Ποια η Γνώμη Σας Για Τους Δίσκους Πρώτης Κοπής???

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Όλοι μας ξέρουμε τη φήμη που έχουν αποκτήσει στην Audiophile Κοινότητα οι δίσκοι 'Πρώτης Κοπής' τα λεγόμενα βινύλια 'First Cut'...

    Οι δίσκοι αυτοί όντας δυσεύρετοι πια(σε κάποια ικανοποιητική κατάσταση) έχουν μεγάλη συλλεκτική, συναισθηματική, ιστορική και καλλιτεχνική αξία και η τιμή τους είναι ανάλογη, φθάνοντας καμιά φορά στα επίπεδα του παραλόγου...

    Εδώ όμως ήθελα να πω ότι άσχετα με όλα τα παραπάνω, που αφορούν στην αξία αυτών των βινυλίων, προσωπικά σε μένα αυτοί οι δίσκοι(τουλάχιστον ορισμένοι) ΔΕΝ έχουν αποδείξει ακόμα πως είναι και ότι καλύτερο στον τομέα της ηχητικής ποιότητας...

    Μάλιστα, για να εξομολογηθώ και την αμαρτία μου, έχω ακούσει συστήματα μυθικά σε ποιότητα και αξία να παίζουν απαράδεκτα τροφοδοτούμενα με τέτοιου είδους δίσκους...

    Άσχετα λοιπόν αν για πλλούς Audiophiles αυτά τα δισκάκια αποτελούν φετίχ και αντικείμενα πόθου για την μοναδικότητα και τη σπανιόητά τους, καθώς και για όλα τα παραπάνω, εγώ προσωπικά έχω τις αντιρρήσεις μου και ΔΕΝ πολυσυμφωνώ με το μοτο που λέει πως κάθε δίσκος 'Πρώτης Κοπής' παίζει καλύτερα και είναι και 'Audiophile'.......

    1  14 Jan 2011  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Μάνο,
    νομίζω ότι η ποιότητα του First Cut εξαρτάται καθαρά και μόνον από την εταιρεία.

    2  15 Jan 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγώ παντος τα λατρευω......ολα τα φιρστ κατ!!!

    3  16 Jan 2011  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Οι δίσκοι Α κοπής όπως όλοι οι άλλοι είναι καλοί υπό προυποθέσεις: ηχογράφηση, κοπή, τύπωμα κλπ.
    Τώρα ειδικά οι Α κοπής έχουν ένα λόγο παραπάνω να είναι καλύτεροι διότι προήλθαν από μία νεότατη μήτρα. Επίσης η αξία του δίισκου βρίσκεται οτι ο ήχος είναι όπως αρχικά φτιάχτηκε από τον παραγωγό. Κατοπινές εκδόσεις μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικές ηχητικά λόγω remastering. H μόνη περίπτωση να σου άρεσε πρόσφατη κοπή σε σχέση με την παλιά Α' κοπής είναι πιθανόν αυτή η διαφορετική επεξεργασία που πιθανά επέφερε μια βελτίωση ή που είναι πιο του γούστου σου.

    4  17 Jan 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I think we all agree with you Themi.

    I do not think anyone does not like first cuts, or in some cases, demo's which are rare but do exist. I had this incredible experience various times, but the last time I was shocked to hear the demo of Stairway to Heaven, which was bought and acquired from an older ACA member. It was literally the most incredible thing I have ever heard. The sound at ARCO's home with this album will remain in my memory for as long as I live. It surpassed every recording I have EVER heard. And to tell you the truth, I have no idea how it was so well made.

    5  17 Jan 2011  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 64ms (18 queries, 38ms)