Συνάντηση - Ακρόαση Στον Χρήστο (Πιλότο) (#9)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    apokon wrote:
    ....................................................
    Ως προς αυτό που γράφεις Άλεξ σχετικά με τις μετρήσεις ή τις επιστημονικές απόψεις, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, διότι στο audio υπάρχει και αυτό που λέγεται "ακούγεται σωστά".
    Μην ξεχνάς ότι έχει σωστές μετρήσεις δεν ακούγεται πάντα σωστά και ότι ακούγεται σωστά μπορεί να μην μετράει καλά.

    εγώ Απόστολέ μου συμφωνώ μαζί σου, απλά καμιά φορά μπερδεύομαι με αυτόν που μου ανακοινώνει το "ακούγεται σωστά" (η αντίστοιχα το "ακούγεται σκ@τά")...

    97  21 Sep 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Οκ Νίκο, αφού δεν θέλεις να απαντήσεις δεκτό. Πάντως τα σύστηματα τα έχουμε για να ακούμε μουσική λέξη από την οποία παράγεται η μουσικοτητα!
    Και μην μπερδευεις τους εμπορες, όπως τους λες, με όσα κουβεντίαζουμε. Είναι δυο άσχετα θέματα.

    98  21 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    apokon wrote:
    Ως προς αυτό που γράφεις Άλεξ σχετικά με τις μετρήσεις ή τις επιστημονικές απόψεις, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, διότι στο audio υπάρχει και αυτό που λέγεται "ακούγεται σωστά".
    Μην ξεχνάς ότι έχει σωστές μετρήσεις δεν ακούγεται πάντα σωστά και ότι ακούγεται σωστά μπορεί να μην μετράει καλά.

    Απόστολε δεν με ενοχλεί η άποψη. Και όποιος θέλει να πει΄την άποψη του ας την πει.

    Με ενοχλεί αυτό που ειπώθηκε περί αναμέτρησης των απόψεων. Και ότι αν "δεν μπορείς να πας κόντρα σπάσε". Δηλαδή αυτό-οριζόμαστε ως παντογνώστες και όλοι πρέπει να υπακούσουμε. Και να σου πω την αλήθεια η άποψη του Bhutia είναι σημαντική, ναι. Γιατί ο τύπος έχει γράψει κατεβατά που αναλύουν πράματα για τον ήχο. Έχει γνώση ψυχό-ακουστικής και ακουστικής γενικότερα. Όταν όμως μου παρουσιάζουν ως "γνώστη" και "γκουρού" τύπους που αυτό-ορίστηκαν γνώστες βάση της εμπειρίας(?) που έχουν στο να ακούν συστήματα και χωρίς να μπορούν να ποσοτικοποιήσουν αυτό που ακούν ε τότε σόρρυ…δεν μπορώ να συμφωνήσω.

    Δηλαδή να στο πω λιανά. Να πάω και γω μια μέρα στην έκθεση του Μονάχου και να ακούσω 2000 συστήματα. Μετά τι?Έγινα γκουρού και γνώστης? Και όλοι πρέπει να με ακούτε?Ε όχι...

    99  21 Sep 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Αλεξ και διαφωνώ και συμφωνω μαζι σου.
    Καταρχήν συμφωνω στα περί των αυτοανακηρυγμένων γκουρού, αλλα συνήθως αυτοί δεν έχουν ακούσει πολλα συστήματα.
    Απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει ποσοτικοποιώ αυτο που ακούω.

    100  21 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ποσοτικοποίηση έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει να μπορείς να ακούσεις ένα σύστημα, να ξεχωρίσεις κάποια σημεία του, να αντιληφθείς οτι σε ένα συγκεκριμένο σημείο(και όχι αλλού) υπάρχει πρόβλημα και τέλος να μπορείς να το περιγράψεις με λόγια. Αυτό ναι. Θέλει εμπειρία. Θέλει να ξέρεις ποιό είναι το σωστό και το λάθος. Θέλει να έχεις γνώση όλης της αλυσίδας. Απο την ηχογράφηση ώς τις ιδιαιτερότητες του ηχείου και του χώρου.

    Π.χ. "Ο ήχος έχει γρέζι". Την έχω ακούσει την ατάκα. Δέν μου λέει τίποτα. Δέν περιγράφει κάποιο σημείο του συστήματος ή του χώρου. Δέν στηρίζεται σε κάποια λογική.

    Αν θέλεις να δείς κάποιον να σου "ποσοτικοποιεί" ένα άκουσμα βρές κάποιον να σου αναλύσει μία ηχογράφηση ή να σου μετρήσει ένα χώρο. Εκεί θα δείς οτι κάθε λέξη που θα λέει θα την "ακούς" και στη μουσική ως ατέλεια. Και τέλος θα σου προτείνει ένα μέτρο διόρθωσης.

    Τώρα ο γκουρού που μου περιγράφει οτι "ο ήχος έχει υγρασία", "το ηχείο έχει μουσικότητα" και οτι "ο ήχος είναι αεράτος" δέν μου λένε και πολλά. Καταλαβαίνω οτι ο εκάστοτε γκουρού κάτι νιώθει αλλα αν δέν μπορεί να το περιγράψει και να προτείνει κάποια συγκεκριμένη λύση δέν είναι γκουρού.

    Είναι φιλόμουσος, είναι χαιεντάς, είναι ότι θές αλλα γνώστης και γκουρού που θα μετρήσω την άποψη του δέν είναι. Δέν πά να έχει ακούσει και 5000 συστήματα παραπάνω απο όλους μας.

    101  21 Sep 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Ok ευχαριστώ!!

    102  21 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Τελικά το άκουσε κανείς το σύστημα με το πικάπ ή η ακρόαση αναλώθηκε στο ψηφιακό?

    Δεύτερο (αν και άσχετο με το θέμα) παρατήρησα ότι αυξήθηκαν ραγδαία οι αιτήσεις στο fb μετά από το άνοιγμα αυτού του θέματος. Τελικά έχουμε κρυφούς ακροατές...

    103  22 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ο Χρήστος μας κάλεσε συγκεκριμένα για ν' ακούσουμε το Mytek Dac... για δυο ώρες που ήμουν εγώ παρών ακούγαμε αυτό και πάνω σ' αυτό γράφτηκαν οι εντυπώσεις...

    104  22 Sep 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Καταληγοντας θελω να αναφερω οτι σε συζητηση που ειχα με τον Χρηστο Σιμοπουλο μου ειπε οτι ΤΕΛΙΚΑ διαπιστωσε οτι ο ηχος που ακουσαμε με το υπο δοκιμη ψηφιακο μηχανημα ηταν ΣΑΦΩΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ του ηχου που ειχε σε συγκριση με τη χρηςη του pop corn σαν πηγη.
    Οποτε επεστρεψε το υπο δοκιμη μηχανημα επειδη ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ και Ο ΙΔΙΟΣ οτι δεν επαιζε αρκετα καλα. Οι λογοι μπορει να ηταν πολλοι μεταξυ των οποιων οτι ισως δεν ειχαν γινει οι καταλληλες ρυθμισεις. Ολοι εξαλλου που ειχαμε ακουσει το pop corn ειχαμε διαπιστωσει οτι με πολυ λιγα χρηματα μπορουσε κανεις να εχει εξαιρετικα αποτελεσματα.
    Με το πικαπ του παντως τα αποτελεσματα ειναι καταπληκτικα!!!

    105  23 Sep 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχοντας πάντως την εντύπωση οτι το εν λόγω ντάκ είναι πολύ καλό θα ήθελα να πώ οτι και εγώ πιστεύω οτι είναι θέμα ρυθμίσεων.

    Και το λέω αυτό γιατί το σύστημα δέν είναι κανα μέτριο σύστημα. Τουλάχιστον το "πουλάκι" που μου περιέγραψε την εμπειρία του μου έκανε λόγω για ένα φοβερό αναλογικό σύστημα.
    Κρατώντας λοιπόν και εγώ δύο κουβέντες εδώ και δύο απο εκεί έχω να πώ.
    α. Δέν θεωρώ οτι φταίει το transport είτε αυτό είναι pc είτε pop corn είτε...
    β.Έχω την εντύπωση οτι το dac δέν έκατσε καλά πάνω στον πρό. Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεται λίγο gain παραπάνω στο dac ετσι ώστε να καταφέρει να σταθεί στην είσοδο του πρό. Θεωρώ το mytek ένα πολύ καλο και ολοκληρωμένο dac με πληρότητα στις συνδέσεις του. Είναι κρίμα να μήν "ακουστεί" πάνω στο σύστημα και να δοθεί η εντύπωση οτι είναι ένα κακό dac.

    106  23 Sep 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Έχοντας κατά νου την τοποθέτηση φίλων (Βετ, Άλεξ και άλλων) για την ποιότητα του Mytek Dac, να επανέλθω (κάπως καθυστερημένα μιας και κάποιοι προσπάθησαν να δυναμιτίσουν την ωραία και χρήσιμη αυτή συνάντηση) με κάποιες διευκρινήσεις - επεξηγήσεις σχετικά με τις ρυθμίσεις και τις τεχνικές λεπτομέρειες που αφορούσαν την ακρόαση…

    Αυτό που παρατήρησα πρώτo ήταν πως το Mytek ΔΕΝ έπαιζε με τους δικούς του drivers αλλά με τους Usiversal Asio Drivers του Foobar… Όταν ρώτησα γιατί, μου ειπώθηκε πως αν χρησιμοποιούνταν οι Native Asio Drivers του Mytek Dac, θα έπρεπε σε κάθε αλλαγή φορμά από PCM σε DSD να μπαίνουμε μέσα στο menu του Dac και να αλλάζουμε ρυθμίσεις… Γι αυτό (για λόγους ευελιξίας), επιλέχθηκαν οι Usiversal Asio Drivers του Foobar… Επαναλαμβάνω λοιπόν πως το Mytek ΔΕΝ έπαιζε με τους δικούς του drivers…

    Επόμενη και πιο σοβαρή παρατήρηση… το Reply Gain του Foobar ήταν ενεργοποιημένο κανονικότατα (είναι από default) … Τι είναι το Reply Gain?? Ένας ωραιότατος Compressor - Expander που ρίχνει η ανεβάζει αντίστοιχα το Volume (loudness like dsp) για να υπάρχει μια σχετική ομαλότητα στο άκουσμα μεταξύ των tracks !!!

    Απ’ ότι συμπεραίνουμε λοιπόν, αποδεδειγμένα ΔΕΝ ακούγαμε Bit Perfect Streaming, χωρίς αυτό να δικαιολογεί την όχι και τόσο καλή απόδοση του συστήματος, το οποίο ξαναλέμε σε προηγούμενα ακούσματα ήταν απόλυτα κορυφαίο…

    Στα παραπάνω πολύ θα ήθελα να τοποθετηθούν και τα δυο παιδιά που ήταν παρόντα, φαίνεται να είχαν τεχνικές γνώσεις και στην ουσία ρύθμιζαν το setup, καθώς και όποιος άλλος επιθυμεί…

    107  27 Sep 2013  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Να κανω μια ερωτηση. Τα ψηφιακα παιζουν το ιδιο ανεξαρτητως τιμης? Δηλαδη εχει λογικη η συγκριση αναμεσα σε ενα αναλογικο των 20.000 με ενα ψηφιακο των 2.000 ?

    108  4 Oct 2013  
 
page 9/12 rows 12/141 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 41ms (18 queries, 7ms)