Καλησπέρα! (#3)

  • vet

    vet

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Συμφωνώ κι εγώ στο να λαμβάνουμε υπόψιν μας τα specs αλλά όχι και να αποτελούν το πρώτο κριτίριο!
    Αλλιώς θα ψωνίζαμε μηχανάκια από το internet ή τις μπροσούρες και θα καθαρίζαμε. Με τον Νίκο το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν σε άλλο νήμα, σε άλλο φόρουμ. Ακρόαση και specs πάνε σίγουρα μαζί.
    Χωρίς ένα από τα δύο είναι σχεδόν σίγουρο πως θα κάνουμε λάθος κίνηση. Επίσης όσον αφορά τα specs των ηχείων τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.
    Όπως είπε ο Νίκος οι μετρήσεις έχουν μεγάλη σημασία αφού μας δείχνουν μια ηλεκτρική εικόνα ενώς ηχείου αλλά μέχρι εκεί. Τα ηχεία δέχονται σύνθετο ηλεκτρικό σήμα κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής όπως και αυτά γίνονται ακόμα πιο σύνθετα σαν φορτία σε πραγματικές συνθήκες αναπαραγωγής. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την συμπεριφορά των ενισχυτών. γιατί και αυτοί καλούνται να αντεπεξέλθουν σε ένα σύνθετο φορτίο την ώρα που αναπαράγουν μουσική που οι ανάγκες για τροφοδοσία μεταβάλλονται συνεχώς ανάλογα με τις απαιτήσεις του μουσικού προγράμματος.Οπότε για πια specs και ποιές μετρήσεις μιλάμε και υπό ποιες συνθήκες; Σε σήματα 1khz σε σήματα 20-20.000khz; Με τι φορτίο; 8Ω 4Ω και στα ηχεία με σταθερό ρεύμα - σήμα σε όλο το φάσμα, σε 1khz σε ελεγχόμενο ακουστικά χώρο ή σε απλό δωμάτιο χωρίς φροντίδα; Ειδικά το ο χώρος αλλά και η συμπεριφορά του σε πραγματικές συνθήκες είναι πολύ σοβαρός παράγοντας... Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, του τύπου διαβάζω τις μετρήσεις άρα μου κάνει... Και η γνώση γενικότερα δεν έρχεται από το διάβασμα μετρήσεων συνεχώς αλλά και από πραγματικές εμπειρίες σε πραγματικές συνθήκες σε διάφορους χώρους κλπ. Δηλαδή και με ακροάσεις.

    οι διαδικασιες των μετρησεων ειναι συγκεκριμενες.
    Αναφερονται και περιγραφονται ΠΑΝΤΑ οι διαδικασιες απο καθε σοβαρο reviewer.
    Το πως τις "διαβαζεις" ειναι που θελει διαβασμα,γνωση και χρονο...
    Ομως σιγουρα θα μπορεις επειτα να "ακουσεις" το ηχειο/ενισχυτη και να καταλαβεις που πασχει πολυ, μα παρα πολυ, πιστεψε με, ποιο ευκολα σε σχεση με το αν ειχες σπαταλησεις τον ιδιο χρονο σε ακροασεις και "εμπειριες".
    Δεν ειπε κανεις να μην ακουσεις το ηχειο που θα αγορασεις, (λιγοι αγοραζουμε ετσι...) αλλα τουλαχιστον προσπαθησε να καταλαβεις τι ειναι αυτο που ακους και σου αρεσει η δεν σου αρεσει.
    Ετσι την αλλη φορα που ο εμπορακος θα σου πει "δεν φταιει ο ενισχυτης σου που δεν οδηγει τα ηχεια, θα σου δωσω εγω κατι καλωδια να παρεις σπιτι σου να ακουσεις" θα ξερεις να του τα τριψεις στα μουτρα...

    25  2 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Toptubes wrote:
    Συμφωνώ 100%... δηλαδή υπάρχει ηχείο που μετράει άθλια και ακούγεται υπέροχα;; όχι αν υπάρχει να το δούμε το θέμα... κάτι θα μάθουμε πάλι!!!

    αυτο ειναι κατι σημαντικο.
    σχεδον ποτε κατι που μετραει ασχημα δεν παιζει καλα.
    Αντιθετα οταν κατι μετραει καλα δεν παιζει απαραιτητα και καλα.
    Ο λογος ειναι πως πολλα ακομη θεματα στο audio δεν μπορουν να μετρηθουν σε ολες τους τις παραμετρους.
    Παλια δεν ξεραμε γιατι τα usb dac επαιζαν αθλια ενω ηταν bit perfect το σημα.
    σημερα ΞΕΡΟΥΜΕ για τα σφαλματα χρονισμου (jitter)
    αυτη η γνωση ειναι η εξελιξη...
    αλλιως... ερμαια καποιων γνωστων ξυλεμπορων (πες μιχαλη, τι κανει εκεινο το παιδι που ειχε ορισει οτι το high end ξεκινα στο 5χιλιαρο...)

    26  2 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Νικο με αυτην σου τη διατυπωση συμφωνω και εγω. Σε αυτο πιστευω και εγω. Με το προηγουμενο μηνυμα σου δεν το αντιληφθηκα οπως πολυ ωραια το διατυπωσες εδω.

    27  2 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    τι να καταλαβεις ετσι οπως το εγραψα, ουτε εγω που το διαβαζω τωρα ξανα δεν μπορω να παρακολουθησω την σκεψη μου...

    28  2 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πάντως είναι γεγονός ότι η λεγόμενη 'κριτική δια της ακροάσεως' είναι είναι ένα μεγάλο παραμύθι...

    για να κρίνεις κάτι πρέπει να το γνωρίζεις πολύ καλά, βαθειά και διεξοδικά...

    όπως έχει γραφεί αναλυτικά και εδώ........

    ο όρος κρίση είναι αυστηρά καθορισμένη και προσδιορισμένη έννοια για οποιοδήποτε αντικείμενο ή διαδικασία... παραπέμπει άμεσα και αυστηρά σε σπουδή, βαθειά γνώση του αντικειμένου, εξειδίκευση, εμπειρία, καθημερινή ενασχόληση και εξοικείωση, πολύχρονη πείρα, κατάλληλο χώρο και συνθήκες, πολύ διαθέσιμο χρόνο, κλπ κλπ

    29  2 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    σωστος ο Μανος..
    εισαι ομως βρε παιδι μου, απολυτος...
    ισοπεδωτικε...

    30  3 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ε.. όχι και απόλυτος... απλά τα KEF δεν αλλάζω...

    31  3 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    θα μετραν καλα φανταζομαι ε?
    η απλως "σου αρεσουν?"

    32  3 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Νικο και καλα μετρανε και του υπεραρεσουν!!

    33  3 Jul 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αντώνη ρε δεν μετράνε καλά απλά όταν πάμε εκεί μας βάζει συνέχεια Ρακί... πίνουμε και γινόμαστε ντίρλα και μετά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται...

    34  3 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Καλα τα λει ο Κυριακος, δεν μετρανε καλα τα κεφ ρε, τι του λετε, στο μυαλο του ειναι ολα...
    (και με ρακι ακομα καλυτερα...)

    35  3 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Εεεεεε......... εννοουσα οτι μετρανε καλα τις ρακιες............ποσες πινετε καθε φορα......σορυ Μανο .....μου την πεσανε.......

    36  4 Jul 2013  
 
page 3/4 rows 12/39 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 5ms)