Συνάντηση - Ακρόαση Στον Χρήστο (Πιλότο) (#3)

  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    σχετικά με το bitperfect
    το bitperfect προέκυψε σαν όρος όταν κάποιοι ανακάλυψαν ότι τα λειτουργικά συστήματα επενέβαιναν στο αρχείο πριν αυτό οδηγηθεί στο dac
    οκ , βρήκαμε τρόπο να το παρακάμψουμε αυτό ( στα windows με asio kernel streaming wasapi κτλ ) καθώς και στα mac

    οι σοφτγουερ πλαυερ όμως έχουν τον χαρακτήρα τους ,ίσως γιατί οι σχεδιαστές έχουν στο μυαλό τους κάτι συγκεκριμένο ηχητικά και όχι το να υλοποιήσουν ένα πρόγραμμα με την τρανσπορτ έννοια

    25  19 Sep 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Η συσκευη αυτη δεν "ταιριαζει" με το συγκεκριμενο συστημα, κυριως με τα συγκεκριμενα ηχεια. Δεν "ματσάρει" καθολου, οπως λενε στο high end.
    Ελπιζω ο κ Χρηστος να μην την αγορασε.

    26  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    Ο Vet μέσα από την πυροδότηση που πάει να κάνει, εδώ όμως ο ίδιος κάνει ένα τραγικό λάθος, ακόμα και οι επαγγελματικές συσκευές μετράνε διαφορετικά η μια με την άλλη και ακούγονται διαφορετικές, δηλαδή το Mytek είναι ίδιο και μετράει ίδια με ένα Weiss Dac?

    27  19 Sep 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    acacios wrote:
    Ήμουν ξεκάθαρος, το γιατί διαφορετικά ακούγονται τα πλέιερ, εγώ αγαπητέ Μάνο δεν έχω να ξεκαθαρίσω τίποτα περί το τι σημαίνει το bit perfect κλπ. άλλοι δεν γνώριζαν ότι οι asio παίζουν bit perfect. Είμαι νέος εδώ μέσα και δεν θέλω να συγκρουσθώ με κανέναν, εάν θέλετε να μας φωτίσετε με τις γνώσεις σας να το κάνετε, άλλωστε γιαυτό είναι τα φόρα, για να μαθαίνουμε!
    ΥΓ. Και συγνώμη για την όποια παρέμβαση.

    Μη δίνεις βάση στα γραφόμενα του γεροπερίεργου!

    28  19 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Κατ αρχήν θα ήθελα να ζητήσω ένα συγνώμη από τον πιλότο που δεν ήρθα στην συγκέντρωση. Του είχα πει ότι θα έρθω αλλα αυτή την ώρα που μιλάμε μπήκα σπίτι απο τη δουλειά (και χθες) οπότε δεν πρόλαβα.
    Υπόσχομαι ότι με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω και εγώ να ακούσω κατά πρώτον το σύστημα κατά δεύτερον το ψηφιακό κομμάτι.

    Δεύτερον μου κάνει πραγματικά εντύπωση να ακούω ότι το software εισάγει χαρακτήρα. Προσωπικά δύο φορές έχω ακούσει διαφορά σε software. Μία στο Amara και μία σε ένα άλλο που απ ότι είδα έκανε oversampling.

    29  19 Sep 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    acacios wrote:
    Ο Vet μέσα από την πυροδότηση που πάει να κάνει, εδώ όμως ο ίδιος κάνει ένα τραγικό λάθος, ακόμα και οι επαγγελματικές συσκευές μετράνε διαφορετικά η μια με την άλλη και ακούγονται διαφορετικές, δηλαδή το Mytek είναι ίδιο και μετράει ίδια με ένα Weiss Dac?

    Που το είπα εγω οτι μετράνε το ίδιο και ακούγονται ίδια;
    Εγω λέω, το mytek δεν ¨¨ματσαρει με τα tannoy .
    Οκ;

    30  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    vet wrote:
    Η συσκευη αυτη δεν "ταιριαζει" με το συγκεκριμενο συστημα, κυριως με τα συγκεκριμενα ηχεια. Δεν "ματσάρει" καθολου, οπως λενε στο high end.
    vet wrote:
    Εγω λέω, το mytek δεν ¨¨ματσαρει με τα tannoy.

    Αιτιολογείστε μου σας παρακαλώ αυτά τα σχόλια τότε, με επιχειρήματα (που είστε και υποστηρικτής αυτών) τι εννοείται, για να μάθω και εγώ!

    31  19 Sep 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    AlexD wrote:
    Δεύτερον μου κάνει πραγματικά εντύπωση να ακούω ότι το software εισάγει χαρακτήρα. Προσωπικά δύο φορές έχω ακούσει διαφορά σε software. Μία στο Amara και μία σε ένα άλλο που απ ότι είδα έκανε oversampling.

    AlexD και όμως είναι πραγματικότητα ότι τα software (δηλ. τα players) παίζουν διαφορετικά “ηχητικά” μεταξύ τους, να ένα τεστ που πρέπει να κάνετε αναμεταξύ σας, σε win βάλτε το foobar & το jriver και δοκιμάστε το. Θα εκπλαγείτε!

    32  19 Sep 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    acacios wrote:
    Αιτιολογείστε μου σας παρακαλώ αυτά τα σχόλια τότε, με επιχειρήματα (που είστε και υποστηρικτής αυτών) τι εννοείται, για να μάθω και εγώ!

    το "ματσαρισμα" δεν εχει επιχειρηματα, μαλλον εισαι νεος στον χώρο! ή ματσαρει ή δεν ματσάρει...

    33  19 Sep 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ παλιός και μας δουλεύει ψιλό γαζί.

    34  19 Sep 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Ελααααααα

    35  19 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    acacios wrote:
    AlexD και όμως είναι πραγματικότητα ότι τα software (δηλ. τα players) παίζουν διαφορετικά “ηχητικά” μεταξύ τους, να ένα τεστ που πρέπει να κάνετε αναμεταξύ σας, σε win βάλτε το foobar & το jriver και δοκιμάστε το. Θα εκπλαγείτε!

    αγαπητέ Ακάκιε... κατ' αρχή φρόντισε τα μακαρόνια να είναι Μίσκο, και οι μπύρες να είναι Φιξ όταν μας καλέσεις ν' ακούσουμε το σύστημά σου και να μας δείξεις όλα αυτά που λες... (έτσι για να χει και πλάκα το θέμα μιας και σε βλέπω να μπήκες πολύ γκαζωμένος εδώ μέσα)

    κατά δεύτερο πρέπει να χωνέψεις πως τα software (δηλ. τα players) που λες παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PLAYERS αλλά ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΕΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ από τον δίσκο στο Dac... Links... Streamers... πως αλλοιώς να το πω...

    ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΗ... στέλνουν το σήμα στο Dac... ΤΟ DAC ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ...... ok ???????

    Αν λοιπόν αυτοί οι ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΕΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ καταφέρουν ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΟΥΝ ΚΑΘ' ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΝ, ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ, ΣΤΕΛΝΟΥΝ, (ναι με Asio η Wasapi), τότε έχουμε BIT PERFECT STREAMING...... ξανα_οκ ?????

    36  19 Sep 2013  
 
page 3/12 rows 12/141 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 6ms)