Μηνιαία Συνάντηση ACA, 19 Ιανουαρίου 2013, Π. Κεφάλας

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Το κείμενο της μηνιαίας συνάντησης είναι στο site από εχθές το βράδυ...

    121  25 Jan 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ΠΟλυ ωραια λογια απο τον Τονυ, πολυ καλη κριτικη, συγχαρητηρια στον Πετρο!

    122  25 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Εξαιρετικο κειμενο

    123  25 Jan 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φοβερό κείμενο!

    Ο μόνος λόγος που δεν μπορώ να συμφωνήσω με το Tony ότι ήταν το καλύτερο σύστημα στο ACA ήταν η θέση που καθόμουν η οποία δεν επέτρεπε απόλυτα συμπεράσματα το οποία έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο να βγουν μέσα από μία και μόνο ακρόαση της μίας ώρας. Έτσι και αλλιώς έχω καιρό να ακούσω συστήματα άλλων μελών.

    Πάντως ο ήχος ήταν σοκαριστικά καλός. Προσωπικά ενθουσιάστηκα.

    124  25 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά,η αλήθεια είναι οτι με την κριτική κάποιων μελών και φίλων του ACA έχω βελτιώσει το σύστημα με τα Horning.

    Tony login.

    125  25 Jan 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Επανέρχομαι στο θέμα για τρεις λόγους.

    Ο πρώτος είναι γιατί σημείωσα μια αξιόποινη παράλειψη και το φέρνω βαριά στη συνείδησή μου τώρα που το θυμήθηκα.

    Το προ - προηγούμενο Σάββατο, αυτό της συνάντησης, της διεκδίκησης του τυχερού φλουριού, της κατάκτησής του και της απονομής του δώρου, συνέβη κάτι πολύ ευγενικό που δεν ανέφερα.

    Καθώς αποχωρούσαμε με τα δώρα από το τυχερό σπίτι του Πέτρου και καθώς προσπαθούσα να κουβαλήσω τα δικά μου δώρα, την κούτα με τα ηχεία και τον δίσκο του Νώντα, ο κ. Γιάννης από την Λήμνο, προθυμοποιήθηκε να με βοηθήσει, δηλαδή να τα μεταφέρει ο ίδιος στο αυτοκίνητο, πράγμα που έγινε στο τέλος αν και αισθανόμουν και λίγο άβολα.

    Ήταν πάρα πολύ ευγενική και συγκινητική η κίνηση αυτή κ. Γιάννη και συγνώμη που δεν το ανέφερα νωρίτερα και δεν σας λέω ότι θα σας το ανταποδώσω γιατί στις μεταφορές κουτιών έχω ένα θέμα.

    Για την ιστορία πάντως, εγώ κουβάλησα τον δίσκο και το φλουρί

    126  27 Jan 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Ο δεύτερος λόγος είναι γιατί μου έκανε εντύπωση η αναφορά του Τόνυ στο ανάλογο θέμα της μηνιαίας συνάντησης και αυτό γιατί ξεκίνησε με ένα διάσημο ποίημα, το "Αν" του Κίπλινγκ.

    Θα διάβαζα έτσι κι αλλιώς το κείμενο, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον το πώς θα δέσει με το υπόλοιπο κομμάτι ένα τόσο ιδιαίτερο ποίημα.

    Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή και η εξήγηση τόσο μα τόσο ρεαλιστική, τόσο όσο χρειάζεται για να βρεις το πέρασμα από την κρυφή εικόνα ενός ποιήματος στην πραγματική ενός μηχανήματος.

    Όλο αυτό, για να πω ότι τα Ποιήματα βρίσκονται στην κορυφή των λογοτεχνικών επιλογών μου, για ένα και μοναδικό λόγο: γιατί περιέχουν συμπυκνωμένη γνώση.

    Μέσα σε ένα μικρό αριθμό λέξεων, βαλμένων στην κατάλληλη σειρά, χωρίς να λείπει και χωρίς να περισσεύει τίποτα, τα λες όλα!

    Αυτό βέβαια είναι τέχνη και δεν μπορούν να το καταφέρουν παρά μόνο λίγοι και εκλεκτοί.
    Κάποιοι, είναι ανάμεσά μας, έτοιμοι να μιλήσουν μόνο όταν θα έχουν κάτι να πουν και αυτό με τα λιγότερα δυνατά λόγια, τόσα όσα χρειάζονται για να λάβει κάποιος το μήνυμα και αυτός είναι και ο τρίτος λόγος.

    Ήταν ένας τέτοιος άνθρωπος μαζί μας το Σάββατο, ο κ. Βασίλης Τσαντουλής, τον οποίο χάρηκα πολύ που τον είδα στην συνάντηση.
    Είναι ένας από τους ανθρώπους που χαίρεσαι να μιλάς μαζί τους, καθώς αυτό που θα πει θα είναι τόσο συγκεκριμένο και καίριο όσο και το ότι ο ήλιος βγαίνει πάντα από την Ανατολή.
    Η διορατική του σκέψη δρα με ακρίβεια ακτινοσκοπικού μηχανήματος και έχει απόλυτη γνώση για το ποιόν έχει κάθε φορά απέναντί του και πόσο αυτός αξίζει!
    Από την άλλη, όσες φορές τον έχω δει είναι πάντα ήρεμος, γεγονός που συμβάλλει στην ορθή θεώρηση των πραγμάτων και οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα!
    Και αυτό είναι ταλέντο, όπως και να το κάνεις!

    Αυτά είχα να πω και νομίζω ότι έτσι έκλεισε αυτός ο κύκλος.
    Τον άλλο μήνα θα έχουμε πάλι την δυνατότητα να σχολιάζουμε αυτά που θα μας κάνουν εντύπωση και αυτά που θα γίνουν και δεν τα ξέρουμε.

    Ως τότε ...

    127  27 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Επίσης ο κ.Τσαντουλής είναι απο τους λίγους που ξέρουν την θεωρία αλλά και την πράξη!!!

    128  28 Jan 2013  
 
page 11/11 rows 12/128 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 44ms)