Μηνιαία Συνάντηση ACA, 10 Αυγούστου 2013, Αν. Κονιωτάκης (#7)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Βρε παιδιά. Κανείς δεν αναφέρθηκε αρνητικά σε κάποια "κάρτα". Η τουλάχιστον δεν βρίσκω κάποιο σχόλιο που να λέει κάτι τέτοιο.

    Πού να λέγαμε και κάτι δηλαδή…Θα πέφτατε να μας φάτε...

    73  28 Aug 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ελα μου ντε.

    74  28 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Βρε παιδιά. Κανείς δεν αναφέρθηκε αρνητικά σε κάποια "κάρτα". Η τουλάχιστον δεν βρίσκω κάποιο σχόλιο που να λέει κάτι τέτοιο.
    Πού να λέγαμε και κάτι δηλαδή…Θα πέφτατε να μας φάτε...

    @Άλεξ
    καλημέρα.. αυτό για το οποίο γκρινιάζω είναι πως μια πολύ καλή 8κάναλη Επαγγελματική Στουντιακή κάρτα κάθησε στα ρακ των χαϊεντάδων..

    @Βλάση..
    καλημέρα φιλαράκι.. η παρατήρησή μου είναι πως αν πειράζουν την ηχογράφηση η αν προσθέτουν EQ ο παραγωγός και ο μαστεράς και η tellarc και οι mobile fidelity καλά τα κάνου, φτιάχνουν ένα μουσικό προϊόν και το πασσάρουν στην αγορά και σε μας.. αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί να το πειράζουμε περαιτέρω κι εμείς..

    @mhlabs
    προτείνω στην εταιρία να φτιάξει τώρα.. ΑΜΕΣΑ.. στερεοφωνική έκδοση της συγκεκριμένης κάρτας χωρίς ADC, Compr, Limiter, φωτάκια, effects και να την αλλάξει σε όσους έχουν την 8κάναλη έκδοση επιστρέφοντάς τους τα χρήματα για τα παραπάνω καλούδια που ΔΕΝ χρησιμοποιούν...

    75  29 Aug 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Μανομ καλημερες ομορφες......τα ιδια τους λεω και γω και δεν ακουνε οι μουρλο Αμερικανοι....τι τα θετε τοσα φωτακια που μου θυμηζουν AIWA του 80??????

    76  29 Aug 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Παρακαλουνται αυτοι με τα κομπρεσσερ που τρυπανε στο δρομο και αυτοι με τα λιμιτερς απο κατω να σταματησουν , γιατι μας πηραν τ αυτια...

    Για περισσοτερρες πληροφοριες, γι αυτους που περαν απ τα αληθινα κομπρεσσερ , βλεπουν λαμπακια ν αναβοσβηνουν κ σκεφτονται, φανταζονται, διερωτονται διαφορα μονοι τους , ενταυθα.

    Η να ρωτησουν καποιους που γνωριζουν κ δεν κανουν εικασιες.

    Αυτα.

    Οποιος επισης καταφερει να βαλει κομπρρεσσορα κ λιμιτερ στη Μετρικ , κερναω.

    77  29 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα στις αγαπημένες Σαλονίκες...

    - τα αληθνά κομπρέσορ κυκλοφοράνε στις δρόμοι με ξανθιές κυρίως αλλά και μελαχροινές οδηγούς..

    - Αν μετά από τόσο διάβασμα, άκουσμα, τιουνάρισμα, μέτρημα, ρύθμισμα, εκουαλάρισμα(πωπω κγμ τις λέξεις) δεν ξέρετε εσείς οι κάτοχοι να 'βάλετε' κομπρέσσορ στη Μέτρικ, εεε τι να πω... τραβάτε για μπουγάτσες και σεις και ο Ζαπάντης μαζί...

    *-*-*-*

    ***ότι και να λέμε σε πάω και σε γουστάρω πονηρέντζο Κοτσίδη, γιατί είσαι καλό παιδί και καλλιτέχνης..

    78  29 Aug 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    η παρατήρησή μου είναι πως αν πειράζουν την ηχογράφηση η αν προσθέτουν EQ ο παραγωγός και ο μαστεράς και η tellarc και οι mobile fidelity καλά τα κάνου, φτιάχνουν ένα μουσικό προϊόν και το πασσάρουν στην αγορά και σε μας.. αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί να το πειράζουμε περαιτέρω κι εμείς..

    Εγώ θα πω κάτι κι ας με ρίξετε στα τάρταρα. Δεν "πειράζει" την ηχογράφηση αλλά το μηχάνημα και την απόδοσή του. Γιατί χωρίς να το θέλεις, ο χώρος σου και τα μηχανήματά σου προσθέτουν στην τύχη ότι αυτά νομίζουν.
    Στην πράξη προσπαθείς να διορθώσεις τα παραπάνω λάθη. Όχι την ηχογράφηση.

    79  29 Aug 2013  
  • JamesGRU

    JamesGRU

    ACA Member

    Οταν ο δρόμος έχει λακκούβες δεν αλλάζεις ανάρτηση αλλά φτιαχνεις τον δρόμο!

    80  29 Aug 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    vlasis wrote:
    Μανομ καλημερες ομορφες......τα ιδια τους λεω και γω και δεν ακουνε οι μουρλο Αμερικανοι....τι τα θετε τοσα φωτακια που μου θυμηζουν AIWA του 80??????

    Βλάση?Τι λέει με τι παίζεις πάλι??Άλλαξες τίποτα πάνω στο σύστημα?Είναι και μικρά αυτά τα καινούργια τα άτιμα και δεν φαίνονται στο μάτι να τα καταλάβει κανείς...

    81  29 Aug 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    JamesGRU wrote:
    Οταν ο δρόμος έχει λακκούβες δεν αλλάζεις ανάρτηση αλλά φτιαχνεις τον δρόμο!

    Φαντάζεσαι κάθε ομάδα F1 να έτρεχε σε κάθε αγώνα σε δική της πίστα;
    Τι γίνεται όταν ο δρόμος δεν αλλάζει;

    82  29 Aug 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Δεν το πιάνω το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα...

    Αλλά αυτό που έχω να πω σαν γνώμη είναι πρωτίστως πρέπει να φροντίζουμε για το σωστό στήσιμο του συστήματος στον χώρο αλλά και στην φροντίδα αυτού έστω και στην ελαφρύτερη μορφή που μπορεί να περιλαμβάνει έστω μόνο χαλιά...

    Το να βάλεις ένα μηχάνημα να και να κάνεις ένα equalization σε ένα σημείο του φάσματος που λόγο χώρου μπορεί να έχεις και βύθιση άνω των 6 db αυτό μπορεί να μεταφραστεί σε υπερφόρτωση σε δυνατές εντάσεις ή του ενισχυτή ή υπεροδήγηση του ηχείου αν η βύθιση είναι π.χ. σε χαμηλή συχνότητα. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω διαβάσει για ζημιές σε ηχεία από τέτοιες λύσεις.

    Βέβαια το σενάριο που αναφέρω είναι ίσως και λίγο τραβηγμένο... Αλλά σε κάθε περίπτωση πρώτα φροντίζεις την εξίσωση σύστημα, τοποθέτηση, χώρος και μετά καταλήγεις στο equalization εφόσον δεν λύνεις τα προβλήματα με άλλο τρόπο...

    83  29 Aug 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    βρε αχρηστε, εβαλες την μετρικ πανω σε αντικραδασμικο?
    θα σε ποσταρω στο φορουμ της να γελανε...

    84  29 Aug 2013  
 
page 7/9 rows 12/107 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 38ms (18 queries, 6ms)