Τα λόγια της στιγμής ... (#603)

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    oχι φιλε Μανο,δεν χρειαζεται να αγορασει krell,μπορει να αγορασει τσακιριδη πχ,η να μην αγορασει τιποτε,εκτος και αν το φατε ματια ψαρια εχει ποινικοποιηθει.Επισης πως καλλιεργείται η σιωπη όταν εχεις στο σαλονι σου hi-end χιλιαδων ευρω κα ξαφνικα σε πιανει η ευαισθησια για τον συνανθρωπο,και αναφέρομαι γενικως όχι σε σενα.Εσυ, τι πιστευεις,ότι στο φορουμ μπαινουν και διαβαζουν μονο ματσωμενοι,το διαβαζουν και ανεργοι,και μισθοσυντήρητοι,και συνταξιούχοι,που απλως εχουν το μικροβιο,και τους τρεχουν τα σαλια όταν διαβαζουν για τις συστηματαρες μας.Και τωρα που μπορουν να τα δουν τζαμπα και από κοντα,εμεις φοβομαστε μην το μαθουν,μηπως για δυο μερες ξεχασουν τη μιζερη πραγματικοτητα.

    7225  19 Nov 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έχεις δίκιο για όλα τα παραπάνω.. η απάντησή μου ήταν από άλλη σκοπιά, από αυτή της γενικής χαϊεντάδικης ανορεξίας που ακολουθεί την κρίση και την γενικη κατάσταση και που ισχύει σε όλα τα φόρα τα οποία επίσης έχουν υποβαθμισει το θέμα..

    τέλος πάντων για να μη στεναχωριέσαι, το θέμα υπάρχει έτοιμο στην "αόρατη" κατηγορία του ACA και θα βγει ωσονούπω στην αρχική σελίδα με banner και παραπομπή για εκτύπωση πρόσκλησης..

    7226  19 Nov 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλημέρα σας φίλοι μου...

    7227  23 Nov 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους σας... Η Πρώτη ημέρα της έκθεσης σήμερα, εγώ μόλις ξεκινάω να πάω...

    7228  26 Nov 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη και όλους τους φίλους του ACA... καλό μήνα με υγεία για όλους. Δεκέμβριος πλέον ο τελευταίος μήνας του χρόνου και μήνας των γιορτών... Ο Νίκος και η Άννα έχουν την τιμητική τους στις πρώτες κιόλας μέρες του μήνα... Σας εύχομαι καλές γιορτές σε σας και στις οικογένειες σας.

    7229  1 Dec 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλημέρα, καλή Μήνα και καλές γιορτές να έχουμε!

    7230  1 Dec 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Κλαημερα καλημερα καλημερα !!!!
    Καλο μηνα σε ολους κ ολες !!!

    7231  1 Dec 2016  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Καλημέρα σε όλους!

    Μπήκαμε στην εορταστική ατμόσφαιρα.
    Παντού πλανάται ένας χριστουγεννιάτικος αέρας.
    Στολίστηκαν δρόμοι, στολίστηκαν ελάχιστα σπίτια (πολύ ελάχιστα, όμως), στολίστηκαν καταστήματα, μήπως και παρακινηθεί λίγο το αγοραστικό κοινό και ξεπεράσει το φόβο του και διαβεί το κατώφλι, έστω για να ρίξει μια ματιά...

    Στολίστηκαν και κάποια σπίτια εσωτερικά, με τα δεντράκια τους, με κάποια λαμπάκια που δεν κάηκαν τα προηγούμενα χρόνια, αλλά αν και μισοκαμένα, κάτι συμβάλλουν στην χαρούμενη (!) ατμόσφαιρα.

    Πού θέλω να καταλήξω;
    Να...

    Από παιδί μου άρεσε να χαζεύω τα δέντρα που ήταν στολισμένα μέσα στα καταστήματα και στέκονταν στις βιτρίνες, αλλά και στα σπίτια, που έστεκαν μπροστά στα παράθυρα του δρόμου.

    Αν και το σκηνικό γενικά δεν άλλαζε με τα χρόνια, άλλαζε το ντιζάιν από το πιο παραδοσιακό, στο πιο μοντέρνο, πιο γκλάμουρους - ένα πράμα, με ομοιόμορφες μπάλες, κόκκινες ή χρυσές και ασορτί λουλούδια και γιρλάντες, όλα πανομοιότυπα σχεδόν, σαν να βγήκαν από το ίδιο εργοστάσιο.

    Γυρνώντας πίσω στα παιδικά μου χρόνια, τα στολίδια του Δέντρου μας προέρχονταν από ανταλλαγές που κάναμε στο σχολείο, στα φροντιστήρια, στα παιδικά πάρτυ. Κάθε στολίδι είχε την προσωπικότητά του, την μοναδικότητά του, το συμβολισμό του και τη σημασία της ανταλλαγής, καθώς κάποιος άλλος το είχε διαλέξει για μας, όπως και μεις γι αυτόν, χωρίς να ξέρουμε ποιός από τους συμμαθητές μας θα ήταν "αυτός" καθώς η επιλογή ήταν τυχαία.
    Για χιόνι βάζαμε τούφες από βαμβάκι και το χιονισμένο δέντρο μας ήταν έτοιμο και με τη σημασία της προσφοράς από τα φιλαράκια μας.

    Τα στολίδια αυτά συμπληρώνονταν τα επόμενα χρόνια, από τις επόμενες γενιές που ήρθαν στο σπίτι και το έθιμο της ανταλλαγής στολιδιών καλά κρατούσε...

    Τα στολίδια αυτά κοσμούσαν το δέντρο μας, χρόνια τώρα και είχαν διαφρετικό σχήμα και χρώμα, καμπανίτσες, σπιτάκια, στρατιωτάκια, αυτοκινητάκια, αγιοβασίλησες, αστεράκια, τάρανδοι, ελάφια, τι να πρωτοθυμηθώ...
    ΄Οχι μόνο μπάλες και γιρλάντες.

    Τα περισσότερα από αυτά τα στολίδια υπάρχουν ακόμα και σήμερα στο δέντρο μου, καθώς αρνούμαι πεισματικά να εναρμονιστώ με τις επιταγές των καιρών που θέλουν μονόχρωμες μπάλες και ασορτί γιρλάντες. Κάποια έσπασαν με τα χρόνια, αλλά τα περισσότερα είναι εκεί και θα μείνουν εκεί για να καθρεφτίζονται μέσα τους τα πρόσωπα των συμμαθητών μου, να ζωντανεύουν τις αναμνήσεις μου και να φέρνουν στα αυτιά μου τα γέλια και τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που λέγαμε αυτές τις μέρες.

    Κάθε Χριστούγεννα, όλοι οι παλιοί μου φίλοι είναι εκεί, η Μαρία, η Ζωή, η Καλλιοπίτσα, η Ελενίτσα, η Αμαλία, ο Πέτρος, ο Γιάννης, ο Γιωργάκης, ο Δημήτρης, ο Παύλος...
    Εκεί είναι και οι δάσκαλοί μας, ο Διεύθυντής μας, οι γονείς μας, ακόμα και οι περαστικοί που έμπαιναν στο σχολείο να ζήσουν κάτι από όλη τη χαρά μας...

    Ένα είναι σίγουρο: Με αυτά τα στολίδια θα γεράσουμε μαζί!

    Αν και τα παιδιά μου, πρόσθεσαν κάποιες μοντέρνες μπάλες και επιχείρησαν τα παλιά στολίδια να τα βάλουν στο πίσω μέρος του δέντρου για να μην φαίνονται, αυτό δεν έγινε δεκτό από τη διαβούλευση της οικογένειας.

    Όσο και να φαντάζει παλαιομοδίτικο το δεντράκι μου, ο καθένας έχει δικαίωμα στις αναμνήσεις του και στα ίχνη που άφησαν τα Χριστούγεννα στην ψυχή του, καθώς τα χρόνια περνούσαν...

    Αυτά ήθελα να μοιρατώ μαζί σας για τα στολίδια του Δέντρου...
    Σας εύχομαι το Αστέρι του Δέντρου να φωτίζει πάντα τη ζωή σας

    7232  10 Dec 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ωραίο σύστημα είχε στήσει ο Βαγγέλης στο meeting του Σαββάτου.. Αυτά τα AYON είναι πανέμορφα μηχανήματα και παίζουν εξ ίσου καλά..

    7233  12 Dec 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημερα καλημερα καλημερα....!!!!!!

    7234  16 Dec 2016  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Καλημερα , Χρόνια πολλά καλή χρονιά με υγεία σε όλους.
    Θα ήθελα να μου πει κάποιος πως βάζουμε φώτος.
    Κάπου έχει αναφερθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω
    ευχαριστώ

    7235  11 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο καλημέρα και χρόνια πολλά.. δυστυχώς η πλατφόρμα του www.aca.gr ΔΕΝ υποστηρίζει άμεσο φόρτωμα φωτογραφιών από το PC.. έχει γίνει αίτημα στον πρόεδρο Κυριάκο να το φτιάξουμε, αν και αυτό θα επιφέρει κόστος σε ένα site που δεν έχει κανένα έσοδο από διαφημίσεις ή banners..

    για να ανεβάσουμε λοιπόν φωτογραφία στο φόρουμ..

    1) ανεβάζουμε πρώτα τη φωτογραφία σε κάποιον δωρεάν server στο internet (photobucket, imagesuck κλπ)..

    2) κάνουμε copy το link της φωτογραφίας μας από τον server που το έχουμε ανεβάσει και το κολάμε στο πλαισιάκι που εμφανίζεται αφού πατήσουμε το τέταρτο κατά σειρά εικονίδιο πάνω..

    7236  11 Jan 2017  
 
page 603/620 rows 12/7432 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 124ms (19 queries, 89ms)