Μηνιαία Συνάντηση ACA, 20 Απριλίου 2013, Γ. Κοτσίδης (#5)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Θέλω λοιπόν να γράψω 2-3 λογάκια έτσι για αρχή έτσι ώστε να δώσω το βήμα στους υπόλοιπους παρόντες να γράψουν και αυτοί.

    49  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Είχα ξαναπάει στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα πρόσφατα. Μία επίσκεψη στον Γιάννη τον Κοτσίδη αποτελεί πάντα για μένα ένα εξτρά λόγο για να κάνω ένα ταξίδι πέντε ωρών και να φτάσω σε αυτή την όμορφη πόλη. Ειδικά όταν απο την πρώτη μέρα όλα πάνε καλά.

    Το ταξίδι έγινε μέσα σε ένα άνετο κουπέ τρένου παρέα με τον πρόεδρο του A.C.A. Γιώργο Χαιρόπουλο. Η ποιότητα του ταξιδιού παράλληλα με την πληθώρα των θεμάτων που έπρεπε να συζητήσω με τον Γιώργο βοήθησε στο να φανεί το ταξίδι σαν ένας ευχάριστος πρωινός καφές και όχι σαν ένα παραδοσιακό ταξίδι που μόνο κούραση μπορεί να φέρει.
    Στο σταθμό των τρένων μας περίμενε ο πάντα ευδιάθετος και ευγενέστατος Γιάννης για να μας βοηθήσει. Εκεί χώρισαν οι δρόμοι μας ενώ ξανασμίξαμε ομαδικά το απόγευμα της ίδια ημέρας για το καθιερωμένο μίτινγκ.

    Το μίτινγκ είχε διάφορες ευχάριστες εκπλήξεις. Απο τους γνωστούς ACAδες μέχρι γνωστούς θαμώνες του AVsite. Όλοι είχαν τα νέα τους ενώ υπήρχε και μία έκπληξη για το τέλος.

    50  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το είχα ξανακούσει το σύστημα. Τον προηγούμενο μήνα. Όμως αυτή η φορά ήταν ιδανική διότι υπήρχε και ψηφιακή πηγή εκτός απο το καθιερωμένο πικάπιον του Γιάννη. Έτσι λοιπόν ακούσαμε διάφορους συνδυασμούς στο σύστημα του. Απο πλήρως αναλογική αλυσίδα μέχρι πλήρως ψηφιακή.
    Δύο απόψεις στο τραπέζι, δύο σχολές, οι οποίες μπορούν να γεμίσουν σελίδες με σχόλια. Τολμώ όμως να πώ οτι η ψηφιακή με ενθουσίασε. Πραγματικά έτριβα τα μάτια μου και μάζευα τα σαγόνια μου που είχαν φτάσει στο πάτωμα αν το αποτέλεσμα που άκουγα προερχόταν απο δύο ηχεία τα οποία είχαν ένα οκτάιντσο γούφερ το καθένα!!! Γεμάτος ήχος, έλεγχος, ταχύτητα και ένταση. Ένα πανέμορφο απο κάθε άποψη αποτέλεσμα που θα πείσει κάθε χρήστη για την τεχνική αρτιότητα του συστήματος. Απο τον ακραίο χαιεντά που θα γουστάρει τις λάμπες μέχρι τον λάτρη της “μπότας” του ψηφιακού όλοι χωράνε στο σετ που έχει στήσει ο Γιάννης. Ένα πολύ ωραίο σύστημα που το έχει ένα παιδί που τον θεωρώ παράδειγμα ευγένειας και συμπεριφοράς και νιώθω ευτυχής που τον έχουμε στην παρέα μας.

    Όμως την παράσταση εκείνη τη μέρα δέν έκλεψε το σύστημα. Η έκπληξη του Γιάννη ήταν η νεαρή τραγουδίστρια που έκανε την τιμή να μας αφιερώσει ένα μισάωρο πρόγραμμα με συνοδεία κιθάρας. Μία φοβερή φωνή που σε κάνει να ελπίζεις οτι αυτή η χώρα έχει παιδιά που ασχολούνται με τη μουσική. Δίνει σε όλους μας μία ελπίδα για το καλλιτεχνικό μέλλον αυτού του τόπου που έχει χορτάσει την τελευταία 20αετία από μπουζουκόφατσες, ποπ ηλίθιους και τέλος κουλτουρο-μπούρδες.

    Να σαι καλά βρε Τζόνι γι αυτό το Σαββατοκύριακο! Να χαίρεσαι τις μουσικές σου, την κοπέλα σου και τις παρέες σου...

    51  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Φυσικά είναι δόκιμο να πούμε ότι το συγκεκριμένο μίτινγκ ήταν ένα από τα καλύτερα που έχω ποτέ πάει. Θέλω να ευχαριστήσω τον Γιάννη για όλο τον κόπο που έκανε στο να περάσουμε ένα ευχάριστο διήμερο!!!

    52  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η επόμενη μέρα είχε άλλη μία έκπληξη. Επίσκεψη στο χώρο του Λουκά του Στεφανίδη. Όταν πήγα ήμουν διστακτικός. Ένα τεράστιο ηχείο μεμβράνης οδηγούμενο απο κάποιες λάμπες και πικάπ δέν είναι ένας συνδυασμός που δείχνει τεχνικά και τεχνολογικά άρτιος.
    Όμως....
    Το πρώτο που με ενθουσίασε ήταν οι μουσικές επιλογές. Όμορφη μουσική, πρωτότυπη και τέλος μή εμπορική. Θεωρώ οτι σε ελάχιστα σπίτια είχα την δυνατότητα να ακούσω τόσο ωραία μουσική. Έχω πλέον κουραστεί να πηγαίνω να ακούσω και να μου βάζει ο ιδιοκτήτης την “playlist του Χαιεντά”. Έχω επίσης κουραστεί να ακούω γνωστές ροκιές τύπου pink floyd, πόπ αηδίες και τέλος διάσημες τζαζιές με κύμβαλα και πιατίνια. Όχι οτι δέν είναι καλοί οι pink floyd. Αλλα χορτάσαμε αυτή την επανάληψη του playlist. Η μουσική έχει ιστορία 500 χρόνια και. Επίσης μουσική δεν είναι αποκλειστικά ότι έχει περάσει απο το Rolling Stone magazine και απο το MTV. Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω που πραγματικά τολμώ να πώ οτι ελάχιστοι έχουν καταφέρει να τον προσεγγίσουν.

    53  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πραγματικά λοιπόν προκαλώ σε όποιον επιθυμεί να ακούσει ένα τέτοιο σύστημα. Έχοντας ακούσει στη ζωή μου αρκετά συστήματα θεωρώ οτι σε αυτό το σύστημα άκουσα για πρώτη φορά έγχορδα όργανα με τόσο μεγάλη λεπτομέρεια. Ουδεμία σχέση με το κοντραμπάσο που έχουμε συνηθίσει οπου το χαμηλό του χάνεται μέσα σε μία βαβούρα. Το κοντραμπάσο ήταν .... κοντραμπάσο. Ούτε ριβιούερ είμαι ούτε θα αρχίσω να λέω βλακείες για υγρές μεσαίες. Το πιάνο με ουρά απο βινύλιο του 1958(!!!) ήταν μοναδικό. Δέν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει ξανακούσει από μία τεχνητή πηγή τόσο καλό πιάνο. Άκουγες πραγματικά την ουρά του πιάνου να ανοίγει μπροστά σου λες και ήταν εκεί. Ανεπανάληπτη αίσθηση!
    Δέν λέω. Δέν είναι ένα σύστημα που θα ακούσεις μποτιές. Δέν είναι ένα σύστημα που θα ενθουσιάσει όποιον γουστάρει να ακούει δυνατά, να τρίζουν τα τζάμια και να κουνιούνται οι καρέκλες. Όμως το σύστημα αυτό αναπαράγει τέλεια ένα σύνολο οργάνων που σε άλλα πολύ δυνατά και ακριβά συστήματα χάνεται. Και αυτό ήταν για μένα μία μεγάλη έκπληξη!!!
    Όσο ζώ μαθαίνω...

    54  22 Apr 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Στο τέλος της διαδρομής θα ήθελα ξανά να ευχαριστήσω τον Γιάννη Κοτσίδη για την τόσο μεγάλη εξυπηρέτηση και φιλοξενία του. Έπειτα τον Λουκά Στεφανίδη που άνοιξε τις πόρτες του για να ακούσουμε. Τέλος χάρηκα που είδα απο κοντά για άλλη μία φορά τους A.C.A.-δες, τον Μάνο Μπιτσακάκη, τον Γιώργο Χαιρόπουλο, τον Βασίλη Τσαντουλή και τους φίλους απο το avsite ιδιαίτερα τον Κωσταυτιά και τον Βλάση που τους πάω πολύ!!!
    Άντε παιδιά. Καλά να είμαστε να τα ξαναπούμε!!!

    Υ.Γ. Ο Κωσταυτιάς πόσες μπήρες ήπιε? Και πώς παραμένει έτσι νηφάλιος μετά απο τόσες μπύρες?

    Υ.Γ.2.: Θα ήθελα να πω κάνα ψέμα… Αλλα δυστυχώς…Όποιος δεν ήρθε απλά έχασε!!!!

    55  22 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Τα δυο κειμενα που ηταν ένα εδω και ένα πιο επανω μεταφερθηκαν απο εμενα στο καινουργιο θεμα που ανοιξε ο Μανος για τη συναντηση στον Λουκα Στεφανιδη.

    56  22 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Από ποιοτική άποψη όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι τα ψηφιακά μηχανήματα με την Metric έδιναν ένα τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα σε σύγκριση με το αναλογικό (λαμπάτα ενισχυτικά κλπ).
    Ποιο μου άρεσε καλύτερα δεν είμαι σε θέση να πω. Έγιναν πολλές συγκρίσεις Α-Β.
    Κατά την άποψή μου δεν υπερείχε κάποιο αισθητά για να το επιλέξω ως νικητή.
    Είχαν και τα δύο πολλές αρετές. Το ψηφιακό οδηγούσε καλύτερα, ήταν πιο ήσυχο και είχε καλύτερο έλεγχο στο χαμηλό. Όμως και η μεσαία περιοχή ήταν υπέροχη.
    Αντί λοιπόν να πω ότι "και Οι 7 ήταν υπέροχοι" θα καταλήξω στο ότι "και τα ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ".

    57  23 Apr 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ευχαριστω και παλι ολους σας, αρχικα που μου κανατε την τιμη να ερθετε τοσα χιλιομετρα στην πολη μας, και βεβαια για τα πολυ ομορφα, καλα και συγκινητικα σας λογια.

    Ελπιζω να περασατε ομορφα και να καναμε οσο το δυνατον καλυτερες τις συνθηκες για να εχετε ενα ομορφο ΣαββατοΚυριακο, να το θυμαστε!

    Οσον αφορα τον ηχο του συστηματος, καλως η κακως αυτο ειναι, δεν μπορουσα να κανω κ πολλα πραγματα, τουλαχιστον προσπαθησα να αφιερωσω χρονο να τα πω με τον καθενας σας, οσο μπορουσα, να γνωρισουμε καλυτερα και να καταφερω να σας ευχαριστησω κ προσωπικα οσο γινεται καλυτερα.

    Ηταν θα λεγα ενα πολυ ομορφο κλιμα, ο χρονος κυλουσε ομορφα, οι μελωδιες πλημμυρισσαν το χορο, ειτε απο μηχανηματα ειτε φυσικες.

    Ειχα ετοιμασει πολλα κομματια, πολλα τραγουδια, δισκους, μπομπινες και ψηφιακα, αλλα λογω περιορισμενου χρονου , δεν προλαβαμε να τα ακουσουμε ολα.

    Τα καλυτερα λογια και οι καλυτερες εντυπωσεις για τον καθενα απο εσας!

    ΑΝθρωποι ευγενικοτατοι, σεμνοι, γλυκολογοι κ βολικοι, με αξιοπρεπεια , ηρεμια κ γαληνη στην καρδια.

    Τα βολεψαμε ολα κ πηγαν ολα ομορφα πιστευω.

    Χαιροπουλος, Τσαντουλης, Μανος, Alex, Gonis, Nωντας, Χατζημηνας, εξαιρετικοι ολοι, μονο τα καλυτερα μπορω να πω για τον καθεναν σας!

    Και βεβαια οι φιλοι απ το AvSite, εξαιρετικοι ολοι τους!

    Μπραβο σε ολους!

    Ελπιζω να ηταν ενα ομορφο μeeting!
    (μαλλον εκλεψε το live την παρασταση εε??)

    και παλι ευχαριστω πολυ πολυ για τα καλα σας λογια, με συγκινειτε αφανταστα και ανυπομονω να κατεβω Αθηνα συντομα!

    58  23 Apr 2013  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Όντως περάσαμε μοναδικά υπέροχα!!! Τί να πούμε για την φιλοξενία του Γιάννη και της εκλεκτής του της Λένας ή για τα άλλα δύο κορίτσια!!! Τί φωνή ήταν εκείνη, τί ωραίοι στοίχοι, τί ερωτισμός ρε παιδιά!!!! Καλά και εκείνο το μπουκάλι κρασί.... το τίμησα δεόντως έτσι για να μην έχει κανένα παράπονο ο φιλόξενος οικοδεσπότης.
    Τί ωραίες μουσικές ακούσαμε από όλα τα μέσα ακόμη και από μπομπίνα με Miles Davis που ήταν κάτι το ξεχωριστό μετά την κοπελιά εννοείται!!!! Λ.Σ.

    59  23 Apr 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Το είχα ξανακούσει το σύστημα. Τον προηγούμενο μήνα. Όμως αυτή η φορά ήταν ιδανική διότι υπήρχε και ψηφιακή πηγή εκτός απο το καθιερωμένο πικάπιον του Γιάννη. Έτσι λοιπόν ακούσαμε διάφορους συνδυασμούς στο σύστημα του. Απο πλήρως αναλογική αλυσίδα μέχρι πλήρως ψηφιακή.
    Δύο απόψεις στο τραπέζι, δύο σχολές, οι οποίες μπορούν να γεμίσουν σελίδες με σχόλια. Τολμώ όμως να πώ οτι η ψηφιακή με ενθουσίασε. Πραγματικά έτριβα τα μάτια μου και μάζευα τα σαγόνια μου που είχαν φτάσει στο πάτωμα αν το αποτέλεσμα που άκουγα προερχόταν απο δύο ηχεία τα οποία είχαν ένα οκτάιντσο γούφερ το καθένα!!! Γεμάτος ήχος, έλεγχος, ταχύτητα και ένταση. Ένα πανέμορφο απο κάθε άποψη αποτέλεσμα που θα πείσει κάθε χρήστη για την τεχνική αρτιότητα του συστήματος. Απο τον ακραίο χαιεντά που θα γουστάρει τις λάμπες μέχρι τον λάτρη της “μπότας” του ψηφιακού όλοι χωράνε στο σετ που έχει στήσει ο Γιάννης. Ένα πολύ ωραίο σύστημα που το έχει ένα παιδί που τον θεωρώ παράδειγμα ευγένειας και συμπεριφοράς και νιώθω ευτυχής που τον έχουμε στην παρέα μας.
    Όμως την παράσταση εκείνη τη μέρα δέν έκλεψε το σύστημα. Η έκπληξη του Γιάννη ήταν η νεαρή τραγουδίστρια που έκανε την τιμή να μας αφιερώσει ένα μισάωρο πρόγραμμα με συνοδεία κιθάρας. Μία φοβερή φωνή που σε κάνει να ελπίζεις οτι αυτή η χώρα έχει παιδιά που ασχολούνται με τη μουσική. Δίνει σε όλους μας μία ελπίδα για το καλλιτεχνικό μέλλον αυτού του τόπου που έχει χορτάσει την τελευταία 20αετία από μπουζουκόφατσες, ποπ ηλίθιους και τέλος κουλτουρο-μπούρδες.
    Να σαι καλά βρε Τζόνι γι αυτό το Σαββατοκύριακο! Να χαίρεσαι τις μουσικές σου, την κοπέλα σου και τις παρέες σου...

    To σύστημα του Γιάννη είναι εξαιρετικό από όλες τις απόψεις και έτσι όπως είναι στημένο μπορεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα! Και λάμπα και ψηφιακός και ότι γουστάρεις. Εγώ θα έλεγα να τους κρατήσει τους λαμπάτους ώστε να διατηρήσει αυτό το χαρακτηριστικό.

    60  23 Apr 2013  
 
page 5/7 rows 12/77 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 42ms)