MF Audio (Mιχ. Φουάσης)

  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Πριν λίγο καιρό απέκτησα με ανταλλαγή από ένα φίλο, τους πολύ καλούς τελικούς υβριδικούς ενισχυτές Lamm M1.2 Reference Μοno-block, έκαστος 110 W, τάξη Α. Οι ενισχυτές αυτοί είναι πάρα πολύ καλοί και με καλώδια Nirvana παίζουν εξαιρετικά . Βεβαίως, υπολείπονται λίγο των κατά πολύ ακριβότερων YPSILON SET -100, τους οποίους χρησιμοποιώ τώρα στο σύστημά μου.
    Λόγω της γενικότερης οικονομικής κρίσης και ενώ θα ήθελα να τους κρατήσω, αποφάσισα να τους πουλήσω μέσω του Audiogon. Πράγματι σε λίγες ημέρες εμφανίσθηκαν αρκετοί υποψήφιοι αγοραστές, όλοι τους όμως ήθελαν και απαιτούσαν, τα αρχικά κουτιά της συσκευασίας, τα οποία δυστυχώς ο πρώτος αγοραστής δεν τα είχε πλέον, όπως έμαθα τελικά, μετά από πολλές προσπάθειες.
    Αναγκάσθηκα λοιπόν να απευθυνθώ στη MF Αudio του Μιχάλη Φουάση, ο εκθεσιακός χώρος του οποίου ευρίσκεται 200 μ από τη δουλειά μου. Πρέπει να αναφέρω, ότι χωρίς να με ξέρει καθόλου και ενώ δεν είχα αγοράσει τίποτα στο παρελθόν από αυτόν, με εξυπηρέτησε κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αρχικά, τηλεφώνησε πολλές φορές για να σιγουρευτεί, ότι όντως τα κουτιά δεν υπήρχαν και στη συνέχεια τηλεφώνησε και έγραψε email στη Lamm USA, ζητώντας να με διευκολύνουν όσο το δυνατόν ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΑ και ταχύτερα στο πρόβλημα που είχα. Η Lamm USA με αντιμετώπισε σαν καλό πελάτη και μου έστειλε μέσα σε 48 ώρες τα ξύλινα κιβώτια.
    Τα άδεια κιβώτια παρέλαβα από το τελωνείο στο αεροδρόμιο μετά από μεγάλη ταλαιπωρία, όπου και πάλι όμως, ο Μιχάλης με βοήθησε κάνοντας τα σχετικά τηλεφωνήματα. Κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί αγόραζα άδεια κουτιά από την Αμερική και τα έψαχναν συνεχώς. Τελικά, κατέβαλα ένα ποσό μεγαλύτερο από το αναγραφόμενο στα κουτιά για την αγορά τους και έφυγα, βλέποντας για μια ακόμα φορά πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα του 1950…
    Πριν συσκευάσω τους ενισχυτές και τους αποστείλω στο Λονδίνο, ο Μιχάλης μου έγραψε και Βεβαίωση για τη γνησιότητα των μηχανημάτων, καθώς και ότι είχαν πουληθεί για πρώτη φορά από αυτόν στις 22/12/2007.
    Θεωρώ, ότι αν δεν με είχε βοηθήσει σε τέτοιο μεγάλο βαθμό ο Μιχάλης, η ΠΩΛΗΣΗ των μηχανημάτων στην Αγγλία θα ήταν αδύνατη.
    Τον Μ. Φουάση ευχαριστώ λοιπόν για όλη την αφιλοκερδή βοήθεια που μου προσέφερε.
    Συμπέρασμα:
    1) Ποτέ δεν πετάμε τα κουτιά των μηχανημάτων και τα εγχειρίδια..
    2) Αποφεύγουμε το Τελωνείο, όσο μπορούμε…
    3) Απευθυνόμαστε στους εδώ αντιπροσώπους, οι οποίοι ξέρουν κάτι περισσότερο από εμάς.
    4) Χρησιμοποιούμε και το Audiogon για τις αγοροπωλησίες μας.

    1  7 Jun 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    πραγματι εξαιρετικος επαγγελματισμος αν και δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο απο τον κυριο Φοαση

    2  7 Jun 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    When you connect Audiogon and MF Audio the outcome would probably be something higher class or dare I say high end! I have bought from MF and he was immaculate in the entire process. I will go there as soon as the crisis is over!!!

    3  7 Jun 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ωραίος ο ΜΦ.Τον έχω δεί να γραφει στο avmentor, αν είναι ο ίδιος...και στο avsite νομίζω...

    τα καλώς κείμενα πρέπει να δημοσιεύονται!!!

    4  7 Jun 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Γιώργο αν μου είχες πει ότι είναι δικοί σου, μάλλον θα τους έπαιρνα εγώ....:(

    5  8 Jun 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Γιώργο αν μου είχες πει ότι είναι δικοί σου, μάλλον θα τους έπαιρνα εγώ....:(

    Δικοί μου ήταν οι ενισχυτές και θα σου τους έδινα στην τιμή που είχα γράψει στην αρχή, για τα μέλη του ΑCA,
    δηλαδή 2500 ευρώ λιγότερο από την τιμή που πουλήθηκαν.
    Για ευνόητους λόγους, όταν είδα ότι δεν ενδιαφέρθηκε κανείς από το ACA, ανέβασα την τιμή, και την άλλαξα και στην αγγελία στο forum μας.
    Γιαυτό αν δεις ξανά την αγγελία μη ξαφνιαστείς...

    6  8 Jun 2011  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (18 queries, 41ms)