Συνάντηση - Ακρόαση Στον Χρήστο (Πιλότο) (#10)

  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Εισαι προβοκατορας γιατι η διαφορα που περιγραφεις ειναι μολις ενα μηδενικο...

    109  4 Oct 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Μια χαρά το είπε,διότι όταν το μηδενικό είναι από μπροστά είναι όλα ωραία,όταν είναι από πίσω όμως τσούζει!

    110  4 Oct 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    VLASSIS_S wrote:
    Να κανω μια ερωτηση. Τα ψηφιακα παιζουν το ιδιο ανεξαρτητως τιμης? Δηλαδη εχει λογικη η συγκριση αναμεσα σε ενα αναλογικο των 20.000 με ενα ψηφιακο των 2.000 ?

    Χωρίς να θέλω να θίξω το σύστημα του πιλότου, πραγματικά δεν ξέρω καν τι πικάπ έχει, θεωρείς ότι δεν μπορεί να γίνει ένα συγκριτικό μεταξύ ενός dac των 2000 και ενός πικάπ των 10.000? Και αν θεωρήσουμε ότι το πικάπ αντιστοιχεί στο pc τότε συνέκρινε τα κόστη. Αλλα άσε αυτή την ανούσια κουβέντα.

    Ακούστηκε μία άποψη ότι με το ψηφιακό ακούστηκε μέτρια ενώ με το αναλογικό ακούστηκε ως ένα από τα καλύτερα συστήματα.

    Πώς σου φαίνεται ως άποψη? Εφ όσον αυτή είναι αξιόπιστη, δεν θεωρείς ότι υπάρχει κάποιο λάθος στο στήσιμο έτσι ώστε αυτή να υφίσταται? Προσωπικά δεν έχω ακούσει σύστημα που από ένα μέτριο αποτέλεσμα εκτινάχθηκε με την αλλαγή πηγής, ακόμα και αν δεν μιλάμε για τόσο καλές πηγές. Ειδικά στα ψηφιακά που τα πράγματα "συγκλίνουν" μεταξύ τους το σύστημα οφείλει να είναι ουδέτερο. Αν δεν είναι τότε υπάρχει κάποιο λάθος στο στήσιμο. Αν δεν διορθώσουμε το λάθος με ρυθμίσεις τότε αυτό θα επαναληφθεί και θα μας οδηγήσει ξανά στο λάθος συμπέρασμα.

    111  4 Oct 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    καλα βρε Αλεξ, επιμενεις να παρεις απαντησεις ακομα?

    ο προεδρος το εγραψε ΚΑΘΑΡΑ

    gherop wrote:
    Καταληγοντας θελω να αναφερω οτι σε συζητηση που ειχα με τον Χρηστο Σιμοπουλο μου ειπε οτι ΤΕΛΙΚΑ διαπιστωσε οτι ο ηχος που ακουσαμε με το υπο δοκιμη ψηφιακο μηχανημα ηταν ΣΑΦΩΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ του ηχου που ειχε σε συγκριση με τη χρηςη του pop corn σαν πηγη.

    δηλαδη πως να γινει συγκριση οταν το mytek δεν επαιζε ουτε καν σαν το ποπκορν?
    καθε προσπαθεια για να βγει "συμπερασμα" ειναι ανοητη.
    οποιος γραφει και "τεκμηριωνει" μαλιστα, δυστυχως εκτιθεται.
    Για να μην γινω κακος και πω για το οτι εγινε συγκριτικο οταν καν δεν ξερουμε που παιζει σωστα το κρος του ηχειου...
    ασε που ενα ΚΑΚΟ πουλακι μου ειπε και εμενα (οπως και σε εσας διαβασα σας ειπε ενα αλλο) οτι τα συγκεκριμενα ηχεια καλο ειναι να παιζουν ΜΟΝΟ βινυλια, και να απεχουν απο καθε ειδους συγκριτικο (ειδατε αν θελουμε να μιλαμε με πουλακια και αλλα γλαφυρα τι μαθαινουμε?)

    και κατι τελευταιο... με τον αντιπροσωπο το συζητησατε?
    γιατι δεν βλεπω να μας ξαναδινει κανενα μηχανακι, ουτε εδω ουτε σε κανενα αλλο φορουμ...

    α και κατι για τον Μανο...
    καλα, την ανωτεροτητα του βινυλιου την υπερασπιζεσαι σε αλλα φορουμ με βαση αυτη την κοντρα? ΤΟΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ?

    112  5 Oct 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Κάτσε βρε vet. Κανείς δεν έβγαλε σκάρτο το μηχανημα. Όλοι είπαν ότι "κάτι πήγε στραβά". Ειπώθηκε τέλος αν είναι δυνατή η σύγκριση 2000 με 10000 κάτι που εγώ θεωρώ ότι είναι.

    Τέλος νομίζω ότι και ο Μάνος αλλα και εσύ έχετε την κατάλληλη εμπειρία και υπόβαθρο αλλα και τεκμηριωμένες απόψεις στο να κρίνετε κάτι. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσατε να βγάλετε συμπέρασμα από ΕΝΑ τεστ σε ΕΝΑ σύστημα όταν Χ χρόνια τώρα έχετε κάνει όμοια τεστ σε όλη την Ελλάδα.

    Τέλος, δεν ήμουν στο τεστ. Κάποιος μου είπε ότι το αναλογικό έπαιζε άριστα ενώ το ψηφιακό τίποτα. Αυτόν τον εμπιστεύομαι στα ακούσματα και στις απόψεις του. Γιατί λοιπόν να μην θεωρήσω ότι "κάτι πήγε στραβά" εφόσον θεωρώ ότι η άποψη του ισχύει? Δέν κατηγόρησα το μηχανάκι αντιθέτως...

    113  5 Oct 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Βρε αλεξ, δεν μιλησα για εσενα, παντα εσυ γραφεις προσεκτικα και συνετα.
    Τωρα για το μηχανημα αν βγηκε σκαρτο, ας μην κρυβομαστε...

    Manos_Bits wrote:
    ο Χρήστος μας κάλεσε συγκεκριμένα για ν' ακούσουμε το Mytek Dac... για δυο ώρες που ήμουν εγώ παρών ακούγαμε αυτό και πάνω σ' αυτό γράφτηκαν οι εντυπώσεις...

    Και μετα μαθαμε πως παιζει χειροτερα απο ποπκορν και φυσικα χειροτερα απο το αναλογικο.
    Τι αλλο να γραφτει δηλαδη;

    114  5 Oct 2013  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Μεχρι το 2000 και εγω ετσι νομιζα, οτι ολα τα cd players παιζουν το ιδιο. Απο το 2001 και μετα αλλαξα γνωμη.
    Ειναι ενας τεραστιος μυθος. Ολες οι υλοποιησεις παιζουν διαφορετικα. Το γεγονος οτι ελαχιστοι εχουν επενδυσει σε ακριβη ψηφιακη πηγη νομιζω οτι οφειλεται στο γεγονος του φοβου της απωλειας χρηματων λογω της δηθεν συνεχους υπερβελτιωσης των μηχανων αυτων. Ελα ρε φιλε, ολα σχεδον το ιδιο τσιπακι εχουν...
    Ενα τεστακι αναμεσα στο Μαιτεκ και σε ενα εισαγωγικο Προτζεκτ μπορει να ειναι ιδιαιτερα διδακτικο......

    115  5 Oct 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Vekian, Orpheus Heritage, Stylos.-

    116  5 Oct 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    VLASSIS_S wrote:
    Μεχρι το 2000 και εγω ετσι νομιζα, οτι ολα τα cd players παιζουν το ιδιο. Απο το 2001 και μετα αλλαξα γνωμη.
    Ειναι ενας τεραστιος μυθος. Ολες οι υλοποιησεις παιζουν διαφορετικα. Το γεγονος οτι ελαχιστοι εχουν επενδυσει σε ακριβη ψηφιακη πηγη νομιζω οτι οφειλεται στο γεγονος του φοβου της απωλειας χρηματων λογω της δηθεν συνεχους υπερβελτιωσης των μηχανων αυτων. Ελα ρε φιλε, ολα σχεδον το ιδιο τσιπακι εχουν...
    Ενα τεστακι αναμεσα στο Μαιτεκ και σε ενα εισαγωγικο Προτζεκτ μπορει να ειναι ιδιαιτερα διδακτικο......

    Εννοείται ότι όλα παίζουν διαφορετικά. Είναι φανερό ότι τα dac παίζουν διαφορετικά, τα transport παίζουν διαφορετικά και υπάρχουν και μαρτυρίες ακόμα και για software.

    Όμως κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι στον ψηφιακό κόσμο τα πράματα συγκλίνουν. Και αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς δίνει ένα αβαντάζ στους αναλογικόφιλους που λένε "στο αναλογικό όσο δίνω παίρνω".

    117  5 Oct 2013  
  • acacios

    acacios

    Registered

    AlexD wrote:
    Εννοείται ότι όλα παίζουν διαφορετικά. Είναι φανερό ότι τα dac παίζουν διαφορετικά, τα transport παίζουν διαφορετικά και υπάρχουν και μαρτυρίες ακόμα και για software.

    Και γιατί εγώ “έφαγα” (ωσάν Ντούτσε κατά Μάνο) τέτοια επίθεση για αυτά που (και κατά AlexD ευαγγέλιο) κατέθεσα? Τέλος πάντων πάλι εδώ είμαι*, εσκεμμένα απουσίασα γιατί αυτές τις μέρες έριξα ιντερνετικό διάβασμα, για να κατανοήσω στο μέλλον απαγορευμένες λέξεις (όπως ο ακατονόμαστος) και να μπορώ να αντιμετωπίσω ιδιο-μορφες [καταστάσεις πάλι] της εδώ κοινότητας!

    * βρίσκομαι σε δίλημμα εάν πρέπει να συνεχίσω να γράφω πάλι η όχι!

    118  6 Oct 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Σωστο διλλημα.......

    119  6 Oct 2013  
  • Manos_K

    Manos_K

    ACA Member

    Προσωπικά τους τελευταίους μήνες ακούω σχεδόν μόνο βινύλιο.
    Όσο και να έχω επενδύσει στα ψηφιακά πάντα κάτι λείπει.
    Έβγαλα και τον Mac από το σύστημα. Άργότερα ξαναπροσπαθώ με τα αρχεία, τωρα ας ακούσω μουσική!

    120  6 Oct 2013  
 
page 10/12 rows 12/141 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 38ms (18 queries, 7ms)