Μηνιαία Συνάντηση ACA, 24 Νοεμβρίου 2012, Γ. Νικολακόπουλος

  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Που την ανακαλυψες αυτη ρε θηριο:
    Να παιζει αραγε ο συνδυασμος::::

    37  28 Nov 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως το έχω ακούσει αυτό το σύστημα και μου άρεσε πάρα πολύ. Όμως η συλλογή των βινυλίων είναι ακόμα καλύτερη. Ο Γιώργος λάτρης της Νταντωνάκη και του Χατζιδάκι θα σας έκανε σίγουρα να περάσετε πολύ καλά!

    38  1 Dec 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το ηχείο αυτό παρότι χρωματίζει έντονα έχει φοβερό ήχο. Βαθύ μπάσο, υπέροχο μεσαίο και τρομερή εικόνα. Ένα απο τα ηχεία που άνετα αγόραζα.

    39  1 Dec 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Μαλλον κατι αλλο εννοεις Alex οταν λες οτι το ηχειο χρωματιζει εντονα.
    Ο χρωματισμος γενικως θεωρειται μειονεκτημα.
    Αν χρησιμοποιουμε το ιδιο "Λεξικο" θα ηθελα να αναφερω, οτι τα ηχεια αυτα θεωρουνται απο τα πλεον αχρωματιστα που εχουν κατασκευασθει ποτε. Επι δεκαετιες ηταν εργαλεια στις ηχογραφησεις κλπ. Υποδειγμα ουδετερου, τονικα ισορροπημενου και με υπεροχες χροιες ηχου!!!
    Για να αποδωσουν θελουν βεβαια και τα αναλογα συνοδα...

    40  1 Dec 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Οφείλω να συμφωνήσω με τον Πρόεδρο.

    Το ηχείο αυτό έγινε θρύλος για την ουδετερότητα και την απουσία χρωματισμών...

    Να μην ξεχνάμε ότι ήταν το ηχείο μόνιτορ που χρησιμοποιούσαν όλα τα στούντιο του BBC και χιλιάδες άλλα στούντιο σε όλο τον κόσμο και ακόμα και σήμερα το χρησιμοποιούν...

    41  2 Dec 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Συμφωνώ κι εγώ,η μουσικότητα που ακούσαμε οφειλόταν στα συνοδά και το μεγαλύτερο ποσοστό,νομίζω,στον τελικό.

    42  2 Dec 2012  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Ας πω και εγω κατι για αυτα τα ηχεια.

    Τα ειχα φερει απο Αγγλια την χρονικη περιοδο ειχε βγει στην παραγωγη και ο sanyo plus p55 (και ο ηχος τον ειχε σαν αναφορας).

    O sanyo λοιπον δεν μπορουσε να τα οδηγησει καλα (εαν θυμαμαι τα rogers ηταν 16Ω),ετσι λοιπον στο επομενο ταξιδι μου στο Λονδινο αγορασα εναν τελικο Harman Kardon citation twelve deluxe και εναν προ της American aqustics (νομιζω αυτος ηταν ο προ,πανε και καμια 30αρια χρονια απο τοτε).

    Αυτο το σετ το εδειναν πολυ φθηνα τοτε (σαν σετ,και το φθηνα το διαμορφωνε η τιμη του προ γιατι ο τελικος ηταν ακριβουτσικος).

    Τα LS3/5a της Rogers ηταν ενα τελειως αχρωματιστο ηχειο με πολυ μεγαλη ιδιοτροπια στα συνοδα,οι εντασεις που ανεπτυσε δεν ηταν μεγαλες και αυτο με προβληματισε πολυ.

    Εξαιρετικο στις φωνες,πολυ καλη σκηνικη παρουσια αλλα μονο για μεσαιο χωρο.

    Θυμαμαι ιδιαιτερα τις μεγαλες διαδρομες του κωνου,ωραιο ηχειο!!!

    Μετα τα εδωσα μαζι με τον προ στο συγχωρεμενο Κ.Αντωνοπουλο για ανταλλαγη,(τον τελικο τον κρατησα για πολλα χρονια ακομη).

    Αν επαιζε λιγο ποιο δυνατα θα ηταν ιδανικο.

    43  2 Dec 2012  
  • antkots

    antkots

    Registered


    Αυτος ηταν ο τελικος,τον προ δεν τον βρισκω αλλα ηταν ενα "τιποτα".

    Ηταν ενα μικρου μεγεθους κουτακι παναλαφρο με συρομενα ποντεσιομετρα εντασης ενα για καθε καναλι και εναν επιλογεα πηγων,ασημι χρωμα προσοψη απο λεπτο αλουμινιο και μαυρο κουτι,τα δε βυσματα απο πισω απλης τυπικης ποιοτητας.

    44  2 Dec 2012  
 
page 4/4 rows 12/44 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 67ms (19 queries, 39ms)