211 exotic power amplifier (continued...) (#11)

  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    DOLFON wrote:
    Το σουπερ-ντουπερ καλωδιο, που το υφαιναν παρθένες κορασίδες στα καυκασια όρη και σιγοτραγουδουσαν τα νέα τραγούδια του Τερλεγκα! Σημαντικο δε ρολο επαιζε η Ιερια  που καπνίζοντας  πούρα Αβανας, δωρο του Φιντελ,  ονειρεύονταν τον Μητσο τον Μεγαλοπρεπή... Εκεί σήκωνω τα χέρια ψηλά σαν το Χατζηγιάννη... Τι να κανουμε έχω  αδυναμία στο γυναικείο φύλλο! Βέβαια, αυτη η περίπτωση θέλει "ειδική εμπειρια και εκπαιδευση" για να την καταλάβεις. Ειναι  μόνο για "μυημένους"...
    With Kind Regards.
    Μιχάλης Γύζης 

    Δηλαδή τζάμπα ψάχναμε για τις παρθένες Καυκάσιες κορασίδες τόσα χρόνια ??

    121  11 Jan 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    andreasecon wrote:
    Δηλαδή τζάμπα ψάχναμε για τις παρθένες Καυκάσιες κορασίδες τόσα χρόνια ??

    Εδώ δεν βρίσκαμε ούτε καν παρθένες...εσύ τις ήθελες και Καυκάσιες;

    122  11 Jan 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Anton wrote:
    Αυτο μονο ενδιαφέρει Νίκο; Το ειρήνη ημιν;
    Προσωπικά μ´ ενδιαφέρει ο καλλιτερος ήχος κ´ ας "τσακώνομαι"!
    Επίσης απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε με τις λεπτομέρειες.
    Επίσης γιατι δεν καταθετεις την εμπειρία σου απο τα πειράματα, που κάναμε μαζι, να ξέρει κ´ ο κόσμος ότι τ´ αυτιά μου δεν είναι υπεργηινα κ´ ότι οι διαφορες είναι εύκολα ακουστες

    Να ένα ωραίο θέμα για συζήτηση!
    Εδώ ή σε άλλο νήμα...

    123  11 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    DOLFON wrote:
    Αν κατάλαβες, χωρις να θέλω να σε "θύμωσω" , το θεμα ρεύμα δεν λύνεται με ένα καλωδιο και μια ασφάλεια απο τον πίνακα. Αυτο είναι αυτονόητο, ότι  καποιος το εχει φροντισει, άλλωστε το κόστος είναι ελάχιστο. Άρα ανάλογα  με την περιπτωση μπορει να χρειαστει διαφορετικη λυση η και τίποτα απο τα παραπάνω.
    Φυσικά θα μπορούσα να πάρω την κουρτίνα 2, που προτείνουν διάφοροι φωστήρες και δηλώνουν "Ειδικοί" . Για να μην γράψω σε τι και χάλασω το παραμύθι τους με την κοκινοσκουφιτσα...
    Το σουπερ-ντουπερ καλωδιο, που το υφαιναν παρθένες κορασίδες στα καυκασια όρη και σιγοτραγουδουσαν τα νέα τραγούδια του Τερλεγκα! Σημαντικο δε ρολο επαιζε η Ιερια  που καπνίζοντας  πούρα Αβανας, δωρο του Φιντελ,  ονειρεύονταν τον Μητσο τον Μεγαλοπρεπή... Εκεί σήκωνω τα χέρια ψηλά σαν το Χατζηγιάννη... Τι να κανουμε έχω  αδυναμία στο γυναικείο φύλλο! Βέβαια, αυτη η περίπτωση θέλει "ειδική εμπειρια και εκπαιδευση" για να την καταλάβεις. Ειναι  μόνο για "μυημένους"... 

    Σωστό σε βρίσκω πάντως...

    Γενικότερα μεγάλη μερίδα του χάι έντ στηρίζεται σε ελιτισμό. Απο μετασχηματιστές που θάβονται σε νεκροταφεία, απο χρυσά αυτιά, απο μουσικούς-κατασκευαστές καλωδίων οι οποίοι ευτυχώς για εμάς δέν μπορούν να φτιάξουν κάτι παραπάνω και τέλος η επίκληση στην αυθεντία και την εμπ**υ**ρία.

    124  11 Jan 2013  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    geopolitis wrote:
    Ασχετη ερωτηση αλλα θα ηθελα να ρωτησα σε περιπτωση που αυτοι οι ενισχυτες εβγαιναν καποτε σε παραγωγη ποιο θα επρεπε να ειναι το κοστος λιανικης?

    Καλημερα.
    Οι συγκεκριμενοι ενισχυτες ειναι one-off design που εχουν μελετηθει, σχεδιαστει και υλοποιηθει εκ του μηδενος, με τους Μ/Σ εξοδου ειδικα σχεδιασμενους και υλοποιημενους για το συγκεκριμενο ηχειο, ενω διχως καποια ιδιαιτερα σοβαρη δουλεια μπορουν να μετατραπουν (απλο rewiring) σε 16 ohms απο τα 4 που ειναι σημερα. Αυτο που δεν γινεται να ειναι ολοιδιο με τα συγκεκριμενα monoblocks ειναι μονον οι πυκνωτες τροφοδοσιας υψηλης τασης, διοτι ειναι vintage oil capacitors. Παρολα αυτα τετοιους πυκνωτες βρισκει κανεις σχετικα ευκολα με ηχητικη αποδοση περιπου ταυτοσημη. Εχω μαλιστα και πολυ μεγαλο στοκ προκειμενου να ικανοποιηθουν αναγκες για μελλοντικη χρηση.

    Σε "παραγωγη" ενα τετοιο μηχανημα ειναι αδυνατο να βγει, υπο την εννοια οτι στηνεται επιχειρηματικη δραστηριοτητα με προορισμο την κατασκευη και εμπορια αυτου του προιοντος και σκοπο το κερδος. Το οτι ειμαι σε θεση να υλοποιησω οσα τετοια μηχανηματα ζητηθουν, ειναι αλλη υποθεση, ομως η λεξη παραγωγη δε νομιζω οτι μπορει να ανταποκριθει στη φιλοσοφια μιας τετοιας υλοποιησης.

    Υπο το πρισμα των προαναφερθεντων, το τελευταιο που μπορω να αναφερω ειναι οτι το τιμημα που καλειται καποιος να καταβαλλει προκειμενου να αποκτησει ενα ολοιδιο ζευγαρι ενισχυτων ειναι 125.000 ευρω, με το "κλειδι στο χερι".

    125  11 Jan 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    με τι προ τα οδηγεί ο Νίκος?? με τα passive TVC ???

    126  11 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    DOLFON wrote:
    Νίκο εύχομαι οι ενισχυτες σου να έχουν το ηχητικο αποτέλεσμα  που τελικά ήθελες και να σου χαρίζουν ώρες ακουστικής απόλαυσης...
    Όταν τους ακούσω θα σου πω και την άποψη μου...

    Ευχαριστω Μιχαλη
    Και βεβαια θα τα ακουσεις καποια στιγμη

    127  12 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Anton wrote:
    Αυτο μονο ενδιαφέρει Νίκο; Το ειρήνη ημιν;
    Προσωπικά μ´ ενδιαφέρει ο καλλιτερος ήχος κ´ ας "τσακώνομαι"!
    Επίσης απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε με τις λεπτομέρειες.
    Επίσης γιατι δεν καταθετεις την εμπειρία σου απο τα πειράματα, που κάναμε μαζι, να ξέρει κ´ ο κόσμος ότι τ´ αυτιά μου δεν είναι υπεργηινα κ´ ότι οι διαφορες είναι εύκολα ακουστες

    Αντωνη αυτο μου βγαίνει να πω διοτι εχω φαει τα μουτρα μου πολλες φορες μεσα στα forum και χωρις κανενα αποτελεσμα πιστεψε με ειναι αληθεια .
    Ο καθε ενας πισω απο μια οθονη λεει λεει λεει …………. αλλα τιποτα απο αυτα που λεει δεν εχουν εφαρμοστει στο συστημα του απλα ειναι μονο θεωριες
    εκτος βεβαία κάποιων εξαιρέσεων που σέβομαι την γνωμη τους και εκτος βεβαία και κάποιων άλλων που δεν μου εχουν κανει την τιμη να ακουσω της μηχανες τους οποτε δεν έχω αποψη

    128  12 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    antkots wrote:
    Ξεκινα να λες Νικο,οι χαιενταδες δεν πεθαινουν ποτε!!!

    θα καταθεσω καποιες ιδεες που ειναι ηδη εφαρμοσμενες σε εμενα και πιστευω να βοηθησω

    129  12 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    με τι προ τα οδηγεί ο Νίκος?? με τα passive TVC ???

    Ο ενισχυτής εχει κατασκευαστεί με γνώμονα να δουλεύει μονο με passive TVC με καποια επιπλέων μετατροπή και με πολωμένους πυρήνες
    Η ευαισθησία εισόδου για να βγαλει την μεγιστη ισχύ είναι 0.8V όποτε για να δουλέψει σωστά θέλει Χ 2,5 φορές άρα 2 V οπότε είμαστε εντάξει
    Τωρα στην θεση των TVC εχει μπει κατι αλλο αλλα ειμαι δεσμευμένος δεν μπορω να μπω σε λεπτομέρειες

    130  12 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Anton wrote:
    Επίσης γιατι δεν καταθετεις την εμπειρία σου απο τα πειράματα, που κάναμε μαζι, να ξέρει κ´ ο κόσμος ότι τ´ αυτιά μου δεν είναι υπεργηινα κ´ ότι οι διαφορες είναι εύκολα ακουστες

    Σε αυτο εχει απολυτο δικιο
    Οταν καναμε ακροαση τα Chameleon Racks στο σύστημα του Αντωνη κατι μαε εφταιγε αλλα ήμασταν σίγουροι οτι ηταν θεμα του χωρου .
    Ε ανακαλύψαμε οτι δεν ειχαμε τραβηξει κατι κατασκευες του Αντωνη ( δεν θυμαμε πως μου τα ειπε ) και αλλαξε δραματικα η υμπεριφορα του χωρου προς το καλυτερο ο εστιασμος των οργανων ήταν αλλου
    Ε εμεινα λιγο με το στομα ανοιχτο
    Μετα δεν πιστευε οταν του ειπα ελα να στηριξουμε το τροφοδοτικο του SME για να δεις τι θα ακουσεις μονο εσυ του λεω θα μου κανεις voodoo
    Ε και εμεινε μα...κας
    Οποτε φιλοι όπως καταλαβαίνετε οτιδηποτε αν αφησουμε στην τυχη ετσι και θα ακουστει

    131  12 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    Αντωνη αυτο μου βγαίνει να πω διοτι εχω φαει τα μουτρα μου πολλες φορες μεσα στα forum και χωρις κανενα αποτελεσμα πιστεψε με ειναι αληθεια .
    Ο καθε ενας πισω απο μια οθονη λεει λεει λεει …………. αλλα τιποτα απο αυτα που λεει δεν εχουν εφαρμοστει στο συστημα του απλα ειναι μονο θεωριες
    εκτος βεβαία κάποιων εξαιρέσεων που σέβομαι την γνωμη τους και εκτος βεβαία και κάποιων άλλων που δεν μου εχουν κανει την τιμη να ακουσω της μηχανες τους οποτε δεν έχω αποψη

    ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΤΊΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ που ακούσαμε μαζι, στα πειράματα που κάναμε!!!
    Εγώ βλέπω το forum σαν πεδίο μεταφοράς εμπειριών κ´ απόψεων κι ας τσακώνομαι κ´ ας τρωγω τα μούτρα μου. Αν είναι να κάνουμε μόνο δημόσιους χαιρετισμούς, αστειακια, κ´ γενικώς επιφανειακά πραγματα, μη έχοντα κ´ σχέση με το ψώνιο μας, τότε εγώ θέλω να φύγω απο το ACA. Δεν έχω λόγο ύπαρξης εδώ μέσα. Λέω κ´ θα λέω πραγματα που μέσα απο πολυ ψάξιμο, πειράματα, μελέτη, πόνο, ιδρώτα κ´ χρήμα, έχω καταλάβει (ΞΕΡΩ) ότι ισχύουν. Κ´ αυτο νομίζω πρέπει να κάνει ο καθένας, αν τον ενδιαφέρει ο "απέναντι". Σαν να είμαστε όλοι ε
    εμείς οι "λοξοι", αδέρφια. Κ´ ας τσακωνομαστε, αυτο δείχνει ενδιαφέρον, ότι υπολογιζεις τον άλλο.
    Τώρα, ότι πολλοί είναι μόνο θεωρία... τι να κάνουμε, υπάρχουν κ´ αυτοί. Γιαυτο λέω, ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΉΧΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟιΟΣ ΕΙΣΑΙ, όχι τα μηχανάκια, αλλα τον ήχο!!!

    132  12 Jan 2013  
 
page 11/13 rows 12/145 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 132ms (20 queries, 80ms)