Μηνιαία Συνάντηση ACA, 10 Αυγούστου 2013, Αν. Κονιωτάκης (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Toptubes wrote:
    ...............
    Πλήρες αναλυτικό άρθρο θα παρουσιαστεί περί το τέλος του μήνα με ακουστικές και άλλες εντυπώσεις όπως γίνεται σε όλες τις τακτικές συναντήσεις...

    ok... αλλά μέχρι να αναρτηθεί το “Πλήρες αναλυτικό άρθρο θα παρουσιαστεί περί το τέλος του μήνα με ακουστικές και άλλες εντυπώσεις....... ” ....

    πείτε κανα δυο λόγια με γενικές εντυπώσεις !! για το πρόγραμμα, τα Gryphon, τα Rockport, το Kronos .. τι δισκάκια ακούσατε ??

    25  13 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    από επαφές πάντως με κάποιους από τους παρευρισκόμενους στην ακρόαση, οι εντυπώσεις ήταν από πάρα πολύ καλές έως άριστες... ένα σύστημα απλά αψεγάδιαστο... πιστεύω σύντομα να το ακούσω κι εγώ...

    26  13 Aug 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Αυτα τα Gryphon.....σκετη κα@λα ειναι οπτικα αλλα και το κυριοτερο ηχητικα!!!!!

    μπραβο βρε λεβεντες για αυτην σας την εξορμηση στον Αντωνη και φυσικα την ομορφη Κρητη μας!!!!!

    Θα ηθελα και εγω καποια στιγμη να ακουσω αυτο το υπερ set up του Αντωνη......
    πολλα μπραβο γιαυτο το meeting βρε τρελλα αγορια!!!!!!

    27  13 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φιλαράκια επειδή βλέπω ότι δεν κρατιέστε μέχρι το τέλος του μήνα που θα είναι έτοιμο το άρθρο λόγω και των διακοπών θα σας δώσω μία πρώτη γεύση εγώ...

    28  13 Aug 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Πρέπει να περάσατε πολύ ωραία! Όσο για το σύστημα του Αντώνη λυπάμαι που δεν μπόρεσα να το ακούσω μιας και τα Rockport είναι ο καημός μου.

    Αναμένουμε και σχόλια!

    29  13 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Θα ήθελα να σας δώσω μια πρώτη γεύση, εκτός της φωτογραφικής, για την Αυγουστιάτικη συνάντηση του ACA στο Ηράκλειο και στο σπίτι του Αντώνη.

    Πρώτα από όλα να μιλήσουμε λίγο για τον χώρο που από ότι θυμάμαι είναι σε φάση ακουστικής αναβάθμισης από πέρυσι που τον είχαμε ξαναεπισκεφτεί.

    Στην παρούσα φάση ο χώρος ακρόασης έχει σχεδόν πάρει την τελευταία του μορφή και λίγα απομένουν ακόμα για να ολοκληρωθεί. Τα πάντα γίνονται βάση ακουστικών μετρήσεων και της ανάλογης μούρλιας που στη συγκεκριμένη περίπτωση μας ξεπερνάει όλους.

    Ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι η ηλεκτρική εγκατάσταση η οποία έχει κατασκευαστεί από την αρχή με μία πλήρως στουντιακή επαγγελματική λύση από την Αμερικάνικη εταιρεία Equi=Tech και αποτελείται βασικά από ένα ηλεκτρικό πίνακα που στην ουσία χρησιμοποιεί μετασχηματιστή για να επιτύχει ένα Ισορροπημένο σύστημα τροφοδοσίας (Balanced Power System).

    Όλα τα rack με το σύστημα έχουν μετακινηθεί στο διπλανό δωμάτιο και στον χώρο ακρόασης έχουν μείνει μόνο οι τελικοί ενισχυτές και τα ηχεία με τα αντίστοιχα καλώδια.

    Πολύ καλή σκέψη κατά την άποψη μου καθώς το σύστημα και συγκεκριμένα οι αναλογικές πηγές (και έχει πολλές ο άτιμος), δεν δέχονται τις ταλαντώσεις που μοιραία κυκλοφορούν σε ένα δωμάτιο που παίζει ένα μεγάλο ηχείο.

    Πάμε στα καλά τώρα που γουστάρω εγώ… ρε τι πικάπ έχει στήσει ο άνθρωπος; Το σύστημα είναι η χαρά του πικαπάκια, αλλά κατάσταση μέχρι λιποθυμίας. Έχει και κάτι παλιοκεφαλές εκεί (Koetsu) έχει και κάτι παλιβραχίονες … έχει και ένα Phono ρημάδι… τα είδατε στις φωτογραφίες τι να σας λέω… μεγάλη ταραχή τράβηξα…

    Μεγάλη εντύπωση έκανε σε όλους οι μεγάλες διαφορές που είχαν οι αναλογικές πηγές μεταξύ τους… τουλάχιστον οι δύο που ακούσαμε. Το KRONOS AUDIO με τα δύο αντιθέτως κινούμενα πλατό, τον Graham B-44 Phantom και την κεφαλή EMT JSD 5G, που έδωσε μεγάλη λεπτομέρεια και πολύ εκτεταμένα πανέμορφα υψηλά και το πλατό της SME με τον V12 και την Koetsu Jade platinum, που ναι μεν δεν είχε την λεπτομέρεια του KRONOS αλλά είχε μια τεράστια εικόνα και ένα απαράμιλλο μεσαίο. Στα κλασικά κομμάτια που ακούσαμε με αυτό το πικάπ ήταν για μένα καλύτερο και ας μην συμφωνούν κάποιοι από την παρέα.

    Μου έμεινε μαράζι βέβαια το ότι δεν μπορέσαμε να ακούσουμε το Το Horning με τους δύο βραχίονες, Kuzma 4 point και κεφαλή Benz LP και τον Thales Simplicity με κεφαλή την Koetsu blue lace onyx platinum... το ζαχάρωνα όμως αλλά έλα που δεν είχε προλάβει να το στήσει και δεν ήταν έτοιμο… τι να κάνουμε την άλλη φορά.

    Τι να πω τώρα για τους ενισχυτές, που παρόλο που τους είχα δει ξανά, εντούτοις ψηλοφοβήθηκα όταν τους είδα (τους είχε βάλει και ο Αντώνης πάνω σε μία ιδιοκατασκευή βάση από τσιμέντο με ελατήρια) καθώς σου έρχονται μέχρι τη μέση σχεδόν… μιλάμε για ένα ζευγάρι απόλυτα κτήνη.

    Πάμε τώρα στην ηχητική περιγραφή του συστήματος. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο το συγκεκριμένο σύστημα έπαιζε εξαιρετικά και την πρώτη φορά που το ακούσαμε όχι δηλαδή ότι έγινε η νύχτα μέρα.

    Αυτό που πρώτα από όλα σε αρπάζει με το που το πρωτοακούς είναι η δύναμη… η τρομερή δύναμη και ταχύτητα που σε λίγα συστήματα το συναντάς.

    Να σας πω ότι ακούσαμε σύνολο περίπου 3 ώρες από όλα τα είδη της μουσικής, πηδώντας κατευθείαν στα βαθιά, με όπερα και την Μαρία Κάλλας μέχρι Κρητικά με τον Ψαραντώνη. Αρχίσαμε λοιπόν σιγά σιγά να μπαίνουμε στο κλίμα και εκτός από την δύναμη και την ταχύτητα που την είχε από το πρώτο λεπτό άρχισαν και οι μεγάλες εικόνες και τα ραφινάτα υψηλά και μεσαία… για το μπάσο δεν θα ήθελα να αναφερθώ γιατί παραλίγο να μου μείνει κουσούρι , τόσο σφιχτό και μεγαλειώδες ήταν.

    Η αλήθεια είναι ότι όσο οι τελικοί ήταν σχετικά κρύοι, ήταν σχεδόν ανάλογο και το αποτέλεσμα. Όσο ζεσταινόταν η ψήκτρα τόσο έφτιαχνε το σύνολο του γεγονότος.

    Όταν δε έφτασαν στο σημείο τήξης (το χέρι αν το ακούμπαγες απάνω, έριχνες και κάτι μπινελίκια από το κάψιμο) τότε φίλοι μου είδαμε και το τέρας να ορθώνεται μπροστά μας.
    Να τα μεταξωτά πρίμα, να και κάτι μεσαίες να θέλεις να την πέσεις στην τραγουδίστρια, να και κάτι μπάσα να τρομάζεις, άντε και πάμε για μασέλα…

    Κοιτάξτε ο Αντώνης είχε ένα πολύ καλό σύστημα και άκουγε πολύ καλά, απλά τώρα πέρασε σε άλλη διάσταση. Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι εμένα πάντως αυτό που άκουσα μου άρεσε πολύ… πάρα πολύ.

    Λέω και κάτι τελευταίο. Δεν φτάνει που τον Αντώνη τον κάναμε μπαλάκι όλη μέρα να μας βάζει δίσκους στα πικάπ και μάλιστα πολλές φορές το ίδιο κομμάτι και στα δύο πικάπ … δεν φτάνει που μας έκανε όλα τα γούστα σε ότι του ζητήσαμε να ακούσουμε ο άνθρωπος έγινε θυσία να περάσουμε καλά. Και γλυκά και μπουγάτσες στο πρώτο διάλειμμα για μια ρακί να πάρουμε ανάσα, αλλά και στο τέλος αυτό το υπέροχο “Καπρικό” (ψητό χοιρινό) με τις πατάτες και τις σαλάτες, όλα τέλεια… αλλά να τα λέμε όλα το καλό ρακί εγώ το έφερα μαζί μου από το Ρέθυμνο…

    Να είσαι καλά Αντώνη… σε ευχαριστούμε και πάντα τέτοια!!!

    30  13 Aug 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    παντως στις φωτογραφιες ποιο εντυπωσιασμενοι φαινεσθε απο τα μπριζολακια παρα απο το συστημα.

    31  14 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κοίτα να δεις τα μπριζολάκια ήταν πολύ ωραία αλλά το σύστημα κορυφαίο... όσο πάμε και βλέπουμε ότι έχεις και άλλα χαρίσματα εκτός από καλλιτέχνης... τώρα μπορείς να δεις τι άκουσαν κάποιοι από μία φωτογραφία... στη NASA έχεις ζητήσει δουλειά;

    Πάντως ότι και να κάνεις το πόσο όμορφα περάσαμε δεν πρόκειται να το χαλάσεις...

    32  14 Aug 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    συγνωμη,ξεχασα την φατσουλα.Μην εχουμε....

    33  14 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μπράβο στον Κυριάκο για την εκτενή και ωραία παρουσίαση...

    Μπράβο και στον Πανελίστα που μας δροσίζει με τις 'καυστικές' του κριτικές εν μέσω 15_Αύγουστου...

    Μπράβο και σε μένα που δουλεύω σαν τον μ@λ@κα σήμερα...

    Μπράβο και στον Αντώνη για τη συστηματάρα του...

    γενικώς ... μπράβο σε όλους...

    34  14 Aug 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Toptubes wrote:
    Κοίτα να δεις τα μπριζολάκια ήταν πολύ ωραία αλλά το σύστημα κορυφαίο... όσο πάμε και βλέπουμε ότι έχεις και άλλα χαρίσματα εκτός από καλλιτέχνης... τώρα μπορείς να δεις τι άκουσαν κάποιοι από μία φωτογραφία... στη NASA έχεις ζητήσει δουλειά;
    Πάντως ότι και να κάνεις το πόσο όμορφα περάσαμε δεν πρόκειται να το χαλάσεις...

    δεν προλαβα το κακο,αργησε η φατσουλα.

    35  14 Aug 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    THE GRYPHON appeared in the 1933 “ALICE IN WONDERLAND”played by William Austin.

    36  14 Aug 2013  
 
page 3/9 rows 12/107 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (18 queries, 6ms)