Επίσκεψη στην MF Audio (#2)

  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Τα ηχεία της Horning, Eufrodite (νεότερο μοντέλο) και Agathon είναι μουσικότατα και η έμφαση είναι στραμμένη κυρίως προς τα εκεί. Απολαμβάνεις τη μουσική χωρίς να ασχολείσαι με τα επί μέρους τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τους λείπει κάτι, ίσα ίσα το αντίθετο.
    Στη σύγκριση μεταξύ νέου και παλιού μοντέλου θα έλεγα ότι το νέο είναι εξίσου μουσικό με ακόμα καλύτερη ανάλυση και ταχύτητα. Το παλαιότερο έχει πιο vintage ήχο, φαίνεται πιο αργό, αλλά περιέργως αυτό δεν ενοχλεί, αλλά αρέσει.
    Στη σύγκριση μεταξύ Horning και Rockport θα έλεγα ότι τα δεύτερα είναι άλλης σχολής. Φαίνονται πιο δυναμικά, πιο αναλυτικά, γενικότερα πιο Rock. Πιστεύω ότι οι νεότεροι θα προτιμήσουν τα Rockport, ενώ οι μεγαλύτεροι τα Horning.
    Η επιλογή δική σας. Όποιος θέλει αγοράζει και τις δύο σχολές...

    13  11 Apr 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Νομίζω οτι ο προ ήταν ο LL2 (συνήθως αυτός παίζει με τους ML2.2 )

    Τα Eufrodite κάπως έτσι τα περιγάφω κι εγώ αλλά είναι ακόμα νωρίς γιατί έχουν παίξει 3-4 φορές.
    Θα πρέπει να πάμε να τα ακούσουμε πάλι όταν θα έχουν στρώσει.

    14  12 Apr 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Νομίζω Πέτρο ότι ο προενισχυτής ήταν ο LAMM L2 Reference !!! Εξαιρετικό μηχάνημα...

    15  12 Apr 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Κυριάκο ελπίζω να συνδεθεί ο MF και να μας φωτίσει με το φως το αληθινό.

    16  12 Apr 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αντε πες του ντε!

    17  12 Apr 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ο Μιχαλης προσπαθει να γραφτει στο φορουμ αλλα ειχε προβλημα και με πηρε τηλεφωνο. Θα απαντησει συντομα!!!

    18  12 Apr 2012  
  • Michalis_F

    Michalis_F

    Registered

    Γεια σας!

    (είχα ξεχάσει τι …κωδικό είχα δώσει : O : ) / τον θυμήθηκα όμως : ) )

    Να ευχαριστήσω λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου τον Γιώργο Χ. και τον Κυριάκο Κ. για την επίσκεψη.

    Στο θέμα, την Eufrodite την βλέπετε στημένη πρόχειρα μπροστά από τα Agathon μετά από μια ακρόαση της που μου ζητήθηκε από κάποιον κύριο.

    Με αυτή την αφορμή κάλεσα και τον Γιώργο (που η εργασία του βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στον χώρο της MF) να έρθει να την ακούσει (και σε σύγκριση με τα Agathon που γνώριζε) πρίν την ξανά-μεταφέρω στη θέση της.

    (τελικά μετακινήθηκαν τα Agathon στον παρακείμενο χώρο και οι Eufrodite’s έμειναν μπροστά για να στρώσουν. /άμα τις βάλω να στρώσουν. : ) )

    για τους τύπους, ο προενισχυτής ήταν ο LL2.1
    (ο L2 R είναι συνδεδεμένος με τους υβριδικούς. -όχι πως δεν τον βάζω με τους λαμπάτους. απλώς είναι διασταυρωμένοι στο ρακ και μπερδεύεται κανείς)

    για άλλη μία φορά ευχαριστώ τον Γιώργο και τον Κυριάκο για την επίσκεψη.

    Τέλος, με την ευκαιρία, να πώ πώς χαίρομαι πού η wanda (όπως και η Fedra/ η Myrtw ?) έχει χώρο και γράφει.

    Καλή Ανάσταση!
    σε όλους.

    19  14 Apr 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εμείς σε ευχαριστούμε Μιχάλη για την όμορφη εμπειρία που μας χάρισες και ελπίζουμε να μας ξανακαλέσεις να ακούσουμε τέτοιες μηχανάρες!!!

    20  14 Apr 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλως ήρθες Mike! Καλη Ανάσταση φιλε!

    21  14 Apr 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Καλώς ήρθατε κύριε Φουάση.

    22  14 Apr 2012  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Αγαπητέ Μ.Φ. (έτσι σε ξέρω από παλιά ), χαίρομαι και γω που σε βλέπω πάλι, αυτή τη φορά εδώ σε αυτή την πολύ όμορφη παρέα!

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα πάντα καλά σου λόγια και θέλω να ξέρεις ότι η εκτίμηση είναι αμοιβαία ...

    Χρόνια Πολλά!!!

    23  17 Apr 2012  
  • Michalis_F

    Michalis_F

    Registered

    Mikekan, petkef, wanda, σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

    wanda, και εγώ το Μ.Φ. προτιμούσα (ενιαίο και αδιαίρετο : ) ) όμως δεν μου το έπαιρνε (?)
    εκτός αν έκανα κάτι λάθος…

    αν γνωρίζει ο Zoglair ? (ή κάποιος άλλος), ας μου το διορθώσει ή ας με πάρει τ/φ.
    ευχαριστώ.

    24  18 Apr 2012  
 
page 2/3 rows 12/26 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 43ms)