Προσπάθεια να επανέλθω στο hi-fi

  • koskot

    koskot

    Registered

    Γειά σας.
    Άρχισα να ακούω μουσική σαν hi-fi στην Αγγλία όταν έκανα το Master Μου το 1986.
    Όταν επέστρεψα έφερα κάποια συστήματα μαζί μου τα οποία κατόπιν προτάσεως τοπικού αντιπροσώπου τα άλλαξα κάπως και κατέληξα στα Linn Sondek Valhala/Ecos/Troika πικάπ, προενισχυτή Electrocompaniet EC1 με mc board και Electrocompaniet AW100 Class A τελικό με Definitive Technology BP-10 ηχεία.
    Κάποια στιγμή, έπαθε ζημιά η πλακέτα προενύσχισης του πικάπ και πήρε τον προενισχυτή ο αντιπρόσωπος και κάτι του έκανε για να ακούγεται το ένα κανάλι που είχε χαθεί (σε εγγύηση ήταν τότε) αλλά όταν μου επέστρεψε ο ήχος ήταν μπερδεμένος και πολύ επιθετικός. Από τότε ουσιαστικά και λόγω δουλειάς δεν έχω ακούσει παρά λίγες φορές μουσική.
    Σήμερα, εξοπλισμένος με ένα i-phone και όλα τα τελευταία, αλλά έχοντας και το Linn Sondek θέλω να δω αν μπορώ να δώσω λίγη ζωή στο σύστημά μου.
    Τι μου προτείνετε; Να στείλω την πλακέτα του EC1 στην νορβηγία να μου την επισκευάσουν σωστά και να αλλάξω ηχεία(γιατί έχουν κάπως ψυχρό ήχο και δεν μου αρέσουν τόσο πολύ όσο τα Linn που είχα πριν τα ανταλλάξει ο τοπικός με αυτά), τί να κάνω δεν ξέρω.
    Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί μπήκα να δω και χάθηκα.

    1  12 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαλώς ήρθες φίλε μου!

    εξαρτάται, ήσουν ευχαριστημένος από αυτό που άκουγες πριν την επισκευή ή όχι?

    προσωπικά θα έστελνα γράμμα στην εταιρία και θα τους εξηγούσα την κατάσταση και θα έκανα ότι μου πρότειναν, πιθανότατα να το στείλεις για να το δουν!

    2  12 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    koskot wrote:
    Γειά σας.
    Άρχισα να ακούω μουσική σαν hi-fi στην Αγγλία όταν έκανα το Master Μου το 1986.
    Όταν επέστρεψα έφερα κάποια συστήματα μαζί μου τα οποία κατόπιν προτάσεως τοπικού αντιπροσώπου τα άλλαξα κάπως και κατέληξα στα Linn Sondek Valhala/Ecos/Troika πικάπ, προενισχυτή Electrocompaniet EC1 με mc board και Electrocompaniet AW100 Class A τελικό με Definitive Technology BP-10 ηχεία.
    Κάποια στιγμή, έπαθε ζημιά η πλακέτα προενύσχισης του πικάπ και πήρε τον προενισχυτή ο αντιπρόσωπος και κάτι του έκανε για να ακούγεται το ένα κανάλι που είχε χαθεί (σε εγγύηση ήταν τότε) αλλά όταν μου επέστρεψε ο ήχος ήταν μπερδεμένος και πολύ επιθετικός. Από τότε ουσιαστικά και λόγω δουλειάς δεν έχω ακούσει παρά λίγες φορές μουσική.
    Σήμερα, εξοπλισμένος με ένα i-phone και όλα τα τελευταία, αλλά έχοντας και το Linn Sondek θέλω να δω αν μπορώ να δώσω λίγη ζωή στο σύστημά μου.
    Τι μου προτείνετε; Να στείλω την πλακέτα του EC1 στην νορβηγία να μου την επισκευάσουν σωστά και να αλλάξω ηχεία(γιατί έχουν κάπως ψυχρό ήχο και δεν μου αρέσουν τόσο πολύ όσο τα Linn που είχα πριν τα ανταλλάξει ο τοπικός με αυτά), τί να κάνω δεν ξέρω.
    Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί μπήκα να δω και χάθηκα.

    Όταν παίζεις cd ακούς το ίδιο μπερδεμένα??

    αν ναι υπάρχει γενικό πρόβλημα στον προενισχυτή.......

    ...............................................................................

    δοκίμασε κάποιο εξωτερικό phono-stage κάποιου φίλου και συνέδεσέ το σε line input...

    Γενικά τα νσωματωμένα phono-stages δε φημίζονται για την ποιότητά τους

    ..................................................................

    Έχεις καλά μηχανήματα και πρέπει ν' ακούς περισσότερο μουσική...

    καλώς ήρθες...

    3  12 Dec 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Αν ο προ παίζει καλά με το CD από είσοδο Line τότε με τα ίδια λεφτά για την επισκευή θα αγόραζα ένα αξιοπρεπές phono stage και θα έκανα την δουλειά μου. Προσοχή το phono να το ακούσεις πρώτα στο σύστημα σου πριν το αγοράσεις. Σήμερα οι αντιπρόσωποι με την οικονομική κατάσταση που έχουμε μετά χαράς θα σου έδιναν κάποιο μηχάνημα για δοκιμή. Αν αποφασίσεις να πας σε αυτό το δρόμο πες μας να σου προτείνουμε κάποια καλά phono που να μην είναι πολύ ακριβά.

    4  12 Dec 2010  
  • koskot

    koskot

    Registered

    OK. Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε μαζί μου για να με βοηθήσετε.
    Όσον αφορά τον ήχο του προενισχυτή, τον είχα πάει σε ένα φίλο που είχε έναν Mark Levinson πολύ ακριβότερο τότε (περί τις 1.500.000δρχ) και τον είχαμε συγκρίνει στο σύστημά του και είχε την ίδια καθαρότητα και οριζόντια τα όργανα ακουγόταν το ίδιο και στο βάθος απλά στο ύψος ήταν λίγο πιό συμπιεσμένη η εικόνα.
    Μετά τη ζημιά έγινε πολύ χειρότερος και επιθετικός όσον αφορά το πικάπ αλλά κατά τα άλλα με ένα Maranz tuner που έχω ακουγόταν πολύ καλά. Για πηγή μάλλον θα χρησιμοποιώ το πικάπ και (μη γελάσετε, αλλά όταν ακούω σιγά και δουλεύω) το i-phone μου με 384kbp σε όλες τις εγγραφές διότι τόσο γράφω ή κατεβάζω) και θέλω να δω τι άλλο να κάνω.
    Για τον προενισχυτή ήδη έγραψα στην Electrocompaniet και περιμένω απάντηση.
    Γνωρίζει κανείς πως συγκρίνονται αυτά που έχω με σημερινά συστήματα. Και δεν το λέω εγωϊστικά, απλά για να γνωρίζω που πρέπει να ρίξω χρήματα (τα λίγα που διαθέτω) για να πάρω ήχο (στην περίπτωση του πικάπ και άλλης ενδεχόμενα πηγής) και να τον βελτιώσω. Θέλω δηλαδή να καταλάβω ο συνδυασμός προ-τελικός που έχω αξίζει ή ένας σημερινός με 1.000 ? ολοκληρωμένος έχει καλύτερο ήχο. Για τα ηχεία τι νομίζετε; Δεν έχω ιδέα που βρίσκομαι. Στην Αγγλία που ήμουν είχα την δυνατότητα να ακούσω και να συγκρίνω απευθείας οπότε επέλεγα. Από όταν ήρθα εδώ, και βρισκόμενος στα Χανιά, δεν έχω την δυνατότητα να ακούσω τόσα συστήματα και να συγκρίνω. Οπότε πρέπει να βασιστώ στις καλόπιστες συμβουλές ανθρώπων σαν εσάς που καταλαβαίνουν και ξέρουν για τι μιλάμε και δεν το βλέπουν από την πλευρά του να βγάλουν από εμένα αλλά είναι ειλικρινείς. Όχι ότι έχω πρόβλημα αν είναι να δώσω όσα χρήματα είναι να δώσω σε κάποιον που θα με βοηθήσει και θα μου δώσει το καλύτερο, ένα παραπάνω αν με έχει βοηθήσιε κιόλας. Απλά μου αρέσει να τα ψάχνω πριν καταλήξω.
    Για αυτό σας ευχαριστώ ξανά για την βοήθειά σας και το χρόνο σας και τις συμβουλές σας και περιμένω.

    5  12 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα μηχανήματά σου είναι αξιόλογα και μπορούν να παίξουν πολύ καλά...

    Απ' όλα αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αλυσίδα του πικάπ... δηλαδή : κεφαλή, καλωδίωση βραχίονα, βραχίονας, καλώδια, phono, πλακέτα...

    Άλλαζέ τα ένα - ένα και θα δεις τι φταίει... Άρχισε με ένα καλό phono stage...

    - - - - - - - - - - -

    Αν κάποια στιγμή βρεθείς Αθήνα πες το μας από πριν να σε καλέσουμε να παρευρεθείς σ' ένα meeting του CLUB...

    Είναι πραγματικά μεγάλη εμπειρία να ακούσεις ένα από τα κορυφαία συστήματα των μελών...

    Φιλικά...Μάνος

    6  12 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ότι και να σου πουμε εμείς, δεν θά έχει μεγάλη σημασία αφού εσύ αποφασίζεις.

    Τα μηχανήματα σου είναι καλά, δεν ξέρω τι στήσιμο έχεις κάνει και πόσο έχεις προσέξει το σύστημα.

    Θα σου πρότεινα στην επόμενη έκθεση να παρευρεθείς και να ακούσεις κάποια συστήματα ώστε να καταλάβεις που βρίσκεσαι.

    Ας δούμε τι θα σου πουν και από την εταιρία...

    7  13 Dec 2010  
  • koskot

    koskot

    Registered

    Περιμένω να μου στείλουν διεύθυνση για να τον στείλω στην Νορβηγία. Μου είπαν από την electrocompaniet ότι τόσο υψηλής ποιότητας υλικά σαν αυτά που χρησιμοποιούνται σε αυτόν τον προενισχυτή είναι πολύ ακριβά σήμερα, πολύ πιό ακριβά από τότε, οπότε μου προτείνουν να τους τον στείλω ολόκληρο να τον ελέγξω. Μόλις μου στείλουν την διεύθυνση θα το κάνω.
    Αυτό που σκέφτομαι να κάνω επίσης είναι να αλλάξω τα ηχεία μου διότι ο χώρος μου σήμερα είναι μικρός και είναι πολύ μεγάλα για αυτόν. Ξέρει κανείς που μπορώ και σε τι τιμή θα πρέπει να τα πουλήσω; Έχουν περί τις 200 ώρες παίξιμο όχι παραπάνω και είναι από 20Hz έως 20kHz.
    Να το βάλω σε αγγελίες στο web;

    8  17 Dec 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (18 queries, 43ms)