Ενας ψηφιακός Ελβετός (#3)

  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν ορισμενα dac μετρημενα στα δαχτυλα τα οποια μπορουν να συναγωνιστουν με οποιοδηποτε πικαπ ανεξαρτητως τιμης.

    Το Vekian ειναι σιγουρα ενα απο αυτα τα DAC.

    25  17 Nov 2011  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    AlexD wrote:
    ω ρε γαμώτο.και είμαι Αθήνα.Δέ μου είπατε να περάσω μία βολτίτσα...μένει και κοντά...

    Λίγοι και εκλεκτοί Άλεξ μου!!

    26  17 Nov 2011  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    geopolitis wrote:
    Κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν ορισμενα dac μετρημενα στα δαχτυλα τα οποια μπορουν να συναγωνιστουν με οποιοδηποτε πικαπ ανεξαρτητως τιμης.

    Γιώργο δεν είναι και ταμπού.....

    27  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Για πείτε, για πείτε, ποια ειναι τα αλλα δάκτυλα?

    28  17 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Τα υπόλοιπα δάκτυλα είναι τα μεγάλα μοντέλα των dCs, EmmLabs, Weiss, MSB, Orpheus και ίσως δυό τριών ακόμη, τα οποία παίζουν στα ίσια οποιοδήποτε συνδυασμό πλατώ, βραχίονα, κεφαλής με συμβατικό υλικό και τον διαλύουν σε υλικό Hi ReZ !!!

    29  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Το διαλύουν είπες?

    30  17 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    andreasecon wrote:
    Τα υπόλοιπα δάκτυλα είναι τα μεγάλα μοντέλα των dCs, EmmLabs, Weiss, MSB, Orpheus και ίσως δυό τριών ακόμη, τα οποία παίζουν στα ίσια οποιοδήποτε συνδυασμό πλατώ, βραχίονα, κεφαλής με συμβατικό υλικό και τον διαλύουν σε υλικό Hi ReZ !!!

    εγω νομιζω κανενα απο τα παραπανω δεν το κανουν αυτο σε αξιοπρεπες αναλογικο
    ισως καποια αλλα ΝΑΙ

    31  17 Nov 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Είμαι σίγουρος και το έχω δει πολλές φορές μέχρι τώρα, ότι αν γίνει ΣΩΣΤΟ blind test συγκριτικό αναλογικής-ψηφιακής πηγής, υπό τις ίδιες συνθήκες, άλλοι μεν θα υποστηρίξουν ότι το αναλογικό ήταν κλάσεις καλύτερο, άλλοι δε ότι το ψηφιακό ξέσκισε το αναλογικό. Το θέμα βέβαια μεταφέρεται και σε άλλα επίπεδα, λαμπάτοι vs τρανζίστορ ενισχυτές, πάνελ vs κουτιά ηχεία, μονόκλωνα vs πολύκλωνα καλώδια κ.α.
    Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν μπορούμε να μετρήσουμε ΟΛΕΣ τις παραμέτρους που "επηρεάζουν" τον ήχο και επιπλέον, δεν τις ξέρουμε και όλες, που να καταλήγουν στο τι είναι καλύτερο. Επιπλέον στον καθένα η σχετική ποσοτική αναλογία των παραμέτρων που παίζουν ρόλο στον ήχο είναι διαφορετική. Άσε και την ψυχοακουστική, την προκατάληψη, την μέχρι τώρα παιδεία, την εμπειρία, αν είναι η όχι ερωτευμένος και την αλλαγή των προτιμήσεων συναρτήσει της ηλικίας (Γήρανση).
    Άσε που κάποιος μπορεί να πει ότι αυτό είναι καλύτερο (σωστότερο, π.χ μόνιτορ ήχος), αλλά μου αρέσει περισσότερο το άλλο...
    Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ αυτή δεν έχει τελειωμό, αλλά κουβέντα να ΓΙΝΕΤΑΙ, μπας και μάθουμε.

    32  17 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    gherop wrote:
    Είμαι σίγουρος και το έχω δει πολλές φορές μέχρι τώρα, ότι αν γίνει ΣΩΣΤΟ blind test συγκριτικό αναλογικής-ψηφιακής πηγής, υπό τις ίδιες συνθήκες, άλλοι μεν θα υποστηρίξουν ότι το αναλογικό ήταν κλάσεις καλύτερο, άλλοι δε ότι το ψηφιακό ξέσκισε το αναλογικό.

    Γιώργο, πως μπορεί να γίνει blind test μεταξύ αναλογικής και ψηφιακής πηγής είναι άλλο θέμα μάλλον ακατόρθωτο.....

    33  17 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    gherop wrote:
    Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ αυτή δεν έχει τελειωμό, αλλά κουβέντα να ΓΙΝΕΤΑΙ, μπας και μάθουμε.

    Αυτο ξαναπεστο

    34  17 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ αυτή δεν έχει τελειωμό, αλλά κουβέντα να ΓΙΝΕΤΑΙ, μπας και μάθουμε

    35  17 Nov 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    andreasecon wrote:
    Γιώργο, πως μπορεί να γίνει blind test μεταξύ αναλογικής και ψηφιακής πηγής είναι άλλο θέμα μάλλον ακατόρθωτο.....
    Μόνο από άτομα που δεν έχουν ακούσει ποτέ αναλογικό και ψηφιακό, οπότε δεν μπορούν να "αναγνωρίσουν" την πηγή. Αλλά τότε ίσως δεν θα ξέρουν και τίποτα από ήχο και μουσική.
    36  17 Nov 2011  
 
page 3/13 rows 12/153 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 35ms (18 queries, 6ms)