Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#5)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έχω φάει το ebay να βρω μία ecc82 και μία ecc83 που να μετράνε καλά και να είναι telefunken bva αλλά οι τιμές είναι λίγο ανεβασμένες...

    Αχ τι τραβάω....

    Πάντως οι πρώτες μουσικές εντυπώσεις από τις mullard είναι πολύ καλές!

    49  14 Apr 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο... καλή είναι η επιμονή και το ψάξιμο όμως μέχρις ένα σημείο... μην τρελαίνεσαι... ο ενισχυτής σου είναι καλός αλλά μη νομίζεις πως θα ακούσεις τίποτα 'χαώδεις' διαφορές αλάζοντας λυχνίες... θα το επαληθεύσεις αυτό μόνος σου με τον καιρό... αρκεί να έχεις τα αυτιά σου και προ πάντων το μυαλό σου 'ανοιχτά'...

    φιλικά... Μάνος...

    50  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Γεια σου φίλε Μάνο!

    Έχεις δίκιο... έτσι είναι. Έχω πέσει με τα μούτρα, αλλά και αυτές οι λυχνίες που είναι μέσα θα μπορούσαν να είναι καλύτερες. Όντως είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά από την άλλη σκέφτομαι γιατί να μην πάρω το κάτι παραπάνω;

    Τέλος πάντων...Η αναζήτηση συνεχίζεται!

    51  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ορίστε και δύο πρόσφατα βιντεάκια!

    Audio Physic Scorpio II & Luxman SQ-38U with 6CA7 TUBES

    52  28 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Audio Physic Scorpio II & Luxman SQ-38U with 6CA7

    53  28 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Στο πρώτο βίντεο ακούγεται η Patricia Barber και το Morpheus από το άλμπουμ Mythologies και στο δεύτερο βίντεο ακούγονται οι Tiamat και το Pocket sized sun από το άλμπουμ Wildhoney.

    Ευχαριστώ για τα likes Wanda!

    54  28 Apr 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ωραία βιντεάκια!

    Η λάμπα ακούγεται και από youtube!

    55  29 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Χαχα!

    Από κοντά όμως ακούγεται πιο ωραία!

    56  29 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Επίσης από κοντά έχει και καφέ μαζί με το λυχνιακό άκουσμα αλλά και μπισκοτάκια!

    57  29 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Σήμερα παρέλαβα 5 νέες λυχνίες για τον ενισχυτή μου. Πήρα 2 ecc83 και 3 ecc82 Tung Sol.

    Μόλις τελείωσα με τις πρώτες ακροάσεις.

    58  23 May 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εεεε... για πε....

    59  23 May 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μάνο κατ' αρχήν πήρα βελτιώσεις και στοιχεία που δεν περίμενα. Κατ' αρχήν οι μεσαίες δεν έχουν καμία σχέση με πριν. Πολύ πιο εξωστρεφείς αλλά και πολύ λυρικές! Είναι ένα κλικ πιο μπροστά από πριν με τρομερή καθαρότητα και διαύγεια που πριν δεν υπήρχε. Ανεβάζοντας την ένταση νιώθω πως μεγενθύνονται τα μουσικά στοιχεία και σε καμία περίπτωση δεν κουράζει η μουσική και δεν έχω την αίσθηση ότι ενοχλούμαι όσο δυνατά κι αν ακούω. Έχω την αίσθηση του να θέλω να ανεβάσω την ένταση για να το χορτάσω. Οι υψηλές διαθέτουν και αυτές πολύ καλύτερη διαύγεια, πλούτο αλλά και λεπτομέρεια-πληροφορία. Οι χαμηλές είναι πιο σφηκτές και ελεγχόμενες και έχουν καλύτερη άρθρωση από πριν αλλά αφήνουν την αίσθηση αυτή της έλιψης στρωσίματος που είχα παρατηρήσει και στις 6ca7 όταν ήταν καινούριες.

    60  23 May 2013  
 
page 5/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (18 queries, 7ms)