΑΨΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ !!! απόλυτα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ αψεγάδιαστος ήχος... ξαναλέω με CD...

    την τελευταία φορά με το Mytek ο ήχος ούτε καν πλησίαζε αυτόν τον άψογο ήχο...

    προσωπικά δεν ανέφερα ούτε για πουλάκια, ούτε για καναρίνια, ούτε για βινύλια ούτε για συγκριτικό...

    121  6 Oct 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vet wrote:
    ..........................
    και κατι τελευταιο... με τον αντιπροσωπο το συζητησατε?
    γιατι δεν βλεπω να μας ξαναδινει κανενα μηχανακι, ουτε εδω ουτε σε κανενα αλλο φορουμ...

    και μια απάντηση σε αυτό με τον αντιπρόσωπο που το ανέφερες και από κει(avsite)...

    αν ο αντιπρόσωπος γνώριζε πως το μηχάνημα έχει ιδιαίτερη δυσκολία στις ρυθμίσεις, μπορούσε να ήταν παρών ο ίδιος να το ρυμίσει και να μας το παρουσιάσει...

    πραγματικά δεν μποροώ να καταλάβω το άγχος σου για το αν μας δώσει η δεν μας δώσει ο αντιπρόσωπος άλλη συσκευή για ν' ακούσουμε... η αν μας 'μαλώσει' όπως έγραψες από κει (!!!) προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου... μην πω τίποτε άλλο...

    122  6 Oct 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Αυτο κατάλαβες;
    Το νήμα εξέθεσε το aca οχι τον αντιπρόσωπο.
    Κρίμα....
    Ελπίζω να υπάρχουν κάποιοι εδώ που το αντιλήφθηκαν...

    123  6 Oct 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Βρε Vet, που τα βλέπεις όλα αυτά;

    124  6 Oct 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    vet wrote:
    Αυτο κατάλαβες;
    Το νήμα εξέθεσε το aca οχι τον αντιπρόσωπο.
    Κρίμα....
    Ελπίζω να υπάρχουν κάποιοι εδώ που το αντιλήφθηκαν...

    Ντάξει δεν νομίζω ότι κανείς εκτέθηκε. Δεν είναι ανάγκη να το βλέπουμε έτσι.

    Ο καθένας μας κρίνεται ξεχωριστά. Στην τελική…κουβέντα να γίνεται...

    125  6 Oct 2013  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    vet wrote:
    Αυτο κατάλαβες;
    Το νήμα εξέθεσε το aca οχι τον αντιπρόσωπο.
    Κρίμα....
    Ελπίζω να υπάρχουν κάποιοι εδώ που το αντιλήφθηκαν...

    Επειδή διάβασα το νήμα και χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το Mytek επειδή το έχω αγοράσει αυτό που παρατήρησα είναι μια προχειρότητα στην αντιμετώπιση του όλου θέματος κυρίως στο στήσιμο της συσκευής που την αδίκησε κατάφορα.

    Προσωπικά έχω ακούσει το συγκεκριμένο σε Ultra Hi End Σύστημα με κόρνες της Altec και ενισχυτρικά pure class A και το μόνο που διαπίστωσα είναι οτι σε ορισμένους τομείς το δικό μου σύστημα το αδικεί.

    Σε δε σύγκριση του ίδιου προγράμματος απο πικάπ/phono/κεφαλή EMT και σε Sacd iso απο το Μytek το δεύτερο έπαιξε καλύτερα με διαφορά.

    Τελικά τί συμβαίνει;

    Καταλαβαίνω πως σε έναν χώρο συνηθισμένο σε άλους ρυθμούς και νοοτροπίες οι απότομες αλλαγές και εξελίξεις παίρνουν τον χρόνο τους να απορροφηθούν.
    Καταλαβαίνω επίσης πώς ως απoτέλεσμα αυτής της νοοτροπίας μπορουν να δημιουργθούν και κάποιες προκαταλήψεις.

    Η μεγαλύτερη προκατάληψη/μύθος είναι οτι τα ψηφιακά δεν θέλουν την ίδια φροντίδα με τα αναλογικά για να παίξουν. Μπορεί να μην θέλουν τα ίδια έξοδα αλλα φροντίδα και επιμέλεια θέλουν και μάλιστα το ίδιο. Είναι δέ το ίδιο ευαίσθητα και με το παραμικρό λάθος μπορεί το εξαιρετικό να γίνει μετρίως μέτριο.

    Αυτό ακριβώς διαπίστωσα και εδώ. Κάτι το νέο ψηφιακό στημένο χωρίς την ανάλογη φροντίδα και απο ανθρώπους χωρίς μεγάλη εμπειρία στο θέμα (χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον) το οποίο φυσικά και έπαιξε χειρότερα απο το αναλογικό.

    Απλά θέλω να καταλήξω πως ας ακούει ο καθένας όπως του αρέσει αλλα ας μην βιαζόμαστε να γίνόμαστε επικριτικοί και να καταλήγουμε σε συμπεράσματα πρόχειρα και ισοπεδωτικά και ανακριβή γιατί εμείς χάνουμε σε τελική ανάλυση και κανένας άλλος.

    Αυτά με κάθε σεβασμό σε όσα γράφτηκαν πρίν απο το post αυτό, και με θαυμασμό για το σύστημα στο οποίο προέκυψαν οι δοκιμές. Τα Ταννου που αναφέρθηκαν είναι όντως αναφοράς..

    126  12 Nov 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    ¨Σε δε σύγκριση του ίδιου προγράμματος απο πικάπ/phono/κεφαλή EMT και σε Sacd iso απο το Μytek το δεύτερο έπαιξε καλύτερα με διαφορά¨

    Ωχ ωχ ωχ....

    127  12 Nov 2013  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Δεν θα επιμείνω αν υπάρξουν διαφορετικές απόψεις. Δεν μπορώ όμως παρα να πω την αλήθεια όπως την άκουσα..

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρόσωπο του ανθρώπου που με φιλοξένησε να το κοιτάει αποσβολωμένος και να κουνάει το κεφάλι του πάνω κάτω.

    Μιλαμε για άνθρωπο που ασχολείται σοβαρά με το χόμπυ πάνω απο τριάντα χρόνια ο οποίος φαινόταν ξεκάθαρα "προβληματισμένος" ...

    Η αλήθεια είναι οτι και εγώ έμεινα χαζός απο τα πρίμα που άκουσα εκεί μην μπορώντας να πιστέψω αυτό που άκουγα..

    Τα 803 έχουν εξαιρετικά πρίμα αλλα τα τουίτερ της Altec μου έδωσαν μια εμπειρία που δεν είχα ξανακούσει και το πιό απρόσμενο απο το Mytek..

    128  12 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Στην αρχή της εβδομάδας χτύπησε το τηλέφωνο.
    Ένα ανύπαρκτο νούμερο με απόκρυψη...

    Η φωνή στη γραμμή ήταν γνώριμη, και έκρυβε μια έκπληξη για μένα!

    Μια πρόσκληση για ακρόαση, παρέα, συνεύρεση και ανταλλαγή απόψεων, σε ένα μοναδικό φροντισμένο χώρο, από ένα σεμνό και σοβαρό χομπίστα, ήταν μόνο η αρχή του τι θα ακολουθούσε!

    129  17 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Κώστας, Τάκης κι εγώ παρευρεθήκαμε χθες στο «άνδρο» της μουσικής πανδαισίας ήχων και κατασκευών!

    Ο Κος Χρήστος μας υποδέχθηκε με το μοναδικό εγκάρδιο τρόπο του, που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα και από το σπίτι σου!

    130  17 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Χώρος εξαιρετικά φροντισμένος ηχητικά, που απ’ ότι μου είπε εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ψαχνόταν να τον φέρει στο απόλυτο σημείο των τωρινών ημερών.

    Κόποι και χρήμα που δεν κρύβονται…

    Μόλις μπει κάποιος στο χώρο του, κατανοεί ότι το Hi-End υπάρχει και χρειάζεται πολύ δουλειά, μεράκι αλλά και …«πακέτα», για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

    131  17 Nov 2013  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Στον όμορφο χώρο δυο πράγματα σου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση.
    H ηχητική φροντίδα του και τα εξαιρετικά Tannoy Westminster Royal SE!

    Κανένα από τα δυο δεν επιβάλλεται στο άλλο, αλλά δένουν τόσο αρμονικά μεταξύ τους, που γίνονται μια δυνατή ομάδα απέναντι στον ακροατή – θεατή τους!

    132  17 Nov 2013  
 
page 11/12 rows 12/141 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 90ms (19 queries, 54ms)
invisible cron image