ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΛΥΧΝΙΕΣ 6Η30DR

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ πέντε(5) ΛΥΧΝΙΕΣ 6Η30 DR(6Ν30 ΔΡ) για τον Audio Research Reference 3... οι τέσσερις θα πρέπει να είναι ματσαριμένες...

    αν κάποιος έχει η γνωρίζει ας με ενημερώσει(εκτός ebay)

    Μάνος

    1  22 Mar 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μετά από ενδελεχείς έρευνες όσον αφορά τις 6Η30P DR να σημειώσουμε τα παρακάτω...

    Το εργοστάσιο με τη φίρμα Reflektor στο Saratov έβγαλε την τελευταία παραγωγή 6H30Pi DR το 1991 (οι οποίες DR είναι οι κορυφαίες με military specs), οπότε και έκλεισε... όλο το stock τότε αγοράσθηκε από τον Victor Khomenko της ΒΑΤ... Αυτές οι πραγματικά NOS λυχνίες έχουν ασημένια γραφή και πολλές φορές την πιστοποίηση ΟΤΚ(military tested & certified)

    Άρα... NOS 6H30 DR ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μετά από το 1991 και οι λάμπες που πωλούνται με έτος 1991 - 1998 είναι ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ!!! Προσοχή γιατί υπάρχουν αρκετές με έτος 1994 !!!

    Το 1999 το παραπάνω εργοστάσιο αγοράσθηκε από Αμερικάνους και άρχισε πάλι την παραγωγή που όμως για να στρώσει αυτή η παραγωγή και να βγούν ποιοτικές λυχνίες πέρασαν μερικά χρόνια οπότε...
    ΔΕΝ αγοράζουμε 6H30P (DR η EB) από το 1999 ως το 2004!!!

    Η παραγωγή μετά το 2004 'έστρωσε' οπότε οι λυχνίες με έτη από το 2005 και μετά είναι πάλι κορυφαίας ποιότητας άρα...

    Eίτε βρίσκουμε παλιές λάμπες με έτη 1979 - 1988 NOS με πολύ προσοχή γιατί υπάρχουν πολλές μαϊμούδες, είτε αγοράζουμε καινούργια παραγωγή μετά το 2005 απλές, γιατί οι DR πια ΔΕΝ παράγονται...

    2  26 Mar 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μανο, ο AR3 τί φοράει???εργοστασιακά?

    3  26 Mar 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Μανο, ο AR3 τί φοράει???εργοστασιακά?

    Sovtek νέας παραγωγής... αυτές που αγόρασες κι εσύ για τον δικό σας AR και ποι οποίες κελαηδάνε απ' ότι μου είπε ο Κωνσταντίνος και απ' ότι λέει και ο Victor Khomenko... και τις οποίες τελικά θα πάρω κι εγώ...

    4  26 Mar 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Μανο θα παρεις αυτες τις λαμπες για AR REFERENCE 3? Την 5η λαμπα τη θες για back up?
    Για τις 6 λαμπες 5687 στους Γερουκηδες χρησιμοποιεις Tung Sol ?

    5  26 Mar 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    gherop wrote:
    Μανο θα παρεις αυτες τις λαμπες για AR REFERENCE 3? Την 5η λαμπα τη θες για back up?
    Για τις 6 λαμπες 5687 στους Γερουκηδες χρησιμοποιεις Tung Sol ?

    τις 5 6Η30 τις θέλω για τον προ Audio Research ref3 ο οποίος φοράει μια στο τροφοδοτικό και 4 στα ενισχυτικά στάδια, ανά δύο σε κάθε κανάλι...

    για τα Γερούκια χρησιμοποιώ National 5687 *6 και κατά καιρούς αλλάζω μόνο αυτές του πρώτου σταδίου με 1* mullard 7119 σε κάθε κανάλι...

    6  27 Mar 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Έχεις συγκρίνει τις National με Tung Sol;

    7  27 Mar 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μάνο από 5687 έχω πολύ πράμα οπότε ότι θες πες μου... Θα τα πούμε το βράδυ έτσι και αλλιώς.

    8  27 Mar 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ρε συ Κυριάκο και για εμάς 5687 δεν έχει δηλαδή;
    Αν δε μου δώσεις λαμπάκια θα σε "δώσω" κανονικά και θα τα πω ΟΛΑ στο φόρουμ, για το τι ακούγαμε χθες βράδυ...

    9  27 Mar 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ανεβάζω εδώ τις ελάχιστες πηγές που μπορεί να βρει κάποιος πλέον original 6H30 DR...

    www.conusaudio.com

    www.partsconnexion.com

    www.element-acoustics.com

    και τις νέες Sovtek 6Η30 EB πολύ καλές και φθηνότερες(σε matched pairs)...

    www.triodestore.com

    10  30 Apr 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    50*6Η30 DR NOS!!!

    για όποιον μπορεί !!!

    11  15 May 2012  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 30ms (17 queries, 5ms)