20 χρόνια χωρίς τον Μάνο Χατζιδάκι

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Pleo wrote:
    Την κακώς εννοούμενη κουλτούρα των μπουζουκιών. Ο Χατζιδάκις είχε τέτοιο αισθητήριο που ανακάλυψε και προώθησε τον Φλωρινιώτη. Και έκανε άριστα!
    Εδώ η δική του εξήγηση για την αποκήρυξη του τραγουδιού "τα παιδιά του Πειραιά".

    Δέν έχω άποψη για τον Φλωρινιώτη. Έχω όμως για έναν άλλον "περίεργο" τραγουδιστή τον Γιώργο Μαρίνο.
    Η θεατρική του φωνή είναι άψογη - και στην οδό ονείρων αποδεικνύεται εύκολα αυτό.

    13  15 Jun 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Να μη ξεχνάμε βέβαια ότι αυτός ο μεγάλος συνθέτης και άνθρωπος έγραψε τα δύο πρώτα σύγχρονα Ελληνικά λαϊκά τραγούδια...

    Μάνος Χατζιδάκις-Γρ Μπιθικώτσης''γαρύφαλλο στ' αυτί''.wmv

    Είμαι Αητός Χωρίς Φτερά (Μπιθικώτσης Γρηγόρης)

    14  15 Jun 2014  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    15  15 Jun 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    AlexD wrote:
    Δέν έχω άποψη για τον Φλωρινιώτη. Έχω όμως για έναν άλλον "περίεργο" τραγουδιστή τον Γιώργο Μαρίνο.
    Η θεατρική του φωνή είναι άψογη - και στην οδό ονείρων αποδεικνύεται εύκολα αυτό.

    Ο Μάνος Χατζιδάκις παρουσιάζει τον Φλωρινιώτη

    16  15 Jun 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Κινηματογραφικό αποκηρυγμένο(?)

    Το Σεληνόφως - Αλίκη Βουγιουκλάκη - Μέσ σ' αυτήν τη βάρκα (1960)

    Ορχηστρικό μη αποκηρυγμένο

    Η Παρθένα Της Γειτονιάς Μου - Μάνος Χατζιδάκις

    Λεπτές αποχρώσεις του Μάνου... .

    17  15 Jun 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Για να γίνω κατανοητός, με τον όρο "κουλτούρα των μπουζουκιών" φυσικά και εννοώ την κακή κουλτούρα, τα τσιφτετέλια, τα λουλούδια, τα πιάτα, τα πεντοχίλιαρα κτλ.

    Σε καμία περίπτωση το όργανο μπουζούκι, τη λαική μουσική και το ρεμπέτικο που υπήρξε βασικός πυλώνας των έργων του.

    Τελικά η ΕΡΤ αφιέρωσε τίποτα?
    Κάτι έπιασα σε άλλα κανάλια, μελωδία κτλ αλλα όχι στην ΕΡΤ.

    18  15 Jun 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Τελικά η ΕΡΤ αφιέρωσε τίποτα?

    Τώρα είναι εποχή Μουντιάλ, και αυτό πουλάει περισσότερο !

    19  15 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    AlexD wrote:
    Για να γίνω κατανοητός, με τον όρο "κουλτούρα των μπουζουκιών" φυσικά και εννοώ την κακή κουλτούρα, τα τσιφτετέλια, τα λουλούδια, τα πιάτα, τα πεντοχίλιαρα κτλ.
    Σε καμία περίπτωση το όργανο μπουζούκι, τη λαική μουσική και το ρεμπέτικο που υπήρξε βασικός πυλώνας των έργων του.
    Τελικά η ΕΡΤ αφιέρωσε τίποτα?
    Κάτι έπιασα σε άλλα κανάλια, μελωδία κτλ αλλα όχι στην ΕΡΤ.

    Αλεξ , τελικα εγινε χθες αφιερωση. Μου το ελεγε σημερα η γυναικα μου. [εργαζεται σε ΜΜΕ]

    20  15 Jun 2014  
 
page 2/2 rows 12/20 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 28ms (18 queries, 4ms)