Λάμπες, Σαύρες και Σκορπιοί στο σαλόνι μου! (#6)

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Πάνο δεν κατηγορώ το Μάμπο και μια χαρά παίζει και στο είπα, το συζητήσαμε και στο σπίτι σου, όπως σου είπα και αυτό, ότι πιστεύω με τα λεφτά που ρίχνεις συνέχεια επάνω του (και από ότι φαίνεται δεν έχει τελειωμό...) καταντάει ψυχοφθόρο και ακριβό στο τέλος!

    61  31 Oct 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    takis6c33 wrote:
    Πανο, το mambo κατα τον κατασκευαστη , και πολυ φιλο μου , αλλαζει πολυ τον ηχο του αναλογα με τον μετασχηματιστη τροφοδοσιας που του βαζει καποιος.................

    ρε παιδιά τι λέμε τώρα.. υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να μην εξαρτάται η ποιότητά του κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από το τροφοδοτικό και ιδιαίτερα από τον Μ/Σ?? εδώ άνθρωποι έχουν προχωρήσει σε εξωτικά σίδερα πυρήνα και ειδικές μεθόδους τυλίγματος..

    το θέμα όμως δεν είναι αυτό.. το θέμα το επανέφερα εγώ για την χρήση στο MAMBO ενός δυσανάλογου με τιμή της πλακέτας dac chip, του απόλυτα φθηνότερο και με λιγότερη τεχνολογία ES9023 !! με 2 ευρώ κόστος του dac chip με κανέναν τρόπο ΔΕΝ δικαιολογείται η τιμή του..

    62  31 Oct 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    VasilisM wrote:
    θέλω να μάθω τι σημαίνει (συχνοτικά) "ευγενικός" ήχος... και γιατί κάνουν κάποιοι άλλοι (πρέπει να είναι άσχετοι μάλλον) μη "ευγενικά" ντάκ?

    Δεν ειναι θεμα μεταξυ σχετικων και ασχετων. Συχνοτικα δεν θα δεις καμια διαφορα οταν κανεις μετρσεις. Το ευρως των ακουστικων συχνοτητων δεν θα εχει καμια διαφορα. Υπαρχουν και αλλες παραμετροι που σου δινουν αυτο τον [ευγενικο] ηχο ,οπως μια απο αυτες ειναι η πολωση των τελεστικων στο αναλογικο τμημα.
    Ενα τρανο παραδειγμα οχι βεβαια περι [ευγενικου] ηχου, αλλα γιατι δυο κορυφαια dac με παρομοιες μετρησεις , τουλαχιστον συχνοτικα , ακουστικαν στον πιστοποιημενο μετριτικα χωρο σου διαφορετικα. Απ οτι διαβασα δηλαδη.
    Και το ερωτημα ειναι ποιο απο τα δυο τελικα ειναι το σωστο;;;

    63  31 Oct 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    ρε παιδιά τι λέμε τώρα.. υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να μην εξαρτάται η ποιότητά του κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από το τροφοδοτικό και ιδιαίτερα από τον Μ/Σ?? εδώ άνθρωποι έχουν προχωρήσει σε εξωτικά σίδερα πυρήνα και ειδικές μεθόδους τυλίγματος..

    Μανο πολυ σωστο αυτο που λες, αλλα ειδικα αυτο το μαραφετι την ακουει παρα πολυ.

    Εγω προσωπικα σε ενα κινεζικο dac επαιζα επι σειρα μηνων με την επιλογη μετασχηματιστων χωρις να δω καμια διαφορα στο τελος.

    Το mambo παντως την ακουει κανονικα!

    64  31 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    Ενα τρανο παραδειγμα οχι βεβαια περι [ευγενικου] ηχου, αλλα γιατι δυο κορυφαια dac με παρομοιες μετρησεις , τουλαχιστον συχνοτικα , ακουστικαν στον πιστοποιημενο μετριτικα χωρο σου διαφορετικα. Απ οτι διαβασα δηλαδη.
    Και το ερωτημα ειναι ποιο απο τα δυο τελικα ειναι το σωστο;;;

    Φαντάζομαι ότι μιλάς για το Auralic Vega... ήταν πολύ κοντά με πολλά κοινά χαρακτηριστικά, και μιλούσαμε (όλοι) για μικρολεπτομέρειες (για κάποιους ίσως ασήμαντες)... όταν όμως υπεισέρχεται στην κριτική ο ανθρώπινος [ακουστικό γούστο] παράγοντας... πάμε στην κολοκυθόπιτα... στους περισσότερους άρεσε το benchmark Dac2, αυτό μπορεί να με ικανοποιούσε εμένα που το επέλεξαν, αλλά πιστεύω ότι το σωστό είναι το Auralic (το εμπιστεύομαι μόνο και μόνο από τις μετρήσεις του), και θα ξανατιουράριζα (με καλώδια κλπ) το σύστημα μου πάνω σε αυτό!

    65  31 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Να γυρίσουμε στο mambo;

    Για τα χρήματα που έχω δώσει παίζει θαυμάσια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η πηγή μου (marantz ose 6000 ose le) δεν το πλησιάζει. Και για τα χρήματα που μου κόστισε δεν θα πήγαινα με τίποτα σε λύσεις stick όπως dragonfly και οτιδήποτε άλλο.

    Αυτά. Τώρα συζητήσεις του τύπου πως παίζει σε σχέση με ένα mytek που κοστίζει σχεδόν τα τριπλά λεφτά έχει νόημα;...... Μα φυσικά και το mytek θα είναι πιο καλό τι λέμε τώρα. Άμα είχα κι εγώ τα 1300(γιατί τόσο κάνει link) το mytek θα έπαιρνα... Και καθόμαστε και αναλύουμε γιατί έδωσα τόσα και αν έδινα άλλα τόσα θα έπαιρνα αυτό και ούτε κάθε εξής... Δύσκολοι καιροί και έχω και οικογένεια.

    Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα!

    66  1 Nov 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Πάνο συμφωνώ με την άποψή σου.Με βρίσκει σύμφωνο επίσης το ντιούη.Όταν μπορεί κάποιος να φτιάξει μια συσκευή μόνος του ή να κάνει κάποια περιφερειακή αναβάθμιση,η να πειραματιστεί τέλος πάντων.Θα του προσφέρει περισσότερη απόλαυση αλλά και εμπειρία.Ας κοστίσει και παραπάνω και ας κάνει ένα βήμα μπρος και δύο πίσω.Τα οφέλη είναι περισσότερα και το προτιμώ απο το να πάρεις την ίδια συσκευή έτοιμη και να κάθεσαι να την κοιτάς.Λίγο off topic,απλά κάποιοι δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους τους,ή ισως επειδή δεν μπορούνε εκείνοι...αντιδρούν με κάποιο τρόπο.

    Επιστρέφω στο θέμα με μια παρατήρηση:

    VasilisM wrote:
    ... αλλά πιστεύω ότι το σωστό είναι το Auralic (το εμπιστεύομαι μόνο και μόνο από τις μετρήσεις του), και θα ξανατιουράριζα (με καλώδια κλπ) το σύστημα μου πάνω σε αυτό!

    ...

    67  1 Nov 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Σπεράντζα Βρανά MAMBO

    68  1 Nov 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    VasilisM wrote:
    θέλω να μάθω τι σημαίνει (συχνοτικά) "ευγενικός" ήχος... και γιατί κάνουν κάποιοι άλλοι (πρέπει να είναι άσχετοι μάλλον) μη "ευγενικά" ντάκ?

    "Ευγενικός συχνοτικά" ήχος σημαίνει το παρακάτω παράδειγμα μέτρησης.

    Είναι φανερό οτι το μηχάνημα που παράγει το παραπάνω διάγραμμα δέν παίζει σωστά, όμως θα έχει ένα ευχάριστο ήχο, κάτι το οποίο είναι σεβαστό και φυσικά πληρωτέο. Είναι μέτριο αποτέλεσμα για ένα στούντιο ηχογράφησης παρόλα αυτά θα ενθουσιάσει τον μέσο ακροατή.

    69  1 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Εγώ πάλι έχω την εξής άποψη.
    Όλες οι εταιρίες έχουν τον ήχο τους – δηλαδή την «ακουστική σχολή τους».

    Για παράδειγμα, οι εταιρίες μπορούν σήμερα να «ακουμπήσουν» τις κατασκευές τους σε διαφορετικούς τύπους dac. Άλλος sabre, άλλος ΒΒ, άλλος Wolfson, άλλος Philips κλπ.

    Το αποτέλεσμα της όποιας υλοποίησης, απευθύνεται σε μερίδα ακροατών και όχι σε ηχητικούς επιστημονικούς «πελάτες - αναλυτές».

    Βρίσκω λογική κατάληξη την ακρόασή της όποιας ηχητικής συσκευής πριν την απόκτησή της, άσχετα με την επιλογή της ως «μιας συσκευής άρτια μετρητικά δομημένης».

    Με λίγα λόγια… μπορεί να μετράει καλά στα σημεία που οι κατασκευαστές είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν, αλλά το τελικό «μαγείρεμα» - η γεύση δηλαδή είναι θέμα chef, που είτε σου αρέσει είτε όχι.

    Μπορεί πχ ένα γκουρμέ εστιατόριο να είναι βραβευμένο λόγω chef, αλλά εμένα να μου είναι αδιάφορο και ως γεύση και ως άποψη, άσχετα από τις κορυφαίες διαπιστώσεις.
    Παράλληλα όμως μπορεί να μου αρέσει να τρώω στη «Μαργαρώ»… (καλή τους ώρα!)

    Γι αυτό και όλες οι εταιρίες δεν παράγουν τον ίδιο ήχο.
    Παράγουν όμως πολύ σωστές μετρήσεις!

    Για να είναι όλοι ψυχολογικά (μετρητικά) «καλυμμένοι», αφήνοντας την τελική επιλογή στο «περί ορέξεως»…

    Τελικό συμπέρασμα:
    " Όλα παίζουν τέλεια!
    Ιδιαίτερα τα δικά μας συστήματα, αλλά και των φίλων μας! "
    ( Το έχει πει πολλάκις και ο πανμέγιστος Vlassis S )

    70  1 Nov 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    AlexD wrote:
    "Ευγενικός συχνοτικά" ήχος σημαίνει το παρακάτω παράδειγμα μέτρησης.
    Είναι φανερό οτι το μηχάνημα που παράγει το παραπάνω διάγραμμα δέν παίζει σωστά, όμως θα έχει ένα ευχάριστο ήχο, κάτι το οποίο είναι σεβαστό και φυσικά πληρωτέο. Είναι μέτριο αποτέλεσμα για ένα στούντιο ηχογράφησης παρόλα αυτά θα ενθουσιάσει τον μέσο ακροατή.

    Και ποιος σου είπε ότι αυτή η μέτρηση σε ένα χώρο κουκουρούκου θα βγει (η αλλιώς θα "ακουστεί") έτσι...? Αλεξ, πάρε τον (φίλο σου) Ζάπ να στο εξηγήσει... δηλαδή μόνο τον κατασκευαστή δεν ακούτε...

    71  1 Nov 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ένας μέτριος χώρος θα επηρεάσει σίγουρα.

    Αλλα αυτό δέν έχει σχέση με το οτι ο κατασκευαστής μπορεί ηθελημένα να μαγειρέψει κάποια πράγματα για να ενθουσιάσει τον κοινό ακροατή, δηλαδή εμάς.

    72  1 Nov 2014  
 
page 6/8 rows 12/86 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 89ms (19 queries, 51ms)