801A power amplifier (#7)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Aυτό το είχαμε καταλάβει!
    73  1 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Λυσσασμενοι!!!! Μαμω το κινητο μου!!!!

    74  1 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Α ναι... τι είναι Λ.Υ.Σ.Ε θα σας πει ο Κυριάκος...
    Αν δεν κάνω λάθος... Είναι οι πομποί του τηλεπικοινωνιακού συστήματος του Στρατού "Ερμής" (ένα πολύ προηγμένο σύστημα στην αιχμή της τεχνολογίας) αλλά δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε ανάλυση από εδώ.
    75  1 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    takis6c33 wrote:
    Που να ησουν και στο Κουφοβουνο που ημουν εγω!! Εκει να δεις τρυπες και κλουβια!!

    έχω πάει κι εκεί Τάκη... όπου υπήρχε κεραία και αναμεταδότης έχω πάει για βλάβες...

    76  1 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Eγω ημουν το 86- 87 εκει!!!κολεγιο σου λεω!!!!!!! Η μαυριλα ηταν στο 500 ταγμα!!

    77  1 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Στο θέμα μας!

    78  1 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Λ.Υ.Σ.Ε είναι η συντόμευση της φράσης 'Λίαν Υψηλαί Συχνότηται Εδάφους'...αλλά όπως λέει ο Κυριάκος και ο Μιχάλης ας το σταματήσουμε εδώ...

    Η αναφορά έγινε για να μην υπάρχει η αίσθηση πως η κριτική και οι παρατηρήσεις προέρχονται από άτομα θεωρητικά, 'γκουγκλαρίστες' και 'παπαγαλάκια', που είναι άσχετα με την ραδιοηλεκτρολογία και την επιστήμη των ηλεκτρονικών...

    πάμε λοιπόν στο θέμα μας...

    79  1 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Τεσπα οπως λεει και ο Κυριακος , δεν υπαρχη λογος να τα πουμε εδω.

    80  1 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Toptubes wrote:
    Μα καλά τέτοια ενισχυτάρα που φτιάχνεις θα τον ακούς με τις ντουντούκες που μας λες? Τα field coil που λες είναι υπέροχα αλλά όπως όλοι ξέρουν δεν είναι πανάκια αλλιώς δεν θα φτιαχνόντουσαν άλλου είδους μεγάφωνα. Έχουν μια καταπληκτική περιοχή αλλά δεν είναι και ότι καλλίτερο σε πλήρες φάσμα ούτε μπορεί ένας κώνος να αναπαραγάγει όλες τις συχνότητες... η φυσική το λέει όχι εγώ. Τώρα με δύο μονάδες κάτι πάει να γίνει αλλά η τεχνολογία των μεγαφώνων δεν σταμάτησε το 50 και έχει πάει πολύ μπροστά...

    Ενισχυταρα; Γιατι τετοιος χαρακτηρισμος; Ποτε τον ακουσες και δεν το ξερω? Πως εισαι σε θεση να χαρακτηριζεις κατι οταν δεν το εχεις δει και δεν το εχεις ακουσει; Μηπως πρωτα θα επρεπε να το γνωριζες απο κοντα και μετα ολα τα αλλα; Ετσι δεν ειπαμε οτι πρεπει να κανουμε;
    Για τα field coil speakers λες οτι ξερουν ΟΛΟΙ ΠΛΕΟΝ οτι δεν ειναι πανακεια. ΟΚ, ας το δεχτω... Πες μου μονο ποιος απο αυτους που το λεει 1)εχει ποτε ακουσει field coil στη ζωη του εστω για μια φορα, και 2)κατεχει field coil...

    Εχω βαρεθει να ενημερωνομαι για αυτους τους ξερολες που τα ξερουν ολα διχως να εχουν ποτε ουτε δει ουτε ακουσει τιποτε. Βλεπεις οτι ψιλοβαριεμαι αυτο το σκηνικο, ομως καλυτερα ας δωσω μια απαντηση.
    Λοιπον μεχρι σημερα εχω δαπανησει νουμερα βαρια 6ψηφια σε λαμπες, πυκνωτες, σιδερα και ηχεια. Αγορασα τα θρυλλικα woofers της Altec, τα 515 και τα 288 compression drivers. Πρεπει να εχω 6 woofers και 8 η 10 drivers. Δηλαδη καμμια 8αρια ζευγη. Με ενα χιλιαριακι ανα ζευγος στα mid δεν ξεμπερδευεις, για τα μπασα θελεις πλεον κανενα 3χιλιαρο. Εχω δαπανησει στα μηχανουργεια ποσα που καλυτερα δε θα ηθελες ποτε να μαθεις διοτι θα χασεις το χαμογελο σου, προκειμενου να μετατραπουν σε field coil loudspeakers. Οι κορνες που εχω παραγγειλει ειναι σχεδον ετοιμες, replica της 1505 musticellular φτιαγμενη απο μασιφ ξυλο ολη μεχρι εξω, ειδικη παραγγελια φυσικα για μενα, απο εξωτικα ξυλα.
    Υπαρχουν βεβαιως και τα διδρομα Telefunken 12" & 4" που τα εχω και αυτα σε στοκ. Διαφορετικος ηχος, εξισου ενδιαφερων, αν και οχι με αυτο το impact.

    Επειδη ολα αυτα τα εχω στησει και τα εχω ακουσει με τα αφτια μου, αφου προηγουμενως τα εχω πληρωσει μια περιουσια ολοκληρη, νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να εχω μια γνωμη παραπανω. ΣΩΣΤΑ?

    Θα ηθελα να μεταβιβασεις λοιπον σε ολους αυτους τους ξερολες που λενε τετοιες ανακριβειες να αναζητησουν και να ψαξουν καλυτερα τι γινεται με τα field coil drivers και να βρουν αφορμες να ελθουν σε επαφη με αυτο τον κοσμο. Και τοτε θα διαπιστωσουν οτι ολα οσα ελεγαν μεχρι χθες ειναι τελειως διαφορετικα...

    81  2 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Και για να κλεισω με το δικο μου σχολιασμο, μπορω Κυριακο να σου μεταδωσω τη γνωμη μου, οτι εχω ακουσει μεσα απο τετοιους αναπαραγωγεις μουσικης.

    Εαν η υλοποιηση ειναι σωστη (που σχεδον παντα ειναι) και το μεγαφωνο δουλευει σωστα (αναρτηση κλπ), η πρωτη επαφη με ηλεκτρομαγνητικα μεγαφωνα ειναι σαν τον πρωτο ερωτα. Σου ξυπνα τον ενθουσιασμο, σε ξανανιωνει, σε κανει να αισθανεσαι διαφορετικα. Ειναι ενα ντελιριο αμεσοτητας, ακραιου δυναμισμου, παρουσιας και ηχοχρωματων εν μεσω αχαλινωτου ξεσπασματος κυματος ενθουσιασμου. Οτι ακους απο συμβατικα μεγαφωνα με μονιμους μαγνητες μπορεις να το διαγραψεις. Ισως το ξερεις, ισως οχι, οι ηλεκτρομαγνητες ειναι αλλη κατασταση. Τα περι διαφωνιας τα ισχυριζονται αρκετοι κατασκευαστες καθως ζουνε απο δραστηριοτητα που δε σχετιζεται με αυτα αλλα με συμβατικα μεγαφωνα. Επειδη προσωπικα δεν εχω οφελος και δε ζω απο αυτο, δεν εχω λογο να ειμαι πολωμενος.
    Ενα αφτι που ξερει να ακουει, δε θελει περισσοτερο απο 1 λεπτο προκειμενου να καταλαβει οτι παιζει field coil μεγαφωνο. Αλλη φαση απλα.
    Κανε υπομονη και θα ακουσεις...

    82  2 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Μανο,
    δεν γνωριζα οτι εχεις τετοιες γνωσεις σε ηλεκτρονικα.
    Εγω δεν ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος αλλα μηχανολογος μηχανικος. Ενα ειναι απολυτα βεβαιο: οτι δεν εχω τις δικες σου γνωσεις στο κομματι των ηλεκτρονικων, γνωριζω οτι εμαθα μεσα απο το αντικειμενο των σπουδων μου στο εμπ στα πλαισια αρμοδιοτητων ενος μηχανολογου, αντε πες και λιγακι παραπανω λογω προσωπικης τρελλας. ΟΚ, μπορει να γνωριζω αρκετα για μαγνητικα κυκλωματα αφου μας φλομωσανε για 2 εξαμηνα σε θεωρια Μ/Σ, παλι ομως μη με θεωρησεις κανεναν γκουρου.
    Για οτι φτιαχνω γνωριζω τοσα οσα ακριβως χρειαζομαι για να φερω εις περας ενα τετοιο αλλα και αλλα εγχειρηματα.
    Η αντιπαραθεση νομιζω οτι δε βοηθαει κανενα απο τους 2 μας, απεναντιας εχω την εκτιμηση οτι η ανταλλαγη αποψεων θα βοηθησει και τους 2 μας. Εγω εχω παντα ολη την καλη διαθεση αλλα απο την αλλη δεν μου παει να γραφω ανακριβειες μπροστα στο κοινο του forum. Ετσι λοιπον για να σου δωσω απαντηση για το ερωτημα που εθεσες σχετικα με τους Μ/Σ της AudioNote, για το πως μπορω να κρινω εαν κατι ειναι υλοποιημενο αρτια η οχι, για να σου το γραφω, πιστεψε με, ετσι ειναι! Κανενας απο παρεμφερεις Μ/Σ πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, δεν εχει υλοποιηθει με γνωμονα να τα 'δωσει ολα' στο ζητημα ποιοτητα, αλλα με γνωμονα να δωσει το καλυτερο για το κοστος τους. Διαφορετικα θα κοστιζαν τοσο πολυ που τωρα δε θα εμπεριεχοταν στον ωραιο σου ενισχυτη που σε συντροφευει τα βραδια στις μουσικες σου περιπλανησεις.
    Δεν εχω επανα-εφευρει κανενα τροχο, μην απορεις.. Η δικη μου προσεγγιση ειναι αμιγως cost-no-object, ειμαι ψωνισμενος με το Hi Fidelity, παθιασμενος με την αναπαραγωγη υψηλης πιστοτητας, μακρια απο εμπορικες σκοπιμοτητες. Μη συγκρινεις τις υλοποιησεις μου οπως αυτη που βλεπεις με οτιδηποτε αλλο εμπορικα διαθεσιμο, δεν υπαρχει κοινος τοπος πουθενα, ειναι one-off designs για ανθρωπους που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν πολλα χρηματα (οχι σε μενα φυσικα) για να παρουν το καλυτερο που θα τους συντροφευει για μια ζωη, και οχι ενδεχομενως το καλυτερο για τα χρηματα που θελουν να διαθεσουν.
    Δεν ειναι μηχανηματα παραγωγης, δεν εχουνε CE και RoHS, ειναι vintage υλικα, αλλα δινουν το κατι παραπανω.
    Για οτι μπορω να σε βοηθησω, μετα χαρας. Για οτι μπορεις να με βοηθησεις, αν και οποτε το χρειαστω, εγω τουλαχιστο απο τη μερια μου θα εχω το θαρρος να σε ρωτησω, ελπιζω να βρω καποια ανταποκριση.
    Φιλικα,
    Π.Α.

    83  2 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο πραγματικα πιστευω οτι στο τελος θα δουμε κατι πολυ αξιολογο!!!
    Εγω στο μονο που εχω μια ενσταση ειναι ως προς τις μετρησεις, μιας και εκανες θεμα για το πως ηχει σε σχεση με εναν οτλ!! Απλα το μονο που εχω να πω ειναι οτι σε θεματα μετρησεων ο οτλ ειναι ετοι φωτος μπροστα!!! Τωρα εαν αρεσει η οχι σε σχεση με ενα μονοτελη ,αυτο ειναι κατι αλλο που σηκωνει και αυτο πολυ κουβεντα!!

    84  2 Dec 2011  
 
page 7/10 rows 12/119 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 39ms (18 queries, 5ms)