Πεδίο εκτόνωσης για τον Panelistas (#2)

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ειχα Αλεξ, 3 ζευαρια Magnepan και 2 ζευγαρια Martin Logan..περασα κι απο κει...μ αρεσαν δε λεω, ολα με τα θεματα και τα προβληματα τους..σκεφτομαι να χτυπησω τα Quad του Κυριακου να σου πω...

    13  23 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    αφου εχετε ορεξη για χαβαλε, ακουστε τι μου διδαξε ο μεγας αναλογικος προεδρος γκουρου αλλου...
    τα quad δεν παιζουν ροκ αλλα παιζουν αριστα κλασσικη μουσικη
    τα quad καιγονται...
    τα ribbon καιγονται οταν παιζουν ροκ!
    πανελιστα σε θελω ετοιμο με επιστημονικα δεδομενα..
    με εχεις αφησει ΜΟΝΟ...

    14  23 Jul 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    φιλε vet,υποκλινομαι στην τεχνολογικη σου επαρκεια,και στην προσηλωση σου στις εργαστηριακες μετρησεις,με τις οποιες τεκμηριωνεις παντα την αποψη σου.Εγω ειμαι ενας απλος ακροατης,μουσικος και ο ιδιος αν αυτο σημαινει κατι,στηριζομαι μονο στο ακουστικο μου ενστικτο και σε τιποτε αλλο.Πιστευω οτι ηχεια των 5000 δεν ειναι a priori χειροτερα απο αυτα των 20000.Γιαυτο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι το χειροτερο πανελ,ακουγεται καλυτερα απο το χειροτερο ηλεκτροδυναμικο.Ελπιζω να τα πουμε καποια στιγμη.

    15  23 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vet wrote:
    .....................
    τα quad δεν παιζουν ροκ αλλα παιζουν αριστα κλασσικη μουσικη
    τα quad καιγονται...
    τα ribbon καιγονται οταν παιζουν ροκ!
    .....................

    Νικ... δεν είναι και πολύ λάθος τα παραπάνω...

    16  23 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    panelistas wrote:
    ............
    Εγω ειμαι ενας απλος ακροατης,μουσικος και ο ιδιος αν αυτο σημαινει κατι,στηριζομαι μονο στο ακουστικο μου ενστικτο και σε τιποτε αλλο.Πιστευω οτι ηχεια των 5000 δεν ειναι a priori χειροτερα απο αυτα των 20000........

    Πανελίστας, για μένα προσωπικά σημαίνει πολλά το ότι είσαι μουσικός...

    17  23 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    panelistas wrote:
    φιλε vet,υποκλινομαι στην τεχνολογικη σου επαρκεια,και στην προσηλωση σου στις εργαστηριακες μετρησεις,με τις οποιες τεκμηριωνεις παντα την αποψη σου.Εγω ειμαι ενας απλος ακροατης,μουσικος και ο ιδιος αν αυτο σημαινει κατι,στηριζομαι μονο στο ακουστικο μου ενστικτο και σε τιποτε αλλο.Πιστευω οτι ηχεια των 5000 δεν ειναι a priori χειροτερα απο αυτα των 20000.Γιαυτο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι το χειροτερο πανελ,ακουγεται καλυτερα απο το χειροτερο ηλεκτροδυναμικο.Ελπιζω να τα πουμε καποια στιγμη.

    καμια τεχνολογικη επαρκεια δεν εχω.
    ειμαι ανεπαρκης σε γνωση, ερασιτεχνης απλος χομπιστας.
    μου αρεσει να μαθαινω και γραφω στα φορουμ για να συνδιασω το χομπυ μου με την γνωση.
    ειμαι ειδικος ΜΟΝΟ στην δουλεια μου, (και πολυ ειδικος μαλιστα...) αλλα στα ηχοσυστηματα εχω μαυρα μεσανυχτα.
    Εχω ομως προσπαθησει πολυ να διαβασω για να καταλαβω γιατι και πως ακουγεται το καθε τι που αλλαζω στο συστημα.
    Αυτο μου φερνει ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ επιπλεον απο την ευχαριστηση της ιδιας της μουσικης.
    ΓΙα αυτο το εχω σαν χομπυ.
    Η ιδια η μουσικη ειναι ποιο προσωπικη εμπειρια, τα μηχανακια ειναι ΑΛΛΗ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ!
    καλες ακροασεις, μουσικης και μηχανων και μακρια απο τις ΚΟΡΝΕΣΣΣΣΣΣΣ

    18  23 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Νικ... δεν είναι και πολύ λάθος τα παραπάνω...

    αστο μανο...

    19  23 Jul 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Το ότι καίγονται τα ribbon με rock είναι μεγάλη βλακεία... έχω παίξει με διάφορα μικρά και μεγάλα ribbon ηχεία (Apogee) σε στάθμες που δεν μπορούσες να σταθείς στο δωμάτιο και δεν πάθανε τίποτα.
    Και τα Quad μια χαρά ήταν με την rock απλά δεν έκανε μεγάλες στάθμες... τα ποιο παλιά Quad βέβαια είχαν κάποιο θέμα...

    20  24 Jul 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    ρε σεις ποιός είναι αυτός ο panelistas, που τον αφήνουμε να μας κάνει πλακίτσες στο forum μας??????
    Για το ότι είναι μουσικός χέστηκα στην κυριολεξία, διότι συγχρόνως είναι και UFO, για να μην πω κάτι πιό βαρύ!!!!
    Μάνο μπανάρισέ τον να τελειώνουμε.

    21  24 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Toptubes wrote:
    Το ότι καίγονται τα ribbon με rock είναι μεγάλη βλακεία... έχω παίξει με διάφορα μικρά και μεγάλα ribbon ηχεία (Apogee) σε στάθμες που δεν μπορούσες να σταθείς στο δωμάτιο και δεν πάθανε τίποτα.
    Και τα Quad μια χαρά ήταν με την rock απλά δεν έκανε μεγάλες στάθμες... τα ποιο παλιά Quad βέβαια είχαν κάποιο θέμα...

    Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ΕΤΣΙ
    τα quad παιζουν καλα και ροκ.
    εχουν ομως εγγενης αδυναμιες.
    Δεν σηκωνουν πολλα watt κλειδωνουν στα 100 περιπου. ετσι λογω χαμηλης ευαισθησιας δεν παιζουν ΔΥΝΑΤΑ ΡΟΚ.
    το ιδιο ομως συμβαινει και στην κλασσικη. Στα διαρκη μεγαλα ξεσπασματα μπορει να πρεπει να μειωθει η σταθμη.
    Αυτο ειναι αδυναμια στον σχεδιασμο του ηχειου, ανεξαρτητη απο το ειδος της μουσικης που πρεπει να αναπαραγει.

    22  24 Jul 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Με τα νεότερα μοντέλα έχουν λύσει πολλά από τα προβλήματα του παρελθόντος και παίζουν αρκετά δυνατά χωρίς προβλημα...

    23  24 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vet wrote:
    Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ΕΤΣΙ
    τα quad παιζουν καλα και ροκ.
    εχουν ομως εγγενης αδυναμιες.
    Δεν σηκωνουν πολλα watt κλειδωνουν στα 100 περιπου. ετσι λογω χαμηλης ευαισθησιας δεν παιζουν ΔΥΝΑΤΑ ΡΟΚ.
    το ιδιο ομως συμβαινει και στην κλασσικη. Στα διαρκη μεγαλα ξεσπασματα μπορει να πρεπει να μειωθει η σταθμη.
    Αυτο ειναι αδυναμια στον σχεδιασμο του ηχειου, ανεξαρτητη απο το ειδος της μουσικης που πρεπει να αναπαραγει.

    ΡΟΚ που δεν παίζει δυνατά ΔΕΝ είναι ΡΟΚ... Αυτό το ακούσαμε ακόμα και στα 'τέτατα' του Λουκά Στεφ. όπου βέβαια ακούγαμε στα 8 με 10 μέτρα, αν αυτό μπορούν να το καταλάβουν μερικοί...

    24  24 Jul 2013  
 
page 2/21 rows 12/243 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 6ms)