Κρητική βραδιά!

  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Την Πέμπτη που μας πέρασε, είχα την χαρά να ακούσω και εγώ, το σύστημα του φίλου Anton,στο Ηράκλειο.
    Με λίγα λόγια και όσο γίνεται πιο περιεκτικά, μιας και γίνεται ήδη παρουσίαση σε διπλανό νήμα,θα αναφερθώ στα κατ εμέ θετικά και αρνητικά στοιχεία.( Θα πρέπει επίσης να αναφέρω, ότι πριν αρχίσει η ακρόαση, αλλάξαμε όλες τις λάμπες του προενισχυτή με καινούργιες, ίδιου ακριβώς τύπου)
    Θα ξεκινήσω από τα πρώτα:
    1) απίστευτο βάθος!! Ειδικά σε μεγάλα συμφωνικά έργα ήταν το κάτι άλλο!!
    2) στήσιμο σκηνής εξαιρετικό και τόσο αληθοφανές σε σημείο, που να μπορείς να "αισθάνεσαι" τον χώρο ηχογράφησης.
    3) οι φωνές (ανδρικές,γυναικείες) ήταν πολύ ρεαλιστικές, χωρίς να γίνονται γιγαντιαίες.
    4)όλα τα όργανα ακούγονταν πολύ περιγραφικά.. ειδικά σαξόφωνο και κόντρα μπάσο! Χωρίς ιδιαίτερο κόπο, "έβλεπες" το αντηχείο των εγχόρδων!
    5)χαμηλό, που δεν έκανε την αίσθηση του σαν κάτι ξεχωριστό και παράταιρο αλλά σαν φυσικό συμπλήρωμα, όλου του υπόλοιπου φάσματος. Αυτός ήταν πιστεύω και ένας λόγος για την "γρανιτένια" εικόνα που σχηματιζόταν.
    6)ταχύτητα! ταχύτητα! ταχύτητα! Οι εναλλαγές μεταξύ pianissimo και fortissimo ήταν στην κυριολεξία καταιγιστικές, χωρίς κανένα ίχνος κόπωσης ή "αδειάσματος" των ενισχυτικών!
    7)αν και ακολουθώ την "ψηφιακή" οδό στο δικό μου σύστημα, πρέπει να πω ότι τα πικάπ του Αντώνη τα χάζευα...είναι εντυπωσιακότατες μηχανές, πολύ υψηλού κατασκευαστικού επιπέδου!!! Προσωπικά το Kronos, μου φάνηκε ότι ήταν λίγο πιο αέρινο στις ψηλές από τα άλλα...
    8)χώρος πολύ φροντισμένος!
    9) όλα τα μηχανήματα, εκτός των τελικών ενισχυτών είναι σε άλλο χώρο. Αυτό αφήνει ελεύθερο το οπτικό πεδίο πίσω από τα ηχεία και σε συνδυασμό με την εντυπωσιακή κατασκευή του χώρου, δημιουργεί πάρα πολύ εύκολα την ψευδαίσθηση μιας αληθινής σκηνής!
    10)ακούσαμε σχεδόν 4(!) ώρες μουσική, χωρίς να κουραστούμε...μαζί και η γυναίκα μου, η οποία δεν ήθελε να φύγουμε!!!
    11) το σύστημα είναι φροντισμένο μέχρι και την παραμικρή του λεπτομέρεια!!! απορώ με τι θα ασχολείται από εδώ και πέρα ο Αντώνης...
    τα αρνητικά τώρα...
    1)ο καναπές είχε ρόδες και κουνιόταν...
    2)το ουίσκι δεν ήταν 12αρι...

    Πέρα όμως από τα συστήματα και την αξία τους, αυτό που για μένα έχει περισσότερη σημασία, είναι οι άνθρωποι που τα κατέχουν...
    και εδώ θα ήθελα να σταθώ, λέγοντας πως ο Αντώνης ήταν ένας εξαιρετικός οικοδεσπότης! Τόσο κατά την διάρκεια της ακρόασης όσο και κατά την έξοδο μας για φαγητό, μας έκανε να καταλάβουμε τι σημαίνει Κρητική φιλοξενία!!!!
    Αντώνη, σε ευχαριστώ πολύ για όλα και σε περιμένω πλέον ξανά, στον δικό μου χώρο...δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσω ηχητικά όπως έκανες εσύ,όμως σίγουρα, θα προσπαθήσω να σου ανταποδώσω την φιλοξενία!

    1  26 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Γιάννη τι κάνεις εδώ;; Έκανες μια πολύ καλή ανάλυση αυτού που παρακολούθησες και μετά πας να την βγάλεις με μία φωτογραφία;;

    Για βάλε και τις υπόλοιπες σε παρακαλώ να δούμε και εμείς...

    2  27 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πολύ ωραία περιγραφή.. μπράβο Γιάννη..

    με αφορμή τις εντυπώσεις παραπάνω για το μεγάλο βάθος και στήσιμο σκηνής, να ρωτήσω τον Αντόν πόση είναι η απόσταση μεταξύ των ηχείων?? και αν έχει κάνει πειράματα μ' αυτήν..

    3  27 Aug 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Toptubes wrote:
    Γιάννη τι κάνεις εδώ;; Έκανες μια πολύ καλή ανάλυση αυτού που παρακολούθησες και μετά πας να την βγάλεις με μία φωτογραφία;;
    Για βάλε και τις υπόλοιπες σε παρακαλώ να δούμε και εμείς...

    Κυριάκο,3 έβγαλα όλες και όλες και αυτές από το κινητό...να σκεφτείς ότι αυτή ήταν η πιό φωτεινή...
    Δυστυχώς ξέχασα την κανονική φωτογραφική μηχανή στο σπίτι

    4  27 Aug 2013  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Γιάννη σε ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη περιγραφή. Είναι πολύ σημαντικά τα αρνητικά στοιχεία αυτού του συστήματος, πράγματι Κρίμα που δεν τραβήξατε και λίγο βίντεο να πάρουμε μία μικρή έστω ιδέα από την απόδοση του υπέροχου συστήματος του Αντώνη.

    5  27 Aug 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Dapost,το σύστημα είναι πολύ μεγάλο και σε όγκο(όλα τα μηχανήματα ειναι τεράστια) και σε ήχο...τί να λέμε τώρα...
    Θα πρέπει να συμφωνήσουμε επίσης ότι ο Αντώνης έχει και πολύ μεγάλες μηχανές,αναγνωρισμένων κατασκευαστών, που δύσκολα θα οδηγούσαν σε μέτριο αποτέλεσμα.
    Απο κεί και μετά,έχει φτιάξει και τον χώρο του οπότε...

    6  27 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Έλα που όλο παράπονα ακούω....

    Να και το Video που ζητήσατε...

    Koniotakis meeting 10-08-2013 video 01

    7  27 Aug 2013  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Τέλεια, ευχαριστώ!

    8  27 Aug 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    @johnVo
    Γιάννη αν δεν κάνω λάθος έχεις Tidal;
    Είναι ηχεία με τρομερή διαφάνεια.Σε σύγκριση με του Αντώνη που το όλο σύστημα με την βοήθεια του χώρου έχει την διαφάνεια που άκουσες τί διαφορές ή ποια + και - παρατήρησες σε σχέση με τα κεραμικά;

    9  28 Aug 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    E μην γινόμαστε ιερόσυλοι τώρα!

    10  28 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κοίτα το καλό με τα Tidal είναι ότι άμα τα βαρεθείς μπορείς να κάνεις τα κεραμικά και καμία πέργολα να αράζεις από κάτω ενώ με τα άλλα ηχεία δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα!!!

    11  28 Aug 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    petkef wrote:
    @johnVo
    Γιάννη αν δεν κάνω λάθος έχεις Tidal;
    Είναι ηχεία με τρομερή διαφάνεια.Σε σύγκριση με του Αντώνη που το όλο σύστημα με την βοήθεια του χώρου έχει την διαφάνεια που άκουσες τί διαφορές ή ποια + και - παρατήρησες σε σχέση με τα κεραμικά;

    Κοίτα Πέτρο, αν ρωτάς για διαφάνεια και ανάλυση,πρέπει να σου πω,χωρίς να μπορώ να είμαι
    σίγουρος αν αυτό είναι θέμα ηχείου ή του συνόλου γενικά, πως στο σύστημά μου(με τα συγκεκριμένα κεραμικά που έχω),ίσως λέω ίσως,"υπερέχω" 5% ας πούμε...
    ´Οπως καταλαβαίνεις, η "αξιοπιστία" του ποσοστού που έδωσα, υπόκειται σε εντελώς αντικειμενικά κριτήρια του τύπου "το δικό μου είναι καλύτερο,μακρύτερο,κ.λ.π"...
    Πάντως,σοβαρά τώρα, σε όλους τους υπόλοιπους τομείς το σύστημα του Αντώνη υπερείχε
    εμφανώς,σε σχέση με αυτό που ακούω εγώ στο σπίτι μου...τί να λέμε τώρα...

    12  28 Aug 2013  
 
page 1/3 rows 12/27 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 33ms (18 queries, 4ms)