Σύστημα Αναπαραγωγής με Βάση τον Υπολογιστή (#7)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μπα οι ψηφιακοί τα έχουν καλά με τον εαυτό τους, οι αναλογικοί είναι που πασχίζουν να αποδείξουν την ανωτερότητα του αγαπημένου τους μέσου...

    73  9 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Δεν αφήνετε λίγο την ρετρολαγνία με τα βινύλια και να απολαύσετε ένα αγαθό της ψηφιακής εποχής?

    link

    Νομίζω??
    Αύριο με 9,9 ευρω στις 9μμ.

    74  9 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Έκανα streaming test... Φοβερή ποιότητα εικόνας... Και ο ήχος καλός από τα μικρά μονιτοράκια του pc... Θα το συνδέσω στο χίφι και θα το παρακολουθήσω...

    75  9 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Και για να επανέλθουμε στο κυρίως θέμα μας και να μην ξεχνιόμαστε...και για να δώσουμε και λιγάκι χιούμορ στη παλιοκατάσταση, τολμώ να δηλώσω.....................
    τα μάλλα α γ χ ω μ έ ν ο ς και α π ο γ ο η τ ε υ μ έ ν ο ς ...

    Και ο λόγος δεν είναι κανένας άλλος από το γεγονός ότι σιγά-σιγά και τα τελευταία κάστρα των 'αναλογικάριων' του ACA πέφτουν ένα ένα....

    Σήμερα μίλησα με εκλεκτό μέλος του club, παλιά καραβάνα στο hi-end και από εκείνα τα μέλη που έχουν μεγάλη δισκοθήκη από βινύλια, λατρεύουν τον αναλογικό ήχο και ακούνε πολύ μουσική...

    Κοντολογής μου έκανε...παράπονα πως το λαπτοπ δε 'streamάρει bit perfect'... και ότι ψάχνει για dac.... και κάρτα ήχου pcmcia να βγάλει coaxial... γιατί η usb δε βγάζει 24/192 κλπ κλπ κλπ.....

    Άτιμη κενωνία...άδικη και ψεύτρα... θα μείνω μόνος μου στο τέλος καθώς τα βλέπω τα πράγματα, να βάζω τους μαύρους δίσκους στο πλατώ, να τους κοιτάζω να γυρίζουν γύρω-γύρω ατελείωτα και να με κοιτάνε κι εκείνοι και να μου λένε ιστορίες και να τους λέω κι εγώ...........Άτιμα bits........... ρουφιάνοι σκληροί δίσκοι.........ξεφτυλισμένα λαπιτόπια και MACια.....

    76  9 Jun 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    μην αγχώνεσαι, δεν θα μείνεις μόνος, πάντα υπάρχει και ένας πρώην στη ζωή αυτή........

    77  9 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Manos_Bits wrote:
    Και για να επανέλθουμε στο κυρίως θέμα μας και να μην ξεχνιόμαστε...και για να δώσουμε και λιγάκι χιούμορ στη παλιοκατάσταση, τολμώ να δηλώσω.....................
    τα μάλλα α γ χ ω μ έ ν ο ς και α π ο γ ο η τ ε υ μ έ ν ο ς ...
    Και ο λόγος δεν είναι κανένας άλλος από το γεγονός ότι σιγά-σιγά και τα τελευταία κάστρα των 'αναλογικάριων' του ACA πέφτουν ένα ένα....
    Σήμερα μίλησα με εκλεκτό μέλος του club, παλιά καραβάνα στο hi-end και από εκείνα τα μέλη που έχουν μεγάλη δισκοθήκη από βινύλια, λατρεύουν τον αναλογικό ήχο και ακούνε πολύ μουσική...
    Κοντολογής μου έκανε...παράπονα πως το λαπτοπ δε 'streamάρει bit perfect'... και ότι ψάχνει για dac.... και κάρτα ήχου pcmcia να βγάλει coaxial... γιατί η usb δε βγάζει 24/192 κλπ κλπ κλπ.....
    Άτιμη κενωνία...άδικη και ψεύτρα... θα μείνω μόνος μου στο τέλος καθώς τα βλέπω τα πράγματα, να βάζω τους μαύρους δίσκους στο πλατώ, να τους κοιτάζω να γυρίζουν γύρω-γύρω ατελείωτα και να με κοιτάνε κι εκείνοι και να μου λένε ιστορίες και να τους λέω κι εγώ...........Άτιμα bits........... ρουφιάνοι σκληροί δίσκοι.........ξεφτυλισμένα λαπιτόπια και MACια.....
    Ποιός καλέ?όχι τίποτ άλλο αλλα να του το στήσουμε το pc να κάνει τα πάντα...

    Μήν ανησυχείς βρε Μάνο.Υπάρχει πολλοί που πιστεύουν στις "αναλογικές δυνατότητες".

    Πάντως εγώ έχω πεί την άποψη μου.και το λέω μετά απο πειράματα που έκανα.το μυστικό κρύβεται στο master.Και δυστυχώς το cd έχει κακό παρελθόν στα μάστερ.Το άρθρο του κυρίου στο avclub τα έλεγε αρκετά καλά.

    78  9 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    ....το cd έχει κακό παρελθόν στα μάστερ

    Τι σημαίνει ακριβώς αυτό βρε Αλεξ γιατί δεν το κατάλαβα?

    79  9 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πράγματι όπως τό πα είναι λάθος.

    Έχω κανει μερικά πειράματα σε παλιές ηχογραφησεις και παρατήρησα οτι οι δίσκοι Α παραγωγής είχαν διαφορετικό ήχο απο αυτούς που παρήχθησαν αργότερα.Κοινώς το master(μπομπίνα) είχε αλλοιωθεί.Έτσι φτάσαμε στο cd οπου ήδη είχε περάσει μία δεκαετία με τα μάστερ να "σαπίζουν".
    Το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο.Νομίζω το έχεις ζήσει και εσύ...

    80  9 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    AlexD wrote:
    Πράγματι όπως τό πα είναι λάθος.
    Έχω κανει μερικά πειράματα σε παλιές ηχογραφησεις και παρατήρησα οτι οι δίσκοι Α παραγωγής είχαν διαφορετικό ήχο απο αυτούς που παρήχθησαν αργότερα.Κοινώς το master(μπομπίνα) είχε αλλοιωθεί.Έτσι φτάσαμε στο cd οπου ήδη είχε περάσει μία δεκαετία με τα μάστερ να "σαπίζουν".
    Το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο.Νομίζω το έχεις ζήσει και εσύ...

    Όλα εξαρτώνται από το πόσο καλά διατηρημένες ήταν οι μπομπίνες και φυσικά πόσο καλά ψηφιοποιήθηκαν. Αν ο στόχος ήταν να τις "πειράξουν" τότε το αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο αλλά και καλύτερο.
    Για παράδειγμα οι ψηφιοποιήσεις ταινιών του 19555-1965 της High Definition Tape Transfers είναι απίστευτες διότι αυτοί ξέρουν: link.
    Αν θέλεις κατέβασε αυτές τις προσφορές και άσε και τον Μπαμπά να ακούσει.

    link

    link

    link

    link

    link

    link

    link

    link

    link

    81  10 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Προς administrator:
    Αυτός ο περιορισμός των 4' για το editing ενός post είναι απαράδεκτη. Έγραφα/συμπλήρωνα 10 λεπτά και δεν τα δέχθηκε.

    Τέλος πάντων για να τελειώσω:
    Μία σημερινή και καλή ψηφιοποίηση σωτά διατηρημένης αναλογικής μήτρας σε 24/192, όπως η παραπάνω, είναι** ΠΙΣΤΟΤΕΡΗ** από την αντίστοιχη μεταφορά σε βινύλιο κι ας ήταν νέα η μήτρα τότε. Πρέπει να κατανοηθεί οτι το όλο σύστημα RIAA-ΚΟΠΗ-ΕΚΤΥΠΩΣΗ και ανάγνωση του τελικού βινυλίου είχε και έχει πολλούς χρωματισμούς και ανακρίβειες σε σχέση με την μήτρα.
    Απλά αν μπορούσατε να συγκρίνετε μία μήτρα με το αντίστοιχο βινύλιο θα καταλαβαίνατε τι θέλω να πω και μπορεί να ήσασταν πιο μετρημένοι οσον αφορά στη λατρεία του αναλογικού ήχου. Αν συμβαίνει να έχετε κάποιο βινύλιο από αυτά του 1956-1966 που έχει ψηφιοποιήσει η HDTT, κατεβάστε το και συγκρίνετε. Εγώ το έκανα.

    82  10 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ok κ. Θέμη το έκανα 10 λεπτά, όσο είναι στα περισσότερα Forum!

    83  10 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    themiloc wrote:
    προς administrator:
    αυτός ο περιορισμός των 4' για το editing ενός post είναι απαράδεκτη. έγραφα/συμπλήρωνα 10 λεπτά και δεν τα δέχθηκε.[/quote]
    καλά βρε μή φωνάζεις!!!το φτιάξαμε!!!μία προσπάθεια κάνουμε και εμείς μήν μας βρίζεις...
    [QUOTE post="1227" user="53"]
    τέλος πάντων για να τελειώσω:
    μία σημερινή και καλή ψηφιοποίηση σωτά διατηρημένης αναλογικής μήτρας σε 24/192, όπως η παραπάνω, είναι** πιστοτερη** από την αντίστοιχη μεταφορά σε βινύλιο κι ας ήταν νέα η μήτρα τότε. πρέπει να κατανοηθεί οτι το όλο σύστημα riaa-κοπη-εκτυπωση και ανάγνωση του τελικού βινυλίου είχε και έχει πολλούς χρωματισμούς και ανακρίβειες σε σχέση με την μήτρα.
    απλά αν μπορούσατε να συγκρίνετε μία μήτρα με το αντίστοιχο βινύλιο θα καταλαβαίνατε τι θέλω να πω και μπορεί να ήσασταν πιο μετρημένοι οσον αφορά στη λατρεία του αναλογικού ήχου. αν συμβαίνει να έχετε κάποιο βινύλιο από αυτά του 1956-1966 που έχει ψηφιοποιήσει η hdtt, κατεβάστε το και συγκρίνετε. εγώ το έκανα.
    συμφωνώ αλλα το θέμα είναι η μάζα των ηχογραφήσεων προ 85 εποχή.
    84  10 Jun 2010  
 
page 7/11 rows 12/129 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (18 queries, 6ms)