Eurovision 2014

  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Γεια σας!
    Μη μου πείτε πως δε σας έλειψα..!!!

    Όπως κάθε χρόνο, ξαναχτυπώ με το αγαπημένο μου θέμα, που δεν είναι άλλο από τη eurovision. Έτσι να ασχοληθούμε και με κάτι χαζό, μπας και ξεχάσουμε το δράμα που ζούμε..!

    Σήμερα, λοιπόν, παρουσιάστηκαν από τη Δημόσια Τηλεόραση(για τα μάτια του κόσμου, πώς μπορείς και παντρεύεσαι φως μου.. τα γνωστά!) , αφού ακόμη τη ΝΕΡΙΤ τη βλέπουμε μόνο στο λογαριασμό της ΔΕΗ.
    Τέσσερις οι υποψηφιότητες, και μάλλον οι επικριτές του θεσμού θα χαρούν φέτος, αφού ακόμη κι εγώ.. δε ξετρελάθηκα!
    Κώστας Μαρτάκης, Κρυσταλλία, Freaky fortune ft.Riskykidd και Mark Angelo ft.Josephine είναι οι διεκδικήτές της φετινής συμμετοχής και η Ελλάδα συμπληρώνει 40 χρόνια παρουσίας της στο θεσμό.

    Η ανάδειξη του τραγουδιού που θα μας εκπροσωπήσει τελικά φέτος το Μάιο, στην Κοπεγχάγη, θα πραγματοποιηθεί στις 11 Μαρτίου και παρουσιαστές θα είναι και πάλι η Δέσποινα Βανδή κι ο Γιώργος Καπουτζίδης. Το κόνσεπτ θα θυμίζει τον περυσινό τελικό, που ομολογουμένως ήταν το καλύτερο που έχουμε δει στην ιστορία του θεσμού στην Ελλάδα, καθώς επρόκειτο για ένα μουσικό σόου με πολύ τραγούδι και ντουέτα-έκπληξη.
    Έτσι, φέτος, στη σκηνή θα δούμε να τραγουδούν μαζί Ελπίδα & Tamta, Σοφία Βόσσου & Demy, Καίτη Γαρμπή & Vegas, Καλομοίρα & Claydee αλλά καi Πασχάλης-Μπέσσυ Αργυράκη-Ρόμπερτ Ουίλιαμς-Μαριάννα Τόλη μαζί με τις MEΛISSES.

    Δείτε τα υποψήφια τραγούδια, τα οποία αναρτήθηκαν πριν λίγες ώρες στο διαδίκτυο:

    Gossip-tv.gr Eurovision 2014 MARK ANGELO FEAT. JOSEPHINE

    Gossip-tv.gr Eurovision 2014 Κρυσταλλία

    Gossip-tv.gr Eurovision 2014 Μαρτάκης

    Gossip-tv.gr Eurovision 2014 FREAKY FORTUNE

    1  5 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Μμμμμάλιστα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Αδιάφορα τα φετινά τραγούδια που διεκδικούν τη θέση στο διαγωνισμό. Ούτε κι εμένα με ενθουσίασαν και όσο σκέφτομαι το περυσινό Alcohol is free, τόσο περισσότερο σκέφτομαι ότι φέτος δεν θα έχουμε καμία τύχη.
    Είναι ωστόσο νωρίς γιατί δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα από τις υπόλοιπες χώρες (μη σας πω ότι δεν έχω ακούσει παρά ένα ή δύο).

    Τα βλέπω "μπιτάτα" τα φετεινά, τα βιντεάκια είναι μονοφωνικά, αυτό θα διορθωθεί στην πορεία σίγουρα γιατί χάνουν πολύ όταν τα ακούς και γίνονται ακόμα πιο αδιάφορα. Καλά ΟΚ, πρώτη μετάδοση είναι.

    Αν με ρωτούσαν που θα ποντάριζα τα χρήματά μου για το ποιο θα πάει, μάλλον θα έλεγα το βίντεο του Μαρτάκη.

    2  5 Mar 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ευχαριστούμε τη Ρούλι για την ενημέρωση.. θα συζητάμε το θέμα εδώ.. ξέρετε πόσο μ' αρέσει η Γιουροβιζιόν !!

    3  5 Mar 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Kαλημερα στην παρεα,ισως για πρωτη φορα δεν μου αρεσει κανενα απο τα θεματα που καλουνται να μας εκπροσωπησουν.............

    4  6 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Έλα ρε πότε έφτασε πάλι ο καιρός για Eurovision;

    Από αυτά που άκουσα στις αναρτήσεις της Rouli ούτε τελευταίους δεν μας βλέπω...

    5  6 Mar 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Δυστυχώς έχω πολλούς και διαφορους λόγους να μη μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ ο θεσμός της EUROVISION ...

    6  6 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Toptubes wrote:
    Έλα ρε πότε έφτασε πάλι ο καιρός για Eurovision;
    Από αυτά που άκουσα στις αναρτήσεις της Rouli ούτε τελευταίους δεν μας βλέπω...

    Ο διαγωνισμός είναι το Μάιο. Τώρα είναι ο ελληνικός τελικός για το ποιο τραγούδι θα στείλουμε εκεί.

    Εγώ δεν μας βλέπω να περνάμε στον τελικό. Αν και κρατάω μια πισινή καθώς δεν ξέρουμε ακόμη όλα τα τραγούδια των χωρών, ούτε με ποιους θα είμαστε στον ημιτελικό.

    7  6 Mar 2014  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Καλημέρες!

    Προσωπικά, σε μια πρώτη ακρόαση, μόνο του Μαρτάκη μου ήταν συμπαθές. Βέβαια το έχει γράψει ο Ηλίας Κόζας, ο τραγουδιστής των Κόζα Μόστρα που μας εκπροσώπησαν πέρυσι.
    Προς το παρόν, στα polls προηγείται το Rise up, έτσι για την ενημέρωση.

    Απόψε, στις 9 το βράδυ, ώρα Ελλάδος, θα επιλεγεί το τραγούδι που θα εκπροσωπήσει το Ισραήλ. Η ανάθεση έχει γίνει στην τραγουδίστρια Mei Finegold, η οποία θα παρουσιάσει 3 τραγούδια, και το αποτέλεσμα θα το αποφασίσει αποκλειστικά το τηλεοπτικό κοινό.

    Επίσης, πριν 2 μέρες δόθηκαν στη δημοσιότητα, από το σλοβένικο κρατικό κανάλι SLO, τα τραγούδια που θα διαγωνιστούν στον εθνικό τελικό της χώρας που θα γίνει το προσεχές Σάββατο 8 Μαρτίου.

    Τέλος, η Αυστρία, θα είναι μάλλον η τελευταία χώρα που θα επιλέξει τραγούδι, καθώς, όπως ανακοίνωσε το κρατικό κανάλι της χώρας, το τραγούδι μαζί με το επίσημο videoclip θα παρουσιαστούν σε ειδική συνέντευξη Τύπου, την Τρίτη 18 Μαρτίου στη Βιέννη.

    8  6 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Αρχίζει και μου αρέσει το τραγούδι της Κρυσταλλίας. Όμως αυτό το πράγμα σώνει και καλά να κάνει ρίμα στο ρεφραίν με τη θάλασσα, εκτός του ότι η πεταλούδα θα απέφευγε τη θάλασσα, μου κάνει πολύ ξεκάρφωτο.

    Μια βουτιά στη θάλασσα
    Παντάνασσα
    Βγήκα μια νύχτα
    Έφυγα, ξέφυγα, χόρεψα
    Κι έτσι μπόρεσα
    Να σε βρω

    Μάθαμε και κάτι. Παντάνασσα είναι η Παναγία.

    9  8 Mar 2014  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Καλησπέρα!
    Σιγά σιγά ετοιμάζονται όλες οι χώρες για το φετινό διαγωνισμό κι ήδη κάποιες έχουν επιλέξει ή παρουσιάσει το τραγούδι που θα τις εκπροσωπήσει.

    Το Μαυροβούνιο, ανέθεσε στον Sergej Ćetković και το τραγούδι του Moj Svijet (Ο κόσμος μου) να εκπροσωπήσουν τη χώρα το Μάιο στην Κοπεγχάγη. Το τραγούδι έχει ηχογραφηθεί και στα αγγλικά, καθώς ο τραγουδιστής δεν έχει αποφασίσει ακόμη με ποιο θα διαγωνιστεί.
    Το Μαυροβούνιο πρωτοεμφανίστηκε επί σκηνής Eurovision, ως ανεξάρτητη συμμετοχή, το 2007 και δεν έχει κατορθώσει να προκριθεί ποτέ στο τελικό.

    Sergej Ćetković - Moj Svijet (Montenegro) 2014 Eurovision Song Contest

    Τραγούδι επέλεξε και η Σουηδία, κι είναι το Undo που θα ερμηνεύσει επί σκηνής η Sanna Nielsen. Αξίζει να σημειωθεί οτι αυτή ήταν η 7η προσπάθειά της στο φεστιβάλ, ενώ ο συνθέτης του τραγουδιού Fredrik Kempe έχει συμμετάσει άλλες τρεις φορές στο διαγωνισμό της Eurovision ως δημιουργός (2008, 2009, 2011).

    Sanna Nielsen - Undo (Melodifestivalen 2014 - Final)

    Τέλος, η Ρωσία ανακοίνωσε πως θα διαγωνιστεί με τις δίδυμες αδερφές Τolmachevy, οι οποίες κέρδισαν τη Eurovision Junior το 2006 κι έκτοτε γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία στη χώρα τους. Το τραγούδι τους δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη.

    Υ.Γ. Μη ξεχνάτε πως απόψε θα επιλεγεί το δικό μας τραγούδι, σε εκδήλωση που θα μεταδοθεί απευθείας από τη ΔΤ, στις 9 το βράδυ.

    10  11 Mar 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα.. ευχαριστούμε τη Ρούλι για την πλήρη ενημέρωση..

    κατά βάθος τη θέμε τη Γιουροβίζιον για πολλούς λόγους, για να γκρινιάζουμε, να χαζεύουμε την κιτσερέλα της, να σχολιάζουμε τα τραγούδια της, να θαυμάζουμε τις 'άσχημες' συμμετοχές του ανατολικού μπλοκ και (το κυριότερο) να καταναλώνουμε σουβλάκια και μπύρες κάνοντας προγνωστικά μπρος την τιβι..

    11  11 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Το rise up θα πάει τελικά στον τελικό; Ε ποτέ!
    Να θυμηθώ να μην παίξω τζόκερ αφού τόσο του Μαρτάκη, όσο και της Κρυσταλλίας που θεωρούσα φαβορί, έμειναν... Ελλάδα.

    Βέβαια από μία άποψη είναι καλύτερα γιατί βλέποντας κατά τη διάρκεια του ελληνικού τελικού κάποια από τα τραγούδια που θα στείλουν άλλες χώρες, θεωρώ ότι ούτε η φωνή της Κρυσταλλίας θα είχε τύχη απέναντι στη φωνή του Ισραήλ και της Ισπανίας, ούτε ο Μαρτάκης μπόρεσε να αποδώσει στο 100% το καλύτερο τραγούδι από τα 4 υποψήφια.

    Οπότε, αν κάνουμε καμιά έκπληξη χορευτική, ξεσηκώνοντας με νεανικό ενθουσιασμό με το χορευτικό rise up το πλήθος εκεί στην Κοπενγχάγη που θα γίνει ο διαγωνίσμός, ίσως να έχουμε καλύτερη τύχη.

    12  11 Mar 2014  
 
page 1/6 rows 12/70 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 35ms (18 queries, 5ms)