Μηνιαία Συνάντηση ACA 2 Νοε 2013, Επαμ. Τσάντης (#3)

  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Η ακρόαση συνεχιζόταν και ο Νώντας κάποια στιγμή, όπως ήδη μας είχε πει, έβαλε στο κασετόφωνο κάποιες κασέτες από μια ηχογράφηση που είχε κάνει πριν από χρόνια.
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου και Έλλη Πασπαλά στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας!
    Πολύ καλό αποτέλεσμα!!!

    25  3 Nov 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Οι δίσκοι έχουν την δική τους ιστορία.
    Και αυτή είναι εκεί καταγεγραμμένη μέσα στο μουσικό καταφύγιο του Νώντα!

    Δίσκοι, έτοιμοι να δώσουν το στίγμα της γενιάς τους και να πλημμυρίσουν με αναμνήσεις όποιον έχει την τύχη να τους ακούσει από αυτό το μεγάλο Σύστημα!

    26  3 Nov 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Η ακρόαση, στο πρώτο μέρος της τουλάχιστον, γιατί συνεχίστηκε και μετά, είχε τελειώσει!

    Έτσι, μεταφερθήκαμε στον πάνω όροφο προκειμένου να συνεχίσουμε την κουβεντούλα, να καταγράψουμε τις εντυπώσεις μας από τα ακούσματα των κομματιών που διάλεξε ο Νώντας για μας, αλλά κυρίως για να απολαύσουμε τα υπέροχα εδέσματα που είχαν κάνει την εμφάνισή τους σε ένα υπέροχο μπουφέ!

    Μέχρι τότε όμως προλαβαίνουμε για μερικές φωτογραφίες ακόμα!

    Αντώνης antkots και VasilisM, αμφότεροι σε κλίμα ευφορίας και καλής διάθεσης!

    27  3 Nov 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Αυτό είναι το ένα μέρος του μπουφέ που σας προανέφερα!

    Είπα να επιδείξω εγκράτεια και έτσι δεν δοκίμασα από όλα ...
    Δεν θα μπορούσα, άλλωστε!!!
    Ήταν πάάάάρα πολλά!!!!

    28  3 Nov 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Αυτό, είναι το δεύτερο μέρος του μπουφέ!

    Αργότερα υπήρξε και ανάλογη συλλογή γλυκών, στην οποία είπα να αντισταθώ και ενώ ήθελα να πέσω πάνω στα σοκολατοειδή χωρίς κανένα έλεος, τελικά πήρα μόνο ένα μικρό κρεμώδες γλυκάκι με λεμόνι και σε όλο το δρόμο μετά σκεφτόμουν τα κωκάκια και τα εκλεράκια που άφησα πίσω!

    29  3 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    λίγα λόγια για το σύστήμα, από καθαρά προσωπική άποψη...

    μεγάλος και απόλυτος ήχος, με τα σχετικά ογκώδη ηχεία εξαφανισμένα παντελώς και γενικά όλη την αλυσίδα των μηχανημάτων σε πολύ καλή συνέργεια και ταίριασμα... τίποτα δεν υστερούσε, τίποτα δεν περίσσευε... ο ήχος των προ και των ενισχυτικών άψογος από κάθε άποψη !!!

    το αναλογικό στην απόλυτή του έκφραση, να αναδεικνύει τις τεράστιες δυναμικές διαφορές στις ηχογραφήσεις, με ανάλυση ησυχία και μουσικότητα, με μεγάλη και επαρκέστατη εικόνα, χωρίς ν' αφήνει περιθώρια κριτικής και χωρίς να 'συγχωρεί' το παραμικρό από την ηχογράφηση, τουλάχιστον σε ότι ακούσαμε...

    το CD δεν το ακούσαμε διξοδικά, στο track των Dire Straits υπήρχε λίγο 'κουδούνισμα' στο μπάσο, όμως δεν μπορούμε να το κρίνουμε γιατί ακούσαμε ένα μόνο track...

    το κασσετόφωνο, ειδικά στο track με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου απλά ήχος αναφοράς, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι οι ηχογραφήσεις ήταν από ζωντανή παράσταση μέσω ραδιοφώνου !!!

    στις συγκρίσεις μεταξύ των εκδόσεων βινυλίου(1st cut & audiophile), εκεί όπου εμπιστευθήκαμε τ' αυτιά μας βγήκαμε σωστοί, αντίθετα όταν χρησιμοποιήσαμε την τεχνολογία σαν βοήθημα(τον φορητό αναλυτή φάσματος από το smartphone του Κοπς), πέσαμε έξω...

    μορφή της βραδιάς ο Νώντας, απόλυτος άρχοντας της παράστασης, με αυτογνωσία και σιγουριά για το ότι κατέχει, ότι γνωρίζει και ότι ακούει...

    από τα ωραιότερα meetings του CLUB, από τα ομορφότερα και τα πιο εύηχα συστήματα που έχουμε ακούσει...

    30  3 Nov 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Τέλεια η βραδυά απ'όλες τις απόψεις.Σύστημα,φιλοξενεία διάθεση...
    Ευχαριστώ τον Νώντα και την σύζηγό του.
    Τα αυτοκινητάκια τα βγάλατε;Δεν θυμάμαι.

    31  3 Nov 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Πολύ κέφι!!!

    32  3 Nov 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Τα αυτοκινητάκια δεν τα είδαμε...

    Εγώ συνεχίζω σε λίγο (μην το πάρετε για απειλή )

    33  3 Nov 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    ΌΜΩΣ,τα καλύτερα ήρθαν μετά,όταν μείναμε λίγότεροι.Αισθανθήκαμε λίγο πιο άνετα και είπαμε να μπούμε στην πισίνα...

    Μόνο ο VasilisM δεν έμπαινε.Κρύωνε...δεν ξέρει κολύμπι...ότι και να πω ψέματα θα είναι!

    34  3 Nov 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Νομιζω οτι ο πηχης στα meetings του ACA εχει ανεβει παρα πολυ και σε οτι αφορα τα συστηματα αλλα και την γενικοτερη ατμοσφαιρα.
    Χθες ηταν μια εξαιρετικη βραδια και σε αυτο βοηθησε η μουσικη το συστημα και το καταπληκτικο σπιτι του Νωντα με τους οικοδεσποτες και βεβαια τα πανεμορφα σκυλακια!
    Παρειστικη διαθεση,αλληλοπειραγματα πολυ μουσικη και νομιζω οτι φρεσκος αερας ανανεωσης περιβαλλει το club (και το forum).
    Highlights της βραδιας η ακροαση Παπακωνσταντινου-Πασπαλα απο το κορυφαιο tape του Νωντα που μας γυρισε σε αλλες εποχες οπως και οι συζητησεις στον πυθμενα της πισινας στις 3 το πρωι!
    Υπαρχει φωτογραφικο υλικο που αν ανεβει απο τη συζυγο του Νωντα θα καταλαβετε...
    Εκεινο ομως που κανει τον Νωντα “μοναδικο περιστατικο” ειναι η δισκοθηκη του και το κυνηγι πρωτων ετικετων ανεξαρτητου κοστους...
    Μαριετα-Νωντα σας ευχαριστω!

    35  3 Nov 2013  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Σαν “εξωτερικός φίλος” του κλαμπ, δυσκολεύομαι να αναλύσω αυτήν την υπέροχη βραδιά, είναι όπως λέμε, από που να αρχίσω και που να τελειώσω, όμως θα αφήσω για το τέλος τα “υλικά αγαθά” και λέω να ξεκινήσω από τους ανθρώπους / φίλους. Ο Νώντας και η Μαριέτα σαν οικοδεσπότες τα είχαν όλα στην εντέλεια και το πέρασαν και σε εμένα αυτό, ένιωσα την φιλοξενία, την φιλική ατμόσφαιρα σε υπέρτατο βαθμό, θέλω άπλα να τους ευχαριστήσω και να τους ευχηθώ ότι καλύτερο στην ζωή τους! Ξαναείδα αγαπημένους φίλους και μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω εξαίρετους ανθρώπους και να συνομιλήσω μαζί τους! Δεν κάνω “ειδική” αναφορά σε ονόματα κλπ. γιατί μπορεί να ξεχάσω / αδικήσω κάποιους, θα πω απλά ένα μεγάλο ευχαριστώ για την υπέροχη βραδιά σε όλους σας! Τώρα για το χώρο τι να πεις, τοίχοι γεμάτοι από τέχνη, που εάν καθόμουν να τους “χαζέψω” με την ησυχία μου... θα έχανα το μίτινγκ στο τέλος! Ο Νώντας επίσης έχει μια υπέροχη και σε “μέγεθος” δισκοθήκη και από τα λεγόμενα του κατάλαβα ότι είναι όχι μόνο ακριβή αλλά και σπάνια συγχρόνως, αυτός ο μουσικός θησαυρός είναι αποκτημένος με κόπο και με συνέπεια, μέσα από αμέτρητες βόλτες κάθε πρωί Κυριακής στο Μοναστηράκι! Ατάκα της βραδιάς ήταν που μόλις ξεσφράγισε ένα σπάνιο δίσκο για να μας παίξει, μας ανέφερε ότι η αξία του μόλις έπεσε σχεδόν στο ήμισυ! Καιρός να πω για τις συσκευές αναπαραγωγής, τα χρυσά “τέρατα” στα ράφια ήταν αστραφτερά και επιβλητικά και με έμφαση στην ομοιογενή ταξινόμησή τους, με αποκορύφωση τα Sonus Faber Stradivari, επίσης εντύπωση μου έκανε και το πλατό Κuzma STABI XL με τα δύο μοτέρ! Είμαι γνωστός πικαπάκιας και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε!
    Ακούσαμε τα πάντα και από διάφορα είδη μουσικής και ίδια κομμάτια / αποσπάσματα από διαφορετική κοπής / μάστερινγκ κλπ. Επειδή δεν μου αρέσει να μπαίνω σε διαδικασία κριτικής μηχανημάτων κλπ. και το πως ακούγονται... για τον απλό λόγο, επειδή είναι μια προσωπική και υποκειμενική άποψη και επίσης λόγω των πολλών ακροατών και εάν είσαι σε κακή θέση ακρόασης, μπορείς εύκολα να βγουν επιπόλαια και λάθος συμπεράσματα. Θα πω μόνο το κομμάτι από Σι-Ντί Private Investigations των Dire Straits μου έκανε ένα κλίκ... και το κλείνω εδώ!

    ΥΓ.
    1. Το “γλέντι” συνεχίστηκε μέχρι αργά.....!!!
    2. Να γραφτεί στα πρακτικά (παρόλο που δεν είμαι επίσημο μέλος του κλάμπ) ότι εγώ έφερα ένσταση στην “βάπτιση” του Μιχάλη (DolFon)
    3. Πρόεδρε συγνώμη για σήμερα... αλλά με ξενύχτησαν και δεν μπορούσα να σηκωθώ με τίποτα...

    36  3 Nov 2013  
 
page 3/7 rows 12/79 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 34ms (18 queries, 5ms)