Πλήρες αναλογικό λαμπάτο μάστερινγκ βινυλίου στην Ελλάδα!! (#3)

  • Pleo

    Pleo

    Registered

    AlexD wrote:
    Ο καλλιτέχνης αυτό που κάνει είναι απλά να πηγαίνει με μία αναιμική, κρύα και σωστή ηχογράφηση σε ένα στούντιο.
    Και μάντεψε ποιά είναι η πλάκα.
    Αυτή είναι η φωνή του απλά δέν το έχει καταλάβει.
    Έπειτα πάει στο μάστερινγκ και λέει "δέν μου αρέσει θέλω λίγο πιο μπάσα λίγο πιο έτσι και αλλιώς". Του πατάει και ένα κομπρέσορα και άξαφνα η αναιμική φωνίτσα ξεπερνάει και το τύμπανο το ίδιο.
    Του πατάει απο πάνω και ένα λαμπάτο φίλτρο και ξάφνου η ηχογράφηση γίνεται ζεστή, θυμίζει δεκαετία του 50, χαίρεται ο καλλιτέχνης.

    Ποια αναιμική φωνίτσα ξεπερνάει το τύμπανο; Το κομπρεσαρισμένο τύμπανο;

    Δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα αλλά έχεις άποψη. ΟΚ, είπαμε όπως βολεύεται ο καθένας.

    Τέτοια έτρωγε ο Madonna κι έκανε κορμί κολόνα. Το λέει και ο Elvis!

    Η αλήθεια όμως δεν αλλάζει. Μόνο με επεξεργασία μπορείς να έχεις το καλύτερο δυνατό.

    25  8 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Pleo wrote:
    Αναμασάς λέξεις των οποίων τη "σημασία" σε έχουνε ταΐσει.
    Εξήγησέ μου τι είναι το "αληθινό" σε μια ηχογράφηση και πως φαντάζεσαι το αποτέλεσμα μια ηχογράφησης χωρίς επεξεργασία και μίξη.

    Δέν έχω να σου εξηγήσω κάτι, δέν ανέφερα κάτι για αληθινό σε ηχογράφηση. Αν θές αληθινό γεγονός μπορώ να σου περιγράψω ποιό είναι, δέν είναι και τόσο δα δύσκολο.

    Pleo wrote:
    Εγώ να μιλήσω με μαστερά; Το mastering γνωρίζεις τι ακριβώς είναι και σε ποιο σημείο της παραγωγής γίνεται;
    Ή καλύτερα ακόμα, παραγωγή γνωρίζεις τι είναι;
    Και μόνο που μιλάς για αληθινό, καταλάβαμε... . Πες μας και για τα φυσικά όργανα τώρα... .

    Ούτε για φυσικά όργανα μίλησα.

    Συγνώμη ε?

    Φυσικά για άλλη μία φορά ούτε κάν διάβασες τί έγραψα, ούτε καν έδωσες σημασία στο τί ανέφερα, έπιασες τρείς λέξεις τις συνέδεσες με δικές σου τυχαίες εμπειρίες / εμμονές και τα συγχέεις με αυτά που είπα εγώ.

    Οπότε αν θές να σου πώ τί ΔΕΝ είπα μπας και...

    26  8 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Pleo wrote:
    Δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα αλλά έχεις άποψη. ΟΚ, είπαμε όπως βολεύεται ο καθένας.

    Κλασικός και διαχρονικός PLEO.

    Όοοοολοι είμαστε άσχετοι και αυτός τα ξέρει όλα...

    Pleo wrote:
    Η αλήθεια όμως δεν αλλάζει. Μόνο με επεξεργασία μπορείς να έχεις το καλύτερο δυνατό.

    Δέν είπα κάτι αντίθετο....Πάλι...πάλι το ίδιο...

    Όταν θελήσεις να διαβάσεις τί γράφει ο άλλος εδώ θα έιμαστε...

    27  8 Mar 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα.. τώρα για να πούμε και την αλήθεια, αυτός/ή που επιμελήθηκε το λεκτικό του εν λόγω site είναι επιεικώς απαράδεκτος γράφοντας τέτοιες μυθώδεις μ@λακίες.. κορμί κολώνα, η χορωδία του Αλέπωρου, να σας παχύνουμε την ηχογράφηση... τι να πω.. χάνουν οι ίδιοι μ' αυτά που γράφουν..

    28  8 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πράγματι, το λεκτικό του σάιτ δείχνει υπερβολικό.

    Βέβαια, μπορείτε να μου αναφέρετε κάποιο μέσο το οποίο ασχολείται με αναλογική τεχνολογία και δέν είναι υπερβολικό?

    Ακόμα και η φωτογραφία του μηχανικού που κρατάει την λάμπα δείχνει ... γραφική.

    Είναι και στην AES μέλος... παναθεμά τον....

    Βέβαια πάλι θα το ξανα-ματα-πώ.

    Μιλάει σε μουσικούς. Είναι περίεργη φάρα οι μουσικοί.

    29  8 Mar 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    AlexD wrote:
    Δέν έχω να σου εξηγήσω κάτι, δέν ανέφερα κάτι για αληθινό σε ηχογράφηση. Αν θές αληθινό γεγονός μπορώ να σου περιγράψω ποιό είναι, δέν είναι και τόσο δα δύσκολο.
    Ούτε για φυσικά όργανα μίλησα.
    Συγνώμη ε?
    Φυσικά για άλλη μία φορά ούτε κάν διάβασες τί έγραψα, ούτε καν έδωσες σημασία στο τί ανέφερα, έπιασες τρείς λέξεις τις συνέδεσες με δικές σου τυχαίες εμπειρίες / εμμονές και τα συγχέεις με αυτά που είπα εγώ.
    Οπότε αν θές να σου πώ τί ΔΕΝ είπα μπας και...

    Μόλις απαντήσεις στην ερώτηση περί του τι είναι "αληθινό"στην ηχογράφηση, μπορεί και να ασχοληθώ. Μέχρι τότε πέρα βρέχει...

    Αμόλησες μια κοτσάνα περί αληθινής φωνής, δηλαδή ό,τι σου έχουν μεταδώσει στο χώρο του hi-fi (λέμε τώρα) και την αναπαράγεις.

    Δυστυχώς φάνηκε ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

    Τα υπόλοιπα που γράφεις, όταν ξεπεράσεις το σύνδρομο. Την πάτησες. Είδες τι εύκολα που φαίνεται ότι δεν έχει ιδέα κάποιος από αυτά που γράφει;
    Χρόνια τώρα...

    30  8 Mar 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Σχετικό με το θέμα που λύνει την εξής, θεμελιώδη παρεξήγηση που υπάρχει στο χώρο του hi-fi/hi-end.

    Επειδή κάποιοι μπορεί να μιλάνε για mastering αλλά επί της ουσίας αυτό που νομίζουν είναι ότι το mastering είναι κάτι περισσότερο από το να τρέχεις πίσω από λάθη που έχουν κάνει μη-επαγγελματίες (μια καλή μίξη δεν θέλει μαστερινγκ).

    Stem mastering. Δηλαδή, ένα μικρό βηματάκι προς τα πίσω, μπαίνοντας στα τελευταία "αχνά" περιθώρια της παραγωγής.
    Το mastering είναι post production stage κανονικά. Όμως η ανάγκη-μόδα που έχει προκύψει, έχει προκύψει από εκείνους που δεν γνωρίζουν πως να κάνουν μια σωστή παραγωγή.
    Αλλιώς το mastering είναι περιττό.

    Αυτά και πιο πολλά όπως τα λέει εδώ.

    STEM MASTERING

    Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι το να διαβάζει περί συνθηκών ατμοσφαιρικής πίεσης και υγρασίας, τον κάνει να αποκτά γνώσεις ηχοληψίας, παραγωγής και mastering, λυπάμαι που θα τον απογοητεύσω αλλά περισσότερες πιθανότητες έχει να γίνει.... μετεωρολόγος.

    31  8 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Pleo wrote:
    Μόλις απαντήσεις στην ερώτηση περί του τι είναι "αληθινό"στην ηχογράφηση, μπορεί και να ασχοληθώ. Μέχρι τότε πέρα βρέχει...
    AlexD wrote:
    Δέν έχω να σου εξηγήσω κάτι, δέν ανέφερα κάτι για αληθινό σε ηχογράφηση. Αν θές αληθινό γεγονός μπορώ να σου περιγράψω ποιό είναι, δέν είναι και τόσο δα δύσκολο.

    Πέρα βρέχει...

    Pleo wrote:
    Αμόλησες μια κοτσάνα περί αληθινής φωνής, δηλαδή ό,τι σου έχουν μεταδώσει στο χώρο του hi-fi (λέμε τώρα) και την αναπαράγεις.
    Δυστυχώς φάνηκε ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
    Τα υπόλοιπα που γράφεις, όταν ξεπεράσεις το σύνδρομο. Την πάτησες. Είδες τι εύκολα που φαίνεται ότι δεν έχει ιδέα κάποιος από αυτά που γράφει;
    Χρόνια τώρα...

    Ενοχλείσαι... Πλάκα έχει...

    **
    Θεωρώ κρίμα να αναλώνεσαι σε χαρακτηρισμούς όταν πραγματικά πιστεύω οτι μπορείς να προσφέρεις σε μία κουβέντα...

    32  8 Mar 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Εσύ δεν μίλησες για αληθινές φωνές;

    Για πες αλεύρι:

    AlexD wrote:
    Ο καλλιτέχνης αυτό που κάνει είναι απλά να πηγαίνει με μία αναιμική, κρύα και σωστή ηχογράφηση σε ένα στούντιο.
    Και μάντεψε ποιά είναι η πλάκα.
    Αυτή είναι η φωνή του απλά δέν το έχει καταλάβει.
    Έπειτα πάει στο μάστερινγκ και λέει "δέν μου αρέσει θέλω λίγο πιο μπάσα λίγο πιο έτσι και αλλιώς". Του πατάει και ένα κομπρέσορα και άξαφνα η αναιμική φωνίτσα ξεπερνάει και το τύμπανο το ίδιο.
    Του πατάει απο πάνω και ένα λαμπάτο φίλτρο και ξάφνου η ηχογράφηση γίνεται ζεστή, θυμίζει δεκαετία του 50, χαίρεται ο καλλιτέχνης.
    Δέν σκέφτεται κάτι, δέν βλέπει νούμερα, ότι ακούει. Απλά αυτό που ακούει εκείνη την ώρα είναι αυτό που θέλει να ακούσει και όχι αυτό που είναι αληθινά.
    Αν μιλήσεις σχετικά με μαστερά θα σου εξηγήσει το φαινόμενο αρκετά καλύτερα απ ότι εγώ.

    Εδώ που δεν μίλησες για αληθινές φωνές τρομάρα σου...

    Απαντησούλα έχουμε ή θα προσπαθούμε να κρύψουμε την ΚΟΤΣΑΝΑ που αμολήσαμε;

    Μάστερινγκ ξέρεις τι είναι; Παραγωγή;

    Ούτε θα σε σώσει καν το να βάζεις λινκ δεξιά και αριστερά. Πολύ περισσότερο όταν έχεις χάσει πολλάααα επεισόδια.

    Για το θέμα έχεις να πεις κάτι εκτός από κοτσάνες;

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά αγωνιούμε να μάθουμε πως ηχογραφούσε ο Elvis. Έβρεχε και είχε υγρασία; Μήπως έκανε κρύο και έβγαινε το μάστερινγκ ψυχρό;

    Μενού έχει η κουζίνα του τύπου που κάνει λαμπάτο μάστερινγκ;
    Αφού είναι λαμπάτο πως έχει υγρασία; Δεν ζεσταίνουν οι λάμπες να εξατμίσουν την υγρασία; Αστάρι πέρασε το στούντιο;
    Γρήγορα μη μας αφήνετε σε αγωνία...

    33  8 Mar 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αγαπητέ πλέο στο λέω αλήθεια δέν θα είχα πρόβλημα να σου πώ οτι λέω κοτσάνες αν αυτό νομίζεις. Αλήθεια, κανένα πρόβλημα αν θές να ψάξω πόστ που κατα καιρούς έχω κάνει πίσω και έχω παραδεχτεί το λάθος. Βασικά σε προκαλώ αν θές να ψάξεις παλαιά θέματα πρίν καμια 7άρα χρόνια θα γελάσεις πολύ πίστεψε με!!!

    Αν θές για οικονομία της κουβέντας να σου πώ οτι "ναι είπα κοτσάνα και είμαι άσχετος" ετσι ώστε και εσύ να κοιμηθείς ήσυχος, αν αυτό επηρεάσει τον ύπνο σου, γιατί εμένα θα μου ήταν αδιάφορο.

    Στην προκειμένη περίπτωση όπως σωστά υπέθεσα πήρες τη λέξη "αληθινό" την ένωσες με την "ηχογράφηση" και είπες αυτό που ήθελες να πείς. Το γιατί το έκανες μου είναι αδιάφορο, αλήθεια...μου κάνει όμως εντύπωση που στάθηκες τόσο πολύ.

    Στο πολύ ενδιαφέρον βίντεο που έχεις βάλει ο κος Χρυσίδης λέει οτι το μάστερινγκ είναι άμεσο επόμενο πολλών ηχογραφήσεων που έγιναν σε ένα σπίτι απο πιτσιρικαρία. Καλά τα λέει. Κάπου στα μισά λέει οτι αυτές οι ηχογραφήσεις δέν είχαν "**ήχο κονσόλας**" και γι αυτό αυτοί πάνε στους μαστεράδες. Δέν χρησιμοποίησε καν κάποιο ελαφρύ τεχνικό επιχείρημα. Δέν είπε κάν βασικά πράγματα που λείπουν απο μία οικιακή εγγραφή σε ένα pc σε ένα παιδικό δωμάτιο. "Ήχος κονσόλας" απλά Και το βίντεο αυτό δέν σε ενόχλησε, αντιθέτως μας το παρουσίασες ως θέσφατο.

    Φυσικά και οι δύο καταλαβαίνουμε τί εννοεί, στο πολύ καλό αυτό βίντεο, και μας καλύπτει. Απλά μου κάνει εντύπωση που στην περίπτωση μου ένωσες τις ... λεξούλες και εκεί ούτε καν σχολίασες "τα χοντρά. . Εκτός και αν θές να με τσαντίσεις έτσι για να περάσει η ώρα, οκ πάω πάσο τότε.

    Ξανα διάβασε λοιπόν τί έγραψα. Έχεις τον Νταλάρα. Τον ακούς μπροστά σου. Αυτό είναι το αληθινό. Μπαίνει ο Νταλάρας στο στούντιο. Το αποτέλεσμα είναι πάντα ψεύτικο. Μπαίνει ο Νταλάρας στο στούντιο φουσκώνει τα μπάσα, αυξάνει τα πρίμα, δυναμώνει πολύ τα μεσαία. Το βάζω να το ακούσω στο σπίτι και ακούω μία φωνή που όχι μόνο δέν θυμίζει τον Νταλάρα αλλα θυμίζει τον Παβαρότι. Ε αυτό είναι γελοίο!

    Αλλα αυτό ήθελε να πουλήσει σε εμάς ο Νταλάρας. Θέλει λαμπάτες χροιές, μεγάλες φωνές και λοιπά. Και ο παραγωγός μετά αυτοκτονεί... τί να κάνει...

    Πλάκα έχει η κουβέντα όμως. Στείλε μου και τα χαμένα επεισόδια, πιστεύω οτι θα είναι αρκετά πιο καλά απο αυτά τα λίγα που έχω δεί....

    34  8 Mar 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Τον Παβαρότι δεν πρόκειται να θυμίσει ο Νταλάρας γιατί του λείπουν βασικές γνώσεις που δεν έχουν να κάνουν με κανένα εφέ.

    Να γιατί, από το τέταρτο λεπτό και μετά:

    Pavarotti Masterclass - E lucevan le stelle 1979

    Καμία σχέση με το θέμα μας. Εδώ μιλάμε για Mastering, τη διαφορά του και τη σχέση του με την παραγωγή, αλλά κυρίως βλέπουμε πόσες παπάντζες μπορεί να πει κάποιος προκειμένου να πουλήσει σε ανίδεους κάτι, δουλεύοντάς τους ψιλό γαζί.
    Ακόμα χειρότερα, πως όλη αυτή η δηθενιά έχει περάσει στο χώρο του hi-fi/hi-end.

    35  8 Mar 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    .. κορμί κολώνα,.

    Που το λέει αυτό?
    Απλώς υπάρχει και λίγο χιούμορ σε στυλ "είναι ανορεξική η ηχογράφηση σας ? Να την παχύνουμε... " Ας μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Τα υπόλοιπα 99% είναι πολύ πιο σοβαρά όσο και τα λινκ. Όσο για το θέμα της ρύθμισης του κλίματος που γελοιοποιεί ο φίλος Πλείο υπάρχουν σαφείς επιστημονικοι λόγοι. Αν νομίζει ότι πχ ένα έγχορδο ξύλινο όργανο θα παίζει το ίδιο σε 17 βαθμούς και 75% υγρασία και σε 24 βαθμούς και 30% υγρασία μάλλον γελιέται. Άλλωστε δεν μιλάμε για σάιτ ιατρικής κλινικής αλλά για ιστοσελίδα υπηρεσιών που αφορούν κυρίως καλλιτέχνες.

    36  9 Mar 2017  
 
page 3/8 rows 12/85 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (19 queries, 35ms)
invisible cron image