Thorens Reference

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Με έχετε βρει μικρο και με κοροιδευετε!

    13  13 Nov 2011  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Thorens reference - τέρμα του δρόμου, μόνο 100 κατασκευάστηκαν !

    14  14 Nov 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    UltraKops wrote:
    Thorens reference - τέρμα του δρόμου, μόνο 100 κατασκευάστηκαν !

    Καλα, ριξε λιγο νερο στο κρασι σου...
    Πολυ βαρια η φραση "τερμα του δρομου".
    Πως εισαι βεβαιος για κατι τετοιο; Εχεις γνωρισει πολλα πλατω για να πεις τελος;
    Θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι το καλυτερο πλατω που εχει τυχει να γνωρισω live κατασκευαζεται στην Ελλαδα απο ελληνα κατασκευαστη, μηχανικος στο επαγγελμα. Διχως ιδιαιτερο ρισκο θα το χαρακτηριζα ως 'best ever' διοτι ο κατασκευαστης ειναι πολυ φιλος μου και γνωριζω καλα πως κατασκευαζεται το δημιουργημα του. Δεν εχει σχεση με ο,τι εχεις δει ποτε και με οτι θα ακουσεις ποτε διοτι ειναι τοσο ριζικα διαφορετικο απο το καθε τι που η ιδιομορφια του αυτη το κατατασει εντελως αλλου. Εκει εξαλλου οφειλεται και το ιδιαιτερο παιξιμο του, οχι στο "ματι" και στα ανουσια τερτιπια που εχουν πολλα αλλα.
    Σορυ για τις σχετικως πομπωδεις εκφρασεις μου αλλά οταν διαβαζω 'τελος του δρομου' πρεπει να γραφω σε αναλογο υφος.

    15  16 Nov 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    pavgeris wrote:
    Καλα, ριξε λιγο νερο στο κρασι σου...
    Πολυ βαρια η φραση "τερμα του δρομου".
    Πως εισαι βεβαιος για κατι τετοιο; Εχεις γνωρισει πολλα πλατω για να πεις τελος;
    Θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι το καλυτερο πλατω που εχει τυχει να γνωρισω live κατασκευαζεται στην Ελλαδα απο ελληνα κατασκευαστη, μηχανικος στο επαγγελμα. Διχως ιδιαιτερο ρισκο θα το χαρακτηριζα ως 'best ever' διοτι ο κατασκευαστης ειναι πολυ φιλος μου και γνωριζω καλα πως κατασκευαζεται το δημιουργημα του. Δεν εχει σχεση με ο,τι εχεις δει ποτε και με οτι θα ακουσεις ποτε διοτι ειναι τοσο ριζικα διαφορετικο απο το καθε τι που η ιδιομορφια του αυτη το κατατασει εντελως αλλου. Εκει εξαλλου οφειλεται και το ιδιαιτερο παιξιμο του, οχι στο "ματι" και στα ανουσια τερτιπια που εχουν πολλα αλλα.
    Σορυ για τις σχετικως πομπωδεις εκφρασεις μου αλλά οταν διαβαζω 'τελος του δρομου' πρεπει να γραφω σε αναλογο υφος.

    Δηλαδή ρε Πέτρο εσύ που μιλάς με τέτοια σιγουριά έχεις γνωρίσει πολλά πλατό;
    Όχι ρωτάω γιατί εγώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 30 αξιόλογα πικάπ (αυτή την στιγμή έχω 6 στην κατοχή μου) σου λέω ότι το Thorens Reference είναι ένα θαύμα τεχνολογίας όχι μόνο για την εποχή του αλλά στην ιστορία. Και επειδή το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές καθώς το είχε φίλος μου
    επί πολλά χρόνια σου λέω ότι δεν υπάρχει τέτοιο πλατό σήμερα.

    Τώρα για το πλατό του γνωστού σου που λες ότι είναι τόσο αξιόλογο γιατί δεν το κάνεις μια παρουσίαση εδώ με φωτογραφίες, τεχνική περιγραφή και ότι άλλη πληροφορία υπάρχει για αυτό.

    16  16 Nov 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    εχει ακουσει καποιος αυτη την πλατουδαρα???
    παρακαλω αν ναι εντυπωσεις
    ενδιαφερομαι αμεσα

    Πριν μερικά χρόνια το άκουγα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Εκτός που μόλις το δεις "ψαρώνεις" από ήχο είναι το κάτι άλλο. Τέτοιο μπάσο δεν έχετε ακούσει ποτέ...

    17  16 Nov 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    ενδιαφερομαι αμεσα

    Άμα το αποφασίσεις έχω τον άνθρωπο να σου το βρει καθώς δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση να βρεις τέτοιο πλατό.

    18  16 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Τελικα να πάρω αυτο, η να προτιμήσω κάποιο άλλο?

    19  16 Nov 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Toptubes wrote:
    Δηλαδή ρε Πέτρο εσύ που μιλάς με τέτοια σιγουριά έχεις γνωρίσει πολλά πλατό;
    Όχι ρωτάω γιατί εγώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 30 αξιόλογα πικάπ (αυτή την στιγμή έχω 6 στην κατοχή μου) σου λέω ότι το Thorens Reference είναι ένα θαύμα τεχνολογίας όχι μόνο για την εποχή του αλλά στην ιστορία. Και επειδή το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές καθώς το είχε φίλος μου
    επί πολλά χρόνια σου λέω ότι δεν υπάρχει τέτοιο πλατό σήμερα.
    Τώρα για το πλατό του γνωστού σου που λες ότι είναι τόσο αξιόλογο γιατί δεν το κάνεις μια παρουσίαση εδώ με φωτογραφίες, τεχνική περιγραφή και ότι άλλη πληροφορία υπάρχει για αυτό.

    Κυριακο,
    οχι, σαφως οχι τοσα πολλα. Για αυτο υπαρχει και το club, για να συσσωρευουμε γνωση απο τον κοπο τα εξοδα και το μερακι των φιλων μας στη λεσχη. Και να προσφερουμε και τη δικη μας ενιοτε. Οσο για το οτι δεν υπαρχει σημερα, ειναι γνωστο οτι δεν υπαρχει. Ειναι vintage. Αυτο δε λεει κατι για τον ηχο του ομως.

    Μετα χαρας θα το εκανα, ομως νομιζω οτι δεν ειναι η καταλληλη στιγμη. Ο φιλος μου αυτο το διαστημα εχει αρκετη δουλεια και δεν ευκαιρει. Εγω παλι ειμαι πηγμενος με ενα ενισχυτη που ολοκληρωνω. Θα το εχω στο χωρο μου οσωνουπω. Αναφορικα με τεχνικη περιγραφη και φωτο, δεν εχει και τοσο νοημα. Σημασια εχει να το ακουσουμε καποια στιγμη. Μολις ακουσεις το πρωτο λεπτο μουσικης θα γυρισεις και θα μου κανεις νοημα "ενταξει, τελος". Εχεις την εμπειρια να κρινεις, τουλαχιστο ετσι θα ηθελα να πιστευω...

    Ο τροπος και η φιλοσοφια κατασκευης ειναι ριζικα διαφορετικος απο οτι εχεις δει μεχρι σημερα και εκει οφειλει την τοσο μεγαλη διαφορετικοτητα του. Δε χρειαζεται να εχω ακουσει 30 πλατω για να καταλαβω... Ρωτα το Νικο τον Κωσταδημα και θα σου πει τα καθεκαστα. Μη ζητας απεγνωσμενα 'αποδειξεις' σωνει και καλα, δεν εχω κανενα λογο να σου γραφω ανακριβειες. Ενα καλο προαιρετο σχολιο εκανα.

    20  18 Nov 2011  
 
page 2/2 rows 12/20 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 34ms (18 queries, 5ms)