DSD-Ready DACs

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Διχως να εχω εντρυφησει πολυ σε τεχνολογιες του τυπου USD DAC, upsampling, oversampling, μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι εχω συγκλονιστει απο κατι καινουριο. Ολα αυτα τα τερτιπια με εχουν αφησει πιο πολυ αδιαφορο παρα να μου εχουν δωσει κατι τις για να το ψαξω. Ουτε DSD παρα τα σημαντικα πλεονεκτηματα του. Απεναντιας το ταπεινο Red Book 16/44.1 υλοποιημενο με I2S νομιζω οτι ειναι ο,τι πιο πιουριστικο μπορουμε να αποκτησουμε. Εχει κανεις σχετικη εμπειρια;

    13  16 Nov 2011  
  • JamesGRU

    JamesGRU

    ACA Member

    pavgeris wrote:
    Διχως να εχω εντρυφησει πολυ σε τεχνολογιες του τυπου USD DAC, upsampling, oversampling, μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι εχω συγκλονιστει απο κατι καινουριο. Ολα αυτα τα τερτιπια με εχουν αφησει πιο πολυ αδιαφορο παρα να μου εχουν δωσει κατι τις για να το ψαξω. Ουτε DSD παρα τα σημαντικα πλεονεκτηματα του. Απεναντιας το ταπεινο Red Book 16/44.1 υλοποιημενο με I2S νομιζω οτι ειναι ο,τι πιο πιουριστικο μπορουμε να αποκτησουμε. Εχει κανεις σχετικη εμπειρια;

    Εδω και 2 χρονια παιζω με Red Book 16/44.1 με συνδεση I2S.
    Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αλλα και συνηδειτοποιημενος τι
    χανω τι κερδιζω,δεδομενου οτι εχω ακουσει στο συστημα μου ολα
    τα μοντελα της ESOTERIC.

    14  16 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Το στα υλοποιημενο red book με σύνδεση i2s ειναι εξαιρετικο αλλα αυτο ειναι κάτι διαφορετικό εδω μιλάμε για πολυ περισσότερη πληροφορία απο την ξεκίνημα του σήματος! Στο χέρι μας ειναι να την εκμεταλλευτούμε!

    15  16 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το I2s είναι πρωτόκολλο μεταφοράς του ψηφιακού σήματος, και μάλιστα θεωρείται πως είναι ο καλύτερος...

    Το πρωτόκολλο I2s χρησιμοποιεί minimum τρεις(3) γραμμές μεταφοράς σειριακά και χειρίζεται χωριστά τα audio σήματα από το clock...

    Οι περισσότεροι μηχανισμοί ανάγνωσης της PHILIPS διαθέτουν αυτό το πρωτόκολλο I2s, όπως ο CD PRO2, από τους καλύτερους οδηγούς(transports) που έχουν ποτέ κατασκευασθεί...

    Το πρωτόκολλο όμως I2s δεν έχει να κάνει από μόνο του με ΤΙΠΟΤΕ το 'πιουρίστικο' γιατί απλά το σήμα μόλις έρθει στο DAC συνήθως γίνεται UP SAMPLING και οτιδήποτε το 'πιουρίστικο' απλά χάνεται...

    'πιουρίστικο' θα μπορούσαμε θεωρητικά να πούμε ένα σύστημα TRANSPORT-DAC όπου το πρωτόκολλο μεταφοράς είναι το I2s και το DAC είναι υλοποιημένο με NOS chips(Non Oversampling), συνήθως μερικά ζευγάρια PHILIPS TDA1543 σε παράλληλη τοπολογία...

    Ένα τέτοιο σύστημα TRANSPORT-DAC που χρησιμοποιεί το το πρωτόκολλο μεταφοράς I2s είναι το Ιταλικό NORTHSTAR με μηχανισμό CD PRO2 που όμως το DAC του είναι Upsampling της Crystal... Η μεταφορά του σήματος γίνεται με ένα καλώδιο UTP(αυτό που χρησιμοποιούμε στο δίκτυο του υπολογιστή μας) και όχι με κανένα πανάκριβο χαιεντάδικο καλώδιο... Ίσως και αυτό να αποτελεί την αιτία γιατί ΔΕΝ χρησιμοποιείται ευρέως το κορυφαίο αυτό πρωτόκολλο...

    16  16 Nov 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μάνο να σε ρωτήσω κάτι?Όταν ας πούμε λέμε οτι ένα dac έχει i2s σύνδεση...καλωδιακά τί συνεπάγεται αυτό?Το καλώδιο είναι ένα utp ή ένα usb καλώδιο?

    17  16 Nov 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα καλώδιο UTP (σαν αυτό που χρησιμοποιούμε για την σύνδεση δικτύου στον υπολογιστή μας)

    18  17 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Μάνο να σε ρωτήσω κάτι?Όταν ας πούμε λέμε οτι ένα dac έχει i2s σύνδεση...καλωδιακά τί συνεπάγεται αυτό?Το καλώδιο είναι ένα utp ή ένα usb καλώδιο?

    Αν είναι stand alone Dac η σύνδεση I2s επιτυγχάνεται με custom made καλώδιο... Οπότε ο καθένας χρησιμοποιεί ότι θέλει... UTP, 25 pin κλπ... Υπάρχουν ελάχιστοι κατασκευαστές που έχουν σύνδεση εξωτερική Τransport-Dac με I2s... Η σύνδεση αυτή δεν φορέθηκε πολύ, αν και κορυφαία γιατί α)περιορίζει τον καταναλωτή να πάει σε ίδιας μάρκας Τransport-Dac και β) Δεν υπάρχουν περιθώρια για να δώσουμε 2-3 χιλιάρικα για hi-end καλώδια(οπότε δεν το υποστηρίζουν οι εταιρίες)...

    Με το USB δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτή τη σύνδεση... η μόνη consumer λύση που προσπάθησαν να φορέσουν είναι η HDMI... όμως και πάλι δεν είναι native I2s γιατί κάνει conversion...

    Μερικά NATIVE I2S συστήματα... Δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά άλλα... Όλα συνδέονται μεταξύ τους με διαφορετικά custom made καλώδια

    North Star Model 192 CD Transport & Model 192 DAC
    Stello DA 100 & DA 100 DAC
    The Zero One Ti48 transport-Hard Drive Player & Ar38SE DAC
    Lite LT-ONE transport & DAC-83 DAC

    19  17 Nov 2011  
  • JamesGRU

    JamesGRU

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Αν είναι stand alone Dac η σύνδεση I2s επιτυγχάνεται με custom made καλώδιο... Οπότε ο καθένας χρησιμοποιεί ότι θέλει... UTP, 25 pin κλπ... Υπάρχουν ελάχιστοι κατασκευαστές που έχουν σύνδεση εξωτερική Τransport-Dac με I2s... Η σύνδεση αυτή δεν φορέθηκε πολύ, αν και κορυφαία γιατί α)περιορίζει τον καταναλωτή να πάει σε ίδιας μάρκας Τransport-Dac και β) Δεν υπάρχουν περιθώρια για να δώσουμε 2-3 χιλιάρικα για hi-end καλώδια(οπότε δεν το υποστηρίζουν οι εταιρίες)...
    Με το USB δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτή τη σύνδεση... η μόνη consumer λύση που προσπάθησαν να φορέσουν είναι η HDMI... όμως και πάλι δεν είναι native I2s γιατί κάνει conversion...
    Μερικά NATIVE I2S συστήματα... Δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά άλλα... Όλα συνδέονται μεταξύ τους με διαφορετικά custom made καλώδια
    North Star Model 192 CD Transport & Model 192 DAC
    Stello DA 100 & DA 100 DAC
    The Zero One Ti48 transport-Hard Drive Player & Ar38SE DAC
    Lite LT-ONE transport & DAC-83 DAC

    SONIC FRONTIERS TRANSPORT-3 DAC-3

    20  17 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    JamesGRU wrote:
    SONIC FRONTIERS TRANSPORT-3 DAC-3

    21  17 Nov 2011  
  • DOLFON

    DOLFON

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Το I2s είναι πρωτόκολλο μεταφοράς του ψηφιακού σήματος, και μάλιστα θεωρείται πως είναι ο καλύτερος...
    Το πρωτόκολλο I2s χρησιμοποιεί minimum τρεις(3) γραμμές μεταφοράς σειριακά και χειρίζεται χωριστά τα audio σήματα από το clock...

    Όπως σωστά γράφει και ο Μάνος το 12s είναι αυτή τη στιγμή απο τις καλύτερες διασυνδέσεις.  Τώρα τα  πράγματα πανε στο ethernet streaming...

    22  17 Nov 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω οτι και τα dac της m2tech έχουν i2s σύνδεση.

    http://www.m2tech.biz/evo_dac.html

    23  17 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    To μόνο ψηφιακό με I2S που έχω ακούσει είναι το MSB και ομολογώ ότι είναι ένα από τα κορυφαία ψηφιακά, αλλά ένα τεστ που θα ήταν πολύ ενδιαφέρον (και δεν το έχω κάνει) είναι να ακούσει κανείς με I2S και μετά με AES/EBU ή Coaxial, για να καταλάβει αν και σε τι βαθμό υπάρχουν διαφορές

    Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε από τον Παναγιώτη Μπάκα να κάνουμε ένα τέτοιο τεστ.

    24  17 Nov 2011  
 
page 2/2 rows 12/24 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 36ms (18 queries, 5ms)