Super σύστημα στην Κρήτη (#4)

  • antkots

    antkots

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Αυτό είναι Αντώνη Κοτς... και προσωπικά έχω ερωτηματικά με την συγκεκριμένη υλοποίηση και τα αποτελέσματά της...
    Αυτό που πιστεύω πως θα έπαιξε καλύτερα(και το οποίο μ' αρέσει περισσότερο σαν όψη και κατασκευή) είναι το SME με τον 12άρη βραχίονα...
    Χαιρετίζω τον φίλο Αντώνη και τον συγχαίρω για το σύστημά του...
    Χαίρομαι που βλέπω να υπάρχουν τέτοια συστήματα στην πόλη όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα...
    Ευχαριστω Μανο,ειναι ιδιαιτερη κατασκευη παντως και αξιο αποριων..... Παντως ειναι ομορφο πλατω.
    37  23 Aug 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ που το άκουσα έχω να πω ότι έχει ένα ρυθμό και μία αμεσότητα που σε λίγα πικάπ έχω παρατηρήσει και ο ήχος του είναι γενικά κορυφαίος. Αν το δούμε από την κατασκευαστική του πλευρά δεν υπάρχουν και πολλά λόγια να πεις εκτός από εξαιρετικό και θαύμα μηχανικής... πρέπει να το δεις μπροστά σου για να καταλάβεις.

    38  24 Aug 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Toptubes wrote:
    Εγώ που το άκουσα έχω να πω ότι έχει ένα ρυθμό και μία αμεσότητα που σε λίγα πικάπ έχω παρατηρήσει και ο ήχος του είναι γενικά κορυφαίος. Αν το δούμε από την κατασκευαστική του πλευρά δεν υπάρχουν και πολλά λόγια να πεις εκτός από εξαιρετικό και θαύμα μηχανικής... πρέπει να το δεις μπροστά σου για να καταλάβεις.

    δεν έχω αντίρρηση... εξακολουθώ να υποστηρίζω όμως πως το 2_ο πλατώ είναι απολύτως περιττό... θα το συζητήσουμε κάποια στιγμή...

    39  24 Aug 2012  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    δεν έχω αντίρρηση... εξακολουθώ να υποστηρίζω όμως πως το 2_ο πλατώ είναι απολύτως περιττό... θα το συζητήσουμε κάποια στιγμή...

    Να πω κατ' αρχην οτι το Κρονος το εχω αδικησει οσον αφορα τη στηριξη. Παταει σ' ενα ρακ πολυ υποδαιεστερο απο οτι το SME που φιλοξενειται στο SRA Scuttle3 πανω σε ειδικα φτιαγμενη βαση απο την ιδια εταιρια. Δοκιμασα καποια στιγμη μια βαση HRS σειρας Μ και ειχε απιστευτη διαφορα προς το καλλιτερο. Οποτε πιστευω οτι τα παιδια δεν ακουσαν αυτο που πραγματικα μπορει.
    Τωρα... με βαζεις στον πειρασμο να κανω ενα πειραμα, να αποσυνδεσω το δευτερο πλατω να δω πως θα ακουγεται και θα επανελθω με εντυπωσεις!

    40  24 Aug 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Αντον... είσαι σε σωστό δρόμο...

    41  24 Aug 2012  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Αντον... είσαι σε σωστό δρόμο...

    Το έκανα! Έχει σημαντική διαφορα, πιστευτο η" όχι! Ο κατασκευαστής ονομάζει το 2ο πλατο μαζί με το σασσι του stabilizing system! Αυτο που κατάλαβα είναι ότι δίνει ακριβεστερο ήχο, καλλιτερο ρυθμό, περιγραφή, πλουσιότερο ήχο με αρμονικες, ζωντάνια, πιο αναλογικό ήχο γενικώς!
    Μανο, αφού είμαστε κ συγχωριανακια(!) θα σε περιμένω με την πρώτη σου επίσκεψη στα πάτρια εδάφη!

    42  24 Aug 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Anton wrote:
    Το έκανα! Έχει σημαντική διαφορα, πιστευτο η" όχι! Ο κατασκευαστής ονομάζει το 2ο πλατο μαζί με το σασσι του stabilizing system! Αυτο που κατάλαβα είναι ότι δίνει ακριβεστερο ήχο, καλλιτερο ρυθμό, περιγραφή, πλουσιότερο ήχο με αρμονικες, ζωντάνια, πιο αναλογικό ήχο γενικώς!
    Μανο, αφού είμαστε κ συγχωριανακια(!) θα σε περιμένω με την πρώτη σου επίσκεψη στα πάτρια εδάφη!

    Anton... ευχαριστώ για την πρόσκληση και για τη δοκιμή... Έτσι είναι το hi-end ένα διαρκές ψάξιμο...

    Ωποσδήποτε θέλω ν' ακούσω το σύστημα και αυτά τα υπέροχα πικάπια... Εννοείται πως η πρόσκληση ισχύει και για σένα.. Όποτε έρθεις προς τα πάνω ρίξε σύρμα...

    43  24 Aug 2012  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Anton... ευχαριστώ για την πρόσκληση και για τη δοκιμή... Έτσι είναι το hi-end ένα διαρκές ψάξιμο...
    Ωποσδήποτε θέλω ν' ακούσω το σύστημα και αυτά τα υπέροχα πικάπια... Εννοείται πως η πρόσκληση ισχύει και για σένα.. Όποτε έρθεις προς τα πάνω ρίξε σύρμα...
    Το εψαξα καλλίτερα και έχω να πω ότι οι διαφορες έχουν να κάνουν με το μέγεθος της ορχήστρας την ηχογράφηση, το soundstage. Σε μεγάλη ορχήστρα με καλη ηχογράφηση κ ανάλογο soundstage οι διαφορες είναι μεγάλες εώς τεράστιες! Σε 1-2 όργανα μόνο είναι μικρότερες. Φαντασου σαν κάτι που δίνει περισσότερη ανάλυση και περισσότερη μουσικοτητα ταυτόχρονα! Όταν ολοκληρώσω κ τη στήριξη του, πιστεύω θα παίζει παπάδες! Γενικά νομίζω πως το Kronos είναι καλλιτερο απο το SME. Ευχαριστω για την πρόσκληση... Θα έρθω... και ελπίζω σύντομα.
    44  24 Aug 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Αντωνη καλως ηρθες στην παρεα μας
    Τι ωραια συστηματαρα ειναι αυτη
    Συγχαρητήρια σπουδαια δουλεια
    Το phono φαινεται εργαλειο δουλειας εξαιρετικό οπως και τα πλατω στην πιο περίοπτη θεση
    Οντως το Kronos το ειχες αδικήσει απο πλευρας στήριξης σε σχεση με τα αλλα δυο
    Βεβαια ολα αυτα βλεποντας αυτη την συστηματαρα ειναι σαν να ψειρίζουμε τη μαϊμού
    Αντωνη να εισαι καλα εισαι σπουδαιος ανθρωπος για αυτο εχεις και ενα σπουδιαο συστημα
    Tελικα τιποτα δεν είναι τυχαιο

    45  25 Aug 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Τελικα το club μας εχει συστηματαρες

    46  25 Aug 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και βέβαια έχει...

    47  26 Aug 2012  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    Αντωνη καλως ηρθες στην παρεα μας
    Τι ωραια συστηματαρα ειναι αυτη
    Συγχαρητήρια σπουδαια δουλεια
    Το phono φαινεται εργαλειο δουλειας εξαιρετικό οπως και τα πλατω στην πιο περίοπτη θεση
    Οντως το Kronos το ειχες αδικήσει απο πλευρας στήριξης σε σχεση με τα αλλα δυο
    Βεβαια ολα αυτα βλεποντας αυτη την συστηματαρα ειναι σαν να ψειρίζουμε τη μαϊμού
    Αντωνη να εισαι καλα εισαι σπουδαιος ανθρωπος για αυτο εχεις και ενα σπουδιαο συστημα
    Tελικα τιποτα δεν είναι τυχαιο
    Την πατησα κ εγω με το EMT JPA66! Το πηρα για phono αλλα τελικα ειναι εκπληκτικος προενισχυτης με 2 line εισοδους και 4 (3MC+1MM) inputs με ανεξαρτητους προ-προ για καθε εισοδο. Εχω παθει μαζι του γιατι οσο στρωνει ... απογειωνεται! Τα παιδια τον ακουσαν με 10 ωρες παιξιμο, τωρα εχει 50+ και ειναι ενα επιπεδο παραπανω. Οντως μ εχει εκπληξει ευχαριστα γιατι δεν το περιμενα τοσο πολυ καλο, ηταν κ μια κινηση που ειχα κανει να τον παραγγειλω χωρις να τον εχω ακουσει, οποτε καταλαβαινεις, ειχα κ αυτο το αγχος... Τωρα για το ψειρισμα της μαιμους... θεωρω οτι ειναι απαραιτητο γιατι οσο ψειριζεις τοσο ανακαλυπτεις και οπως ξερουμε ολοι μας, μικρες αστοχιες εχουν μεγαλες συνεπειες. Ειδικα στη στηριξη, το ξερεις ενα παραπανω εσυ... Παντα το ψειρισμα βγαινει σε καλο, η διαδικασια μονο ειναι λιγο επιπονη και χρονοβορα καμμια φορα, Αλλα νομιζω οτι αξιζει, ολοι μας αλλωστε εχουμε το μικροβιο του ψειρισματος. Οσο λιγοτερες ψειρες τοσο καλλιτερη η ... μαιμου!
    48  28 Aug 2012  
 
page 4/15 rows 12/178 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 39ms (18 queries, 6ms)