Eurovision 2014

  • rouli726

    rouli726

    Registered

    κάπου ανάμεσα στη βαρετή συμμετοχή της ολλανδίας και τον άγιο μαρίνο στον οποίο προσεύχονται οι κάτοικοί του για μια καλή θέση, είπα να δω τα σχόλιά σας και έφριξα!
    καλά ρε συ wanda, τέτοιο τσιμπούσι και δε μας κάλεσες??? αίσχος!!

    όσο για τον καταραμένο το ρουμάνο τί να πω... φέτος έπρεπε να ήταν για να πάρει πρώτη θέση, με τέτοιες πατάτες που είδαμε κι απόψε

    61  10 May 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Απο το 11ο τραγουδι και μετα, της αυστριας δηλαδη, κοντεψε να με παρει ο υπνος με εξαιρεση το τραγουδι της Ισπανιας βεβαια.
    Αν ειχε περασει το Ισραηλ και το Βελγιο, ο τελικος θα ηταν καλυτερος. Αλλα αυτα εχουν οι ψηφοφοριες του κοινου που αποφασιζουν για το 50%.

    Παμε τωρα στην ψηφοφορια. Νομιζω οτι η Αυστρια θα κερδισει.

    62  10 May 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Μάλιστα. Η Αυστρία νικήτρια. Εμείς στην 20η θέση, από τις χειρότερες που έχουμε πάρει. Δεν πειράζει, τα παιδιά έκαναν ό,τι μπορούσαν.

    Το ξεσάλωμα των παρουσιαστών που έκαναν λάθη (ιδιαίτερα η παρουσιάστρια) είχε αποκορύφωμα στο βάφτισμα της νικήτριας ως ακροδεξιάς!

    Τέλος πάντων, λίγο περισσότερη σοβαρότητα δεν θα έβλαπτε, μέσες άκρες ο διαγωνισμός έστειλε όντως μήνυμα αρκεί να ξέρουμε να το μεταφράσουμε. Την ελευθερία και την αυτοδιάθεση δηλαδή των λαών της Ευρώπης.

    Σήμερα δεν είχαμε ευτράπελα στον ήχο, ήταν απλά μέτριος χωρίς προβλήματα. Σε ορισμένες συμμετοχές δεν κατάλαβα πραγματικά το λόγο της συμμετοχής τους, διαφωνώ σίγουρα με τα αποτελέσματα εκτός ίσως της πρώτης θέσης. Θα ήθελα το δικό μας και της Ισπανίας πιο ψηλά, αλλά δεν έχω παράπονο από το σασπένς της ψηφοφορίας. Σε αντιδιαστολή με τον ίδιο τον διαγωνισμό που από τη μέση και μετά τον παρακολουθούσα... απλά για να τον παρακολουθήσω.

    63  10 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πράγματι λοιπόν το πρωτο κομμάτι είναι αυτό που είπε ο πλέο. Ένα μικρό μήνυμα.
    Όμως...

    Πρίν μερικά χρόνια εντύπωση έκαναν κάποια τερατάκια. Κέρδισαν.
    Χθές εντύπωση έκανε "μία" με μούσι. Κέρδισε.

    Αυτό προσωπικά μου δείχνει οτι παίζουμε με μάχη εντυπώσεων και του πώς θα "κάνουμε σάλο" παρά την παρακολούθηση μίας εκδήλωσης που στηρίζεται στη μουσική.

    Αυτό αποδείχτηκε και χτές.

    64  11 May 2014  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Περαστικά μας!!
    Όχι, που δεν σας άρεσε ο περυσινός Ρουμάνος και σας τρόμαξε τον πιτσαδόρο, έ;;;

    Απολαύστε τώρα την μουσάτη βασίλισσα της Αυστρίας!!!!
    Όχι τίποτα άλλο, αλλά να της δίνει το πρώτο δωδεκάρι η Ελλάδα;;;
    Κόντεψα να πάθω εμφραγματικό ντουβρουτζά!
    Κόντεψα να φάω και δεύτερη μερίδα παγωτό-σοκολατόπιτα και τώρα να ανεβοκατεβαίνω τον Υμηττό να κάψω τις θερμίδες!!!

    Προσέξατε πώς αντιδρούσε κάθε φορά που δίνανε στην Αυστρία το 12;;;
    Με τι στυλ, με τι φινέτσα, με τι oh my God;;;;;

    Η Ευρώπη λέει, ήθελε να περάσει ένα μήνυμα!!!
    Αλήθεια, ποιο μήνυμα ήθελε να περάσει, γιατί εγώ δεν το συνέλαβα, καθότι, ως γνωστόν, είμαι εξαιρετικά περιορισμένης αντίληψης άτομο!!

    Μου άρεσε η Ισπανία, η Ολλανδια - φτου δοκάρι και μας έφαγε ο Γκοντζίλα - η Εσθονία και - μη βαράτε- η Ισλανδία γιατί είχε ωραία χρωματάκια!!!

    Η σκηνή όμως δεν παιζότανε!!! Η καλύτερη ever!!!

    Άντε και από του χρόνου φουντούνια!!!

    Η καλύτερη στιγμή της βραδιάς ήταν τα σουβλάκια!!!!!!!!!!!!!
    rouli, του χρόνου θα σε έχω υπόψη μου!!!!!!!!!!!!

    pleo, λύσσαξες φέτος με τους παρουσιαστές!!!!!!!
    Θα στείλω το Ρουμάνο να σε δαγκώσει!!!

    65  11 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα.. ευτυχώς που δεν το είδα.. κάθε φορά θέμε καμιά βδομάδα να συνέλθουμε από τα μπουρδοτράγουδα..

    66  11 May 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    AlexD wrote:
    Πράγματι λοιπόν το πρωτο κομμάτι είναι αυτό που είπε ο πλέο. Ένα μικρό μήνυμα.
    Όμως...
    Πρίν μερικά χρόνια εντύπωση έκαναν κάποια τερατάκια. Κέρδισαν.
    Χθές εντύπωση έκανε "μία" με μούσι. Κέρδισε.
    Αυτό προσωπικά μου δείχνει οτι παίζουμε με μάχη εντυπώσεων και του πώς θα "κάνουμε σάλο" παρά την παρακολούθηση μίας εκδήλωσης που στηρίζεται στη μουσική.
    Αυτό αποδείχτηκε και χτές.

    Και πριν πολλά χρόνια είχε κερδίσει η Ντάνα Ιντερνάσιοναλ, αν και εκεί επρόκειτο για αλλαγή φύλλου, συνεπώς όσοι διαφωνούν μάλλον δεν πολυπαρακολουθούν eurovision.

    Χτες είχαμε drag queen με τζεημσμποντικό κομμάτι..

    67  11 May 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Τελικα ποιο ειναι το προτυπο για τα νεα παιδια γυναικα με μουσι??

    Αλλα μαλλον η κουλτουρα αυτων που ψηφιζουν ειναι πολυ πειραγμενη

    68  11 May 2014  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Εκνευρισμένη ακόμη από το χθεσινό σόου, θα προσπαθήσω να γράψω κι εγώ 2 λόγια.. με ψυχραιμία

    20η θέση για την ελληνική συμμετοχή και.. τα λόγια είναι περιττά! Η εμφάνισή μας προφανώς κι άρεσε, το έδειξαν οι θεατές, το έδειχναν τα προγνωστικά και τα στοιχήματα, αλλά όλοι ψάχνουν τί έφταιξε και πήραμε μόνο 35 βαθμούς. 'Ισως η σειρά εμφάνισης, ίσως το γεγονός πως βγήκαμε στη σκηνή πριν τη νικήτρια Αυστρία.. ίσως ..ίσως..
    Το αποτέλεσμα δεν αλλάζει και το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι πει.. δε πειράζει, και του χρόνου
    Προσωπικά, εξαρχής μπορεί να μη μου άρεσε το τραγούδι μας, όμως ήταν αξιοπρεπέστατο συνολικά και πολύ καλύτερο από πολλά που κατέλαβαν καλύτερη θέση από εμάς.
    Χαρακτηριστικό είναι πως σε καλύτερη θέση από εμάς τερμάτισαν Λευκορωσία-Νορβηγία-Ρουμανία-Πολωνία-Γερμανία.. μέχρι και η, από το πλήθος, μισητή Ρωσία!

    Κι ερχόμαστε στο νικητήριο τραγούδι. Ως τραγούδι μου άρεσε. Κάτι που η φωνή της Κοντσίτα θύμιζε Anastacia, κάτι που η μουσική παρέπεμπε στο επιτυχημένο Skyfall, έκανε κλικ και σε εμένα. Μέχρι εδώ καλά.. Η τόσο επιτηδευμένη εμφάνιση όμως με το μούσι μου έφερε από αντιπάθεια μέχρι και αηδία!
    Σέβομαι το δικαίωμα του καθενός στην αυτοδιάθεση, όμως εδώ κάτι μου έμοιαζε λίγο "φτιαχτό", λίγο "τεχνητό", λίγο.."να κάνουμε ντόρο" και τίποτε περισσότερο.
    Η συνέχεια θα δείξει, αν και νομίζω πως η ιστορία δε θα κρατήσει για πολύ και η νικήτρια δε θα κάνει καριέρα πολύ μακριά από τη χώρα της.

    Σαν γενική εικόνα ο διαγωνισμός φέτος μου έδειξε όμως κάτι που με κάνει να ελπίζω.. διασπορά ψήφων, ακόμη και με τις γνωστές συμμαχίες, εμφανίσεις αξιοπρεπέστερες στη σκηνή κι όχι κάτι φτερά και πούπουλα και χρυσόσκονες που μας είχαν κατακλύσει πριν μερικά χρόνια, και γενικά ένας "αέρας" ευρωπαικής αλλαγής.
    Αυτό που με χάλασε ήταν η πλειοψηφία των εμφανίσεων με αγγλικό στίχο, χωρίς να έχω προδιάθεση εθνικιστικών εξάρσεων.

    Κλείνοντας, να παρατηρήσω πως και φέτος ο διαγωνισμός έκανε τους θεατές να μιλούν για αυτόν ακόμη και λίγες μέρες από τη λήξη του κι αυτό για αυτούς είναι επιτυχία, μη το ξεχνάμε.

    Και του χρόνου, λοιπόν.. όπως και να 'χει

    υ.γ. Η Ελλάδα στον ημιτελικό της τερμάτισε 7η. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του διαγωνισμού(ημιτελικών και τελικού) θα τα βρείτε εδώ.

    69  11 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Μην πιστεύεται τίποτα... Μούσι ήταν το τελικό αποτέλεσμα....

    70  11 May 2014  
 
page 6/6 rows 12/70 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (19 queries, 10ms)