MQA και streaming εισαγωγή και συζήτηση σε μια (πολύ πιθανή) επανάσταση στο Audio.. (#8)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    νόμιζα πως μιλούσαμε για hi-end ήχο που ανήκει όπως πιστεύω και όπως γράφω παραπάνω στο νο2 τις σοβαρές εφαρμογές και όχι για καταναλωτικά προϊόντα που ανήκουν στο νο1 τις ελαφριές εφαρμογές.. προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν μπορώ από τη δουλειά μου να προγραμματίσω τη μπουγάδα στο πλυντήριο και αν αυτή η εντολή φτάσει στο LG μέσω ασυρμάτου ή καλωδιακόύ δικτύου..

    85  7 Jun 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    AlexD wrote:
    Δέν είπα κάτι τέτοιο...
    Απλά εσύ υιοθετείς εύκολα απόψεις που λέει η MQA και όχι εμείς κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας...
    Και τελικά ποιοί έχουν δίκαιο? Τα Αγγλάκια ή τα Αμερικανάκια (Benchmark)?
    Επειδή λοιπόν το παιχνίδι βρίσκεται στην αρχή και ακόμα δέν έχει κάτσει η μπίλια στο ποιός έχει δίκαιο είμαστε καχύποπτοι...Όταν το πρωτόκολλο αυτό μελετηθεί εκτενώς, γίνουν και πέντε έξι αναφορές στην AES κτλ τα συμπεράσματα θα είναι πιο ασφαλή.
    Απο τα πρώτα δεδομένα δέν είναι καλύτερο του PCM HD ούτε του SACD (DSD) και δέν νομίζω οτι τα "Αγγλάκια" το προωθούν ως "καλύτερο"...

    Δικαίωμα σας παιδιά να είσαστε καχύποπτοι. Εξάλου το έχω ήδη γράψει οτι το αντίθετο θα ήταν η έκπληξη και όχι το να είστε καχύποπτοι αφου η επιφυλακτικότητα καιο συντηρητισμός είναι απο τα κατεξοχήν γνωρίσματα του χώρου του ΗΙ-ΕΝD.

    Όσο για το τι ανακοινώνουν, στο εξωτερικό όταν μια εταιρία κάνει λεπτομερείς επίσημες ανακοινώσεις - υποσχέσεις που αφορουν ένα προιόν, πόσο μάλλον τέτοιας προοπτικής οσον αφορά την εμπορικότητα, πρέπει όχι απλά να μην λένε ψέμματα αλλα να μπορούν να τεκμηριώσουν και αυτά που λένε ανα πάσα στιγμή εφόσον οι ανακοινώσεις και τα paper που δημισιεύονται αποτελούν εγγραφα με νομική ισχύ και μπορούν αν δεν τηρηθούν τα υποσχόμενα πολύ εύκολα να συρθουν στα δικαστήρια με πολύ σοβαρές συνέπειες.

    Αντί λοιπόν οι ανταγωνιστές του πιθανού προιόντος να ξεκατινιάζονται με άρθρα γεμάτα υποθέσεις και πιθανά και ατεκμηρίωτα συμπεράσματα, άν είχαν όντως αποδείξεις οτι το ανταγωνιστικό προιόν -του οποίου η ύπαρξη προφανώς τους προκαλέι δυσφορία για να χαλάνε τον χρόνο τους- για να το θάψουν, πολύ απλά θα έσερναν την MQA στα δικαστήρια με την κατηγορία οτι κάνει ζημειά στον ανταγωνισμό προοθώντας ένα προιόν που δεν υλοποιεί τα όσα υπόσχεται εξαπατώντας τους καταναλωτές..

    Aρκετά το κουράσαμε το θέμα ο καθένας ας πιστέυει ότι θέλει, σε τελική ανάλυση μακάρι να ήταν τέοιοι μόνο οι προβληματισμοί μας την εποχή που ζουμε.

    86  7 Jun 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πέτρο μην το παίρνεις προσωπικά βρε συ.. με το MQA έχουμε ερωτηματικά, όχι με σένα..

    87  7 Jun 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ομολογώ δεν κατανοώ γιατί δεχόμαστε χαρακτηρισμούς όπως ότι είμαστε 'συντηρητικοί"

    Δεν χαρακτήρισα ποτέ το MQA άχρηστο. Ούτε μη χρήσιμο. Αντιθέτως το θεωρώ καλύτερο των software που μας πουλάνε βελτίωση, πολύ καλύτερο των αξεσουάρ - καλωδίων - usb to usb converter που μας πουλάνε και φοβερά καλύτερο από το DSD ως φιλοσοφία και τεχνολογία.

    Χρηστικά το streaming φέρνει επανάσταση, μουσικά το streaming είναι καλύτερο μέσω των playlist που προσφέρει αλλα όσον αφορά την βελτίωση σε επίπεδα ακουστικής ποιότητας δεν είναι καλύτερο από το απλό ασυμπίεστο αρχείο. Βασικά δεν γίνεται να είναι καλύτερο. Μπορεί να είναι ίδιο μπορεί και λίγο χειρότερο.

    Αυτό επίσης δεν αναιρεί ότι θα το στηρίξουμε μεσω πιθανής συνδρομής (επαναλαμβάνω ότι ήδη πληρώνω μία) μπας και μία μέρα το στηρίξει κάποια μεγάλη εταιρεία όπως η APPLE.

    Για να στο πω πιο απλά, προτιμώ να κινήσει την αγορά το MQA παρά το κάθε άνούσιο DSD που βγάζουν 10 χρόνια μετά από το συρτάρι...

    88  7 Jun 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Τέλος φυσικά και παραμένουμε φίλοι και παρέα. Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες γι αυτό το θέμα, το βρήκα προσωπικά πολύ ενδιαφέρον, και ελπίζω και στο μέλλον για άλλα τέτοια θέματα.

    89  7 Jun 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Δεν πήρα τίποτε προσωπικά παιδιά έχετε πάντα την εκτίμηση και την αγάπη μου. Όσο για το "συντηρητικό" δεν είχα καμία πρόθεση να χαρακτηρισω κάποιον προσωπικά εδώ παρα μόνον μια γενική τάση της σκηνής του ΗI-END να αποδέχεται ευκολότερα το παλιό (βλέπε λυχνίες, multibit dac, βινύλιο) απο το καινούριο και πολλές φορές άγνωστο όπως και στην περίπτωσή μας και οφείλω να παραδεχτώ όχι πάντα άδικα..

    Εξάλου και εγώ σύστησα μια στάση αναμονής όσον αφορά το θέμα αφου και να "σπέρνει" ..που λεει ο λόγος.. το MQA να το βράσω άμα δεν έχω τί να ακούω με αυτό.

    Ας ευχηθούμε λοιπόν όλοι το καλυτερο όπως η περίπτωση που μας ανέφερε ο φίλος AlexD που θα ήταν πραγματικά μια πολύ καλή εξέλιξη και μια ανάσα φρεσκάδας αλλα και διέξοδος ανάπτυξης και εξέλιξης που έχει τόσο ανάγκη το χόμπι μας ωστε το ΗΙ - FI (τουλάχιστον) να ξαναγυρίσει στο λεξιλόγιο των απλών καθημερινών ανθρώπων και όλη αυτή η κίνηση να επιστρέψει και στο πεδίο της υψηλής πιστότητας με προστιθέμενη αξία και σε πρακτικότητα και σε ήχο και σε μουσικές!!

    90  7 Jun 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ωραία.. θ' ακούσουμε τώρα κανα βινύλιο που μοντάρισα το νέο κεφαλόπουλο στο πικάπιο??

    91  7 Jun 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Mάνο δοκίμασε τα καινούρια Pink Floyd.. Πήρα το ummagumma γιατί μου έλειπε και έπαθα πλάκα με την δουλειά που έχουν κάνει και στην έκδοση και στον ήχο!! Έλεγα να χτυπήσω μόνο όσα μου λείπουν αλλα τώρεα είμαι καταδικασμένος..

    http://www.rollingstone.com/music/news/pink-floyd-to-launch-massive-vinyl-reissue-campaign-20160506

    Aλήθεια τί κεφαλή έβαλες;..

    92  7 Jun 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    https://www.youtube.com/watch?v=rKSnKOuobkc

    93  7 Jun 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    νόμιζα πως μιλούσαμε για hi-end ήχο που ανήκει όπως πιστεύω και όπως γράφω παραπάνω στο νο2 τις σοβαρές εφαρμογές και όχι για καταναλωτικά προϊόντα που ανήκουν στο νο1 τις ελαφριές εφαρμογές.. προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν μπορώ από τη δουλειά μου να προγραμματίσω τη μπουγάδα στο πλυντήριο και αν αυτή η εντολή φτάσει στο LG μέσω ασυρμάτου ή καλωδιακόύ δικτύου..

    Καταναλωτικά είναι τα hi-end προϊόντα μιας niche αγοράς. Για ήχο μιλάμε συγκεκριμένα.
    Μιλάμε για το δίκτυο στο σπίτι. Δε μιλάμε για τα δίκτυα... οπτικών ινών.

    Το πλυντήριο πως σου ήρθε; Δεν παίζει DSD αυτό. Μόνο ένα ψυγείο ξέρω που παίζει Flac.

    94  7 Jun 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    ωραία.. θ' ακούσουμε τώρα κανα βινύλιο που μοντάρισα το νέο κεφαλόπουλο στο πικάπιο??

    Να ακούσουμε, αλλά την έξοδό του θα την βάλουμε στο ασύρματο multi-room για να μεταφέρουμε τον ήχο ασύρματα σε όποιο ή όποια σημεία θέλουμε.

    95  7 Jun 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μου φαίνεται πάντως περίεργο από τη μία να ασχολούμαστε με τις διαφορές που επιφέρει η αλλαγή στο software και το καλώδιο usb και αμέσως την ίδια στιγμή να αναφέρουμε streaming τεχνολογίες που φέρνουν πληροφορία από όλο τον πλανήτη, ασύρματα ρούτερ και ασύρματα ηχεία...

    Δηλαδή για να το πω πιο απλά...
    Η δύναμη του ασύρματου βασίζεται στο ότι υπάρχει τόσο ψηλό και καλό bit correction που το αποτέλεσμα είναι πλήρες. Ακόμα και αν στον χώρο παρεμβάλλεται το ρούτερ
    του γείτονα, το κινητό μας τηλέφωνο κτλ.
    Αντιθέτως όπως τα λέτε δείχνετε να θεωρείτε την ενσύρματη σύνδεση αρκετά πιο ασταθής απέναντι στην μετάδοση την ίδια ώρα που ένα μέσο φθηνό καλώδιο έχει το 1/50 των προβλημάτων της ασύρματης ζεύξης ενώ διαθέτει θωρακίσεις κτλ.

    Για παράδειγμα... αυτοί που θεωρούν ότι ακούν διαφορές στα USB καλώδια θα θεωρήσουν ότι θα ακούσουν και διαφορές σε ασύρματες ζεύξεις αν εγώ βάλω μία καρέκλα στη μέση ή ένα κινητό τηλέφωνο? Ή είναι δύο κόσμοι αντίθετοι και ανεξάρτητοι?

    96  7 Jun 2016  
 
page 8/11 rows 12/124 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 39ms (18 queries, 7ms)