Η ψυχοθεραπεία μου! (#21)

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Εμενα με “γοητευει”το γεγονος οτι ο υπευθυνος του συστηματος ηταν πολυ ευχαριστημενος με αυτο που ακουγε. Ποιος δεν ακουει σωστα,εγω μαλλον....

    241  2 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    panelistas wrote:
    εγω παντως στην εκθεση που πηγα στο δωματιο των tidal, μπηκα με γενια και βγηκα φρεσκοξυρισμενος.Χρονια πολλα, και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

    Και αντί να χαίρεσαι που προσφέρουμε δωρεαν ξύρισμα,παραπονιέσαι κιόλας;
    Στον αντίποδα βέβαια, θα μπορούσα να πω πως και εγώ, πως όταν μπήκα σε "κάποιο" δωμάτιο με πάνελ, μπήκα με μαλλιά και βγήκα κουρεμένος, αλλά δεν το λέω...
    Καλή χρονιά!

    242  2 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    το μεγαλείο του Hi-End.. αυτό είναι και ένας από τους λόγους που με γοητεύει τρελά αυτό το σπορ.. ο ένας λέει μέρα, ο άλλος λέει νύχτα.. προσωπικά μάλλον με τον πανελίστα θα συστρατευθώ, τουλάχιστον μέχρι ν' ακούσω το σύστημα του Γιάννη..

    Μάνο,όποτε θες κανονίζουμε ακρόαση,όμως σε θέλω αξύριστο...μην κάνεις και τζάμπα χιλιόμετρα!

    243  2 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    panelistas wrote:
    Εμενα με “γοητευει”το γεγονος οτι ο υπευθυνος του συστηματος ηταν πολυ ευχαριστημενος με αυτο που ακουγε. Ποιος δεν ακουει σωστα,εγω μαλλον....

    Δηλαδή ,δεν παίζει να "ακούμε" με διαφορετικά κριτήρια πιστεύεις;
    Και ποιός μπορεί να διεκδικήσει αλάθητο, σε αυτό το χόμπυ; Εσύ, εγώ ή κανείς άλλος;

    244  2 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    johnVO wrote:
    Και αντί να χαίρεσαι που προσφέρουμε δωρεαν ξύρισμα,παραπονιέσαι κιόλας;
    Στον αντίποδα βέβαια, θα μπορούσα να πω πως και εγώ, πως όταν μπήκα σε "κάποιο" δωμάτιο με πάνελ, μπήκα με μαλλιά και βγήκα κουρεμένος, αλλά δεν το λέω...
    Καλή χρονιά!

    περασα και απο εκει και κουρευτηκα, αλλα για να ειμαστε δικαιοι αυτοι δεν απαιτουν τα μαλλια της κεφαλης σου σε ευρω.

    245  2 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    johnVO wrote:
    Δηλαδή ,δεν παίζει να "ακούμε" με διαφορετικά κριτήρια πιστεύεις;
    Και ποιός μπορεί να διεκδικήσει αλάθητο, σε αυτό το χόμπυ; Εσύ, εγώ ή κανείς άλλος;

    αρα ειναι στραβος ο γιαλος, η στραβα αρμενιζουμε?

    246  2 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πάντως πέρα από τα κουρέματα και τα ξυρίσματα, το νέο μηχάνημα του Γιάννη είναι μια εξαιρετική καθ' όλα κατασκευή, από τους λίγους τελικούς που είναι πραγματικά dual-mono έχοντας δύο ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ μετασχηματιστές στην τροφοδοσία, έναν για κάθε κανάλι, πολύ καλά χαρακτηριστικά και υλικά, έξυπνα συστήματα προστασίας μακρυά από την διαδρομή του σήματος, που είναι πολύ σύντομη..

    το θέμα των δυο ξεχωριστών και απόλυτα διαχωρισμένων τροφοδοτικών το συζητήσαμε εν τάχει και με τον Πάνο στο τελευταίο meeting, αυτό που εγώ υποστηρίζω (και έχω απόλυτα εμπεδώσει έχοντας αρκετά πειραματισθεί), είναι πως όλα τα καλούμενα dual-mono τροφοδοτικά που τοποθετούνται κατά κόρον στους περισσότερους stereo τελικούς, ακόμα και της πολύ υψηλής κατηγορίας, πηγάζουν από έναν Μ/Σ όπου, ακόμα και αν αυτός έχει διαφορετικά τυλίγματα, ΔΕΝ μας δίνουν τον απόλυτο διαχωρισμό καναλιών, γιατί απλά τα τυλίγματα αυτά φιλοξενούνται στον ίδιο πυρήνα του ίδιου Μετασχηματιστή!!

    247  2 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    panelistas wrote:
    αρα ειναι στραβος ο γιαλος, η στραβα αρμενιζουμε?

    Αν γνώριζα θα σου έλεγα...εσύ τί πιστεύεις;

    248  2 Jan 2015  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    πάντως πέρα από τα κουρέματα και τα ξυρίσματα, το νέο μηχάνημα του Γιάννη είναι μια εξαιρετική καθ' όλα κατασκευή, από τους λίγους τελικούς που είναι πραγματικά dual-mono έχοντας δύο ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ μετασχηματιστές στην τροφοδοσία, έναν για κάθε κανάλι, πολύ καλά χαρακτηριστικά και υλικά, έξυπνα συστήματα προστασίας μακρυά από την διαδρομή του σήματος, που είναι πολύ σύντομη..
    το θέμα των δυο ξεχωριστών και απόλυτα διαχωρισμένων τροφοδοτικών το συζητήσαμε εν τάχει και με τον Πάνο στο τελευταίο meeting, αυτό που εγώ υποστηρίζω (και έχω απόλυτα εμπεδώσει έχοντας αρκετά πειραματισθεί), είναι πως όλα τα καλούμενα dual-mono τροφοδοτικά που τοποθετούνται κατά κόρον στους περισσότερους stereo τελικούς, ακόμα και της πολύ υψηλής κατηγορίας, πηγάζουν από έναν Μ/Σ όπου, ακόμα και αν αυτός έχει διαφορετικά τυλίγματα, ΔΕΝ μας δίνουν τον απόλυτο διαχωρισμό καναλιών, γιατί απλά τα τυλίγματα αυτά φιλοξενούνται στον ίδιο πυρήνα του ίδιου Μετασχηματιστή!!

    Μάνο,όπως γνωρίζεις περισσότερο ίσως από τον καθένα,πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων που πολύ ορθώς αναφέρεις, στο "γήπεδο" κρίνονται τα πάντα...
    Οπότε "είδωμεν" ή μάλλον "ακούςωμεν".

    249  2 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    johnVO wrote:
    Δηλαδή ,δεν παίζει να "ακούμε" με διαφορετικά κριτήρια πιστεύεις;
    Και ποιός μπορεί να διεκδικήσει αλάθητο, σε αυτό το χόμπυ; Εσύ, εγώ ή κανείς άλλος;

    Αξίωμα 1: Όλοι ακούμε διαφορετικά (specs & μετρήσεις είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο"),
    Αξίωμα 2: Δεν υπάρχει τέλειο σύστημα/μέθοδος αναπαραγωγής/εκτίμησης για ένα σύστημα οπότε είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις/προσεγγίσεις για το τι είναι σωστό και τι όχι.

    250  2 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ο δαίμων του site χτύπησε και αναρτήθηκαν στο σαλόνι μας δυο καταπληκτικά ενισχυτικά, τα Convergent Audio Technology JL3 και ο Tidal Impulse.. η σειρά τυχαία?? ποιος ξέρει??

    εφιάλτες ή ερινύες, λατρευτικά ή φετίχ, αφιερμένα εξαιρετικά στον φίλο Γιάννη JohnVo..

    251  2 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    panelistas wrote:
    εγω παντως στην εκθεση που πηγα στο δωματιο των tidal, μπηκα με γενια και βγηκα φρεσκοξυρισμενος.Χρονια πολλα, και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

    Μα καλά... κρίνουμε ένα σύστημα που στήθηκε σε έναν χώρο - δωμάτιό μόλις λίγα τ.μ. βιαστικά για να παίξει 2 ημέρες ώστε να πάρουμε μια ιδέα και βγάζουμε συμπεράσματα; Αν πιστεύεις ότι αυτό που άκουσες εκεί μέσα είναι αντιπροσωπευτικό αυτού του ηχείου τι να πω....

    Πάμε σε μια έκθεση, για να δούμε και να πάρουμε μια ιδέα από κάποια προϊόντα.

    Όσον αφορά τα tidal, τι εννοείς όταν λες ότι ξύριζαν;

    252  2 Jan 2015  
 
page 21/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 35ms)