Αχ …αυτή η κεφάλα μου! (#3)

  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Για το Ραουλ τον ποδοσφαιριστη μιλατε;
    Οντως πρεπει να εχει πολλα λεφτα

    25  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    VasilisM wrote:
    Ακόμα και ο Ραούλ (μεγάλη μορφή και μακάρι να είχα τα λεφτά του) έμαθε από εμένα κάποιες πληροφορίες που δεν γνώριζε... πχ. για τις κεφαλές Nagatron... για να μην πω για Jico SAS κ.α....

    Τυγχάνοντας να αγοράσεις μια Nagatron με γνήσια βελόνα από Ebay (που διάβασες από το Raul τις πληροφορίες που είχε ποστάρει στο Audiogon), του έδωσες την ευκαιρία να δει πως είναι η γνήσια βελόνα της, μιας και τη δούλευε με μια replica όταν την είχε στην κατοχή του.

    Θεωρείς οτι έμαθε ο Raul τη Nagatron από εσένα ή εσύ από αυτόν?

    26  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Και μαλιστα αν θυμάσε τον ρώτησες τι βελόνα είναι η original? Ελλειπτική ή triangular? (δεν ήξερες αν έχεις κι εσύ την original)
    Μήπως θυμάσαι τι σου απάντησε?
    Να βοηθήσω λίγο:

    "**I can't say for sure because I never had on hand the original 9600, I mean with original stylus.**

    Now, the 9600 was very good performer that can compete with the best out there. If your 9600 performs in that way then you are lucky to have it as original.

    In the other side, the 9600 was a " new " attemp for a top cartridge with a different design approach, what really count in the design is its motor, if in your sample the stylus is no original that was the least problem because you can send to re-tip to today stylus status and with that motor you have a real winner.

    Kind regards,
    R."

    27  3 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Η έρευνα που έκανα (μετέπειτα) αφορούσε ότι η Nagatron 9600 (και κάποια άλλα μοντέλα της) κατασκευαζόταν από την Nagaoka, το θέμα είναι όπως και ανέφερα πριν, ότι εγώ δεν είχα τα λεφτά (του) για ξόδεμα (σε καλό μου βγήκε) και αυτό με οδήγησε στους έξυπνους συνδυασμούς - αγορές, όπως με βελόνες Jico και μέσα από αυτό επωφεληθήκατε πολλοί εκείνη την εποχή, όπως και εσύ αν και άργησες να ακούσεις τον "Δασκαλό σου"...

    28  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ρε Μπιλάκο το να αυτοαποκαλείσαι "Δάσκαλος" είναι ένα "θέμα", όταν ο Raul τα έχει αναφέρει όλα αυτά που μας λες, πολύ πριν από σένα.

    Για παράδειγμα, ένα από τα πολλά post του το 2009 (υπάρχουν κι άλλες αναφορές πολύ πριν, αλλά σε πρόχειρο ψάξιμο εκεί έπεσα):

    link

    " 09-15-09: Rauliruegas
    Dear Carter: Welcome a-aboard.

    Try your Shure V-15-3 where you already have a " road " to improve its quality performance ( after you try in original status. ) if you change its original stylus by a Jico SAS stylus replacement that you can find here:

    link

    I don't own the V-15-3 but every owner that try the Jico SAS speaks of a big improvement.
    I own a Shure M97xe where I change the stlus ( by Agoner advise. ) for the SAS one and yes it is an improvement and worth to do it.

    Regards and enjoy the music,
    Raul."

    29  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Επίσης, για να λέμε "τα σύκα σύκα" αλλά και τη "σκάφη σκάφη", έχεις στραβοπαρεξηγήσει τα λεγόμενα του Raul.
    Διαβάζεις σύμφωνα με αυτά που θες να πιστέψεις και να πείσεις τον εαυτό σου και όχι κατά τα λεγόμενα των αναφορών του.

    Με λίγα λόγια, πρέπει να ξαναδιαβάσεις Raul σύμφωνα με αυτά που αυτός πιστεύει, όχι με τα δικά σου "θέλω"...
    "Regards & enjoy music!" (ευχή σου δίνω όπως ο αυθεντικός "Δάσκαλος")

    30  3 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Έχεις πολύ πλάκα και με διασκεδάζεις, συνέχισε σε ικετεύω...

    Ότι και να λες, δικός σου Δάσκαλος είμαι!

    Διάβασε τι έγραφες (δίπλα) για μένα... ένα μικρο τμήμα...

    delamostre - Εμένα πάντως με βοήθησες πολύ και σου οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    delamostre - Εμείς σ' ευχαριστούμε!!! ... μας έβαλες στην πρίζα και ζπρώχναμε... φωτιές άναψες!!

    delamostre - Γειά σου Μπιλάκο με τις ωραίες έξυπνες αλχημίες σου!

    delamostre - Εγώ θα σου πω και πάλι δημόσια ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολύτιμη βοήθειά σου μέχρι σήμερα στο στήσιμο του πικάπ μου!!

    31  3 May 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Την πρωτη φορα που διαβασα στο Audiogon το θεμα του Raulilgeras σχετικα με τις ΜΜ κεφαλες, ημουν επιφυλακτικος οχι για τιποτα αλλο, αλλα γιατι καταλαβα οτι ο ανθρωπος εκφερει μια γνωμη, βασιζομενος παντα στις δικες του παρατηρησεις και διαπιστωσεις. Το επιφυλακτικος πηγαζε κυριως απο το γεγονος οτι ως πικαπ αναφορας μεταξυ αλλων χρησιμοποιουσε (και μαλιστα 2) ενα το οποιο εγω ειχα παροπλισμενο. Αυτος με ενα μοτερ εγω με τρια. Θεωρησα οτι δεν μπορω να ´χω εμπιστοσυνη σε καποιον που χρησιμοποιει για συγκρισεις ενα πικαπ ναι μεν καλο, οχι ομως κορυφαιο.
    Τελος παντων εκανα και γω τις δοκιμες μου και ψιλοαπογοητευηκα γιατι μια κεφαλη που ελεγε οτι ηταν απαιχτη, σε μενα δεν επαιζε τοσο ¨απαιχτα¨.
    Γνωριζοντας τον Βασιλη, στην αρχη τον θεωρησα γραφικο με την εμμονη του στις ΜΜ κεφαλες και στα DD πικαπ… Μεχρι που δοκιμασα και…… καταλαβα!
    Ο Βασιλης για μενα ηταν και ειναι δασκαλος.
    Αληθεια εσενα ποιος σου ειπε για την Shure με Jico SAS βελονα? ( η οποια ειρησθω εν παροδω, δεν ειναι Shibata αλλα οκταεδρικη)

    32  3 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Εντέλει το αστείο (γιατί περί αστείου πρόκειται) με το Δάσκαλος θα με κυνηγάει και εδώ μου φαίνεται...

    Ο Raulilgeras ήταν ένας και μοναδικός / ανατρεπτικός! Και οι αναφορές που έχω κάνει κατά καιρούς στο όνομά του (στα ελληνικά φόρα) είναι άπειρες!

    33  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Anton wrote:
    Την πρωτη φορα που διαβασα στο Audiogon το θεμα του Raulilgeras σχετικα με τις ΜΜ κεφαλες, ημουν επιφυλακτικος οχι για τιποτα αλλο, αλλα γιατι καταλαβα οτι ο ανθρωπος εκφερει μια γνωμη, βασιζομενος παντα στις δικες του παρατηρησεις και διαπιστωσεις. Το επιφυλακτικος πηγαζε κυριως απο το γεγονος οτι ως πικαπ αναφορας μεταξυ αλλων χρησιμοποιουσε (και μαλιστα 2) ενα το οποιο εγω ειχα παροπλισμενο. Αυτος με ενα μοτερ εγω με τρια. Θεωρησα οτι δεν μπορω να ´χω εμπιστοσυνη σε καποιον που χρησιμοποιει για συγκρισεις ενα πικαπ ναι μεν καλο, οχι ομως κορυφαιο.
    Τελος παντων εκανα και γω τις δοκιμες μου και ψιλοαπογοητευηκα γιατι μια κεφαλη που ελεγε οτι ηταν απαιχτη, σε μενα δεν επαιζε τοσο ¨απαιχτα¨.
    Γνωριζοντας τον Βασιλη, στην αρχη τον θεωρησα γραφικο με την εμμονη του στις ΜΜ κεφαλες και στα DD πικαπ… Μεχρι που δοκιμασα και…… καταλαβα!
    Ο Βασιλης για μενα ηταν και ειναι δασκαλος.
    Αληθεια εσενα ποιος σου ειπε για την Shure με Jico SAS βελονα? ( η οποια ειρησθω εν παροδω, δεν ειναι Shibata αλλα οκταεδρικη)

    Αντώνη η Shure δεν είναι "δια πάσαν νόσον και πάσαν μ...κίαν".
    Ο Μπιλ όπως και χιλιάδες post σε ξένες αναφορές, διαπιστώνουν την υπεροχή της με Jico SAS.

    Δε σημαίνει ότι επειδή ακούσαμε ένα συνδυασμό είναι και ο μοναδικός.
    Σκέψου μόνο ότι ο Raul (αυτός ο παρανοϊκός) έχει φορτώσει πολλές άλλες κεφάλες στους βραχίονές του και όπως αναφέρει:

    "If you ask me which one is the best I can tell you that this will be a very hard “ call “ an almost impossible to decide, I think that I can make a difference between the very good ones and the stellar ones where IMHO the next cartridges belongs to this group:

    Audio Technica ATML 170 and 180 OCC, Grado The Amber Tribute, Grace Ruby, Garrot P77, Nagaoka MP-50 Super, B&O MMC2 and MMC20CL, AKG P8ES SuperNova, Reson Reca ,Astatic MF-100 and Stanton LZS 981.

    There are other ones that are really near this group: ADC Astrion, Supex MF-100 MK2, Micro Acoustics MA630/830, Empire 750 LTD and 600LAC, Sonus Dimension 5, Astatic MF-200 and 300 and the Acutex 320III.

    The other ones are very good too but less refined ones.
    I try too ( owned or borrowed for a friend ) the Shure IV and VMR, Music maker 2-3 and Clearaudio Virtuoso/Maestro, from these I could recommended only the Clearaudios the Shure’s and Music Maker are almost mediocre ones performers. "

    Αυτή λοιπόν τη στιγμή τη χρησιμοποιώ με το συνδυασμό που έχω.
    Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να ψαχτώ για κάτι καλύτερο...

    34  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    VasilisM wrote:
    Έχεις πολύ πλάκα και με διασκεδάζεις, συνέχισε σε ικετεύω...
    Ότι και να λες, δικός σου Δάσκαλος είμαι!
    Διάβασε τι έγραφες (δίπλα) για μένα... ένα μικρο τμήμα...
    delamostre - Εμένα πάντως με βοήθησες πολύ και σου οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    delamostre - Εμείς σ' ευχαριστούμε!!! ... μας έβαλες στην πρίζα και ζπρώχναμε... φωτιές άναψες!!
    delamostre - Γειά σου Μπιλάκο με τις ωραίες έξυπνες αλχημίες σου!
    delamostre - Εγώ θα σου πω και πάλι δημόσια ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολύτιμη βοήθειά σου μέχρι σήμερα στο στήσιμο του πικάπ μου!!

    Καμία αντίρρηση, πάρα πολύ σωστά τα λες!

    Αν κάποιος δεν έχει λίγο χρόνο στη διάθεσή του να ασχοληθεί, αρκείται στις αναφορές αυτών που ολημερής ψάχνονται.
    Εκείνη την περίοδο που διάβαζες Audiogon και Raul, δεν είχα χρόνο ούτε για …πιπί μου!

    Αργότερα όμως διαβάζοντας προσεκτικότερα, διαπίστωσα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι όπως μου τα έλεγες…

    Θεωρώ λοιπόν δεδομένο, ότι μέχρι ένα σημείο «αντέγραψες» ορθά.
    Ασφαλώς και σε ευχαρίστησα, αλλά στην πορεία διαπίστωσα αρκετά «κενά».

    Δικαιωματικά λοιπόν αναφέρομαι ότι παρουσιάζεις τα δεδομένα «έτσι όπως θα ήθελες να είναι» και όχι σύμφωνα με την πραγματική τους διάσταση.

    Κάποιοι αρκούνται σε αυτά, κάποιοι άλλοι όπως εγώ προχωρούν στο επόμενο βήμα…

    35  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ένας λόγος που με οδήγησε να το διερευνήσω «λίγο παραπάνω», διαπιστώνοντας τα κενά των θέσεών σου, ήταν και τα γραπτά του ίδιου του Raul σε μέρος των οποίων στηρίχτηκες.

    Και εξηγούμαι:

    Ας δούμε ποιος είναι ο Raul Iruegas, που ξοδεύοντας μέχρι σήμερα αρκετά χρήματα για τις δοκιμές του, κατάφερε να μεταφέρει τις εμπειρίες του και τα αποτελέσματα των δοκιμών του με αναφορές στο Audiogon.

    Ακολουθώντας την τρέλα του, θέλοντας να βοηθήσει και όσους ασχολούνται με το «άθλημα», ποστάρισε το 2005, τα συστήματα που έχει στην κατοχή του.

    Οι δοκιμές που έχει κάνει ξεπερνούν αξιοσέβαστο αριθμό, δίνοντας την ευκαιρία στους αναγνώστες που ίσως δε διαθέτουν χρόνο και χρήμα, να επιλέξουν σωστά μέσα από τα προσωπικά συμπεράσματά του.

    Εντύπωση κάνει ότι δεν έχει ένα μοναδικό σύστημα αξιολόγησης, αλλά τεστάρει το οτιδήποτε με άπειρους και διαφορετικούς συνδυασμούς.
    Αναλογικά συστήματα αξιολόγησης των δοκιμών του, είναι τα 3 παρακάτω:

    **Analog turntables:**

    **System 1:**
    ACOUSTIC SIGNATURE ANALOG ONE MK II:
    Τhe system have two of these TT's, each one with three different tonearms/cartridges.
    The Acoustic Signature separate motors " seat " over an AT-666 neumatic isolator.

    **Κεφαλές:**
    Audioquest AQ 7000 Fe5,
    Ikeda REX9
    Shelther 90X.

    **System 2:**
    Goldbug Brier
    Accuphase AC-2
    Dynavector XV-1.

    Both TT's seats over three Audio Technica AT-616 neumatic suspension isolators with inverted Tip Toes ( position ) on top of these AT isolators.

    **System 3:**
    MICRO SEIKI RX-5000:
    This " old " japanese design is a great performer, we do some tweaks inside the power supply that are very important to the performance of this particular TT.

    The cartridges here starting with the MDC-800 are:
    Van den Hul Colibri
    Koetsu RSP
    Ortofon MC 7500
    Allaerts MC2 Finish.

    This TT/motor/power supply seats over a pneumatic suspension Audio Technica AT-616 audio insulators and the platter is internally dampening with sorbothane.

    **I own other 6 TT's:**
    Denon DP-75
    Denon DP-80
    Three Technics SP-10MK2
    Luxman PD-310.

    36  3 May 2014  
 
page 3/10 rows 12/111 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 46ms)