Ενας ψηφιακός Ελβετός (#8)

  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    για ξαναδιαβασε καλυτερα τα προηγουμενα σχολια...
    εκτος εαν καταλαβα λαθος...

    85  21 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Φαντάζομαι ότι έγινε αυτό Γιώργο, δεν μπορώ να φανταστώ ότι έγινε σύγκριση με διαφορετικά κομμάτια και παραγωγές.

    Και όμως έχεις άδικο......

    86  21 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    κοιταχτε να δειτε
    αν ενα πραγμα παιζει καλυτερα πιστευω οτι μπορω να το ακουσω και ας μην εχει γινει συγκριτικο πανω στο ιδιο κομματι
    βεβαια περιθωρια λαθους υπαρχουν αλλα δεν μενει την αλλη φορα να γινει με τον τροπο που λετε

    87  21 Nov 2011  
  • vet

    vet

    Registered

    τι εννοειτε επαιζε απο το συρταρι?
    πως γινεται να παιζει αμμαρα απο το συρταρι?
    πως ηταν συνδεδεμενο το dac στο mac?

    88  21 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Εχεις φορτωμένο μόνο το Amarra (χωρίς itunes) και φορτώνει στην playlist το cd και το παίζεις μέσω Amarra.

    Αρα το μόνο διαφορετικό είναι ότι με το σκληρό η playlist διαβάζει το κομμάτι από το δίσκο ενώ στο συρτάρι τον διαβάζει από το cd . (Δεν το έχεις δοκιμάσει??)

    Αρα και στις δύο περιπτώσεις ακούμε amarra, τώρα πως γίνεται να λέμε ότι παίζει καλύτερα το συρτάρι του mac που κάνει διακόσια σφάλματα στο cd έναντι του δίσκου που παίζει 100% το περιεχόμενο, αυτό είναι άλλο θέμα !!

    89  21 Nov 2011  
  • RHAPSODY

    RHAPSODY

    ACA Member

    θα ήθελα να τονίσω ότι η βραδιά ήταν αφιερωμένη στην ακρόαση του DAC, και 'οχι σε σύγκριση ψηφιακής - αναλογικής πηγής. Στην αναλογική πηγή παίχτηκαν, σαν διάλειμμα, τρία βυνήλια,τα δύο εκ παραδρομής σε 45 στροφές αντι για 33, ενώ είχε προηγηθεί το 45αρι του "Take Five", στο οποίο η πηγή έδειξε περί τίνος πρόκειται.
    Οπως είπε και ο Μάνος, συνειδητά δεν έγιναν μηχανικά πειράματα (αλλαγές καλωδίων κτλ, για να αφήσουμε χώρο στην μουσική απόλαυση. Η διαφορά των συνθηκών μεταξύ των δύο ακροάσεων (βλ. Μάνος: Έπαιξε αρκετά καλύτερα από την πρώτη φορά, όπου ήταν κρύο και με πολύ λιγότερες ώρες στη μηχανή του...), ήταν οι ώρες παιξίματος, από 42 σε 78 και η προθέρμανση 3 ωρών πριν την ακρόαση.

    Το θέμα τώρα του "transport", που τέθηκε πάλι από τον Μάνο αξίζει περαιτέρω διερεύνηση.
    Προς το παρόν έχω να ασχοληθώ με χαμένα albums του σκληρού που έφαγε η Χάρυβδη.

    90  21 Nov 2011  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Βαγγελη,

    εχουμε το ιδιο Dac και σχεδον το ιδιο transport. Η μονη διαφορα ειναι οτι εχω βαλει ενα καλυτερο καλωδιο firewire απο την επαγγελματικη σειρα της Oyaide το οποιο οντως κανει διαφορα. Δε ξερω μηπως εχει ο Ανρεας ενα περισευουμενο να δοκιμασεις...

    Ενα αλλο πραγμα που αξιζει να δοκιμασεις ειναι να παιξεις και με καποιο αλλο καλωδιο ρευματος. Οπως ξερω οτι εχεις ηδη παρατηρησει, το Dac "ακουει" σε αλλαγες καλωδιων ρευματος και επειδη εχω δοκιμασει ηδη πολλα πανω του, οντως μπορεις να αλλαξεις αισθητα τον ηχο του ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο...

    91  21 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    geopolitis wrote:
    Βαγγελη,
    εχουμε το ιδιο Dac και σχεδον το ιδιο transport. Η μονη διαφορα ειναι οτι εχω βαλει ενα καλυτερο καλωδιο firewire απο την επαγγελματικη σειρα της Oyaide το οποιο οντως κανει διαφορα. Δε ξερω μηπως εχει ο Ανρεας ενα περισευουμενο να δοκιμασεις...

    Το έχω Γιώργο, τους το είπα, αλλά με κοίταγαν περίεργα με το Δολοφονάκη....

    92  21 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το Vekian την δεύτερη φορά(στην παρούσα ακρόαση δηλαδή) έπαιξε πάρα πολύ καλά...

    Ο λόγος όμως που επιμένω για ακρόαση με native cd tranport είναι γιατί θέλω να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο που θα συνδέσει την πηγή με το το DAC...αυτό που λέμε 'the shortest way the simplest way'...

    Δεν θα υπάρχει δηλαδή αυτή η ουρά με : το pc με τα ανεμιστηράκια και τους δίσκους που γυρνάνε σε απίστευτα υψηλές στροφές, το software που κανείς δεν γνωρίζει τι κάνει, τρεις διαφορετικές συσκευές διασύνδεσης, δυο passive(τα δυο διαφορετικά καλώδια) και μια active(ο μετατροπέας WEISS), όπου με όλον αυτόν τον συρφετό γίνεται το απίστευτο μαγείρεμα, πράγμα που διαπιστώσαμε στην πρώτη ακρόαση όταν αλλάζοντας το ένα καλώδιο ο ήχος άλλαζε 50%!!!

    Τόσο μεγάλη διαφορά που μια στιγμή πίστεψα πως κάτι γίνεται με τις γειώσεις των καλωδίων!!!

    93  22 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Και να πω και κάτι άλλο τώρα με τα hd files, τα 24/96, τα 24/128, τα 35/789,5 τα 8437/789573 και διάφορες άλλες λουλουδιές... γίναμε όλοι νοικοκυραίαοι με τα 'κατεβαστά', και δεν μπορούμε πια ν' ακούσουμε και σνομπάρουμε το φτωχό red book cdάκι... ας το ακούσουμε κι αυτό... λίγο respect δεν βλάπτει...

    94  22 Nov 2011  
  • DOLFON

    DOLFON

    Registered

    andreasecon wrote:
    Το έχω Γιώργο, τους το είπα, αλλά με κοίταγαν περίεργα με το Δολοφονάκη....

    Αντρέα σε κοίταξα 'χαριτωμένα' γιατί παρήγγειλα ένα τετράμετρο (1394 oyaide 6pin- 9pin) και μου ήρθε ένα (1394 oyaide 6pin- 6pin) γιαυτο και το σπινθηροβόλο Βλέμμα…

    95  22 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    DOLFON wrote:
    Αντρέα σε κοίταξα 'χαριτωμένα' γιατί παρήγγειλα ένα τετράμετρο (1394 oyaide 6pin- 9pin) και μου ήρθε ένα (1394 oyaide 6pin- 6pin) γιαυτο και το σπινθηροβόλο Βλέμμα…

    Μιχάλη όποτε θέλετε μπορώ να σας δώσω το δικό μου oyaide 2μετρο 6 σε 9 να το δοκιμάσετε. Εγώ χρησιμοποιώ το entreq

    96  22 Nov 2011  
 
page 8/13 rows 12/153 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 6ms)