DIY Rack και λίγα λόγια για την στήριξη. (#4)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μπράβο Αντώνη!!! όλα καταπληκτικά αλλά έχω μία ένσταση... όλα μια χαρά με το ρακ αλλά αυτό το από κάτω με το τσιμέντο και τα ελατήρια τι το ήθελες στην φωτογραφία σε χρήση; Με αυτό από κάτω όλο το υπόλοιπο που έφτιαξες δεν δουλεύει πλέον...

    37  30 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Πριτς!!!
    Αν δουλευει λεει…, το απο ¨κατω¨ ειναι μαζα 100 κιλων σε αναρτηση με αποσβεστικες ιδιοτητες, δρα σαν δαπεδο αποκομμενο απο το κυριως …δαπεδο!
    Τα γραφω αυτα και στο αναλογο νημα DIY platforms…
    Μακαρι να μπορουσα να κανω το ιδιο και σ αυτα που φτιαχνω τωρα, αλλα δεν με παιρνει λογω υψους… Αν χρειαστει ομως θα βρω μια πατεντα ….

    38  30 Jun 2014  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Αν σκαβοταν λιγο το δαπεδο ωστε να μειωνοταν το υψος ???

    39  30 Jun 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Λέγε εσύ να του βάζεις ιδέες λες και πολύ το έχει να αρχίζει να σκάβει το δωμάτιο...

    40  30 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Αντωνη συγχαρητηρια για την μελετη, αλλα και για το μερακι σου να γινει πραξη!

    41  30 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Θα ηθελα την γνωμη σου, αλλα και αλλων φιλων, στο να στησω σωστα το καινουριο μου αποκτημα [linn lp12].
    Δυστυχως δεν εχω τον χωρο, αλλα ουτε και το περιθωριο να αλλαξω το επιπλο που φιλοξενει το συστημα μου. Προκειται για εναν απλο μπουφε που μετα απο πολυ επιμονη κερδισα την μαχη απο το εταιρο ημισυ να εχει πλεον τον ρολο του ρακ . [την εσκισα την γατα]
    Σκεφτομαι να τοποθετησω εναν γρανιτη που να λειτουργει ως βαση ,εννοειται με τα αναλογα ρυθμιζομενα ποδια [ακιδες] ετσι που να μπορω να εχω μια επιφανεια αλφαδιασμενη. Για να ακουσω την γνωμη σας.

    42  30 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Το επιπλο που εχεις, σιγουρα θα "δινει" κατι σε οποιαδηποτε συσκευη τοποθετηθει πανω του. Καλο θα ειναι λοιπον, να "απομονωθει" κατα καποιο τροπο η συσκευη.
    Το Linn LP12 ειναι πικαπ αναρτησης με ελατηρια, οποτε καλο ειναι να αποφυγεις να βαλεις παλι ελατηρια.
    Εγω θα προτιμουσα το εξης. Αν θελεις να βαλεις γρανιτη, να δεις τι βαρος εχει ο γρανιτης + το πικαπ και να βαλεις απο κατω (μεταξυ επιπλου - γρανιτη) sylomer ή regufoam, που ειναι πολυμερη ελαστικα υλικα (πολυουραιθανη), που αναλογα με το βαρος που θελεις να "απομονωσεις" καλυπτεις και αναλογη επιφανεια. Αυτο θα στο πουν βεβαια αυτοι που το πουλανε.
    Τι εννοω, θελω να "απομονωσω" 20 κιλα ας πουμε. Πρεπει να καλυψω "τοσα" τ.ε. με την καταλληλη πολυουραιθανη αναλογου παχους. Το λεω αυτο γιατι η καθε εταιρεια βγαζει διαφορες διατομες (συνηθως 12χιλ και 25χιλ), αλλα και με διαφορετικο επιτρεπομενο βαρος ανα τετρ. εκατοστο, για να εχεις την καλλιτερη αποδοση.
    Οποτε μπορει να σου πουν (υπαρχει τυπος που βγαινει αυτο), να βαλεις 30 τ.ε. πρασινη πολυουραιθανη, ή 40 τ.ε. κοκκινη, ή 20 τ.ε. μπεζ. Οσο πιο παχυ, τοσο καλλιτερα χαρακτηριστικα εχεις.
    Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...

    43  30 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Απεναντιας εισαι πολυ κατατοπιστικος!
    Κριμα που την περασμενη εβδομαδα ημουν Κρητη με την δουλεια, που αμα ειχα κανει πιο νωρις τις ερωτησεις ισως να τα λεγαμε και απο κοντα.
    Ευχαριστω για τον χρονο σου.

    44  30 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Θα μπορουσαμε να τα πουμε και χωρις τις ερωτησεις...
    Οταν ξαναρθεις τοτε, μην το ξεχασεις...

    45  30 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Το ξερουμε οτι εισαι μπηχτης και δεν τσιμπαμε…

    VLASSIS_S wrote:
    Αν σκαβοταν λιγο το δαπεδο ωστε να μειωνοταν το υψος ???
    46  30 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Κυριακο, αστονε…. το ξερει οτι σκεφτομουν να ξηλωσω το δαπεδο και με τσιγκλιζει...

    Toptubes wrote:
    Λέγε εσύ να του βάζεις ιδέες λες και πολύ το έχει να αρχίζει να σκάβει το δωμάτιο...
    47  30 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Anton, καλημερα.
    Μετα απο τις λεπτομερειες που γραφεις για τους ενδογενεις κραδασμους εντος των μηχανηματων ,λογω των τρανσφορμερς, στον καινουριο ενισχυτη που ετοιμαζω δινω ειδικη μεριμνα στην απομονωση τους μεσα στο σασσι.

    48  1 Jul 2014  
 
page 4/7 rows 12/74 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 75ms (19 queries, 43ms)