Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#14)

  • geno

    geno

    Registered

    Ωραίο σύστημα, να το χαίρεσαι, περισσότερο από όλα μου αρέσει ο ενισχυτής αλλά θα συμφωνήσω με τον LUXILLA ότι πρέπει να αναβαθμίσεις την ψηφιακή πηγή.

    157  22 Aug 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Kάτι έχει κάνει ο Πάνος..

    158  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ωπ! Να που ξαναζωντανεύει το νήμα!

    159  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    VasilisM wrote:
    Πάνο έχουμε νεότερα από το μέτωπο... εκκρεμούν εντυπώσεις από το νέο ντακάκιον, καλώδια...

    Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ενημερώσει το νήμα για την προσθήκη του DAC αλλά ο λόγος που δεν το έκανα είναι επειδή είχα ανοίξει πριν καιρό το νήμα Λάμπες, Σαύρες και Σκορπιοί στο σαλόνι μου!. Βέβαια έχουν γίνει κάποιες εσωτερικές αναβαθμίσεις σε κρίσιμα σημεία στο DAC τις οποίες πραγματοποίησε ο Θανάσης Μοραΐτης.

    Οι αλλαγές αυτές αφορούν την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης αναλογικού σήματος με Abbey Road Reference, στήριξη της πλακέτας του Mambo V3 πάνω σε σημύδα αλλά και την τοποθέτηση μίας χρυσής AMR ασφάλειας στο ρεύμα. Όλα αυτά έδωσαν μία εντυπωσιακή βελτίωση στο Mambo V3 την οποία δεν περίμενα.

    Αυτά εν τάχει.

    Το άλλο κομμάτι στο οποίο αναφέρθηκε ο Βασίλης είναι η τοποθέτηση καλωδίων Hitachi LC- OFC (δεν θυμάμαι τα μοντέλα) στο (interconnect) DAC αλλά και στα ηχεία, τα οποία μου παραχώρησε προσωρινά για δοκιμή στο σύστημά μου.

    160  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    LUXILLA wrote:
    Kάτι έχει κάνει ο Πάνος..

    Όλα τα μυρίζεις!

    161  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έγραψα ένα κατεβατό και μόλις το έσβησα κατά λάθος...

    162  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έγραφα λοιπόν πως η προσθήκη των καλωδίων που μου έδωσε ο Βασίλης μου έδωσαν αποτελέσματα που δεν περίμενα να πάρω σε τέτοια κλίμακα.

    Η προσθήκη των Hitachi μου έδωσε περισσότερη ανάλυση λεπτομέρεια και ομοιογένεια σε όλο το φάσμα, περισσότερο αέρα ανάμεσα στα όργανα αλλά και μεγέθη στερεοφωνικής εικόνας. Σε ηλεκτρονικά ακούσματα οι εκτός φάσης πληροφορίες ήταν ακόμα πιο έντονες γεμίζοντας περισσότερα τα πλαϊνά του χώρου εκτός των φυσικών ορίων των ηχείων.

    Οι αλλαγές αυτές έγιναν πολύ πιο έντονες με την προσθήκη των καλωδίων ηχείων όπου φανερώθηκε και ο χαρακτήρας του Ultaralink που χρησιμοποιούσα τα οποία πρόσθεταν ένα φούσκωμα στην χαμηλομεσαία περιοχή αλλά και ένα κλικ λιγότερη λεπτομέρεια αλλά και καθαρότητα από τα Hitachi.

    Το προηγούμενο κείμενο ήταν πιο πλούσιο αλλά δεν παίζει να το ξαναγράψω....

    163  22 Aug 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    link
    Αυτό έχεις; πολύ ενδιαφέρον!

    164  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Να προσθέσω δε ότι πια η ακρόαση ψηφιακών αρχείων γίνεται από το PC στο οποίο έχω εγκαταστήσει τον Foobar2000 αλλά και το Musichi (εξίσου καλό). Στο PC έχω τοποθετήσει μία Asus Xonar Essence ST η οποία τροφοδοτεί με ψηφιακό σήμα το Mambo V3 μέσω ενός Canare true 75ohm coaxial. Η αναπαραγωγή στον foobar2000 γίνεται μέσω Wasapi SPDIF pass through με ρύθμιση για Buffering των αναπαραγόμενων αρχείων στο 1GB.

    165  22 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    geno wrote:
    link
    Αυτό έχεις; πολύ ενδιαφέρον!

    Ναι αυτό είναι.

    166  22 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    panos_adgr wrote:
    Το προηγούμενο κείμενο ήταν πιο πλούσιο αλλά δεν παίζει να το ξαναγράψω....

    Τεμπέλη...

    167  23 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πώπω... Μου ήρθε να πετάξω το laptop από το μπαλκόνι όταν έσβησα το κείμενο κατά λάθος...!

    Και το είχα γράψει αναλυτικά και ωραία....

    168  23 Aug 2014  
 
page 14/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 39ms (18 queries, 6ms)