Metric Halo!!!Ένα τεχνολογικό θαύμα!!!

  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    My favorite picture was the one with the CAKE!!!!!!!!!!

    Only joking....

    I only wish Alex that you had some subtitles so we could see who we are looking at....

    37  3 Mar 2011  
  • bagkyr

    bagkyr

    Registered

    Και πως θα μπορούσε το παρόν σύστημα να γίνει ενεργό? Γιατί τουλάχιστον η B&W είναι μια εταιρεία που έχει σοβαρό τεχνολογικό υπόβαθρο (γνώση) αλλά δεν βλέπω να έχει στόχο για ενεργά τουλάχιστο στο οικιακό hi-fi αν και κάτι ψελίσθηκε ότι θα κάνει τα 802 και ενεργά (μήπως η XTZ δείχνει τον δρόμο;). Γιατί να μην προσφέρει και ενεργές λύσεις όπως η συμπατριώτισά της ATC?

    38  13 Mar 2011  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Δεν λέτε τι ακριβώς αλλάξατε με την κάρτα.
    'Εγινε ισοστάθμιση χώρου μέσω της κάρτας και κυρίως σε ποιές συχνότητες?
    Οι διαφορές που ακούστηκαν ήταν μεταξύ παλιού dac και νέας κάρτας με και χωρίς ισοστάθμιση?
    Μήπως ήταν θέμα οδήγησης του τελικού?
    Η ισοστάθμιση του χώρου γίνεται συνήθως κάτω από 100 HZ εκεί δηλαδή που υπάρχουν τα κύρια προβλήματα, πιο πάνω φυσικά και γίνεται αλλά οι αυξομειώσεις δεν είναι σημαντικές εκτός αν ο χώρος ή τα ηχεία έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.Συνήθως στις ψηλότερες συχνότητες το προβλημα είναι το comb filtering από τις ανακλάσεις και είναι σχεδόν αδύνατο να το λύσεις με ισοστάθμιση.Θέλει επέμβαση τύπου ηχοαπορρόφησης/διάθλασης.

    39  13 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    bagkyr wrote:
    Και πως θα μπορούσε το παρόν σύστημα να γίνει ενεργό? Γιατί τουλάχιστον η B&W είναι μια εταιρεία που έχει σοβαρό τεχνολογικό υπόβαθρο (γνώση) αλλά δεν βλέπω να έχει στόχο για ενεργά τουλάχιστο στο οικιακό hi-fi αν και κάτι ψελίσθηκε ότι θα κάνει τα 802 και ενεργά (μήπως η XTZ δείχνει τον δρόμο;). Γιατί να μην προσφέρει και ενεργές λύσεις όπως η συμπατριώτισά της ATC?

    Καλησπέρα κανούργιε!!Καλως ήρθες και καλώς σε βρήκαμε!!

    Κοίτα δέν γίνεται εύκολα να κάνεις το 802 ενεργό.Θέλει αρκετές γνώσεις.Αλλα και αυτή η κάρτα σίγουρα προορίζεται για κάποιον αντίστοιχο χρήστη.

    Δεύτερον.Ο σαλίγγαρος...το πιο γνωστό ηχείο της b&w είναι ενεργό!!!!Προσωπικά γιατί πιστεύω οτι η b&w δέν παράγει ενεργά ηχεία.

    Νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα marketing.Σου δίνει ένα ηχείο και σου λέει φόρα του ότι θές και άκου το.Ακόμα και λάμπα...

    Είναι καθαρά θέμα marketing.

    40  13 Mar 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    bagkyr wrote:
    Και πως θα μπορούσε το παρόν σύστημα να γίνει ενεργό? Γιατί τουλάχιστον η B&W είναι μια εταιρεία που έχει σοβαρό τεχνολογικό υπόβαθρο (γνώση) αλλά δεν βλέπω να έχει στόχο για ενεργά τουλάχιστο στο οικιακό hi-fi αν και κάτι ψελίσθηκε ότι θα κάνει τα 802 και ενεργά (μήπως η XTZ δείχνει τον δρόμο;). Γιατί να μην προσφέρει και ενεργές λύσεις όπως η συμπατριώτισά της ATC?

    Και πως θα πουλουσαν τα Καναδικα τους ενυσχητες.....πρεπει να ειναι ανοιχτη αγορα για να κανουμε πειραματα.....για τι αλλο νομιζεις δεν ειναι ενεργο....

    Καλος ηρθες by the way.....

    Εγω παντως λατρευω τα ATC....Τα μεγαλα ομως....τα μικρα μου την σπανε...χιχι

    41  14 Mar 2011  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Αυτό εδώ είναι μία καλή εισαγωγή στο θέμα του προβλήματος των κτενωτών φίλτρων.

    link

    42  14 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    protos wrote:
    Δεν λέτε τι ακριβώς αλλάξατε με την κάρτα.
    'Εγινε ισοστάθμιση χώρου μέσω της κάρτας και κυρίως σε ποιές συχνότητες?
    Οι διαφορές που ακούστηκαν ήταν μεταξύ παλιού dac και νέας κάρτας με και χωρίς ισοστάθμιση?
    Μήπως ήταν θέμα οδήγησης του τελικού?
    Η ισοστάθμιση του χώρου γίνεται συνήθως κάτω από 100 HZ εκεί δηλαδή που υπάρχουν τα κύρια προβλήματα, πιο πάνω φυσικά και γίνεται αλλά οι αυξομειώσεις δεν είναι σημαντικές εκτός αν ο χώρος ή τα ηχεία έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.Συνήθως στις ψηλότερες συχνότητες το προβλημα είναι το comb filtering από τις ανακλάσεις και είναι σχεδόν αδύνατο να το λύσεις με ισοστάθμιση.Θέλει επέμβαση τύπου ηχοαπορρόφησης/διάθλασης.

    Στο σπίτι του Βλάση ακούσαμε την παραπάνω κάρτα ως dac+pro και μόνο χωρίς φυσικά κάποια ενεργή ισοστάθμιση ή άλλη καινοτομία.
    Αυτό που κάναμε σαν έξτρα ήταν που βάλαμε κάποιες έτοιμες ισοσταθμίσεις π.χ.ήχος λάμπας και συγκρίναμε.
    Θα έλεγα όμως ευθαρσώς οτι παρότι ο ήχος άλλαζε το αποτέλεσμα δέν θύμιζε και τόσο λαμπάτες υλοποιήσεις.

    Θα δούμε...

    43  14 Mar 2011  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Πολυ καλημερα σε ολους σας λεβεντες.....Η B&W οπως ειπε και ο Αλεξ πραγματι τα γνωστα της σαλιγκαρια(NAUTILUS)τα εχει ενεργα.
    Το καλοκαιρι ειχα μια κουβεντα με εναν τεχνικο της εταιριας και στο μυστικο μου ειπε οτι μπορω να κανω τα 802 ενεργα....και ειλικρινα μιας και εχω πειραξει το κροςς πιστεψτε με δεν ειναι καθολου δυσκολο να γινουν....και πιστευω οτι εδω θα ειναι ολα τα λεφτα και ο ηχος πλεον θα ειναι αλλου!!!!!
    Απλα θελει καποιες γνωσεις σχετικα με την ενεργη πολιενισχυση συν το ενεργο κροςς......δεν το εχω βγαλλει βεβαια απο το μυαλο μου και μπορει καποια στιγμη να το τολμησω!!!
    Σας παραθετω φωτο απο τα ενεργα Ναυτιλια μαζι με τα ενισχυτικα της B&W που μαλλον λιγοι τα εχουν ετσι στημενα.....

    Τα ενισχυτικα της σειρας Ναutilus [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

    44  15 Mar 2011  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Πραγματι ο λαμπατος μου προ δεν οδηγει σωστα τον Krell μιας και αυτο το κτηνος εχει input sensitivity 2.73 Vrms οποτε ειναι ομολογουμενως δυσκολο απο πολλους προενισχυτες να οδηγηθει σωστα...Η metric ομως για καλη μας τυχη οδηγησε τον Krell υποδειγματικα και ειδικα σε ενα βαρβατο σολαρισμα μιας Gabriel drums αυτο που ακουσαμε κατα γενικη ομολογια ηταν εκπληκτικο....τουλαχιστον αυτο ειπωθηκε απο τα 8 ατομα που ειμαστε παροντες!!!!
    Για καλη μου τυχη οταν εγιναν οι μετρησεις του χωρου ο Χρηστος ο Χατζησταμου της Athens Pro Audio που εφερε την καρτα μου ειπε μετα τις μετρησεις οτι ειμαι πολυ τυχερος που ο χωρος αποδιδει πολυ καλλιτερα απο οτι περιμενε και το μονο που τον προβληματισε ηταν ενα βυθισμα στα 160 Ηερτζ......ηδη ερχοντε στο σπιτι τα absorbers της Vicoustic για αρχη....

    Αυτα θα μπουν πισω απο το συστημα και στα πλαγια οπου ειναι εφικτο....

    45  15 Mar 2011  
 
page 4/4 rows 12/45 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (19 queries, 39ms)