Η ψυχοθεραπεία μου! (#22)

  • geno

    geno

    Registered

    Οτιδήποτε ακούμε στις εκθέσεις οφείλει να είναι αντιπροσωπευτικό των συσκευών, σε αντίθετη περίπτωση ο "εκθέτης" καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα!

    253  2 Jan 2015  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν είναι έτσι παιδιά, εδώ εμείς παλεύουμε χρόνια για τη βελτιστοποίηση του συστήματος μας, ο αντιπρόσωπος έχει μερικές ώρες να το κάνει. Αυτά όσον αφορά αυτά που περνάνε από το χέρι μας, να μη μιλήσω για τους χώρους, τα πατώματα, τα ρεύματα των ξενοδοχείων αλλά και άλλους παράγοντες όπως να κάτσουν λίγο οι επαφές, να ηρεμήσουν τα μηχανήματα από τη μεταφορά, να μείνουν κάποιες ώρες στο ρεύμα κτλ.

    254  3 Jan 2015  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Παντως γενικα μια καλη ιδεα που μπορει να ακολουθησει καποιος που ενοχληθηκε απο τα πριμα των Tidal στην εκθεση ειναι πριν τα βαλει στο σπιτι του να αγορασει απο το Χυτηρογλου δυο τρια τοπια κουρτινες και να τις τοποθετησει προσεκτικα ετσι ωστε να μην αλλοιωνουν την στερεοφωνικη εικονα αλλα να επιτυχουν αυτη την επιθυμητη τονικη ισορροπια.

    255  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    geno wrote:
    Οτιδήποτε ακούμε στις εκθέσεις οφείλει να είναι αντιπροσωπευτικό των συσκευών, σε αντίθετη περίπτωση ο "εκθέτης" καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα!

    Να σοβαρευτούμε λίγο... Στην έκθεση πηγαίνουμε για να γνωρίσουμε από κοντά κάποια προιόντα και να πάρουμε μια ιδέα.

    Αν ο κάθε αντιπρόσωπος φρόντιζε να ακούσεις εσύ και ο κάθε άλλος με τις ιδέες σου το κάθε Tidal των 50000-80000 ευρώ που θα το δούμε μόνο στην έκθεση και σε κάνα περιοδικό (μιας και προορίζεται για ελάχιστους) τότε θα έπρεπε να νοικιάσει το αντίστοιχο χώρο και να το στήσει με την αντίστοιχη υποδομή. Αυτά βέβαια θα τα πλήρωνε από την τσέπη του (όπως κάνει και τώρα με μικρότερο κόστος βέβαια σε κάποιο δωμάτιο ξενοδοχείου). Επίσης από την τσέπη του έχει πληρώσει και το Tidal για να πάμε να το ακούσουμε εσύ κι εγώ και να βγούμε μετά σε κάνα φόρουμ να πούμε την 'άποψή μας'.....

    Όπως πολύ σωστά είπε ο Μηχάλης η υπόθεση στήνω σύστημα, διαρκεί πολύ καιρό και το απόλυτο έρχεται μέσα από την διαρκή αναζήτηση στηριζόμενο πάνω στην άποψη και στην πραγματικότητα του καθενός. Πως λοιπόν εσύ έχεις την απαίτηση να στήσει ο εκάστοτε έμπορος ένα σύστημα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε να ικανοποιεί εσένα;

    Μετά... Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να αρέσουν όλα σε όλους. Εντάξει... δεν σου άρεσαν τα tidal... Πες το με πιο πολιτισμένο τρόπο! Τι πάει να πει ξύριζαν.... Έχει ξυραφάκια; Το να χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς τέτοιου τύπου εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι έχω να κάνω με αννθρώπους που δεν γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενο.

    Και λέω...

    Οι παράμετροι γύρω από ένα σύστημα που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα είναι άπειροι. Και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν τους αναφέρει την στιγμή που για κάποια μηχανήματα όπως τα μεγάλα tidal είναι σημαντικότεροι από το πως παίζουν. Ένα ηχείο μεγέθους της κλάσης αλλά και της ποιότητας των tidal για να αποδώσουν τα μέγιστα θέλουν τον χώρο τους την φροντίδα του χώρου, το σωστό στήσιμο, τα ανάλογα συνοδά, τα ανάλογα αξεσουάρ και την ανάλογη ωριμότητα από πλευράς χρήστη. Πάμε λοιπόν εμείς οι Ελληναράδες σε μια έκθεση και λέμε (μέσα κιόλας από το νήμα ενός ανθρώπου που έχει επενδύσει σε αυτά) 'τα tidal ξύριζαν'.

    Κι επειδή λοιπόν είμαι περίεργος να καταλάβω γιατί ξύριζαν σε παρακαλώ να μας το τεκμηριώσεις με απτά επιχειρήματα.

    Ευχαριστώ και αναμένω.

    256  3 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    geopolitis wrote:
    Παντως γενικα μια καλη ιδεα που μπορει να ακολουθησει καποιος που ενοχληθηκε απο τα πριμα των Tidal στην εκθεση ειναι πριν τα βαλει στο σπιτι του να αγορασει απο το Χυτηρογλου δυο τρια τοπια κουρτινες και να τις τοποθετησει προσεκτικα ετσι ωστε να μην αλλοιωνουν την στερεοφωνικη εικονα αλλα να επιτυχουν αυτη την επιθυμητη τονικη ισορροπια.

    άμα κάποιος έχει αγοράσει σύατημα Total Tidal, δε νομίζω να του έχουν μείνει και πολλά χρήματα για ν' αγοράσει κουρτίνες.. τέλος πάντων πέρα από την πλάκα, τέτοιου επιπέδου τιμής συστήματα οφείλουν να παίζουν τέλεια και μόνο με μικρές επεμβάσεις να προσπαθούμε να τα τιουνάρουμε.. ο βασικός τους ήχος μόλις βγουν από τα κουτιά πρέπει να είναι τέλειος.. αλλιώς που είναι το αντίκρυσμα από τόσα λεφτά που χώσαμε??

    257  3 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ωραία συζήτηση.Την προχωράμε με παραδειγματα ή κρατάμε τα προσχήματα;

    258  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Manos_Bits wrote:
    άμα κάποιος έχει αγοράσει σύατημα Total Tidal, δε νομίζω να του έχουν μείνει και πολλά χρήματα για ν' αγοράσει κουρτίνες.. τέλος πάντων πέρα από την πλάκα, τέτοιου επιπέδου τιμής συστήματα οφείλουν να παίζουν τέλεια και μόνο με μικρές επεμβάσεις να προσπαθούμε να τα τιουνάρουμε.. ο βασικός τους ήχος μόλις βγουν από τα κουτιά πρέπει να είναι τέλειος.. αλλιώς που είναι το αντίκρυσμα από τόσα λεφτά που χώσαμε??

    Πολύ σωστά Μάνο. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Για να πάρεις το 100% πρέπει να είναι όλα ανάλογα του συστήματος.

    259  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    petkef wrote:
    Ωραία συζήτηση.Την προχωράμε με παραδειγματα ή κρατάμε τα προσχήματα;

    Χαλάμε και το νήμα Γιάννη...

    Τέλος πάντων...

    Γιάννη θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να ακούσω το σύστημά σου μιας και έχουν φτάσει στα αυτιά μου τα καλύτερα από πλευράς εντυπώσεων, από φίλους που έχουν έρθει στον χώρο σου.

    Γενικότερα μου αρέσουν πολύ τα ηχεία που φορούν κεραμικές μονάδες της accuton. Έχω ακούσει tidal, talon, kharma που τις φορούν.

    260  3 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    .

    261  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πέτρο στον Γιάννη απευθυνόμουν.

    Το quote το έβαλα για την σχόλια αναφορικά με την συζήτηση.

    Κι εμείς πρέπει να βρεθούμε.

    262  3 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    ... ο βασικός τους ήχος μόλις βγουν από τα κουτιά πρέπει να είναι τέλειος.. αλλιώς που είναι το αντίκρυσμα από τόσα λεφτά που χώσαμε??

    Mάνο,δεν υπόκεινται και αυτά στον "νόμο του στρωσίματος";
    Δεν θέλουν και αυτά, να παίξουν κάποιες εκατοντάδες ώρες;
    Νομίζω είναι δύσκολο να παίξουν αμέσως(τα οποιαδήποτε μηχανάκια),"από κούτα", σύμφωνα με τις προσδοκίες του κατόχου...

    263  3 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    σίγουρα θένε στρώσιμο.. τα καλά μηχανήματα με τους μεγάλους μετασχηματιστές/τροφοδοτικά ακόμα περισσότερο.. αυτό που είπα είναι πως τον χαρακτήρα του ένα μηχάνημα τον δείχνει από την αρχή ειδικά όταν μιλάμε για πολύ υψηλής αξίας μηχανήματα..

    και δεν έχω κάποιους ενδοιασμούς ή αμφιβολίες πως το σύστημα του Γιάννη θα παίζει πολύ καλά.. όμως αυτό δεν θα είναι χάρισμα της Tidal προς τον Γιάννη.. θα είναι η ανταπόδοση μιας μεγάλης επένδυσης..

    264  3 Jan 2015  
 
page 22/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (18 queries, 8ms)