Σύστημα Αναπαραγωγής με Βάση τον Υπολογιστή (#6)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Και για να επανέλθουμε μην ξεχνάμε πως όλα τα παραπάνω 'ματζούνια' όπως το m2tech - teralink κλπ είναι απαραίτητα μόνο στην περίπτωση που ο υπολογιστής μας ή το laptop μας ΔΕΝ διαθέτει δική του ψηφιακή έξοδο όπως στην περίπτωση του Τόνυ...

    Είναι πολύ απλό να αγοράσουμε ένα laptop από τα παρακάτω(από 499 έως 699 ευρώ) που διαθέτουν δική τους ψηφιακή έξοδο SPDIF...

    link

    link

    Ή ακόμα καλύτερα να φτιάξουνε ένα PURE AUDIO DEDICATED PC με coaxial output οπότε είμαστε οκ να στείλουμε απλά με ένα καλώδιο το ψηφιακό μας σήμα στο dac του συστήματός μας...

    Έχω αρχίσει να σχεδιάζω ένα τέτοιο PC...Είμαι στην έρευνα υλικών...
    Θα είναι full fanless - full passive... δηλαδή ΔΕΝ θα υπάρχει ανεμιστήρας ούτε στη CPU ούτε στο τροφοδοτικό ούτε κανένα απολύτως κινούμενο μέρος...ο δίσκος του φυσικά θα είναι SD και το κουτί του αλουμίνιο με οριζόντιο προσανατολισμό...Μάλλον θα υπάρχει touch screen απ΄ όπου θα γίνονται όλες οι λειτουργίες...
    Θα δούμε...

    61  7 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μάνο παρότι συμφωνώ μαζί σου υπάρχει κόσμος που λέει οτι το m2tech παίζει καλύτερα διότι έχει μικρότερες τιμές jitter.Οι ίδιοι μάλιστα που υποστηρίζουν αυτό βρίζουν οποιονδήποτε φλερτάρει με κάποιο καλό καλώδιο, με βινύλιο και με λάμπα.

    Βέβαια όπως πολύ σωστά ισχύει...wanabe hi-end users.

    Γενικότερα μήν δώσεις πολλά χρήματα για audio pc.Έχεις σκεφτεί να πάς προς αυτά τα μικρά κουτάκια που κυκλοφορούν?htcp νομίζω λέγονται?που κανονικά έχουν windows κ.τ.λ.

    62  7 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Το m2tech δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με το jitter. Αυτό είναι ζήτημα του DAC και μόνο.
    Κοιτάξτε και προς ένα mac mini, μεταχειρισμένο θα το βρείτε λιγώτερο από 400 Ε, + μία οθονίτσα 70 Ε και θα λύσετε όλα τα προβλήματα σας.

    63  8 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    themiloc wrote:
    Το m2tech δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με το jitter. Αυτό είναι ζήτημα του DAC και μόνο.
    Κοιτάξτε και προς ένα mac mini, μεταχειρισμένο θα το βρείτε λιγώτερο από 400 Ε, + μία οθονίτσα 70 Ε και θα λύσετε όλα τα προβλήματα σας.

    +1 δεν χρειάζεται κανά super duper pc, με ένα Mac mini έχεις καθαρίσει!

    64  8 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ok...αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι υπερτερεί ο mac έναντι του pc...

    Τα πλεονεκτήματα του pc :

    • Μπορείς να το 'χτίσεις' όπως θέλεις βασισμένο στις δικές σου απαιτήσεις(ευελιξία)
    • Άπειρα προγράμματα να διαλλέξεις(software)
    • Άπειρο υλικό και συσκευές να διαλλέξεις (hardware)
    • Πλήρη γκάμα από drivers για όλες τις συσκευές(compatibility)
    • Χαμηλές τιμές(με την ίδια τιμή αγοράζεις pc πολύ πολύ ανώτερο από αντίστοιχης τιμής mac)
    • Φιλικό interface και εύκολη εκμάθηση(windows)

    Τα 'προσόντα' του mac ???

    (οκ μη μου πείτε για στιβαρό και ντηζαϊνάτο μηχάνημα....κάτι πιο σοβαρό)...

    65  8 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μάνο
    αγόρασα προχτές ένα macbook pro.Δέν μπορώ να σου πώ οτι στη μουσική διαφέρει.Τα ίδια είναι.Βέβαια τα κόλπα του foobar δέν τα φτάνει με τίποτα.Γενικότερα υπάρχουν και pc σαν το mac mini.Είναι κρίμα να χαλάσεις το σύστημα σου με ένα κουτί υπολογιστή δίπλα στις λάμπες.Πάρε κάτι μικρό και ευέλικτο.
    2η επιλογή που ψάχνω είναι η ασύρματη διασύνδεση dac με pc.H apple γι αυτή τη δουλειά έχει το apple airport express.Το βάζεις στην πρίζα-συνδέεις με optical το dac και τελείωσες.Έχεις το laptop κάπου στο χώρο και απλά επιλέγεις κομμάτι.
    Νομίζω οτι λέει.Αυτή την περίοδο ψάχνω απλά να φύγω απο αυτήν την επιλογή και να πάρω κάτι μή apple που να κάνει αυτή τη δουλειά.π.χ.linksys

    Θέμη
    το m2tech μετατρέπει το usb σε coaxial(i2s).Το spdif έχει το κατά οτι είναι σύγχρονο στη μετάδοση της πληροφορίας.Επομένως έχει jitter.Το m2tech έχει πολύ μικρές τιμές jitter.Αντιθέτως λέγεται οτι η κάρτα ήχου έχει μεάλες.
    Επίσης το m2tech είναι αυτό που λένε asynch usb interface με ότι αυτό συνεπάγεται....
    Πρασιν άλογα θα έλεγα.
    Το pc δέν έχει κανένα πρόβλημα.

    66  8 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Ok...αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι υπερτερεί ο mac έναντι του pc...
    Τα πλεονεκτήματα του pc :
    - Μπορείς να το 'χτίσεις' όπως θέλεις βασισμένο στις δικές σου απαιτήσεις(ευελιξία)
    - Άπειρα προγράμματα να διαλλέξεις(software)
    - Άπειρο υλικό και συσκευές να διαλλέξεις (hardware)
    - Πλήρη γκάμα από drivers για όλες τις συσκευές(compatibility)
    - Χαμηλές τιμές(με την ίδια τιμή αγοράζεις pc πολύ πολύ ανώτερο από αντίστοιχης τιμής mac)
    - Φιλικό interface και εύκολη εκμάθηση(windows)
    Τα 'προσόντα' του mac ???
    (οκ μη μου πείτε για στιβαρό και ντηζαϊνάτο μηχάνημα....κάτι πιο σοβαρό)...

    1) Ποια ευελιξία? Τι να κτίσεις? Στο MAC δεν κάνεις τίποτα παίζει μόνο του, μόνο που μιλάς για κτισίματα με αγχώνεις....Και εγώ ξέρω κιόλας
    2) Τα σοβαρά audiophile προγράματα βγαίνουν σε MAC, Pure vinyl-amarra! Και είμαστε ακόμα στην αρχή, κατσε να δεις τι έρχεται, πουσαι ακομα κοινώς! Kαι μη μου πεις, "βλακείες" γιατί το αν είναι βλακείες ή όχι δεν το ξέρουμε ούτρε εγώ ούτε εσύ. Το ότι η weiss είναι πίσω από το amarra λέει πολλά!
    3) Το ίδιο και στο MAC
    4) δεν χρειάζεσαι καν drivers
    5) Σχετικό, πότε ψάχτηκες σε αυτό το hobby για χαμηλές τιμές για να ψάξεις και τώρα
    6) Όσο ηλίθιος και να είσαι, MAC χειρίζεσαι

    67  8 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως την Πέμπτη αν θέλετε θα φέρω το mac στο σπίτι του κ. Χαιρόπουλου για άμεσο τέστ(το τέστ δέν ισχύει για τον Mike).
    Μάνο αλήθεια, γιατί δέν ψήνεσαι για ένα mac mini.Το έχεις δεί?έχεις σκεφτεί επίσης οτι μπορεί να πάρεις και τα οργανωμένα τέρα του mike.Πραγματικά αξίζει!!!!!!!!έχει και το χειρηστηριάκι...κρίμα πουλούσε ένας ένα με 250ευρώ.

    Πάντως μιας και το πάμε σε vs οφείλουμε να ομολογήσουμε οτι οι χαιέντ κατασκευαστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα απο pc.
    Παιδιά...οι δυνατότητες του foobar είναι κτηνώδεις.δέν συγκρίνονται με τα black boxes που πουλάνε ακόμα και σοβαροί κατασκευαστές.
    Είναι φανερό οτι το open source κίνημα δέν μπορεί κανείς να το χτυπήσει.

    Νομίζω όλοι το γνωρίζουμε αυτό...
    όπως και οτι το πικάπ τα ξεσκίζει όλα.

    68  8 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    AlexD wrote:
    όπως και οτι το πικάπ τα ξεσκίζει όλα.

    χαχαχαχ μου αρέσει που είσαι low profile τύπος!

    69  8 Jun 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Νομίζω όλοι το γνωρίζουμε αυτό...
    όπως και οτι το πικάπ τα ξεσκίζει όλα.

    σιγά μας πήραν τα αίματα............

    70  8 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    ................
    Μάνο αλήθεια, γιατί δέν ψήνεσαι για ένα mac mini.Το έχεις δεί?έχεις σκεφτεί επίσης οτι μπορεί να πάρεις και τα οργανωμένα τέρα του mike.Πραγματικά αξίζει!!!!!!!!έχει και το χειρηστηριάκι...κρίμα πουλούσε ένας ένα με 250ευρώ.........

    Άλεξ...

    Ήδη γνωρίζω τα mainframes(τα οποία είναι το επάγγελμά μου) και τα 'ερασιτεχνικά' windows (τα οποία επίσης δουλεύω και γνωρίζω πολύ καλά)...
    Δεν θέλω να μπλέξω με άλλα συστήματα...

    Γενικά με ότι ασχολούμαι θέλω να το γνωρίζω σε βάθος και να εξαντλώ σχεδόν όλες τις δυνατότητές του...Ποτέ δεν μού άρεσαν οι αρπακολιές και τα πασαλλείματα...

    Αυτό, καθώς και όλα αυτά που αναφέρω λίγο παραπάνω για τα benefits του pc είναι οι λόγοι που δεν θέλω προς το παρόν να ασχοληθώ με τα mac's...Αν σκεφτόμουν ποτέ ν' ασχοληθώ με άλλο 'ανοιχτό' σύστημα αυτό θα ήταν το LINUX...

    71  8 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    ..............................
    είναι φανερό οτι το open source κίνημα δέν μπορεί κανείς να το χτυπήσει.
    νομίζω όλοι το γνωρίζουμε αυτό...
    όπως και οτι το πικάπ τα ξεσκίζει όλα.

    άσε ρε συ μη λες τέτοια και θα πάθουνε κανα ψυχικό τραλαλά οι ψηφιοφρικουλιάρηδες του aca...
    και καλά ο μικρός...αλλά και ο έτερος Καππαδόκης...με τέτοια πικαπάρα......

    Χάρισέ το μου ρε συ το πικάπι και τα βινύλια αφού δεν παίζουνε καλά.....

    72  8 Jun 2010  
 
page 6/11 rows 12/129 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 64ms (19 queries, 34ms)