με τη ενισχυτή να οδηγήσω τα ηχεία μου?

  • xtreamer

    xtreamer

    Registered

    αγορασα προσφατα ενα ζευγαρι jml electra 1027be.
    το συστυμα μου ειναι χτισμενο γυρο απο εναν denon avc a1d ο οποιος οδηγούσε μεχρι πρότινος τα ηχεια ενος home cinema αλλα δεν μπορει να ανταποκριθεί με τα 1027 οποτε ειμαι στην αναζητηση ενος δικαναλου ολοκληρομενου με passthrough η καποιου αλλου συνδιασμου ωστε να εχω την καθαροτητα και τη δυμανη στο στερεοφωνικό ηχο και να οδηγει σωστα τα συγκεκριμένα ηχεια αλλα να διατηρείται και ο χαρακτηρας του home cinema.

    1  3 Jan 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φίλε xtreamer καλώς ήρθες και καλή περιήγηση στο site-forum μας.

    Δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες, όπως ο χώρος που θα παίξουν τα ηχεία, τι μουσικές προτιμήσεις έχεις, αν σου αρέσει να ακούς δυνατά και το διαθέσιμο budget etc.

    Kαλή Χρονιά,

    Μιχάλης

    2  3 Jan 2011  
  • xtreamer

    xtreamer

    Registered

    καλος σας βρηκα και καλη χρονια με υγεια !!!

    o χωρος ειναι ενα δωματιο 3,5χ6.5 περιπου με τοιχους στις 3 πλευρες (η τεταρτη πλευρα εχει ενα παγκο και μετα το υπολοιπο) στον 6,5μ τοιχο εχει κουρτινες ενω στον3,5μ υπαχρει μια 134' σταθερη οθονη για το hc.
    οι μουσικες μου προτιμισεις εγιναν περισσοτερες τωρα που αλλαξα ηχεια. ακουω μουσικες που πριν δεν ακουγα.
    ακουω τωρα jazz ενω παλια δεν ακουγα, συνήθως ακουω 80s. Bad Boys Blue - 1989 - Super 20 (flac),Bryan Ferry - Boys and Girls,Cafè Lychee Volume 4, Diana Krall The Girl In The Other Room [96-24 Stereo SACD](flac), Michael Bolton - Ballads (2003) [APE], Grace Jones - Hurricane, Ana Caram, Bucky Pizzarelli. μερικα album απο τη συλογη μου. δε με νοιαζει να ακουω πολυ δυνατα αν και η ενταση ειναι απαραιτητη σε μia ταινια.
    . θελω να ειναι ησυχος ο ενισχυτης, αναλυτικος, διαυγης. με ενδιαφερει βεβαια να ανταποκρινεται και στις απαιτησεις ενος Home cinema αφου ειναι μερος ενος τετοιου.
    το budget μου μπορει να φτασει τα 3.500.

    3  3 Jan 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Νομίζω ότι κάποιος ολοκληρωμένος KRELL θα ήταν ότι πρέπει για την περίπτωση σου. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βρεις και κάποιον μεταχειρισμένο στα μισά χρήματα από αυτά που δίνεις.

    Aπο προσωπική εμπειρία, μπορείς να ακούσεις και τον ολοκληρωμένο της Aaron o οποίος πραγματικά είναι εξαιρετικός, νομίζω είναι στα χρήματα που θες.

    4  4 Jan 2011  
  • xtreamer

    xtreamer

    Registered

    τα ακουσα ηδη με τον krell s300 και οντος ηταν εξαιρετικος!!!! ενα σκαλι παραπανο ηταν ο hegel h200. αυτους τους 2 εχω ακουει εως τωρα. θα ακουσω και τον AARON οποσδοιποτε..ευχαριστω για την απαντηση...

    5  4 Jan 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    πάντως επειδή οι krell είναι μηχανάκια που δεν παθαίνουν τίποτα, κάνε λίγο υπομονή μπας και βρεις κάποιον μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση εννοείται, να γλιτώσεις και 1500ε.

    γ

    6  4 Jan 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    πράγματι, οι ολοκληρωμένοι της krell έρχονται κουτι για το ηχειάκι!!

    7  4 Jan 2011  
  • xtreamer

    xtreamer

    Registered

    Mikekan wrote:
    πάντως επειδή οι krell είναι μηχανάκια που δεν παθαίνουν τίποτα, κάνε λίγο υπομονή μπας και βρεις κάποιον μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση εννοείται, να γλιτώσεις και 1500ε.
    γ

    δεν το βιαζομαι εται και αλλιως....πρεπει να μαζεψουμε και τα λεφτα..χαχα...

    8  4 Jan 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Έτσι πρέπει, και θα κάνεις πιο καλή επιλογή και θα είσαι και πιο σίγουρος για την επιλογή σου - βασικό!~

    9  4 Jan 2011  
  • xtreamer

    xtreamer

    Registered

    Mikekan wrote:
    Έτσι πρέπει, και θα κάνεις πιο καλή επιλογή και θα είσαι και πιο σίγουρος για την επιλογή σου - βασικό!~

    απλα επειδη τωρα μπηκα στο χωρο του hi-end μιας και ως τωρα ασχολούμουν μονο με το home cinema οποιαδήποτε προταση μου ειναι πολυ χρήσιμη. ειδικα για το ταιριασμα καπως δυσκολων ηχειων οπως τα δικα μου με τον κατάλληλο ενισχυτη.

    10  4 Jan 2011  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Τα ηχεία είναι ευαίσθητα αλλά θέλουν καλά ρεύματα στα 4 ωμ από τον ενισχυτή.Δηλαδή δεν χρειάζονται πολλά βατ αλλά πρέπει να τα βγάζει κανονικά στα 4 ωμ γιατί έχει ελάχιστη εμπέδηση 3.5 ωμ στα 200ΗΖ που είναι δύσκολη περιοχή καθώς έχει συνήθως αρκετό σήμα εκεί η μουσική.
    Θα έλεγα ότι με 50 καλά βατ μπορεί να παίξει καλά, 100 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.Τώρα στη πράξη χρειάζεται ακρόαση.
    Συμφωνώ με το μεταχειρισμένο ενισχυτη , τώρα βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές και εν πασει περιπτώσει μετά δεν χάνεις τόσα όταν τον ξαναπουλήσεις.

    11  6 Jan 2011  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (18 queries, 39ms)