211 exotic power amplifier (continued...) (#3)

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    εγω παντως θα θελα πολυ να τα δω απο κοντα κ να τ ακουσω εννοειται, γιατι απ οτι εχω ακουσει κι εχω μαθει ειναι state of the art στα ενισχυτικα απ οτι εχει κατασκευαστει...!

    γιατι ομως ειναι διαφορετικα τα 2 σασι???
    δεν ειναι 2χ μονομπλοκ?

    25  18 Dec 2012  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    Εσυ ξεκουράσου διοτι θα σου χρειαστούν δυνάμεις για την Πεμπτη θα σου χρειαστούν

    Ε;;;;
    Ποια Πεμπτη;

    26  18 Dec 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    diyaudio

    Παρουσίαση τις δουλειάς και στο δημοφιλέστερο site του εξωτερικού.
    Οποίος είναι μέλος βλέπει και τις εικόνες

    ΎΣ.Μανό είναι monoblock τα μηχανάκια δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ τους

    27  18 Dec 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλά... πείτε τα left και right...

    28  18 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Υ.Γ. Πετράν μου θύμησες τη Τζωρτζίνα!
    αχαχα

    Νικο, τι εννοεις σου θυμησα τη Τζωρτζινα; Κατσε διοτι θα με κουφανεις σε λιγακι...

    29  20 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Το παραπάνω πρότζεκτ είναι μια πολύ επίπονη προσπάθεια με πολλές ώρες ενασχόλησης σε κατασκευαστικό και ηλεκτρονικό επίπεδο...
    Τα ξεχωριστά σε κατασκευή και εμφάνιση ενισχυτικά έχουν ξεφύγει σχεδόν εντελώς από κάθε Diy η Consumer κατασκευή, εξιδανικεύοντας θςωρητικά την ανάγκη οδήγησης μιας μεγάλης τριόδου λυχνίας ισχύος... Θεωρητικά επαναλαμβάνω, ΔΕΝ εμφαίνεται λόγος να ΜΗΝ παίζουν ιδανικά...
    Μοναδική μου ένσταση, αν μου επιτρέπεται από τους φίλους Νίκο και Πέτρο, η πολυπλοκότητα της σχεδίασης με τα 'άπειρα' στάδια τροφοδοσίας και σύζευξης(Μ/Σ - σίδερα - σύρματα), που όσο ιδανικά κατασκευασμένα κι αν είναι, αντίκειται κατά κάποιον τρόπο στην ιδέα της 'αγνής' και 'μίνιμαλ' σχεδίασης που απαιτεί μια τριοδική κατασκευή...
    Όμως και αυτό είναι μια θεωρητική προσέγγιση... αυτό που μετρά είναι ο ήχος τους, που πιστεύω κάποια σιγμή θ' ακούσουμε...

    Μανο γεια σου
    Μιλαμε οχι για πολλες ωρες, μιλαμε για απειρες ωρες, ατελειωτες, ενα project μοναδικο σε ολα του.
    Για να μπω στο προκειμενο, οταν θα τα δεις και θα τα ακουσεις απο κοντα δε θα πιστευεις ουτε στα ματια σου ουτε στα αφτια σου. Το επιπεδο της ποιοτητας της ηχητικης αναπαραγωγης ειναι 'εξωπραγματικο' και η αισθητικη σε επιπεδα πολυ μακρια απο κλασσικο DIY η consumer. Θα ξεχασεις εντελως οτιδηποτε εχεις ακουσει μεχρι σημερα σε 211 λυχνια.

    Η ποιοτικη σταθμη οφειλεται πρωτιστως στη σχεδιαση και στην υλοποιηση με τα απειραριθμα σιδερα. Ο καθε μετασχηματιστης και τσοκ ειναι εκει για να υπαρχει στο λιγοτερο βαθμο. Οσο και αν σου φαινεται περιεργο, η ποιοτητα στα SET παει οπως περιπαιχτικα λεω "με το κιλο", οσο πιο πολυ σιδερο τοσο καλυτερο. Παντοτε και διχως εξαιρεση. Οι interstage Μ/Σ ειναι σα να μην υπαρχουν οπως ειναι σχεδιασμενοι, δεν υπαρχει εναλλακτικη απο το inductive loading των σταδιων, ειναι τα ρευματα μεγαλα και τα φορτια τεραστια. Οτι βλεπεις ειναι η απολυτη εκφραση της απλης και μινιμαλ σχεδιασης. Σε σειρα με το σημα (κατα την κλασσικη εννοια) εχει 3 λαμπες και 3 σιδερα, τιποτε αλλο, ουτε μια αντισταση ουτε ενας πυκνωτης.

    Η "οδηγηση" (αν και δε μου αρεσει ο ορος) πανω στον ισοβαρικο θαλαμο με τα 2 15ιντσα υπογουφερ ειναι υποδειγματικη. Απο καποιους υπηρχε ενσταση οτι δε θα 'οδηγησουν' το ηχειο αλλα κατι τετοιο ειχε αποκλειστει ηδη στο χαρτι και του το ειχα πει κατηγορηματικα του Νικου οτι δεν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο ηδη ενα χρονο πισω. Συγκεκριμενα του ειχα πει "zero risk". Τα μηχανηματα σχεδιαζονται στο χαρτι, αν ειναι ΟΚ θα ειναι ΟΚ και στο αφτι, υπο τον ορο οτι αυτος που το υλοποιει ξερει τι κανει και τι λεει.

    Εισαγωγικα ξεχνα οτιδηποτε εχεις ακουσει μεχρι σημερα, ωστοσο μη ξεχνας οτι εδω μιλαμε για μια υλοποιηση ανευ οριων με κοστος σε επιπεδα στρατοσφαιρικα εντελως. Θα πρεπει η αξιολογηση να γινει μεσα σε αυτα τα πλαισια και οχι σε συγκριση με μηχανηματα κλασσικα εμπορικα στα οποια υπαρχει εκ πρωτης ο περιορισμος 'κοστος'.

    30  20 Dec 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    pavgeris wrote:
    Νικο, τι εννοεις σου θυμησα τη Τζωρτζινα; Κατσε διοτι θα με κουφανεις σε λιγακι...

    Εδώ δεν κουφαθήκαμε τόσο καιρό...η Τζωρτζίνα θα μας κουφάνει?
    Αλλά να σου πω την αλήθεια...είναι ικανή!!!! αχαχαχα

    Ρε συ τι εφτιαξες?
    Παίζει?
    Θα σου φτιαξω ενα ηχείο για αυτόν
    οχι τωρα, σε 1,5 χρόνο

    31  21 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Εδώ δεν κουφαθήκαμε τόσο καιρό...η Τζωρτζίνα θα μας κουφάνει?
    Αλλά να σου πω την αλήθεια...είναι ικανή!!!! αχαχαχα
    Ρε συ τι εφτιαξες?
    Παίζει?
    Θα σου φτιαξω ενα ηχείο για αυτόν
    οχι τωρα, σε 1,5 χρόνο

    Xaxaxa!
    Εγω παντως εχω κουφαθει ηδη
    Καλο το καραβι? Κουβαλαει 14 containers η καθε μαουνα. Ειναι και τεραστια που να παρει...

    Απο ηχεια νομιζω οτι και εκει ειμαι κομπλε, μαλλον θα σε δυσαρεστησω λιγακι. Αμα σου πω τι ειναι αυτο που εχω στα σκαρια θα λυποθημησεις. Για τσεκαρισε το αλλο post που λεει Altec VOTT να δεις ποιος το γραφει...

    32  21 Dec 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Ασε τις νεκροφιλίες και κοίτα να βάλεις κάτι της προκοπής!
    αχαχαχαχα

    33  21 Dec 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    pavgeris wrote:
    Μανο γεια σου
    ........................
    Εισαγωγικα ξεχνα οτιδηποτε εχεις ακουσει μεχρι σημερα, ωστοσο μη ξεχνας οτι εδω μιλαμε για μια υλοποιηση ανευ οριων με κοστος σε επιπεδα στρατοσφαιρικα εντελως. Θα πρεπει η αξιολογηση να γινει μεσα σε αυτα τα πλαισια και οχι σε συγκριση με μηχανηματα κλασσικα εμπορικα στα οποια υπαρχει εκ πρωτης ο περιορισμος 'κοστος'.

    Αγαπητέ φίλε Πέτρο... όλα τα παραπάνω που αναφέρεις είναι απολύτως κατανοητά.. και απολύτως θεωρητικά.. Μπορεί να με ικανοποιούν, όμως η ικανοποίηση αυτή έρχεται στον εγκέφαλό μου μέσω των ματιών μου με τα οποία τα διαβάζω... Αν την ίδια ικανοποίηση στείλουν στον εγκέφαλό μου και τα αυτιά μου όταν τα ακούσω, τότε όλα θα είναι τέλεια και στην πραγματικότητα...

    φιλικά και με πολλές ευχές σε σένα και στον τυχερό ιδιοκτήτη...

    34  21 Dec 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Όπως και να΄χει,είναι μοναδικό.

    35  21 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Αγαπητέ φίλε Πέτρο... όλα τα παραπάνω που αναφέρεις είναι απολύτως κατανοητά.. και απολύτως θεωρητικά.. Μπορεί να με ικανοποιούν, όμως η ικανοποίηση αυτή έρχεται στον εγκέφαλό μου μέσω των ματιών μου με τα οποία τα διαβάζω... Αν την ίδια ικανοποίηση στείλουν στον εγκέφαλό μου και τα αυτιά μου όταν τα ακούσω, τότε όλα θα είναι τέλεια και στην πραγματικότητα...
    φιλικά και με πολλές ευχές σε σένα και στον τυχερό ιδιοκτήτη...

    Μανο,
    Χρονια Πολλα!
    Σχετικα με αυτο που αναφερεις, δε μπορω να εχω αντιθετη αποψη, το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει φυσικα!
    Ωστοσο θα ηθελα να σου επισημανω με τη μεγιστη εμφαση οτι αυτο που καποια στιγμη θα ακουσεις στο συστημα του φιλου μας ειναι προσεγγιση που υλοποιηθηκε εκ του μηδενος (from scratch που λεμε), απο μια λευκη κολλα χαρτι. Ο σχεδιασμός δεν εγινε με βαση ηχητικα, ακουστικα κριτηρια αλλα με βαση τη θεωρητικη προσεγγιση. Οτι επρεπε να εχει γινει, εχει γινει σωστα, σε διαβεβαιω απολυτα. Π.χ. ρωτουσαν καποιοι φιλοι και διαρκως αμφεβαλλαν "μα θα το οδηγησει το ηχειο?". Κατι τετοιο δεν καθοριζεται ουτε στην τυχη ουτε με fine tuning, γινεται απο το σχεδιασμο και δεν υπηρχε περιπτωση κατι τετοιο να μην επιτευχθει στο τελος, το ειχα αναφερει στο Νικο οτι το project ειναι risk-free, ιδιως μετα την ολοκληρωση του 2ου interstage transformer.
    Το τελικο αποτελεσμα που θα ακουσεις δε σε παραπεμπει σε ηχο λυχνιας οπως τον εχεις συνηθισει, δεν θυμιζει transistor δε θυμιζει τιποτε παρεμφερες. Ειναι ηχος τελειως monitor φιλοσοφιας, γυμνο, αχρωμο, αγευστο, αοσμο, διχως χαρακτηρα. Οταν το ακουσεις, ειμαι τελειως σιγουρος οτι θα το καταλαβεις αμεσως.

    Θα κανονιστει καποια συναντηση οπου θα ειμαι και εγω και θα σας παρουσιασω το μηχανημα, τι ακριβως εχει υλοποιηθει, τι ακριβως θελουμε να αναδειξουμε και τι σκοπευουμε να 'πιασουμε' μεσα απο μια τετοια υλοποιηση.

    Χρονια Πολλα και παλι!
    Peter.

    36  26 Dec 2012  
 
page 3/13 rows 12/145 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 46ms (18 queries, 6ms)