SONUS AETERNA !!! (#4)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τι ακούσατε?? ψηφιακό?? αναλογικό?? αρχεία?? απ' όλα τα παραπάνω??

    άντε.. με το τσιγκέλι θα σας τα βγάλουμε..

    37  26 May 2014  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Το setup που ακουσαμε ηταν πολυ απλο !

    Ενα CD Krell Kav-300 οδηγουσε μεσω ενος απλου ποτενσιομετρου τον Marantz Model 8 που ειχε αναλαβει να οδηγησει ολο το κυριως ηχειο και εναν διακοπτικο επαγγελματικο ενισχυτη της Hypex ανα καναλι (οχι καποια γνωστη μοντουλα) που οδηγουσε μονο το 18ιντζο κλειστου τυπου σαμπ.

    Ακουσαμε μονο cd, και οτι ειχε προχειρο ο Κωστας, τιποτα σπεσιαλ δηλαδη οσον αφορα audiophile εγγραφες.

    Αξιζει να πουμε δε, οτι δεν μπορουσαμε να ακουσουμε πανω απο 3-4 watts διοτι το σπιτι εχει και καποιες δομικες αντοχες.

    Ολα αυτα βρισκονται σε ενα τεραστιο σαλονι, πολυ ειδικα μελετημενο και ακρως ηχητητικα φροντισμενο με απιστευτη αισθητικη, φτιαγμενο απο τον ιδιο τον Κωστα σε καθε λεπτομερια.

    38  26 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Ποσο μ αρεσουν αυτες οι ρημαδες οι κορνες...

    Κριμα που δεν ειμαι Αθηνα !

    39  27 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    H εμπειρια της ακροασης ενος τετοιου ηχειου για εμενα ηταν πρωτογνωρη.
    Σε καμια των περιπτωσεων η ισχυ που δεχτηκε το ηχειο δεν ηταν παραπανω απο 4-5 βατ. Η αισθηση ομως που ειχες σε παρεπεται σε τριψηφια νουμερα.
    Μεγαλος ηχος με εξωπραγματικα δυναμικα, και σωστο μεγεθος των οργανων.Το βιολι ηταν βιολι και οχι βιολα, ο ερμηνευτης ηταν σε σωστη διασταση και οχι να ακους τον Γκρισινο!! Αυτο το τονιζω γιατι εχω ακουσει διαφορες υλοποιησεις κορνας που λειτουργουν πολλες φορες ως μεγενθυτικος φακος.
    Κλεινοντας θελω να πω οτι προσφατα εκανα 2.500 χλμ για να δω , ακουσω θεικες μηχανες ηχου. Τελικα το πραγματικο hi-end ηταν μολις λιγα χλμ απο το σπιτι μου.
    Συγχατητηρια στον διμιουργο κατασκευαστη κ Κ.Κωνσταντινου. Ισως καποια στιγμη να χρειαστει ενα ξεχωριστο θρεντ για το ποιος ειναι αυτος ο κυριος και τι αλλο εχει διμιουργησει.

    40  27 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Η αλήθεια είναι ότι μετά από το ταξίδι μου στη Γερμανία, με τόσα πολλά ακούσματα από μηχανές και ηχεία αναφοράς, πήγα στο σπίτι του Κου. Κωσταντίνου θετικά σκεπτόμενος, ότι αν μη τι άλλο θα ακούσω τουλάχιστον κάτι "σαν" της Hi-End έκθεσης.

    Όταν με υποδέχθηκε καθώς τον χαιρετούσα, ένιωσα δέος που πίσω του ξεχώριζαν επιβλητικά τα Aertena.
    Ο φωτισμός του δωματίου χαμηλός, με κρυφούς πορτοκαλί τόνους να συνθέτουν μια ατμόσφαιρα χαλάρωσης και ηρεμίας.

    Μια ματιά γύρω από το χώρο και το βλέμα έπεφτε σε σημεία που ήταν άξια παρατήρησης.
    Διαχυτές και αποροφητές με έξυπνο τρόπο στις σωστές θέσεις.

    Για παράδειγμα παρατηρούσα για πολύ ώρα κατά τη διάρκεια της ακρόασης τις συνθέσεις που ήταν στο ταβάνι. Ήταν διαχύτες με μοναδικό design αλλά τίποτε δεν μαρτυρούσε το «σκοπό τους» καθώς ήταν ...φωτιστικά!

    Πραγματικά η γνώση του Κου. Κωσταντίνου και φαίνεται και δίνεται απλόχερα, μιας και μου εξήγησε πάρα πολλά πράγματα, αναλύωντας και τεκμηριώνοντας την κάθε μου απορία.

    Στην αρχή ξεκινήσαμε χαλαρά. Να πάρουμε μια... εικόνα!
    Όλη η σκηνή μπροστά μας αβίαστα.

    Ως γνωστόν (σε κάποια φιλαράκια) η τρέλλα μου για αξιόλογα vintage μηχανήματα είναι δεδομένη.
    Ο Marantz είναι ένα από αυτά. Δεν είχα ξαναδεί από κοντά τον εξαιρετικό αμερικάνικο λαμπάτο εκείνης της εποχής και πλέον retro μηχάνημα.

    Ο ήχος είχε μεν κάποιες αδυναμίες με απόλυτα κριτήρια, όμως το μηχάνημα σαν σύνολο βοηθήθηκε από τα εξαιρετικά Aeterna.
    Οι αδυναμίες εντοπίστηκαν στις παραμορφώσεις σε κατάσταση πίεσης, που παρόλα αυτά, το μηχάνημα έσπερνε!

    Τα ηχεία έδιναν, τον καλύτερο εαυτό τους. Δυο – τρεις φορές σε δυναμικά περάσματα τρόμαξα. Με πήρε χαμπάρι ο Παππάς με το τίναγμα που έκανα από τον καναπέ, αλλά δε μου μίλησε, καθώς είχαμε όλοι απορροφηθεί από το άκουσμα...

    Δεν μπορώ απόλυτα να περιγράψω το συναίσθημα που πήρα από την ακρόαση των Aeterna, καθώς «το αβίαστο και άνετο» είναι κάτι που δύσκολα μεταφέρεται με το γραπτό λόγο και τελικά δεν ανήκει στα ακούσματα που είχα από τη Hi-End του Μονάχου, αλλά είναι μια κατηγορία μόνο του, γιατί τελικά ..αυτό είναι το Hi-End!

    Μπορώ όμως να το ταυτίσω με μια φράση από το Κατά Ματθαίον ευαγγέλιο:

    “Δες πώς φυτρώνουν τα κρίνα στο χωράφι, δε μοχθούν και δεν υφαίνουν κι όμως, ούτε ο δοξασμένος Σολομώντας δεν ντυνόταν με τέτοια χάρη” Κατά Ματθαίον 6.28-29

    41  27 May 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν είσαι reviewer αλλά έγραψες!

    42  27 May 2014  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    Μπράβο παιδιά!
    Σας βλέπω όμως όλους κορνόβιους σε λίγο...Όχι τον Τάκη που ήδη είναι, αλλά εσένα Σταμάτη και τον Κώστα. Βλέπω σύντομα αγγελίες για δύο ζευγάρια B&W 802....

    43  27 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Και ποιός θα ακούει στο σπίτι Δημήτρη?
    Αφού ...ούτε κλειδιά, ούτε καναπέ, ούτε κρεβάτι θα έχουμε αν έρθουν οι κόρνες!

    44  27 May 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πάρε ρε Σταμάτη μια μικρότερη... είκοσι μοντέλα βγάζει ο άνθρωπος... καλλιτέχνης ήθελα να πω...

    45  27 May 2014  
  • Artvoice

    Artvoice

    Registered

    delamostre wrote:
    Και ποιός θα ακούει στο σπίτι Δημήτρη?
    Αφού ...ούτε κλειδιά, ούτε καναπέ, ούτε κρεβάτι θα έχουμε αν έρθουν οι κόρνες!

    Μέχρι το μέγεθος της σομπίτσας μου, το καταπίνει η Μαρία?
    Αν ναί, με 3.650 συν μεταφορικά απο Γερμανία είσαι πρώτος!

    46  27 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Προτιμώ τον Έλληνα κατασκευαστή, παρά το Γερμανό "δήμιο"!
    Άσε που είναι και πιο ντιζαϊνάτος!

    47  27 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Δημητρη, ο Σταματης πλεον εχει μεγαλες προσδοκιες!!
    Καταλαβε επιτελους οτι με τα 8ιντζα 10ιντζα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους βαλεις μια ατσαλινα και να τα κανεις ακουστικα!

    48  27 May 2014  
 
page 4/19 rows 12/221 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (18 queries, 6ms)