Πρόσκληση Ακρόασης στην ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ (#3)

  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγώ λάτρευα τα Avantgarde μέχρι που τα βαρέθηκα, ομως βασικά ήταν άμεσα.

    Οταν ο Βαγγέλης Λαζαρου είχε την ευκαιρία να γράψει για τα πρώτα που είχαν έλθει απο Γερμανία ήταν συγκλονιστικό το να διαβάζεις ένα τόσο καλο review. Όταν έγινε αντιπρόσωπος όμως είδε πόσο δύσκολα ήταν τα ηχεία αυτά να μπούν σε ένα σπίτι ελληνικό...και με πολυ ακριβό κόστος...

    Στην αρχή ήταν τέλεια αλλα σύντομα, πολυ σύντομα, έγιναν βαρετά λόγου ανικανότητας να είναι ευλιγιστο ηχειο στα διάφορα ακούσματα μου....

    Αυτό βεβαια εχει φτιαχτεί με το base horn που μπορει να είναι οσο μια ντουλάπα αλλά ειναι πραγματικά μεγαλείο.

    25  22 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    antkots wrote:
    Εδω ειμαι και εγω,καλως σας βρηκα.
    Ακουσα jbl και τσιμπησα,Αλεξ τι γινεσαι?

    Καλώς τον Αντώνη τον JBL_man... σε καλωσορίζουμε στο φόρο του ACA... Πως πάνε τα ακούσματα...
    Κάποιος μου είπε όταν έρθω για ακρόαση να κρατάω ντεσιμπελόμετρο και ωτοασπίδες...

    26  22 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαλώς ήρθες φίλε αντώνη!

    μιχάλης

    27  22 Dec 2010  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Καλώς τον Αντώνη τον JBL_man... σε καλωσορίζουμε στο φόρο του ACA... Πως πάνε τα ακούσματα...
    Κάποιος μου είπε όταν έρθω για ακρόαση να κρατάω ντεσιμπελόμετρο και ωτοασπίδες...
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για το καλωσορισμα.Ειναι γεγονος οτι το συστημα παιζει δυνατα,πολυ δυνατα,αλλα το ολο θεμα ειναι ΠΩΣ? παιζει δυνατα. Υπαρχουν και ηχεια επαγγελματικα που παιζουν δυνατα και πολυ πιο δυνατα απο το δικο μου,ΑΛΛΑ το θεμα ειναι οτι ειναι οτι το 9800 εχει ενα ποιοτικο ακουσμα απο την αρχη μεχρι το τελος των 28β (εντασεις ανω των 120 db πραγματικες μετρημενες και για πολυ ωρα,οχι του στυλ ακουσαμε πολυ δυνατα π.χ ανω των 120 db για 10 λεπτα,εχω ακουσει τετοιες ιστοριες απειρες)χωρις ιχνος της γνωστης κορνιλας που εμενα προσωπικα δεν...... Επιπλεον εχω ακουσει αποψεις οτι τα 9800 δεν κατεβαινουν χαμηλα,(φτανουν μεχρι τους 40),κατα πρωτον οποιος εχει ακουσει το ηχειο αυτο το εχει ακουσει με το ενα μπας ρεφλεξ βουλωμενο δια ευνοητους λογους,αλλα σε διαφορα τεστ εχει ειπωθει οτι κατεβαινει και στους 30,τελος παντων και στους 40 να κατεβαινει τους παει με πληρη ευρος συχνοτητων. Πολλα ηχεια κατεβαινουν και στους 20 αλλα με μειον 4,5,6 db. Τελος παντων καλως σας βρηκα και ευχομαι σε ολους καλη χρονια, να εχουμε με υγεια και ηρεμια.
    28  22 Dec 2010  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Mikekan wrote:
    Kαλώς ήρθες φίλε αντώνη!
    μιχάλης
    Μιχαλη να εισαι καλα,καλως σας βρηκα, και σε ευχαριστω για την βοηθεια εγγραφης.
    29  22 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    antkots wrote:
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για το καλωσορισμα.Ειναι γεγονος οτι το συστημα παιζει δυνατα,πολυ δυνατα,αλλα το ολο θεμα ειναι ΠΩΣ? παιζει δυνατα.
    ....... το θεμα ειναι οτι ειναι οτι το 9800 εχει ενα ποιοτικο ακουσμα απο την αρχη μεχρι το τελος των 28β (εντασεις ανω των 120 db πραγματικες μετρημενες και για πολυ ωρα............)
    Τελος παντων καλως σας βρηκα και ευχομαι σε ολους καλη χρονια, να εχουμε με υγεια και ηρεμια....

    Πάντως βρε Αντουάν... άμα έρθω να τ' ακούσω... μην το βάλεις το ευλογημένο πάνω από 96 - 106 db... έχω αποκτήσει μια ευαισθησία ο κακομοίρης ύστερα από καμιά 20_σαριά χρόνια επαγγελματικό παίξιμο...

    (μ' αρέσει ν' ακούω δυνατά αλλά 120 ντιμπιά??? πολύ βρε φίλε...) μην πάθουμε και καμιά βλάβη πάνω στο άνθος της ηλικίας μας !!!

    Καλές γιορτές και σε σένα...

    30  22 Dec 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    antkots wrote:
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για το καλωσορισμα.Ειναι γεγονος οτι το συστημα παιζει δυνατα,πολυ δυνατα,αλλα το ολο θεμα ειναι ΠΩΣ? παιζει δυνατα.
    Υπαρχουν και ηχεια επαγγελματικα που παιζουν δυνατα και πολυ πιο δυνατα απο το δικο μου,ΑΛΛΑ το θεμα ειναι οτι ειναι οτι το 9800 εχει ενα ποιοτικο ακουσμα απο την αρχη μεχρι το τελος των 28β (εντασεις ανω των 120 db πραγματικες μετρημενες και για πολυ ωρα,οχι του στυλ ακουσαμε πολυ δυνατα π.χ ανω των 120 db για 10 λεπτα,εχω ακουσει τετοιες ιστοριες απειρες)χωρις ιχνος της γνωστης κορνιλας που εμενα προσωπικα δεν......
    Επιπλεον εχω ακουσει αποψεις οτι τα 9800 δεν κατεβαινουν χαμηλα,(φτανουν μεχρι τους 40),κατα πρωτον οποιος εχει ακουσει το ηχειο αυτο το εχει ακουσει με το ενα μπας ρεφλεξ βουλωμενο δια ευνοητους λογους,αλλα σε διαφορα τεστ εχει ειπωθει οτι κατεβαινει και στους 30,τελος παντων και στους 40 να κατεβαινει τους παει με πληρη ευρος συχνοτητων.
    Πολλα ηχεια κατεβαινουν και στους 20 αλλα με μειον 4,5,6 db.
    Τελος παντων καλως σας βρηκα και ευχομαι σε ολους καλη χρονια, να εχουμε με υγεια και ηρεμια.

    Που είσαι antkots!!!είμαι ο teachertza απο το avsite!!!

    που λές πρίν λίγο καιρό αμφισβητούσα κάθετα τα jbl.ευτυχώς ο ίαρ με παρότρυνε οτι πρόκειτε για κάτι αξιόλογο.έ, τα άκουσα στην έκθεση και εκεί τελείωσε η όποια αμφιβολία είχα.
    για εμένα ήταν ένας απο τους καλύτερους ήχους της έκθεσης.και όπως είπα η μόνη κόρνα που έχω ακούσει και μου άρεσε.με γέμισε πώς το λένε...

    επίσης για το 40hz τα πράματα είναι πολύ σχετικά.στον ανηχοικό το ηχείο μπορεί να αρχίζει στα -6db απο τα 40hz π.χ.
    όμως στο σπίτι με τις ανακλάσεις τα πράματα γίνονται αρκετά πιο σύνθετα.αποτέλεσμα είναι να βλέπεις ηχειάκια που ξεκινούν στα 50hz να αποδίδουν φλάτ στο χώρο μέχρι τα 20.
    γι αυτό ακούς καλό και σωστό μπάσο στο σπίτι σου...δέν είναι τυχαίο...

    31  22 Dec 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Kαλώς ήρθες aντώνη

    32  23 Dec 2010  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Πάντως βρε Αντουάν... άμα έρθω να τ' ακούσω... μην το βάλεις το ευλογημένο πάνω από 96 - 106 db... έχω αποκτήσει μια ευαισθησία ο κακομοίρης ύστερα από καμιά 20_σαριά χρόνια επαγγελματικό παίξιμο...
    (μ' αρέσει ν' ακούω δυνατά αλλά 120 ντιμπιά??? πολύ βρε φίλε...) μην πάθουμε και καμιά βλάβη πάνω στο άνθος της ηλικίας μας !!!
    Καλές γιορτές και σε σένα...
    Καλημερα,ελα με το καλο Μανο μου και θα χειριζεσαι εσυ την ενταση
    33  23 Dec 2010  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Toptubes wrote:
    Kαλώς ήρθες aντώνη
    Σε ευχαριστω πολυ
    34  23 Dec 2010  
  • antkots

    antkots

    Registered

    AlexD wrote:
    Που είσαι antkots!!!είμαι ο teachertza απο το avsite!!!
    που λές πρίν λίγο καιρό αμφισβητούσα κάθετα τα jbl.ευτυχώς ο ίαρ με παρότρυνε οτι πρόκειτε για κάτι αξιόλογο.έ, τα άκουσα στην έκθεση και εκεί τελείωσε η όποια αμφιβολία είχα.
    για εμένα ήταν ένας απο τους καλύτερους ήχους της έκθεσης.και όπως είπα η μόνη κόρνα που έχω ακούσει και μου άρεσε.με γέμισε πώς το λένε...
    επίσης για το 40hz τα πράματα είναι πολύ σχετικά.στον ανηχοικό το ηχείο μπορεί να αρχίζει στα -6db απο τα 40hz π.χ.
    όμως στο σπίτι με τις ανακλάσεις τα πράματα γίνονται αρκετά πιο σύνθετα.αποτέλεσμα είναι να βλέπεις ηχειάκια που ξεκινούν στα 50hz να αποδίδουν φλάτ στο χώρο μέχρι τα 20.
    γι αυτό ακούς καλό και σωστό μπάσο στο σπίτι σου...δέν είναι τυχαίο...
    Καλημερα Αλεξ,τι κανεις?Ειχαμε γνωριστει στο παρτυ του avsite.Και να φανταστεις Αλεξ οτι οποιος εχει ακουσει το ηχειο σπιτι μου ειπε οτι επαιζε πολυ καλυτερα απο της εκθεσης,οχι μονο σαν στησιμο στον χωρο αλλα γενικως.
    35  23 Dec 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Ούτε εγώ είμαι φαν όσον αφορά τις κόρνες... αλλά ρε φίλε αυτά τα avantgarde τα έχω μέσα στην καρδιά μου...
    Μπορεί να μην είναι αυτό που λέμε monitor ηχεία...αλλά παίζουν μουσική...
    Ευχαρίστως τα έβαζα στο σύστημα...

    Πριν 2-3 μήνες είχαμε επισκεφθεί την ΗΧΟ-ΕΚΦΡΑΣΗ με τον Γιώργο Χατζημηνά, για να ακούσουμε μαζί τα AVANTGARDE DUO κλπ. Αυτός είχε πάει άλλη μία φορά και μου είπε ότι του άρεσαν πάρα πολύ.
    Εντυπωσιασθήκαμε με την αμεσότητα, ταχύτητα, ζωντάνια και την καθαρότητα των ηχείων. Νομιζω ότι λίγα ηχεία μπορούν να αποδώσουν τα στοιχεία αυτά με την άνεση που έχουν τα υπερευαίσθητα άνω των 105 db Avantgarde.
    Νομίζω ότι είναι μοναδικά στο είδος τους. Ειδικά το TRIO είναι και πολύ όμορφο από αισθητική άποψη. Και σίγουρα δεν νομίζω ότι υπάρχει ένα ηχείο που να παίζει καλύτερα από όλα τα άλλα σε κάθε είδος μουσικής.
    Άρα, οι διαφορετικές μουσικές και ηχητικές προτιμήσεις του καθένα από εμάς οδηγούν σε διαφορετικές επιλογές. Δεν είναι σωστό να απαξιώνουμε ότι δεν μας πάει στο αυτί, γιατί έτσι και αλλιώς η ακουστική αντίληψη είναι υποκειμενική...

    36  23 Dec 2010  
 
page 3/4 rows 12/43 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 97ms (19 queries, 56ms)
invisible cron image