Metric Halo!!!Ένα τεχνολογικό θαύμα!!!

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πραγματικά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να περιγράψω τη λειτουργία αυτής της κάρτας.Ειδικά σε ένα πλήρως τεχνολογικά παραδοσιακό χώρο που έχουμε μάθει στην αλυσίδα καλώδια, ενισχυτής, προενισχυτής, πηγή και ηχείο.

    Είναι λοιπόν σχεδόν αδύνατο να εξηγήσουμε ποιά η χρησιμότητα μίας κάρτας που φορά 8 dac, 8 adc προενισχυτή και κουβαλάει πάνω της ένα απο τα καλύτερα software του πλανήτη.

    Φυσικά για ένα παραδοσιακό λάτρη της υψηλής ποιότητας είναι χρήσιμο ένα 5% αυτής της κάρτας.Για ένα όμως λάτρη της τεχνολογίας της ακουστικής και της ηλεκτρακουστικής αυτή η κάρτα είναι το απόλυτο όπλο.

    Παρ όλ αυτά χθές το βράδυ χρησιμοποιήσαμε αυτό το 5% της κάρτας για να οδηγήσουμε ένα krell σε συνδυασμό με b&w 802 N στο σπίτι του Βλάση(vlasis απο το avsite).

    Φυσικά το 5% συνεπάγεται οτι χρησιμοποιήσαμε την κάρτα ως προ και το ένα της dac.

    Φυσικά και στο παρόν θέμα δέν θα επιτρέψω χαρακτηρισμούς του τύπου "ο krell δέν έχει χροιές" το b&w είναι μουντό κ.τ.λ.
    Χτές το βράδυ στήσαμε έναν απο τους καλύτερους συνδυασμούς ηλεκτρακουστικής στον πλανήτη με σκοπό να δαμάσουμε αυτή την κάρτα.Όταν λέω καλύτερους συνδυασμούς φυσικά αναφέρομαι σε επίπεδο μετρήσεων και μόνο.Πέρα απο αυτό υπάρχει το προσωπικό φετίχ και γούστο που δέν έχω κανένα πρόβλημα να το ακολουθήσει ο οποιοσδήποτε.
    Μάλιστα όπως ο Τόνυ γνωρίζει η ψυχοακουστική αποτελεί μία άκρως ενδιαφέρουσα επιστήμη.

    Οπότε ως κοινή βάση σε αυτό το θέμα θα έχουμε την απλή και ωμή επιστήμη του ήχου και όχι φυσικά την προσωπική βίδα του καθενός-που όλοι ακόμα και εγώ έχουμε...

    Για να δούμε...

    1  27 Feb 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η τεχνολογια του ήχου στηρίζεται στο μέγιστο σε παθητικές λύσεις.
    Το σήμα φεύγει απο την πηγή bit perfect ή αναλογικό , πηγαίνει σε ένα προενισχυτή μετά σε ένα ενισχυτή και στο τέλος στα ηχεία.
    Σε πρώτη φάση λοιπόν, αν φυσικά θεωρήσουμε οτι σε επίπεδο τεχνικών χαρακτηριστικών το παραπάνω σύστημα λειτουργεί άρτια, δημιουργείται μία ταλάντωση στα μεγάφωνα έτοιμη να κουνήσει τα μόρια του αέρα και να δημιουργήσει τον "ήχο".

    Ας ξεκινήσουμε μετά απο αυτό το σημείο.
    Το ηχητικό κύμα ταξιδεύει σχεδόν τυχαία στο χώρο, ανακλάται στο κάθε αντικείμενο ή αποροφάται, δημιουργεί φυσικά στάσιμα αλλα και δευτερογενή κύματα.Το αποτέλεσμα τελικά που λαμβάνουμε ως ακροατές δέν έχει ουδεμία σχέση με αυτό που έφυγε απο το ηχείο.
    Με λίγη αναζήτηση στο internet μπορείτε φυσικά να βρείτε οτι ο λόγος άμεσης προς ανακλώμενη ακτινοβολία είναι 1 προς 7!!!!

    Στο παραπάνω παθητικό σύστημα είναι σχεδόν αδύνατο να επέμβουμε.Ουσιαστικά το μόνο που κάνουμε είναι να αλλάζουμε τις θέσεις των ηχείων ετσι ώστε με το αυτί να φτιάξουμε τα άφτιαχτα.
    Προσπαθούμε να ντύσουμε το χώρο με κουρτίνες και λοιπά μπιχλιμπίδια με σχεδόν ουδεμία οργάνωση.

    Τυχαιότητα...σε όλο της το μεγαλείο.Το πρόβλημα του παραπάνω συστήματος.Λειτουργεί αυθόρμυτα, τυχαία, σχεδόν άναρχα.

    Υπάρχουν φυσικά δύο λύσεις.Η μία είναι να αλλάζουμε καλώδια και ενισχυτές ΜΠΑΣ και το 2% που θα αλλάξουν αυτά καταφέρει και επηρεάσει το άλλο 98% που βάζει ο χώρος.

    Η άλλη λύση είναι φυσικά η όποια ισοστάθμιση χώρου.Αυτή γίνεται είτε απο εμπειρους ανθρώπους του χώρου οπου ρυθμίζουν ακριβώς το χώρο μας είτε μέσω κάποιου ψηφιακού ισοσταθμιστή χώρου.

    Ο ψηφιακός αυτός ισοσταθμιστής φυσικά ισοσταθμίζει τις παραμορφώσεις που εισάγει ο χώρος.Μετά την ψηφιακή αυτή ισοστάθμιση το σήμα εισάγεται στο dac κ.τ.λ.

    2  27 Feb 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το επόμενο τεχνολογικό βήμα φυσικά είναι η ενεργή ισοστάθμιση που εκεί το σύστημα φτιάχνει την καμπύλη απόκρισης στο σημείο ακρόασης realtime.Εκεί φυσικά έρχεται και η τελειότητα...

    Και τί μας τα λές ρε μεγάλε όλα αυτά?Τί σχέση έχουν όλα αυτά με αυτήν την κάρτα?

    Προτού το πούμε θα αναφερθούμε στην έννοια της ενεργής οδήγησης.
    Στο παραπάνω παθητικό σύστημα το σήμα φεύγει απο τον πρό οδηγείται στον ενισχυτή και πηγαίνει στο crosover.
    Εκεί χωρίζεται σε δρόμους.
    Το παραπάνω σύστημα έχει το εξής σημαντικό κατά.
    To crossover πρέπει να διαχειριστεί ρεύματα τόσο μικρά όσο και μεγάλα για πολύ ώρα.Όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι τεχνικά αδύνατον.Μετά απο λίγη ώρα το cross θα έχει ζεσταθεί και θα έχουν αλλάξει τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.Επίσης ο κόσμος γύρω μας δέν είναι γραμμικός.Άλλη η συμπεριφορά του πυκνωτή στο 1 αμπέρ και άλλη στα 100.Γι αυτό η τεχνολογία προχώρησε σε πολλούς δρόμους, σε ειδικεύσεις κ.τ.λ.Διότι είναι αδύνατον να ελέγξει τις τόσο διαφορετικές απαιτήσεις.
    Ουσιαστικά λοιπόν το ενεργό ηχείο διαχειρίζεται το cross σε επίπεδο σήματος και όχι σε επίπεδο ισχύος!!!
    Άρα καλύτερη δουλειά με φθηνότερα υλικά.
    Επίσης διαφορετικό cross συνεπάγεται και ξεχωριστή ρύθμιση ανάλογα με το μεγάφωνο που αυτή συνήθως εξισώνει και τις ατέλειες των μεταξύ μεγαφώνων του ιδίου κατασκευαστή.
    Το επόμενο βήμα φυσικά είναι η ενίσχυση.
    Ο ενισχυτής καλείται να δουλέψει ένα ηχείο σε όλο το φάσμα.Στο ενεργό το κάθε μεγάφωνο έχει το δικό του ενισχυτή.Αποτέλεσμα αυτού φυσικά είναι εξειδίκευση στον ενισχυτή.Εξειδίκευση στο κάθε κομμάτι του φάσματος ξεχωριστά!Ταχύτητα και ακρίβεια στα ψηλά, ισχύ στα μπάσα και "χαρακτήρα" στα μεσαία.Μπορούμε εύκολα να βάλουμε έναν ακριβό βατοφόρο στα χαμηλά χωρίς όμως να ενδιαφερόμαστε τόσο για τις παραμορφώσεις.Αποτέλεσμα αυτού είναι χαμηλό κόστος και καλύτερη ποιότητα.
    Υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα πραματάκια στο δίκτυο σχετικά με τα οφέλη αν και νομίζω οτι είναι προφανή.
    Δέν σημαίνει οτι ένα ενεργό είναι καλό και ένα παθητικό κακό.Απλά στο ίδιο ηχείο, η ενεργή του version ειναι καλύτερη απο την παθητική.

    3  27 Feb 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Περιμένω να το ακούσω σπίτη μου....είχα παλαια διαβασει για τετοια ίδος τεχνολογία αλλά ήταν πολυ ακριβή και δύσκολο στο χειρισμό του.

    link εχει τιμες κτλ.....δείτε τα.....

    οι Weiss, Ayre, Wavelength είναι μηχανάκια που κάνουν την ίδια δουλειά αλλά το Weiss DAC2 είναι πολύ φτηνότερο και κάνει πολύ δουλειά.

    Το ULN-2 κάνη κάτο απο $2000 στην Νεα York σε μαγαζακια που ξερω. Το 8 δεν είχα ρωτησει τοτε πόσο εβγαινε.

    Good job Alex...

    4  27 Feb 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Φυσικά θα αναρωτιέστε τί απο τα παραπάνω έχει αυτή η κάρτα.

    Η απάντηση είναι όλα.

    πολυκάναλο dac σε συνδυασμό με προενισχυτή και ενεργή ισοστάθμιση χώρου.

    Είναι ένα απόλυτο μετρητικό εργαλείο με απίστευτη ποιότητα κατασκευής.

    Χθές λοιπόν το βράδυ το "άκουσα" στο σπίτι του Βλάση απο το avsite.

    Θα βάλω φωτογραφίες σύντομα...

    5  27 Feb 2011  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    AlexD wrote:
    φυσικά θα αναρωτιέστε τί απο τα παραπάνω έχει αυτή η κάρτα.
    χθές λοιπόν το βράδυ το "άκουσα" στο σπίτι του βλάση απο το avsite.
    θα βάλω φωτογραφίες σύντομα...

    ακομα την σκεφτομαι την ρημαδα......απροσμενη ζημια .....

    υποδειγματικα δυναμικα ,μια απιστευτη ακριβεια στο στησιμο της σκηνης ,με περιγταφη που σε εκανε να απορεις για το ποσες δυνατοτητες κρυβει μεσα της !!!

    αρχικα φοβομουν οτι θα ακουσουμε ενα αυστηρα μονιτορ ακουσμα (επαγγελματικων καταβολων βλεπετε μηχανη)ομως τα πιστευω μου προδοθηκαν,την πατησα που βιαστηκα να νομισω κατι τετοιο ...δεν σας το κρυβω....

    Εδω το ξεκινημα των μετρησεων απο τον ιδιοκτητη της Athens Pro Audio τον Χρηστο τον Χατζησταμου...

    "">

    6  28 Feb 2011  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    "">

    Κυριακο εισαι μεγαλος,,,,χαιρομαι που σου αρεσε η Nos Mullard ....σημερα που εκλεισε 30 ωρες παιξιματος ειλικρινα φιλαρακι δεν ξερει τι κανει

    Δεν ξερω που μπορει να φτασει η σκηνη μου....ξερω ξερω....εχω αρχισει να λαλαω!!!!!

    7  28 Feb 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Βλάση χαμός έγινε πάλι!!!!!!

    Προσπαθώ με απλά λόγια να εξηγήσω στους εδώ" τρελούς" τι κάνει αυτό το μαραφέτι!!!!

    8  28 Feb 2011  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Τι μαραφετι....ζημια απροσμενη πες καλλιτερα φιλαρακι......αυτο το οδηγημα παντως επανω στον Krell με xlr τι ηταν αυτο βρε παλλικαρι?
    Τι ντραμιες ηταν αυτες?
    Ποσο ποιο στακατο και μετρημενο χαμηλο θα μπορουσαμε να ακουσουμε η εστω να ζητησουμε ?

    "">

    9  28 Feb 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Αντε να δω ποτε θα μου πει κανεις εαν εχει ακουση και τα αλλα μηχανακια του ιδους....επειδη τα εχω ζησει θα ιθελα την γνωμη σας εαν μπορειτε να τα συγκρινετε με τα αλλα παιδια στην γειτονια.....

    Ο ΤοπΦεε τι λεει για αυτα ολα? Περιμενω να δω τι θα γραψει.....

    10  28 Feb 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    εντυπωσιακά αποτελέσματα....
    Eμένα πάντως με έχετε κάνει να θελω να το δικιμάσω στο χωρο μου !!!

    11  1 Mar 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    gherop wrote:
    εντυπωσιακά αποτελέσματα....
    Eμένα πάντως με έχετε κάνει να θελω να το δικιμάσω στο χωρο μου !!!

    Ίσως σε πρώτη φάση σύντομα να πρέπει να σου δείξω τη δύναμη του computer audio στο θέμα της μουσικής.

    12  1 Mar 2011  
 
page 1/4 rows 12/45 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 37ms)