Η ψυχοθεραπεία μου! (#6)

  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Βy the way φοβερό σύστημα συγχαρητήρια!
    Άντε ξεχάστηκα τελείως...

    Φίλε Μιχάλη σύντομα θα έχεις email με πλήρες υλικό, συγνώμη αν τα αντανακλαστικά μου είναι λίγο "τσιτωμένα" αλλα είναι ακόμα φρέσκιες οι πικρές αναμνήσεις απο παράλληλο χώρο..

    61  25 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    No problem φιλε μου!

    Περιμένω τις photo!

    Εχεις δίκαιο όμως ας γυρίσουμε στη συζήτηση του εξαιρετικού συστήματος του Γιαννη μας!

    62  25 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιάννη, Βλάσση, Νίκο, παιδιά...

    Εδώ είναι ένα καθαρά χομπίστικο site χωρίς διαφημίσεις ίντριγκες και διάφορα άλλα καλούδια... είναι πραγματικά τιμή μας που μας επισκέφτεστε και γράφετε εδώ... είμαστε ανοιχτοί στις ιδέες, στα meetings και στην κριτική...

    Αν τώρα καμιά φορά γίνει και καμιά πατατέλα, ζητάμε την κατανόησή σας... να είστε σίγουροι πως ΔΕΝ γίνεται από δόλο η κακία αλλά από άγχος και πίεση...

    όλα οκ λοιπόν πάμε...

    63  25 Nov 2011  
  • Caraudiotest

    Caraudiotest

    Registered

    Στο θέμα μας.

    Οπτικά και απ' όσο μπορώ να καταλάβω πρέπει όντως να είναι ψυχοθεραπεία το δωμάτιο.
    Ερώτηση: Το σκαμπουδάκι μπροστά στον καναπέ είναι για τα πόδια?
    Αν ναι, είναι πλήρη αποτοξίνωση.

    Χαίρομαι που ευχαριστιέσαι το σύστημά σου.
    Συγχαρητήρια.

    64  25 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φιλε Νίκο το δωμάτιο ειναι καταπληκτικό! Με το που μπαίνεις μέσα ηρεμείς ειναι απίστευτα ζεστός και cosy o χώρος! Μόλις παίξει και το σύστημα φτάνεις σε nirvana!

    65  25 Nov 2011  
  • vet

    vet

    Registered

    αντρεα εισαι σιγουρος?
    νομιζω οτι παντα γινεται 2χdsd, απλως οταν συνδεεις το δικο του τρανσπορτ στην στ αυτοματα απενεργοποιειτε στο dac.
    οταν συνδεεις αλλη πηγη στην στ το mdat δουλευει κανονικα.
    για κοιτα τα μειλ και πες μας.

    andreasecon wrote:
    Γιάννη όταν ακους από το emmlabs dac2 μέσω st (όχι όμως με το ομόσταυλο transport αλλά με άλλη πηγή) αυτό σημαίνει ότι δεν τρέχει ο αλγόριθμος του Meitner MDAT για μετατροπή του pcm σε 2 * dsd upsampling />Αυτό συμβαίνει γιατί (και έχω email από την emm για αυτά που γράφω) όταν χρησιμοποιείται οποιαδήποτε άλλη είσοδος εκτός της st (2*optical,coaxial,AES/EBU,usb) πρώτα τρέχει ο MDAT και μετά ο dac, ενώ στην περίπτωση της st που την έχει αποκλειστικά για σύνδεση με το transport της emm, όπου στην περίπτωση αυτή ο MDAT τρεχει στο transport, και στην st είναι κλειστό το κύκλωμα του mdat στο dac />Αυτό σημαίνει ότι δεν ακούς το emm με το μεγάλο του πλεονέκτημα που είναι η μετατροπή του pcm σε 2*dsd !!
    66  25 Nov 2011  
  • vet

    vet

    Registered

    μανο αλλο το bit perfect, allo to non oversampling.
    ολα τα dac ειναι bitperfect.
    πχ το ad1865 ειναι 18βιτ οταν παιρνει το 16bit του redbook απλως προσθετει 2 μηδενικα στο τελος.
    τωρα το αποτελεσμα του oversampling ειναι debatable.
    εγω ακουω non os πχ...

    Manos_Bits wrote:
    άντε πάλι απ' την αρχή...
    Tι θα πει 'η καλύτερη μετατροπή'??? το καλύτερο μαγείρεμα λέω εγώ...
    Όταν ξεκίνησε η ιστορία με τα 'κατεβαστά' ταυτόχρονα άρχισε και η ιστορία όσον αφορά στο μέσον που θα τα έπαιζε... τότε άρχισε και το πανηγύρι με τους κατασκευαστές...
    Η λέξη της μοδός ήταν τότε το 'bit perfect' που αποδείχθηκε φούμαρα...
    γιατί?????
    διότι τα chips που παίζουν bit perfect είναι ελάχιστα... τα εξής δύο... το philips 1543(άντε και το 1541)... Τα οποία philips 154Χ είναι α) αρχαία και έχουν πολύ θόρυβο(γι αυτό και τα βάζουν με τις 12κάδες παράλληλα) και β) πολύ φθηνά...ντζάμπα δηλαδής...
    Ξέχασαν λοιπόν όλοι το bit perfect και επανέσκυψαν στο ωραίο και χαϊδευτό των ώτων oversampling, διότι τι να το κάνεις το bit perfect, όταν φθάνοντας στο dac τα data μαγειρεύονται και από bit perfect γίνονται bit tourlou...
    Για να πούμε και την αλήθεια, όσον αφορά στο oversampling, υπάρχουν πολύ πιο προηγμένα chips που το εξυπηρετούν και παίζουν πολύ καλά, με λόγους s/n παρασάγκας καλύτερους από τα philips 154Χ...
    Άρα έχουμε να διαλλέξουμε... κλασσικό τρόπο με bit perfect red book αναπαραγωγή, θόρυβο, αστάθεια, ελάχιτες επιλογές... η μαγειρεμένα όμορφα στ' αυτάκια μας τραγουδάκια???
    αυτά... μη με τσιγκλάτε για να μην τ' ακούτε... και μην ακούω για μαγειρικές μεθόδους των δάτα με 27 καλώδια στη σειρά και 82 μετατροπείς... και σορρυ στον John για το off topic!!!
    67  25 Nov 2011  
  • vet

    vet

    Registered

    σουπερ συστημα και δωματιο.
    αυτα τα καδρα πισω απο το κεφαλι ειναι και ακουστικα ενεργα?
    (αποροφητικα πχ?)

    68  25 Nov 2011  
  • vet

    vet

    Registered

    Mikekan wrote:
    Φιλε Νίκο το δωμάτιο ειναι καταπληκτικό! Με το που μπαίνεις μέσα ηρεμείς ειναι απίστευτα ζεστός και cosy o χώρος! Μόλις παίξει και το σύστημα φτάνεις σε nirvana!

    εσυ τωρα θεωρεισαι αξιοπιστος κριτης?

    69  25 Nov 2011  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Caraudiotest wrote:
    Στο θέμα μας.
    Οπτικά και απ' όσο μπορώ να καταλάβω πρέπει όντως να είναι ψυχοθεραπεία το δωμάτιο.
    Ερώτηση: Το σκαμπουδάκι μπροστά στον καναπέ είναι για τα πόδια?
    Αν ναι, είναι πλήρη αποτοξίνωση.
    Χαίρομαι που ευχαριστιέσαι το σύστημά σου.
    Συγχαρητήρια.

    Γιά τα πόδια είναι! IKEA

    70  25 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    vet wrote:
    εσυ τωρα θεωρεισαι αξιοπιστος κριτης?

    Όχι! (για το σύστημα)

    Αλλα απο maizon decoration' ξέρω!

    71  25 Nov 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    johnVO wrote:
    Mikekan υποθέτω ότι εσύ άλλαξες,με δική σου πρωτοβουλία το
    παρών νήμα από " η ψυχοθεραπεία μου" σε " η ψυχοθεραπεία μου!Tidal Piano Cera".
    Πιστεύω ότι είμαι αρκετά μεγάλο παιδί για να επιλέγω τους τίτλους που επιθυμώ και ότι , γράφω σε Forum που δεν επιβάλλει ούτε χειραγωγεί. Γιαυτό το λόγο δεν ήθελα να συνοδεύει τον τίτλο του νήματός μου, καμία ονομασία εταιρείας ,ακόμα και αντιπροσώπου που συνδέομαι φιλικά μαζί του.

    Αγαπητέ Γιάννη.
    Δικό μου είναι το λάθος της παρέμβασης στον τίτλο του νήματος σου, που έγινε αποκλειστικά και μόνο για την ευκολία αναγνώρισης των συστημάτων από τους αναγνώστες. Παρακαλώ να διακρίνεις την αγνότητα της κίνησης μου, αναγνωρίζοντας από την πλευρά μου ότι έκανα λάθος που αποκατέστησε επιτυχώς, ο φίλος μου Μάνος... που μου τηλεφώνησε και μου τα έψαλε... δικαίως.

    72  25 Nov 2011  
 
page 6/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 82ms (19 queries, 47ms)
invisible cron image