Μηνιαία Συνάντηση ACA, 10 Αυγούστου 2013, Αν. Κονιωτάκης (#6)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κουταμάρες... τα αναλογικά παίζουν πολύ καλλίτερα...

    Το έριξα το μπουρλότο...

    61  26 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    ...... Τα πιο πολλά καλά αναλογικά συστήματα που έχω ακούσει δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αντίστοιχα ψηφιακά...

    Μάλλον ανάποδα θα ήθελες να το γράψεις αυτό...

    Προσωπικά, το άγχος το βλέπω στα ψηφιακά να προσπαθούν ασθμαίνοντας να πλησιάσουν έστω τα αναλογικά... να παίξουν το ίδιο, απλά δεν γίνεται...

    62  26 Aug 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αφού λοιπόν θέλετε να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά...

    Προσωπικά δέν συμπαθώ τα ψηφιακά επειδή είναι καλύτερα ή χειρότερα. Η συμπάθεια μου στα ψηφιακά έγκειται στο οτι η λύση του πολύδρομου ενεργού ηχείου με ακουστική ανάδραση χώρου έρχεται μόνο μέσω της ψηφιακής οδού. Ή να το πώ πιο απλά. Εκεί θα φανεί η διαφορά.
    Όταν λέω πολύδρομο ενεργό εννοώ η βαθμίδα απο την πηγή μέχρι το μεγάφωνο να είναι ψηφιακή/διακοπτική. Ψηφιακή πηγή, σπάσιμο σε κανάλια και δρόμους ψηφιακά, ενίσχυση διακοπτική(ή κανονική αλλα σίγουρα πολυκάναλη) και τέλος ακρόαση...αναλογική. Δυστυχώς αυτό δέν γίνεται μέσω της αναλογικής οδού.
    Όπως έχω ξαναπεί έτσι δίνεται ο απαραίτητος έλεγχος που με το αναλογική δέν μπορεί να έρθει. Έλεγχος των ηχείων και του χώρου.

    Φυσικά στα παραδοσιακά συστήματα αυτή η συζήτηση είναι άτοπη. Και όλοι γνωρίζουμε οτι κατα βάση οι αναλογικές κόπιες-master είναι καλύτερες - πιο προσεγμένες απο το ψηφιακό. Αποτέλεσμα αυτού είναι σε αυτά τα παραδοσιακά συστήματα το αναλογικό να κερδίζει στα περισσότερα αυτιά. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι έτσι...

    63  26 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα...

    αυτή η μέθοδος που περιγράφεις είναι κατά κάποιο τρόπο θεωρητική και δεν έχει παρουσιαστεί, ακουστεί, αξιολογηθεί από αυτό που λέμε 'έμπειρους ακροατές' σε κάποιιο απόλυτα κορυφαίο σύστημα...

    φωτογραφίζει την γνωστή πολυκάναλη κάρτα, για την οποία έχει γίνει απέραντος ντόρος και η οποία εκτός από 'διόρθωση χώρου με equalization' την ακούσαμε στον Γιάννη με FULL COMPRESSOR και LIMITER (γνωρίζω και θυμάμαι πολύ καλά τα λαμπάκια)

    είναι τρομερό λάθος να λέμε πως ενεργό equalization στο χαμηλό σήμα γίνεται μόνο σε ψηφιακό επίπεδο... Υπάρχουν τρομερά αναλογικά equalizers που χρησιμοποιούντο κατά κόρον στα lives σε FULL 4 OR 5 WAY ACTIVE σετάπ με άριστα ηχητικά αποτελέσματα

    64  26 Aug 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δεν φωτογραφίζει κάτι…
    Φωτογραφίζει μία ολόκληρη φιλοσοφία ήχου η οποία συναντάται εν μέρη σε μία κάρτα που αποτελεί μία all in one λύση ενώ υπάρχουν άπειρα ενεργά ηχεία και κάρτες (μάλλον ακριβότερα) που κάνουν τα ίδια πράγματα.

    Απλά όσο γίνεται ντόρος τόσο το μάτι πέφτει εκεί…

    Είναι σαν ας πούμε να σου περιγράφω ένα πικάπ dd μη μάζας και να μου λες "α φωτογραφίζεις το mk2". Ελπίζω να με πιάνεις

    65  26 Aug 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα...
    φωτογραφίζει την γνωστή πολυκάναλη κάρτα, για την οποία έχει γίνει απέραντος ντόρος και η οποία εκτός από 'διόρθωση χώρου με equalization' την ακούσαμε στον Γιάννη με FULL COMPRESSOR και LIMITER (γνωρίζω και θυμάμαι πολύ καλά τα λαμπάκια)

    αν εννοεις για μενα, λογικα δηλαδη, ουτε full compressor ακουσατε, ουτε limiter ουτε τιποτα απ ολα αυτα τα ομορφα...

    σιγουρα τα γνωριζεις τα λαμπακια?

    66  26 Aug 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιάννη, όχι απλά το είδα, μου το είπε ο ίδιος ο δόκτωρ... αν δεν είχε ενεργοποιήσει κομπρέσσορ και λίμιτερ, τα ηχεία σου στον Τσακ Μαντσιόνε πολύ πιθανόν να είχαν παραδώσει το πνεύμα.. απλά ρώτα τον.. για το συγκεκριμένο κομμάτι τουλάχιστον..

    67  26 Aug 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    full compressor και Limiter στον Γιαννη ουτε για πλακα......

    τι κολληματα παντως με αυτην την μηχανη.....

    Ποσο χαλια επαιξε και στον Κυριακο....

    Ποσο χαλια παιζει και σε μενα καρφωμενη στον Krell με τα 802.....

    Ποσο κακο τελικα ειναι να εχουμε την δυνατοτητα να βελτιωνουμε τα χωροταξικα προβληματα παιζοντας η μαλλον διορθωνοντας μεσω του EQ (απαππα πιπερι)2 η 3 προβληματικες περιοχες του χωρου ακροασης...

    Τωρα θα πουν καποιοι.....μα τι λες τωρα να βαλλω εγω EQ ?ειμαι χαιεντας εγω......πιουριστας και δεν κανω τετοια......και λεω εγω τωρα ....δηλαδη το EQ ΠΟΥ ΕΒΑΛΛΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥ Χ-Ψ ΑΛΜΠΟΥΜ Ο ΜΑΣΤΕΡΑΣ.......αυτο το δεχομαστε?

    Οταν ο Chesky αλλα και η Tellarc με την Proprious εχουν δηλωσει οτι μπουσταρουν λιγο στους 800 με 900 γιατι θελουν την μεσαια περιοχη εστω 1 db ποιο προβολικη τοτε τι?αυτο ΣΑΦΩΣ ειναι αποδεκτο η ειναι στους νομους του Χαιεντοιου?

    Ειχα ενα καλωδιο που ηταν λιγο flat στην μεσαια του περιοχη,ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα αλλα τελικα το σκοτωσα και πηρα το αλλο που εχει μια μεσαια περιοχη Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η ....ΕΔΩ?ΤΙ? αυτο δεν ειναι EQ και το ασπαζομαστε και πλωρωνουμε ενα σωρο φραγκα για να διορθωσουμε τα οποια λαθη του χωρου η του συστηματος μας?

    Τα ιδια και εγω εχω κανει φιλτατοι ....με πολλα λεφτα πεταμενα,πολυ ψαξιμο και κυνηγι του ηχητικου ονειρου δια μεσου ολων αυτων των ματζουνιων που βγαινουν στην αγορα!!!!!

    Το να δωσω 0.7 του db στους 47 οπου χωλαινει το δωματιο μου η στους 900 γιατι γουσταρω την μεσαια κατα τι ποιο μπροστιαρικια (χωρις να σκασω ενα τσουβαλι ευρω για μονοκρυσταλλικο χαλκο 7Ν)καταλυει η μαλλον καταστρεφει τον ηχο?ενω με το καλωδιο η την βαση στηριξης οχι?

    Κυριοι εδιωξα πρωτα τον LS 26 της AR και επειτα τον Mod Wright με τις εξτρα 6Η30 SUPER TUBE και την PHILIPS την ανορθωτρια (500 D0LLARS EXTRA) και εριξα στο ραφι την Lio-8....αυτην τελος παντων την δαιμονισμενη καρτα που για αυτους που δεν την εχουν ακουσει ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.........ΑΠΛΑ....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!!!

    Οι μαστεραδες γελανε με μας,γελανε με αυτα που μας τραταρουν οι εμποροι και εμεις με περισσια πιστη ασπαζομαστε.....τελικα το μαστερινγκ αυτοι δεν το κανουν?
    Η εμεις πια ειμαστε τοσο open minds και τα ξερουμε?

    Εμεις.........εγω .....και οι επομενοι....

    Το σπιτι μου ειναι ανοιχτο παντως,τα ουζα με θεα Κορινθιακο φρεσκα και το κυριοτερο...το ψηφιακο μου σεταρισμα μαχιμο για να προσφερει διαφοροποιησεις αποψεων!!!!!!!

    Να τι παω νε βελτιωσω- με τα καλωδια και τα ματζουνια....

    68  28 Aug 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Tι να πω βρε Βλασση μου...δικιο μεγαλο εχεις..αλλα..και να τα πω, τζαμπα θα χασω τα λογια μου...!

    69  28 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ με τον Βλάσση είμαι...

    70  28 Aug 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ρε παιδιά ο Μάνος είπε ότι του το είπε ο ear, δεν νομίζω ότι λέει ψέμματα. Δεν κατηγόρησε κανείς τη Metric Halo.

    71  28 Aug 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Απλά επειδή αυτού του είδους τα μηχανήματα και ιδιαίτερα το συγκεκριμένο παίρνει πολύ ρύθμιση και από άνθρωπο που να ξέρει καλά το σπόρ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από εσφαλμένο σετάρισμα να έχεις διάφορα θέματα. Αν όμως το κάνεις καλά τότε το αποτέλεσμα είναι το λιγότερο εντυπωσιακό...

    72  28 Aug 2013  
 
page 6/9 rows 12/107 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 38ms)