Metric Halo!!!Ένα τεχνολογικό θαύμα!!! (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vlasis wrote:
    Μαλλον θα παρει σειρα ο Κυριακος το χρυσο μου.........προβλεπω να γινεται κολαση με τα Alexandria!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Παντως περαν της πλακας ....θεωρω οτι ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα για καθε σπιτικο.
    Οι παραμετροποιησεις που μπορει καποιος να κανει .το οτι μπορεις να μετρησεις με το αναλογο προγραμμα τον χωρο σου και επειτα να tunaρεις την Metric με βαση τις προιγουμενες μετρησεις και να την βαλλεις να παιξει αυτο το θεωρω ειλικρινα το ιδανικο!!!!
    Δεν ειπα και ουτε προκειται να πω οτι καποιος που προχωρα στην αγορα της ελυσε τα παντα η οτι ειναι ο απολυτος κονβερτορας η προενισχυτης...........ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα πολλων χρησεων και αυτο που κανει το κανει ιδανικα τηρωντας απολυτα τα πρωτoκολλα της AES σχετικα με τον ηχο.....
    Μην γελιομαστε.....σιγουρα για ολους εμας τους fun του καλου και πιστου ηχου μπορει να μας ξενιζει,σιγουρα ως εφαρμογη μιας διαφοροποιει τα πιστευω μας,ομως η εξελιξη εχει μπει για τα καλα στο παιχνιδι ......δεν ξερω ,θα ηθελα ομως να σας πω οτι δεν περιμενα αυτο που ακουσα και οι ενδοιασμοι μου ηταν πολλοι και μαλιστα πριν την ακροσαη σε ενα φιλαρακι του ειπα οτι ειμαι πεπεισμενος οτι θα εχουμε εναν μονιτορ ηχο με υψιλες τονισμενες και λεπτοηχες.....επεσα εξω βρε παιδια...η μαλλον την πατησα και αυτο που εισεπραξα ηταν ενα αποτελεσμα ακρως ισσοροπημενο με μια εικονα υποδειγματικη μια περιγραφη που μας καθηλωσε 6 ατομα παροντες......το οτι ο προ μου δεν οδηγαει απολυτα τον τελικο μου αυτο δεν το θεωρω προτερημα της Metric απλα οτι ειναι ικανη να κανει και αυτο!!!!

    Βλάσση όπως έγραψα και δίπλα, υπήρξαν πολλές αλαγές στο σύστημα... δεν υπήρξε μόνο η επαρκής οδήγηση του τελικού με την καρτα...

    πριν έπαιζε με πηγή cd(με λαμπάτη έξοδο) *-* μετά έπαιξε με πηγή mac + software
    πριν έπαιζε με μονόμπιτο non oversampling vintage dac *-* μετά έπαιξε με σύγχρονο multi-bit oversampling dac
    πριν έπαιζε με προενίσχυση λάμπα *-* μετά έπαιξε με προενίσχυση opamps και πολύ λιγότερα καλώδια στο signal path
    πριν έπαιζε με 'υποβοήθηση' di-box !!! λόγω αδυναμίας οδήγησης του προ *-* μετά έπαιξε με επαρκέστατη οδήγηση

    είναι απόλυτα φυσιολογικό να παίξει διαφορετικά...

    25  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Όπως είπαμε λοιπόν το σύστημα του Βλάση είναι σίγουρα ένα σύστημα αναφοράς.

    Περιλαμβάνει ένα φοβερό ηχείο

    26  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    τον Άλεξ να παίζει ξύλο με τα ζιζάνια του Βλάση

    και το κτήνος να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.Ε ρε που να ξερε...

    27  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η ακρόαση ξεκίνησε με το σύστημα και το setup του Βλάση

    28  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ένας ήχος δηλαδή που πάνω κάτω γνωρίζω άριστα.

    Η ομάδα άκουγε με ενδιαφέρον το σύστημα

    και εμένα να παρατηρώ αν έχει καλά μπάσα.

    29  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αστειεύομαι φυσικά...είναι η ώρα του γλυκού...και του παιδιού!!!

    και αρχίζει λοιπόν το στήσιμο...

    στην αρχή η χαμηλή κάρτα της σειράς χωρίς τον πρό δηλαδή.Αυτή συνδέθηκε στον προ του Βλάση ετσι ώστε να μετρηθεί ο χώρος.

    Μικρόφωνα,....Μήλα...κακό...

    30  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έγιναν λοιπόν διάφορες μετρήσεις με το ηχείο να μετακινείται σε διαφορετικά μήκη, πλάτη και γωνίες

    31  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η ώρα της μέτρησης με τον Χρίστο να ελέγχει το σύστημα

    Κάποιους απο εμάς να κοιτάμε live τη διαδικασία

    και τους άλλους να κρύβονται ετσι ώστε να μήν δημιουργούν μία ανθρώπινη μπασοπαγίδα

    32  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αφού τελείωσε η διαδικασία μέτρησης του χώρου οπου ο Χρήστος εντόπισε τα προβλήματα συνεχίσαμε σε επίπεδο ακρόασης.

    Στην αρχή το metric ως ένα απλό dac.

    33  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Και στη συνέχεια ως dac-pro απευθείας συνδεδεμένο πάνω στον krell.

    Τί να λέμε...Κουνήθηκε το σύμπαν!!!

    Να ρωτήστε και τον Άλεξ!!!

    34  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω οτι είναι απο τις εμπειρίες που δέν μπορεί κάποιος να περιγράψει με λόγια.

    Ευχαριστώ λοιπόν ξανά για το όμορφο αυτό απόγευμα!!!

    Θεωρώ οτι είδαμε ένα 7% αυτής της κάρτας.Δηλαδή τη χρήση της ώς ένα απλό, κοινό dac.Η κάρτα αυτή κρύβει πολλά στα σωθικά της απλά χρειάζεται κάποιον με γνώσεις να την ξεζουμίσει και να την χρησιμοποιήσει.

    Ευχαριστούμε Βλασάρα!!!!

    35  2 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Βάζω το παραπάνω απόσπασμα του avsite για τα μέλη του A.C.A. που θέλουν να ενημερωθούν

    36  2 Mar 2011  
 
page 3/4 rows 12/45 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (18 queries, 6ms)